بازی (معرفی و آموزش بازی)سرگرمی

بازی های خانگی (معرفی 20 بازی سرگرم‌کننده)

معرفی بازی های خانگی و سرگرم کننده

اگر با یک سری بازی های خانگی آشنا باشیم می‌توانیم هم خودمان و هم اعضای خانواده‌مان را سرگرم کنیم. این بازی‌ها برای آخر هفته‌ها، عصرها و یا شب‌ها که در خانه‌ایم بهترین انتخاب برای سرگرمی و سپری کردن ساعت‌های عمرمان به بهترین نحو هستند. در ادامه شما را با یک سری بازی آشنا می‌کنیم.

معرفی چند بازی سرگرم‌کننده

در ادامه می‌خواهیم چند بازی پرطرفدار و سرگرم‌کننده که می‌توانید در کنار دوستان و اعضای خانواده‌تان انجام دهید را معرفی کرده‌ایم، تا انتها همراه ما باشید.

بازی آره یا نه

در این بازی باید همه در یک خط پشت به هم بایستند. سمت راست منطقه آره و سمت چپ منطقه نه است. یک نفر به‌عنوان گرداننده روبه روی همه قرار می‌گیرد.

در این بازی گرداننده شروع به گفتن آره و نه می‌کند و می‌شود به‌جای آره و نه از کلمات مشخص دیگری نیز استفاده کرد. وقتی می‌گوید نه همه باید در منطقه نه قرار گیرند و به همین ترتیب.

لازم به ذکر است که ترتیب گفتن کلمات می‌تواند در هم و پشت‌سرهم باشد. اگر کسی در منطقه اشتباه پرید یا مکث بیش از حد داشت می‌بازد و از بازی خارج می‌شود. می‌توانید به‌جای دو کلمه برای پرش از سه کلمه استفاده کنید.

پانتومیم

یکی از بازی های پرخاطره و بی‌نظیر پانتومیم است که می‌تواند هر جمعی را سرگرم نماید. در این بازی تعداد بازیکنان به خودتان بستگی دارد و هیچ فرقی در روند بازی ایجاد نمی‌شود.

نقطه‌بازی

در این دسته از بازی های خانگی نقطه‌بازی یک بازی سرگرم‌کننده است. باید بر روی کاغذ نقطه‌های منظم کشید و هر بازیکن همیشه در تلاش است که نقطه‌ها را به مربع تبدیل نماید.

جستجو اشیا

با پنهان کردن برخی اشیا و دادن سرنخ به دنبال‌کننده می‌توانید با دوستان و اعضا خانواده یک بازی مهیج را تجربه کنید. چشمان یک نفر را ببندید و وسیله‌ای را پنهان کنید و سپس با دست زدن و تولید صدا در یافتن هدف به او کمک کنید.

کلمه‌سازی

اولین نفر یک حرف روی کاغذ می‌نویسد و نفر بعدی با هدف ساختن یک کلمه در ذهنش یک حرف کنار آن حرف می‌نویسد. همچنین نفر بعد، با هدف ساختن کلمه‌ای که در ذهن خود دارد که احتمالاً با کلمه نفر قبلی فرق دارد حرف دیگری کنار دو حرف قبلی می‌نویسد.
این روند تا جایی ادامه پیدا می‌کند که یک بازیکن نتواند حرف دیگری اضافه کند که در این صورت او بازنده است و یک امتیاز منفی می‌گیرد.

 درصورتی‌که فکر می‌کنید بازیکن مقابلتان کلمه‌ای در ذهنش ندارد، می‌توانید او را به چالش بکشید. اگر او نتوانست کلمه‌ای بگوید، یک امتیاز منفی می‌گیرد.

همچنین پس از گفتن هر حرف می‌توانید بازیکنی که آن حرف را گفته به چالش بکشید و کلمه‌ای که در ذهنش داشته را حدس بزنید.

اگر او بلافاصله نتواند کلمة دیگری را که با آن حرف‌ها ساخته می‌شود بگوید، یک امتیاز منفی می‌گیرد و فردی که حدس زده یک امتیاز مثبت.

درصورتی‌که کلمه حدس زده شده درست نباشد و بازیکن به چالش کشیده شده بلافاصله کلمه دیگری بگوید، فقط آن بازیکنی که او را به چالش کشیده یک امتیاز منفی می‌گیرد.

حل معما

اگر دوست دارید در جمع دوستان و اعضا خانواده سرگرمی ایجاد کنید می‌توانید معما طرح کرده و آن را حل کنید و اطرافیانتان را به چالش بکشید.

حل معما

بغلی بگیر

در ابتدا یک حلقه تشکیل دهید و یک نفر گرداننده بازی را با یک کار خاص و خنده‌دار شروع کرده و بازی شروع به چرخیدن می‌کند.

نفر اول بغلی بگیر و نفر دوم چیو بگیرم؟ یک کلافه رو. چه کارش کنم؟ بده بغلی. بعد از آن همین روال با بازیکن سوم و من بعد آن انجام می‌شود.
اگر بازی یک دور کامل بچرخد و دوباره نوبت به بازیکن اول برسد و هیچ یک از بازیکنان دور اول نخندند، گرداننده بر عمل قبلی چیز دیگری اضافه می‌کند و بازی مثل دور اول ادامه می‌یابد. در این بازی، هر بازیکن با خندیدن می‌بازد و از بازی خارج می‌شود.

20 سوالی

در این بازی می‌توانید با نوشتن یک کلمه روی کاغذ این بازی را انجام دهید. به این صورت است که دو نفر در مقابل هم قرار می‌گیرند و هر کدام از آن‌ها از میان کلمات نوشته شده یکی را به‌صورت اتفاقی انتخاب می‌کند طوری که طرف مقابل نتواند آن را ببیند.
کسی که عکس را ندیده سؤال‌هایی از طرف مقابل می‌پرسد که فقط با بله یا خیر به آن‌ها می‌توان جواب داد. اگر بیست سؤال بازیکن تمام شود و نتواند کلمه مورد نظر را حدس بزند، آن بازیکن می‌بازد.

پس چند تا؟

در این بازی باید یک نفر را به‌عنوان گرداننده انتخاب کنید. گرداننده باید به هر نفر یک شماره مجزا بدهد و بازیکن شماره خود را حفظ کند.

نفر شماره یک این بازی همان گرداننده است که بازی را نیز خودش شروع می‌کند و بازی این‌گونه شروع می‌شود: یه مرغ دارم روزی 2 تا تخم میذاره.

بعد از آن کسی که شماره 2 است باید بلافاصله و بدون مکث بگوید چرا 2 تا؟ مجدد گرداننده می‌گوید پس چند تا؟ بازیکن شماره 2 مثلا می‌گوید 5 تا و بازی همین گونه میگردد.

اگر کسی شماره اشتباهی بگوید یا موقعی که شماره او خوانده می‌شود بلافاصله پاسخ ندهد، از بازی خارج می‌شود. بازی به همین صورت ادامه پیدا می‌کند تا به دو نفر آخر و برنده برسد.

گردو بازی

در ابتدا باید یک دایره مشخص کنید و بعد هر بازیکن چند گردو وسط دایره می‌گذارد. هر شخص باید چند متر دورتر از دایره می‌نشیند و از همان جا با یک گردو که در دست دارد بقیه گردوها را نشانه می‌گیرد.

اگر این گردو به گردوهای داخل دایره خورد و گردویی را خارج کرد، علاوه بر این که آن گردوها مال او می‌شود، بازیکن پرتاب‌کننده می‌تواند بازی را ادامه بدهد. اما اگر بازیکن نتواند گردویی را از دایره خارج کند، گردویش را از دست می‌دهد و نوبت را به بازیکن بعدی می‌دهد. در این بازی برنده کسی است که همه گردوها مال او می‌شود.

توپ داغ

تمامی بازیکنان یک حلقه تشکیل می‌دهند و روز زمین می‌نشینند. گرداننده موسیقی را روشن می‌کند و تا وقتی که قطع شود بازیکنان توپ را به هم پاس می‌دهند. کسی که بعد از قطع موسیقی توپ در دستش باشد می‌بازد و از بازی خارج می‌شود. آخرین فردی که باقی‌مانده برنده بازی است.

هُب

گرداننده بازیکنان را دایره‌وار می‌نشاند و یک عدد انتخاب می‌کند. این عدد بین اعداد 1 و 2 نباید باشد. بهتر است غیر از 5 و کمتر از 10 باشد.

پس از انتخاب عدد با شمارش اولین عدد توسط گرداننده بازی شروع می‌شود و وقتی به عدد تعیین شده، اعدادی که بر آن عدد بخش‌پذیر باشند و اعداد دورقمی که دارای آن عدد باشند رسید باید به‌جای عدد کلمه هُب را آن بازیکن بگوید. هر بازیکنی که به‌اشتباه به‌جای هب عدد بگوید یا بیش از حد مکث بکند از بازی خارج می‌شود.

بازی های خانگی
هُب

فریاد در سکوت

مهارت مورد نیاز در این بازی لب‌خوانی است. آنچه که در این بازی نیاز دارید هندزفری و گوشی برای پخش آهنگ و جلوگیری از شنیدن صدای یارتان است.

تعداد بازیکنان در این بازی به تصمیم خودتان بستگی دارد. در رایج‌ترین روش، گاهی نیاز است به دو تیم دو نفره تقسیم شوید و هر گروه به یکی از افراد گروه مقابل جمله پیشنهادی خود را می‌گوید تا آن را برای یار خود بازگو کند و شخص دوم باید درحالی‌که به آهنگ گوش می‌دهد جمله را به‌درستی حدس بزند.

تخته‌ای و فکری

بازی‌هایی مانندمنچ، تخته نرد، مارپله و… یکی دیگر از بازی های خانگی و سرگرم‌کننده برای هر جمع و گروهی هستند که می‌توان بیشترین استفاده را از آن‌ها برد.

مافیا

 یکی دیگر از بازی های پرطرف‌دار امروزی مافیا است که جا خود را در همه محافل باز کرده است. این بازی نیز مانند بقیه بازی‌ها یک گرداننده و تعدادی بازیکن دارد. نقش‌ها طبق روال بازی بین بازیکنان پخش می‌شود و بازی شروع می‌شود. در نهایت یک گروه یا شهر و یا تیم مافیا برنده بازی می‌شود.

دستش اومد بشین

یک حلقه درست کنید و همگی بایستید. یک وسیله دست بازیکن اول قرار دارد و با پرتاب آن بازی شروع می‌شود. وسیله وقتی به سمت یکی از بازیکنان می‌افتد، آن بازیکن باید آن را بگیرد. طبق قراری که از قبل بازیکنان با هم می‌گذارند، شیء به دست هر بازیکنی که رسید نفر سمت راست او بلافاصله باید بنشیند.
درصورتی‌که سریع ننشیند امتیاز منفی می‌گیرد. همچنین اگر بازیکن دیگری به اشتباه بنشیند، او نیز امتیاز منفی می‌گیرد. بازی به همین شکل ادامه پیدا می‌کند تا یک نفر به امتیاز منفی تعیین‌شده‌ای برسد و مجازاتی را اجرا کند.

دستمال توالت

در این بازی به تنها چیزی که نیاز دارید دستمال توالت و یک لیوان آب است. انتهای یک میز صاف بایستید و دستمال توالت را باز کنید سپس لیوان آب را روی آن قرار دهید به‌آرامی شروع به بستن دستمال کنید. در پایان فردی که بتواند بدون ریختن آب، رول دستمال‌کاغذی را جمع کند برنده است.

حدس ترانه

در جمعتان اگر می‌خواهید این بازی را انجام دهید در ابتدا یک لیست آهنگ آماده کنید سپس یک بخش از آهنگ را انتخاب کرده و بازیکن مورد نظر 5 ثانیه فرصت دارد اسم آهنگ و یا نام خواننده را حدس بزند. هرکس که درست حدس بزند یک امتیاز می‌گیرد.

جرئت یا حقیقت

در واقع جرئت یا حقیقت یک بازی کلاسیک و سرگرم‌کننده و جذاب برای همه است. در این بازی باید، سؤالات تصادفی بپرسید. وقتی نوبت به‌جرئت می‌رسد، با کمی خطرکردن ادغام می‌شود و بازی مهیج‌تر می‌شود.

نرقص

برای شروع باید قبلش، هر بازیکن یک فهرست پنج‌تایی از شادترین آهنگ‌ها آماده کند. هرکس به‌نوبت یک آهنگ را با صدای بلند پخش می‌کند.

در این بازی شما نباید برقصید. هر حرکت کوچک از تکان دادن شانه‌ها گرفته تا ضرب‌گرفتن با پا ۱ امتیاز نصیب طرف مقابل می‌شود.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

زهرا سامره

من با تجربه‌ام به شرکت‌ها از طریق تولید و توسعه محتوا کمک می‌کنم تا کسب‌و‌کار خود را رشد دهند و به اهدافشان برسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا