سرگرمیمهارت های زندگی

اعتماد به نفس چهره چیست؟ نحوه احساس رضایت از ظاهر

چگونه اعتماد به نفس چهره خود را افزایش دهیم؟ عوامل موثر بر آن

معمولاً افرادی که به خودشان باور دارند، در اغلب موارد از ظاهرشان احساس رضایت داشته و اعتماد به نفس چهره بالایی دارند. در ادامه این مطلب از مجله جوان ایرانی به طور کلی شرح می‌دهیم که اعتماد به نفس چهره چیست و چه عواملی در افزایش آن دخیل هستند.

 

دلایل عدم رضایت افراد از ظاهر خودشان

هرگونه عوامل روان‌شناختی مانند افسردگی، استرس و اضطراب باعث کاهش رضایت افراد از ظاهر خودشان می‌شود. فراموش نکنید به طور کلی برخی از افرادی که عزت‌نفس بالایی دارند، احساس مطلوبی از ظاهر خود داشته و از آن لذت می‌برند‌. یکی دیگر از مواردی که تأثیر بسیار بدی بر کیفیت زندگی و عزت‌نفس افراد می‌گذارد، کم خوابی است. بنابراین سعی کنید خواب با کیفیتی داشته باشید تا بتوانید اعتماد به نفس چهره خود را تقویت کنید.

در ادامه این مطلب راهکارهای اساسی برای افزایش اعتماد به نفس چهره را با هم بررسی می‌کنیم.

 

عوامل افزایش اعتماد به نفس چهره

عوامل بسیار زیادی بر اعتماد به نفس چهره تأثیر می‌گذارد که در ادامه با هم بررسی می‌کنیم.

ژنتیک و وراثت

شما عزیزان باید بدانید که برخی از ویژگی‌های ظاهری مانند فرم صورت، بینی، لب، همین‌طور چشم‌ها تحت تأثیر وراثت و ژنتیک هستند، اما همین خصوصیات بر احساس افراد نسبت به خودشان تأثیر بسیاری می‌گذارد.

خانواده و دوستان

خانواده، دوستان، حتی بعضی از رسانه‌ها و به طور کلی عوامل محیطی، تأثیر زیادی بر اعتماد به نفس چهره افراد اثر می‌گذارد. به عنوان مثال خانواده‌هایی که از روی ظاهر، فرزندانشان را قضاوتی نمی‌کنند، به آنها در ایجاد احساس خوب نسبت به خودشان، کمک بسیار زیادی می‌کنند.

همچنین ممکن است برخی از دوستان حمایت‌کننده بوده و به افزایش اعتماد به نفس آنها کمک زیادی کند.

دقت کنید اگر رسانه‌ها، تلویزیون و مجلات، تصویر غیرواقعی از زیبایی ارائه دهند، افراد به مرور زمان نسبت به ظاهر خودشان دید منفی خواهند گرفت.

پذیرفتن خود

یکی از مهم‌ترین مراحل افزایش اعتماد به نفس چهره، این است که فرد هرگونه ویژگی‌های ظاهری خودش را بپذیرند، حتی اگر اطرافیانشان، این خصوصیات را دوست ندارند‌.

تغییر ویژگی‌های ظاهری

یکی دیگر از راهکارهای افزایش اعتماد به نفس چهره این است که هرگونه ویژگی‌های ظاهری که باب میل خودتان نیست را تغییر دهید. به عنوان مثال می‌توانید رژیم غذایی گرفته یا اینکه ورزش کنید تا چربی‌های اضافه بدن شما برطرف شود. همچنین برخی از افراد به دنبال آرایش یا هرگونه جراحی‌های ظاهری می‌روند که اگر باعث اعتماد به نفس افراد شود، هیچ اشکالی ندارد.

عدم مقایسه خود با دیگران

شما به‌هیچ‌وجه نباید خودتان را با دیگران مقایسه کنید، زیرا اعتماد به نفستان شدیداً کاهش می‌یابد. شما عزیزان باید بدانید که تمامی افراد در این جهان منحصربه‌فرد بوده و از مقایسه‌کردن دست بردارید.

تمرکز بر ویژگی‌های مثبت ظاهری

به جای اینکه بر روی آن دسته از ویژگی‌های ظاهری تمرکز کنید که باب میلتان نیست، بر روی ویژگی‌های مثبت ظاهر که آن را بسیار دوست دارید، متمرکز شوید.

وقت‌گذرانی با افراد مثبت

افرادی که از شما به خوبی حمایت می‌کنند و باعث می‌شوند که خودتان را دوست بدارید، باعث افزایش اعتماد به نفس چهره در شما می‌شوند. بنابراین سعی کنید بخشی از طول روز خود را به گذراندن زمان با افراد مثبت و خوشبین بگذرانید.

داشتن تناسب‌اندام

فراموش نکنید که تناسب‌اندام نیز یکی دیگر از دلایلی است که باعث می‌شود شما نسبت به خودتان احساس بهتری داشته و در نتیجه اعتماد به نفس چهره شما افزایش پیدا می‌کند. حتی لباس پوشیدن مناسب نیز باعث افزایش این نوع اعتماد به نفس می‌شود.

صحبت‌کردن با خودتان

اگر می‌خواهید از ظاهر خودتان احساس خوبی داشته و آن را تقویت کنید، سعی کنید به هرگونه ندای درونی بدن خودتان به خوبی توجه کنید. به طور ۲۴ ساعته به خودتان انگیزه داده تا بتوانید اعتماد به نفس چهره را افزایش دهید. با خودگویی منفی به طور کامل مبارزه کنید. حتی می‌توانید نام اشخاصی که آنها را دوست دارید یادداشت کرده و از این طریق باعث احساس خوب خودتان شوید.

علت زشت شدن چهره در دوران بلوغ (مشکل مشترک بین نوجوانان) چیست؟

علت زشت شدن چهره در دوران بلوغ

حذف‌کردن آدم‌ها و رسانه‌هایی با فاز منفی

سعی کنید تمامی افرادی که باعث می‌شوند نسبت به ظاهر خودتان همیشه حسرت بخورید و احساس بدی داشته باشید را آنفالو کنید. اگر شخصی در اطراف شما هست که مدام به شما در مورد اندام و ظاهرتان حس بدی می‌دهد، هرگونه ارتباط با او را به پایان برسانید‌. اگر امکان قطع ارتباط با چنین شخصی وجود ندارد، کاملاً مستقیم یا حتی غیرمستقیم به آن فرد بفهمانید که ظاهر شما فقط به خودتان مربوط است.

استفاده از خوشبوکننده‌ها

برای اینکه اعتماد به نفستان نسبت به ظاهرتان افزایش یابد، سعی کنید همیشه خوشبو باشید. به‌هیچ‌وجه نباید بوی نامطبوعی از بدن شما به مشام برسد. حتماً سعی کنید از دئودورانت‌های بدون الکل و بسیار خوشبو استفاده کنید. روزی چند بار مسواک بزنید، عملکرد سیستم گوارش خود را تحت‌نظر داشته و غذاهای تند مانند سیر و پیاز نخورید. یک روز در میان حمام کنید، روتین پوست و مو داشته باشید و همچنین می‌توانید از یک عطر یا ادکلن بسیار خوشبو نیز استفاده کنید.

پیداکردن منبع عدم اعتماد به نفس

سعی کنید یک دفترچه یادداشت برداشته و به صورت روزانه تمامی احساسات خود را در آن یادداشت کنید. به طور کلی مواقعی که باعث می‌شود عزت نفس شما کاهش یابد را به طور کامل یادداشت کرده و بعد از یکی دو هفته به عقب برگردید و آنها را بخوانید. سعی کنید دلایلی که باعث عدم اعتماد به نفس در ظاهرتان می‌شود را برطرف کنید.

مهربانی و شفقت نسبت به خودتان

همیشه و در هر حالی نسبت به خودتان مهربان باشید. درهرصورت هنگامی که اشتباه کرده یا شکست می‌خورید، انصاف به خرج داده و با خودتان به مهربانی رفتار کنید.

سعی کنید ارتباط خودتان را با افراد مثبت قوی‌تر کرده تا هرگونه احساسات چالش‌برانگیز را بهتر هدایت کنید.

مراقبت‌کردن از بدن خودتان

برای اینکه اعتماد به نفس چهره شما افزایش یابد، نیاز است که از بدن و روح خودتان مراقبت بیشتری کنید. در این مطلب از مجله جوان ایرانی به چندین روش مراقبت از خود می‌پردازیم.

سعی کنید غذاهای مقوی و پر انرژی که باعث ایجاد احساس بهتر در مورد شما می‌شود را در رژیم غذایی خود قرار دهید. در این صورت به‌مرورزمان متوجه خواهید شد که اعتماد به نفس و عزت‌نفس شما بسیار افزایش می‌یابد.

ورزش کردن

ورزش‌کردن نیز تأثیر بسیار زیادی در افزایش این‌گونه اعتماد به نفس دارد. همچنین سعی کنید روزانه یک تمرین آرام‌بخش داشته باشید، در این صورت باعث افزایش آرامش در زندگی شما می‌شود.

تعیین اهداف واقع‌بینانه

برای اینکه اعتماد به نفس چهره شما افزایش یابد، سعی کنید اهداف واقع‌بینانه داشته باشید و برای رسیدن به رؤیاهایتان تلاش کنید. حتی می‌توانید این‌گونه اهداف را یادداشت کرده و شانس رسیدن به آن را برآورد کنید. در این صورت می‌توانید برای رسیدن به رؤیاهای خودتان برنامه‌ریزی کنید. به عنوان مثال اگر هدف شما کاهش وزن است، اگر برای رسیدن به آن تلاش کنید، پس از مدتی متوجه خواهید شد که وزن شما کاهش‌یافته است.

آراسته نگه‌داشتن ناخن‌ها

سعی کنید ناخن‌هایتان را بسیار آراسته و خوش‌فرم نگه دارید. همچنین توجه کنید که زیر ناخن‌های شما تمیز باشد. در استفاده از آب‌رسان‌ها و مرطوب‌کننده‌ها نیز اهمیت ویژه‌ای قائل شوید. در برابر نور خورشید همیشه از ضدآفتاب و کرم زیر چشم استفاده کنید. البته گاهی اوقات برخی از پزشکان توصیه می‌کنند که افراد در منزل هم از ضدآفتاب استفاده کند.

قبول‌کردن تعریف و تمجید

اگر تعریفی در مورد خودتان شنیدید، آن را رد نکنید، بلکه بپذیرید. در مورد ظاهر خودتان تردید نداشته باشید. از شنیدن تعریف‌های احساسی نیز ناخوشایند نشوید. اگر شما نگران ظاهر خودتان باشید، حتی هنگامی که فردی از لباستان تعریف می‌کند، به او می‌گویید که این یک لباس قدیمی است و صرفاً به دلیل اینکه بقیه لباس‌ها کثیف بود آن را به تن کردم. فراموش نکنید آنچه که بیشتر از هر چیزی اهمیت دارد، این است که شما نسبت به خودتان چه نوع تفکری دارید. اگر نقاط مثبت و خوب خودتان را با صدای بلند فریاد بزنید، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

اکثر افراد در دوران نوجوانی، اعتماد به نفس بسیار پایینی دارند. حتی آنها به خود زشت پنداری گرفتار شده‌اند و اگر درمان نشوند عواقب جبران‌ناپذیری را در پی خواهد داشت.

نگاه نکردن طولانی به آینه

هرچند که بسیار خوب است اگر به خودتان برسید، اما نباید در این زمینه زیاده‌روی کنید. سعی کنید تعادل را برقرار کرده و بدانید چقدر زیادتر از حد معمول به آینه نگاه می‌کنید.

چرا من دوست داشتنی نیستم؟ احساساتم درسته یا غلط!

چرا من دوست داشتنی نیستم؟

ارتباط اعتماد به نفس چهره با عزت‌نفس

دقت کنید اگر شما عزیزان اعتماد به نفس چهره بسیار بالایی داشته باشید، احساس شما از ظاهر فیزیکی و زیبایی خودتان افزایش‌یافته و در نتیجه این موضوع بر روی عزت نفس به طور مستقیم تأثیر می‌گذارد. همچنین اگر نسبت به ظاهر خودتان احساس خوبی نداشته باشید، عزت‌نفس شما کاهش می‌یابد. بنابراین سعی کنید هرگونه افکار و احساسات منفی را از خودتان دور کنید، زیرا همین تفکرات منفی باعث ایجاد افسردگی، پریشانی، ناراحتی، خشم و نگرانی می‌شود. افرادی که عزت‌نفس پایینی دارند، حتی از خیره شدن در آینه نیز هراس داشته و با دیگران رفتار مطلوبی ندارند. بسیاری ازاین‌گونه افراد از قرارگرفتن در جمع نیز دوری می‌کنند، زیرا دچار استرس و اضطراب بسیار شدیدی می‌شوند.

 

سخن پایانی

فراموش نکنید اگر قصد دارید در کسب و کار و زندگی خودتان فرد موفقی شوید، باید اعتماد به نفستان را بالا برده و به بهبود ظاهر خود توجه زیادی کنید. فراموش نکنید حتی افرادی که از نظر شما خوش‌قیافه هستند، نیز ممکن است با شک و تردیدهای بسیاری دست‌وپنجه نرم کنند.

اگر شما عزیزان نیز در این مورد تجربه‌ای دارید می‌توانید در انتهای مقاله بخش نظرات پیام خود را ثبت کنید.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

بهار علیزاده

همیشه بهترینِ خودم، خاص و منحصر به فرد! دیجیتال مارکتینگ و سئو نظرمه. زندگی برای من مسابقه نیست! از مسیر لذت می‌برم... راز خوشحالیِ من: کمک به دیگران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا