بیوگرافی و زندگی نامهفرهنگ و هنر

اما واتسون کیست؟ (بیوگرافی بازیگر بریتانیایی)

اما واتسون کیست؟ بررسی زندگی شخصی + نحوه فعالیت‌های او

آیا می‌دانید؛ اما واتسون کیست؟ اما شارلوت دوئر واتسون بازیگر بریتانیایی در 15 آوریل 1990 در Maisons-Laffitte، حومه پاریس به دنیا آمد.

او در خانواده‌ای از وکلای انگلیسی ژاکلین لوزبی و کریس واتسون متولد شد. پنج سال اول زندگی او در فرانسه (مادرش، ژاکلین لوزبی، فرانسوی است)، اما بعداً، در سال 1995، خانواده به آکسفوردشایر، انگلستان (محل تولد پدرش، کریس واتسون) نقل‌مکان کردند.

ازدواج کریس و ژاکلین زیاد دوام نیاورد و خیلی زود از هم جدا شدند. اما با مادر و برادر کوچک‌ترش الکس که سه سال از او کوچک‌تر است، ماند.

خانواده و زندگی شخصی

اما واتسون، به‌غیراز برادرش الکس، دو خواهر ناتنی، نینا واتسون و لوسی واتسون و برادرش توبی واتسون دارد. از طرف مادر، او برادرانی با نام دیوید و اندی را دارد.

پدر اما کریس واتسون، در سال 1958 در بریتانیا به دنیا آمد. او از دانشگاه آکسفورد فارغ‌التحصیل شد و مدرک حقوق گرفت. در طول تحصیل، کریس واتسون با مادر آینده اما، ژاکلین لوزبی، که او نیز در دانشگاه آکسفورد تحصیل می‌کند، ملاقات کرد.

در اواخر دهه 80 آن‌ها به فرانسه نقل‌مکان کردند. به دلایلی رابطه کریس و ژاکلین بیشتر شبیه دوستی بود تا عشق و این زوج در سال 1995 تصمیم به طلاق گرفتند.

پس از طلاق، اما به همراه برادرش الکس و مادرش به بریتانیا بازگشت. وضعیت مالی خانواده متزلزل بود؛ زیرا ژاکلین و کریس درآمد زیادی نداشتند.

مادر اما ژاکلین لوزبی، در سال 1959 در فرانسه به دنیا آمد. درست مانند کریس واتسون، او از دانشگاه آکسفورد با مدرک حقوق فارغ‌التحصیل شد. ژاکلین ترجیح می‌دهد از دوربین‌ها دوری کند، بنابراین به‌ندرت با اما دیده می‌شود.

اما طبق گفته‌های اما مادرش کسی است که باظرافت و جذابیت فرانسوی‌اش بر استایل او تأثیر گذاشته است. اما واتسون در هر مصاحبه‌ای در مورد مادرش با لطافت، گرما و عشق باورنکردنی صحبت می‌کند.

تحصیلات اما واتسون

در سال 2008، اما واتسون دوره های تابستانی بازیگری را در آکادمی سلطنتی دراماتیک RADA در لندن به پایان رساند. در سال 2009، اما واتسون تصمیم گرفت تحصیلات خود را ادامه دهد و برای دانشگاه براون، یکی از قدیمی ترین دانشگاه های ایالات متحده، درخواست داد.

تمرکز اصلی اما مطالعه تاریخ، فلسفه و ادبیات انگلیسی بود. بااین‌حال، اما واتسون به دلیل مشارکت در ساخت آخرین قسمت از مجموعه فیلم‌های هری پاتر، مجبور شد در سال 2010 تحصیل خود را متوقف کند.

از سال 2011 تا 2012، این بازیگر به جمع آوری دانش و پیشرفت خود در کالج ورسستر ادامه داد. این موسسه ترکیبی عالی از سنت های قدیمی و دیدگاه های مدرن است.

اما واتسون کالج ورسستر را به دلیل برنامه‌های تبادل دانشجو که به دانش‌پژوهان اجازه می‌داد به دانشگاه براون منتقل شوند، انتخاب کرد. او فقط یک سال آنجا بود و ادبیات انگلیسی می‌خواند.

در سال 2012، واتسون پس از وقفه 2 ساله برای دومین بار در دانشگاه براون ثبت نام کرد. علیرغم تمام مشکلات و موانع، تحصیلات خود را در می 2014 به پایان رساند و مدرک لیسانس ادبیات انگلیسی را گرفت.

تحصیلات اما واتسون

روابط عاشقانه

در طول فیلم‌برداری اولین فیلم، او تام فلتون را که نقش دراکو مالفوی را بازی می‌کرد، دوست داشت. بعداً، اما واتسون اعتراف کرد که وقتی ده و دوازده‌ساله بود، علاقه شدیدی به تام فلتون داشت که او را نادیده گرفت. تام، اما را به‌عنوان خواهر کوچکش دید و این قلب او را شکست. عشق اول همیشه دوطرفه نیست.

اولین عشق عمیق اما واتسون یک بازیکن راگبی به نام تام داکر بود. این زوج زمانی که اما ۱۷ساله بود با هم قرار ملاقات گذاشتند، اما، این رابطه خیلی دوام نیاورد.

در تابستان 2009، اما واتسون با یک کارمند بانک 27 ساله به نام جی بریمور ملاقات کرد، که اما اولین رابطه پایدار خود را با او برقرار کرد: این زوج بیش از دو سال با هم بودند.

اطلاعات کمی در مورد ویل آداموویچ وجود دارد، هنگامی که اولین تصاویر این زوج در مطبوعات ظاهر شد، ویل آداموویچ تمام پروفایل‌های اجتماعی خود را از اینترنت حذف کرد.

در سال 2012، ویل از اما در مجموعه فیلم The Bling Ring دیدن کرد، پس از آن این زوج در جشنواره کواچلا شرکت کردند، جایی که تولد اما را جشن گرفتند و بسیار سرگرم شدند.

در ژانویه 2014، طرفداران و مطبوعات متوجه پایان رابطه آن ها شدند. بعداً مشخص شد که ویل و اما در تابستان 2013 از هم جدا شده اند. به گفته دوستان آن‌ها ، برنامه شلوغ بازیگر دلیل این امر بوده است.

در آغاز سال 2014، تنها شایعاتی در مورد رابطه جدید با یک بازیکن راگبی آکسفورد، متیو جنی، وجود داشت. البته مدتی بعد این زوج در جزیره آنتیگوا در دریای کارائیب برای اولین‌بار با هم دیده شدند. در نوامبر 2014، این زوج به رابطه یک ساله خود پایان دادند. دلیل رسمی جدایی، مشغله کاری اما و مت بود.

شروع بازیگری از کودکی

حرفه بازیگری اما در مدرسه اژدها در آکسفورد آغاز شد و تا سال 2003 در آنجا ماند. او به طور فعال در نمایش‌های مدرسه شرکت می‌کرد.

در سن ده‌سالگی، در نقش یک جادوگر شیطانی در آرتور بازی کرد. سال‌های جوانی، نقش یک پرستو در پرستو و شاهزاده، آشپز عصبانی در آلیس در سرزمین عجایب و همچنین نقش اصلی زن در فیلم The شاهزاده مبارک.

هنگامی که شش‌ساله بود، شروع به تحصیل در یک مدرسه تئاتر نیمه‌وقت به نام Stagecoach Theatre Arts کرد و در آنجا بازیگری، رقص و آواز خواند.

هنگامی که اما واتسون هفت‌ساله بود، در مسابقه قاریان مدرسه برنده شد و تا آن زمان، او اعتقاد زیادی داشت که بازیگر خواهد شد.

ورود به پروژه هری پاتر

در سال 1999، به لطف رئیس گروه تئاتر، اما واتسون به جمع بازیگران هری پاتر و سنگ فیلسوف آمد. در آن زمان او تنها نه سال داشت و حتی نمی توانست تصور کند که بتواند یکی از نقش‌های اصلی را به دست آورد.

تهیه‌کنندگان فیلم از اعتمادبه‌نفس او شگفت‌زده شدند. در نهایت، پس از هشت تست بازیگری، اما واتسون، دنیل رادکلیف و روپرت گرینت مطلع شدند که برای نقش‌های هرمیون گرنجر، هری پاتر و ران ویزلی تأیید شده‌اند. در آن زمان J.K. رولینگ، نویسنده مجموعه کتاب‌های هری پاتر، شخصاً نامزدهای منتخب را تأیید کرد.

اما واتسون کیست؟
اما واتسون در هری پاتر

اما نه‌ساله نمی‌دانست که این تست او را به مجموعه فیلم‌های هری پاتر از سال 2001 تا 2011 گره می زند و شهرت جهانی برای او به ارمغان می آورد.

اولین فیلم با حضور اما واتسون جوان، هری پاتر و سنگ فیلسوف بود که در سال 2001 روی پرده ها ظاهر شد. این فیلم رکورد فروش روز افتتاحیه را شکست و فوراً محبوبیت زیادی به دست آورد.

این فیلم در سال 2001 به پردرآمدترین فیلم تبدیل شد. اما واتسون برای بازی عالی خود نامزد پنج جایزه شد و برنده جایزه هنرمند جوان برای بازیگر نقش اول زن جوان شد.

تنها در 15 نوامبر 2002، ارتشی از طرفداران، که مشتاقانه منتظر ادامه داستان در مورد جادوگران جوان بودند، فرصتی برای تماشای فیلم جدیدی به نام هری پاتر و اتاق اسرار پیدا کردند.

مجله تایمز از کریس کلمبوس کارگردان فیلم به دلیل کم‌کاری شخصیت رایج اما واتسون انتقاد کرد. بااین‌حال، این فیلم نسبتاً موفق بود.

حضور اما واتسون در ادامه هری پاتر

در قسمت دوم از سری فیلم‌های هری پاتر، اما واتسون جایزه اتو از مجله براوو آلمان را برای نقش هرمیون دریافت کرد.

در سال 2004، اما واتسون در قسمت سوم مجموعه فیلم‌های هری پاتر و زندانی آزکابان ظاهر شد. این بار، منتقدان به شدت استعداد بازیگری اما واتسون را تحسین کردند. آن‌ها خاطرنشان کردند که بازیگر جوان حرفه ای تر شد و در حال حاضر اعتمادبه‌نفس بیشتری دارد.

هری پاتر و جام آتش، چهارمین قسمت از سری فیلم‌های هری پاتر، در سال 2005 منتشر شد. این فیلم در مقایسه با سری فیلم‌های قبلی به نقاط عطف جدیدی دست یافت.

واتسون برای بازی در جام آتش، نامزد سه جایزه شد و بار دیگر برنده جایزه اتو شد. در همان سال واتسون جوان‌ترین بازیگری شد که عکسش روی جلد مجله معروف Teen Vogue قرار گرفت.

این فیلم با فروش 332.7 میلیون دلاری، رکورد فروش افتتاحیه آخر هفته جهانی را به ثبت رساند. اما واتسون برنده جایزه ملی فیلم برای بهترین نقش آفرینی زن شد. شخصیت های هرمیون، هری پاتر و ران ویزلی به طرز باورنکردنی محبوب شدند.

تا جولای 2007، اما واتسون بیش از 10 میلیون پوند (13 میلیون دلار) برای مجموعه فیلم‌های هری پاتر به دست آورد و اظهار داشت که آنقدر ثروتمند است که بتواند بازنشسته شود و دیگر هرگز برای پول کار نکند.

حرفه بازیگری

به‌غیراز هری پاتر، اما واتسون همچنین نقش اصلی پائولین فسیل را در فیلم بی‌بی‌سی کفش باله در سال 2007 دریافت کرد. کارگردان فیلم، ساندرا گلدباچر، نظر داد که واتسون برای آن نقش عالی بود؛ زیرا واتسون تمام ویژگی‌هایی را داشت که شخصیت مشتاق پائولین فسیل را به‌خوبی توصیف می‌کرد.

در بریتانیا برای 5.7 میلیون مخاطب تلویزیون پخش شد. بااین‌حال، این فیلم چندان محبوب نشد و نقدهای متفاوتی دریافت کرد.

اما واتسون در ساخت یک انیمیشن کودکانه به نام The Tale of Despereaux شرکت کرد. اما صدای خود را به شخصیت پرنسس نخود قرض داد. این انیمیشن کمدی در دسامبر 2008 اکران شد و فروش جهانی آن به 87 میلیون دلار رسید.

حرفه بازیگری اما واتسون

حضور اما در قسمت ششم هری پاتر

اما واتسون در زندگی واقعی به‌اندازه شخصیتش، هرمیون گرنجر، کنجکاو و خواستار است. این بازیگر با موفقیت تحصیلات خود را با برنامه شلوغ فیلم‌برداری ترکیب می‌کند.

در سال 2009، واتسون در دانشگاه براون ثبت نام کرد و در همان سال، قسمت ششم از مجموعه فیلم‌های هری پاتر و شاهزاده دورگه منتشر شد، جایی که اما مثل همیشه درخشان بود.  در سال 2009، واتسون در صفحات کتاب رکوردهای جهانی گینس به‌عنوان پردرآمدترین بازیگر زن دهه ظاهر شد.

فیلم‌برداری واتسون برای قسمت پایانی، هری پاتر و یادگاران مرگ، در 18 فوریه 2009 آغاز شد و در 12 ژوئن 2010 به پایان رسید.

با توجه به بخش فیلمنامه، اقتباس سینمایی کتاب به دو قسمت تقسیم شد؛ بنابراین، هری پاتر و یادگاران مرگ قسمت 1 در نوامبر 2010 اکران شد، و دومین فیلم در جولای 2011 اکران شد.

فعالیت اما در موزیک ویدئو

در سال 2010، اما واتسون پس از ملاقات با جورج کریگ خواننده اصلی در کمپین تبلیغاتی Winter/Summer Burberry در سال 2010، در موزیک ویدیوی آهنگ Say You Don’t Want It by One Night Only بازی کرد.

هفته‌ای که با مرلین گذراندم

در سال 2011، اما واتسون در نقش لوسی در هفته ای که با مرلین گذراندم بازی کرد. این اولین فیلم او پس از هری پاتر بود. شخصیت او، لوسی، یک دستیار کمد لباس است که توسط کالین کلارک، شخصیت اصلی فیلم، با او معاشقه می‌شود و چندین قرار ملاقات با او دارد.

اما در نقش سیندرلا

در مارس 2013، واتسون مذاکراتی در مورد بازی در نقش سیندرلا در فیلمنامه اقتباسی دیزنی از سیندرلا داشت. به او این فرصت داده شد که نقش شخصیت اصلی را بازی کند. بااین‌حال، او بعداً این پیشنهاد را رد کرد.

جوایز اما واتسون

در آوریل 2013، واتسون جایزه ویژه Trailblazer را در مراسم جوایز فیلم MTV دریافت کرد. این جایزه به افرادی اعطا می‌شود که الهام بخش نسل جوان باشند و در صنعت سرگرمی نقش خود را نشان دهند.

در اکتبر 2013، اما واتسون بر اساس مجله مردانه معروف بریتانیایی GQ، زن سال شد. در سال 2013، اما واتسون در نقش نیکی مور در فیلم The Bling Ring (2013) ظاهر شد.

این فیلم بر اساس رویدادهای واقعی سرقت‌های Bling Ring بود. درحالی‌که عکس فیلم با نقدهای متفاوتی روبرو شد، اما واتسون برای به‌تصویرکشیدن نیکی مورد تحسین قرار گرفت.

واتسون در کمدی آخرالزمان This is the End (2013) مورد حمایت قرار گرفت، جایی که او با بازیگران مشهوری مانند ست روگن، جیمز فرانکو، و چانینگ تیتوم بازی کرد.

در مارس 2014، اما واتسون در فیلم نوح (2014) به کارگردانی دارن آرونوفسکی ظاهر شد. او نقش ایلا، عروس نوح را بازی کرد و با بازیگرانی چون راسل کرو، جنیفر کانلی، آنتونی هاپکینز و دیگران کار کرد.

اما واتسون کیست؟
جوایز اما واتسون

تکامل اما واتسون

اگرچه تقریباً تمام دوران کودکی او در مجموعه‌های مختلف فیلم سپری شد، به‌ندرت نقش‌های اصلی به این بازیگر پیشنهاد می‌شد. بااین‌وجود، حرفه یک هنرپیشه مشهور بریتانیایی به‌سرعت به تکامل خود ادامه داد.

واتسون در نقش لنا در یک فیلم واقعی به نام Colonia (2015) بازی کرد. در مرکز طرح کلونیا یک زوج جوان از آلمان به نام‌های لنا و دانیل قرار دارند.

طبق گفته‌های اما کار روی Colonia او را بیشتر هیجان‌زده کرد. این به او اجازه داد تا خود را در یک درام تاریخی اروپایی امتحان کند.

اما واتسون در اقتباس جدید از افسانه معروف دیزنی Beauty and the Beast که در سال 2017 اکران شد، نقش بل را بازی کرد. اما واتسون حتی چندین درس خوانندگی برای نقش خوشگل گذراند.

حرفه مدلینگ

برخلاف رادکلیف و گرینت که عمدتاً روی حرفه بازیگری خود تمرکز می‌کنند، واتسون خود را در زمینه‌های دیگر امتحان می‌کند.

در سال 2009، او مجموعه ای از لباس ها را به نمایش گذاشت. در سال 2010، اما واتسون به همراه برادرش الکس، مدل مکس هرد و نوازندگان جورج کریگ و مت گیلمور به چهره مجموعه بهار باربری تبدیل شدند. بعداً، اما با People Tree، برندی که در لباس‌های قومی تخصص دارد، قراردادی امضا کرد.

در مارس 2011، اما واتسون چهره و نماینده خانه معروف فرانسوی Lancôme شد. در سپتامبر 2011، او در تبلیغات جدید عطر Lancôme Trésor Midnight Rose ظاهر شد.

اما داشت بزرگ و جذاب‌تر می‌شد. در ماه مه 2013، واتسون در تصویر جولیا رابرتز در فیلم زن زیبا (1990) بر روی جلد جی کیو بریتانیا ظاهر شد.

بعدها، واتسون برای پروژه زیبایی طبیعی توسط عکاس و فعال جیمز هیوستون برهنه عکس گرفت تا توجه را به حفاظت از طبیعت جلب کند.

اما واتسون 9 بار روی جلد مجله ELLE در کشورهای مختلف ظاهر شد. در آوریل 2014، او دو جلد را در ایالات متحده و استرالیا به طور همزمان در ELLE زینت داد.

بسیاری از مردم حتی آینده درخشان او را به‌عنوان یک مدل پیش‌بینی می‌کردند. اگرچه اما اغلب در عکس‌برداری مجلات مختلف براق شرکت می‌کند، اما قصد ندارد به‌طورجدی در این تجارت مشغول شود و آن را فقط یک تجربه می‌داند.

فعالیت اجتماعی اما واتسون

اما واتسون فعالانه برای حقوق زنان مبارزه می‌کند. واتسون برای ترویج آموزش دختران از بنگلادش و زامبیا بازدید کرد. در ژوئن 2014، واتسون سفیر حسن‌نیت زنان سازمان ملل شد. این نهاد کار خود را در ژانویه 2011 آغاز کرد. برای مبارزه با تبعیض علیه زنان در دوازده زمینه مهم زندگی مدرن ایجاد شد.

در سپتامبر 2014، اما واتسون در مقر سازمان ملل در نیویورک سخنرانی کرد تا از راه اندازی کمپین HeForShe که مردان را تشویق می‌کند برای برابری جنسیتی حمایت کنند، پشتیبانی نماید.

همچنین، در ماه سپتامبر، واتسون برای اولین‌بار به‌عنوان سفیر حسن‌نیت زنان سازمان ملل از اروگوئه بازدید کرد. او در آنجا سخنرانی کرد و بر لزوم مشارکت زنان در سیاست تأکید کرد.

کمپین HeForShe موفقیت بزرگی در اینترنت داشت. به لطف این کمپین، هشتگ #HeForShe بیش از 1.3 میلیارد بار در شبکه های اجتماعی ذکر شد و سوال نابرابری بین زن و مرد را مطرح کرد. در سال 2015، اما واتسون به‌عنوان کمپین برتر سال انتخاب شد و جایزه اخلاقی Observer در سال 2015 را دریافت کرد.

اما واتسون در سال 2016 به‌عنوان سفیر حسن‌نیت سازمان ملل، خود را وقف فعالیت های اجتماعی کرد. در ژانویه 2016، او باشگاه کتاب فمینیستی Goodreads Our Shared Shelf را راه اندازی کرد که هدف آن مطرح کردن موضوع نابرابری جنسیتی با بحث در مورد مقالات و کتاب‌های علمی در این زمینه بود.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

زهرا سامره

من با تجربه‌ام به شرکت‌ها از طریق تولید و توسعه محتوا کمک می‌کنم تا کسب‌و‌کار خود را رشد داده و به اهدافشان برسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا