بیوگرافی و زندگی نامهفرهنگ و هنر

بروس لی کیست؟ (زندگی رزمی‌کار افسانه‌ای)

بروس لی کیست؟ آشنایی با بیوگرافی کامل متخصص هنرهای رزمی

آیا می‌دانید بروس لی کیست؟ بروس لی بازیگر، کارگردان و متخصص هنرهای رزمی بود که به‌خاطر بازی در فیلم‌هایی مانند  اژدها وارد می‌شود شهرت زیادی به دست آورد.

لی که قبل از تبدیل شدن به یک بازیگر در هنگ‌کنگ در ایالات متحده متولد شده بود، بعداً به آمریکا بازگشت و هنرهای رزمی را آموزش داد. در ادامه بیشتر با این شخصیت برجسته آشنا می‌شویم.

بیوگرافی بروس لی

در 27 نوامبر 1940 در سانفرانسیسکو در ساعت و سال اژدها، لی جن فان به دنیا آمد. پدرش، خواننده اپرای هنگ کنگی به نام لی هوی چوئن، به همراه مادرش، گریس هو و سه فرزندش در سال 1939 به ایالات متحده نقل‌مکان کردند. لی جون فن در حالی به دنیا آمد که پدرش در تور سانفرانسیسکو بود.

لی نام بروس را از پرستاری در بیمارستان زایمانش گرفت، اما خانواده‌اش هرگز در دوران پیش‌دبستانی‌اش از آن استفاده نکردند. ستاره آینده در اولین فیلم خود در 3 ماهگی ظاهر شد. او در فیلم Golden Gate Girl (1941) نقش یک نوزاد آمریکایی را داشت.

در اوایل دهه 1940، لی به هنگ‌کنگ بازگشت.بروس در حدود 20 فیلم به‌عنوان یک بازیگر کودک که از سال 1946 بر روی صحنه بود. او همچنین شعر می خواند و در رقابت چا-چا هنگ‌کنگ برنده شد و به‌خاطر شعرهایش شناخته و معروف شد.

لی در نوجوانی به‌خاطر پیشینه چینی‌اش توسط دانش‌آموزان انگلیسی مورد تمسخر قرار گرفت و بعداً به یک باند خیابانی پیوست. در سال 1953، او شروع به تعمیم علایق خود به یک رشته کرد و به مطالعه کونگ‌فو زیر نظر استاد ییپ من پرداخت.

در پایان این دهه، لی به ایالات متحده بازگشت تا با دوستان خانوادگی خارج از سیاتل زندگی کند و در ابتدا به‌عنوان مربی رقص مشغول به کار شد.

ازدواج بروس لی

زمانی که لی به‌عنوان معلم هنرهای رزمی در واشنگتن کار می‌کرد، با لیندا امری آشنا شد. آن‌ها در سال 1964 ازدواج کردند و به سرعت با دو فرزند خانواده خود را بزرگ کردند. پسر این زوج، براندون لی، ، در سال 1965 و دخترشان، شانون، در سال 1969 به دنیا آمدند.

فرزندان بروس لی

براندون جوان در سنین جوانی از پدرش آموزش دید و خود به یک هنرپیشه رزمی ماهر تبدیل شد. او در اواخر دهه 1980 در تعدادی فیلم و برنامه تلویزیونی ظاهر شد و در کنار دالف لوندگرن در فیلم پلیسی دوستانه Showdown in Little Tokyo در سال 1991 بازی کرد.

براندون مانند پدرش در مارس 1993 در شرایط غم‌انگیزی در صحنه فیلم‌برداری فیلم کلاغ در سال 1994 درگذشت. این فیلم بر اساس شخصیت کتابی به همین نام بود.

براندون در نقش اریک دراون، موسیقیدانی که توسط یک کلاغ ماورای طبیعی احیا شده بود که به دنبال انتقام مرگ خود و نامزدش است، ظاهر شد. هنگام فیلم‌برداری در 31 مارس 1993، بر اثر اصابت گلوله به شکم با اسلحه‌ای که حاوی یک گلوله بود، به طور تصادفی کشته شد.

خانواده بروس لی

شانون در هنرهای رزمی نیز آموزش دید و بازیگر و تهیه‌کننده شد. او رئیس بنیاد بروس لی است که از طریق کمپ‌ها و برنامه‌های آموزشی الهام‌بخش مردم برای پذیرش منحصربه‌فرد بودن، کشف پتانسیل بی‌حدوحصر آن‌ها و کمک به پیشرفت یکدیگر است. او همچنین مدیرعامل شرکت خانواده بروس لی است که کنترل نام و تصویر بروس را مدیریت می‌کند.

لیندا که بازنشسته شد به‌عنوان معلم و نویسنده کار می‌کرد، دو کتاب درباره همسر فقیدش منتشر کرد که این کتاب‌ها عبارت‌اند از:

  • خاطرات بروس لی: مردی که فقط من می‌شناختم در سال 1975
  • داستان بروس لی در سال 1989 

او پس از مرگ لی دو بار ازدواج کرد و در نهایت نام لیندا لی کادول را به خود گرفت و بنیان‌گذار و مشاور بنیاد بروس لی است.

آموزش هنر رزمی

لی دبیرستان را در ادیسون، واشنگتن به پایان رساند و متعاقباً در رشته فلسفه در دانشگاه واشنگتن ثبت‌نام کرد. او همچنین شغلی پیدا کرد که سبک هنرهای رزمی وینگ چون را که در هنگ‌کنگ آموخته بود به دانش‌آموزان و سایرین آموزش دهد. در سال 1964، لی ازدواج کرد و مدرسه خود را در سیاتل افتتاح کرد.

او و همسرش، لیندا، به‌زودی به کالیفرنیا نقل‌مکان کردند، جایی که لی دو مدرسه دیگر در اوکلند و لس‌آنجلس افتتاح کرد. او عمدتاً سبکی را تدریس می‌کرد که جیت کان دو نام داشت.

گفته می‌شود که لی عمیقاً دوست داشت مربی باشد و با دانش‌آموزانش مانند یک قبیله رفتار می‌کرد. او در نهایت دنیای سینما را به‌عنوان شغل خود انتخاب کرد تا تدریس را بی‌جهت تجاری نکند.

نقش‌ها و فیلم‌های بروس لی

لی ابتدا با بازی در سریال تلویزیونی The Green Hornet  که بیش از 26 قسمت از سال 1966 تا 1967 پخش شد تا حدی شهرت پیدا کرد. 

او در برنامه‌های تلویزیونی دیگری مانند Ironside، Longstreet  و سریال محبوب بتمن با بازی آدام وست به‌عنوان مهمان حضور پیدا کرد.

یکی از اولین نقش‌های سینمایی لی در بزرگسالی در سال 1969 در فیلم مارلو با بازی جیمز گارنر در نقش کارآگاه برجسته‌ای که توسط نویسنده ریموند چندلر ساخته شده بود، رخ داد.

فیلمنامه‌نویس این فیلم، استرلینگ سیلیفانت، یکی از شاگردان هنرهای رزمی لی بود. دیگر شاگردان لی شامل جیمز کابرن، استیو مک کوئین و گارنر بودند.

معلم سابق هنرهای رزمی به انواع تمرینات و فعالیت‌های تمرین بدنی می‌پرداخت. لی کمی بیش از 1 متر و 69 سانتی متر قدش بود  5 فوت و 7 اینچ قد و در دوران اوج بازیگری خود حدود 65 کیلو وزن داشت. لی پس از آسیب‌دیدگی شدید کمر، بخشی از دوران نقاهت تدریجی خود را صرف نوشتن کرد.

ترک لس‌آنجلس

لی در تابستان 1971 که با کمبود نقش های گوشتی و رواج کلیشه ها در مورد اجراکنندگان آسیایی مواجه شد، لس‌آنجلس را به مقصد هنگ‌کنگ ترک کرد. سرانجام خانواده اش به او پیوستند. در هنگ‌کنگ، این بازیگر به سرعت قرارداد دو فیلمی را امضا کرد.

اولین فیلم The Big Boss بود که در ایالات متحده با نام Fists of Fury شناخته می‌شد. در سال 1971، لی به‌عنوان یک کارگر قهرمان کارخانه نشان داده شد که قسم خورده و برای مقابله با یک عملیات قاچاق مواد مخدر وارد مبارزه شده است.

لی با ترکیب ورزش نرم جیت کان دو و نمایش پر انرژی او در هورنت سبز، مرکز کاریزماتیک فیلم بود که رکوردهای جدیدی را در گیشه هنگ‌کنگ به ثبت رساند.

این رکوردها با فیلم بعدی لی، مشت خشم، شکسته شد. اما مانند The Big Boss ، این فیلم پس از اکران در ایالت، نقدهای ضعیفی از سوی برخی از منتقدان دریافت کرد.

بروس لی کیست؟
فیلم مشت خشم

اژدها وارد می‌شود

در پایان سال 1972، لی یک ستاره بزرگ سینما در آسیا بود. او شرکت خود، Concord Productions را با ریموند چاو تأسیس کرد و اولین فیلم کارگردانی خود را با نام Return of the Dragon منتشر کرد.

اگرچه او هنوز در آمریکا به شهرت نرسیده بود، اما با اولین پروژه بزرگ هالیوودی خود، Enter the Dragon، در آستانه قرار گرفت. در طول فیلم‌برداری، وزن لی حدود 56 کیلو گرم تخمین زده شد.

در نهایت اژدها وارد می‌شود آخرین فیلم لی بود. با اکران پس از مرگش در ماه اوت، Enter the Dragon جایگاه لی را به‌عنوان نماد فیلم تثبیت کرد. 

طبق گزارش مؤسسه فیلم آمریکا، بودجه این فیلم تنها 850000 دلار بوده است، اما از زمان اکران تاکنون بیش از 2 میلیارد دلار در سرتاسر جهان فروش داشته و مجموع آن بر اساس تورم تنظیم شده است.

 Enter the Dragon بر فیلم‌های اکشن و بازی‌های ویدئویی مبارزه‌ای آینده تأثیر گذاشت و در سال 2004 برای نگهداری در فهرست ملی فیلم کتابخانه کنگره انتخاب شد.

فیلم بازی مرگ اثر لی در سال 1978 تکمیل شد. پروژه‌ای که او در سال 1972 تولید و کارگردانی کرد، روی پرده ظاهر شد. این فیلم صحنه مبارزه لی و کریم عبدالجبار اسطوره NBA را به تصویر میکشد.

مرگ بروس لی

در 20 ژوئیه 1973، درست یک ماه قبل از نمایش اژدها وارد میشود، لی در 32 سالگی در هنگ‌کنگ در گذشت. علت رسمی مرگ کاملا غیرمنتظره بود.

او یک آدم سالم بود و بر اساس کالبدشکافی، تورم کشنده مغز ناشی از واکنش عجیب به مسکنی بود که لی به دلیل آسیب‌دیدگی کمر مصرف می‌کرد.

جنجال‌هایی پیرامون مرگ لی از همان ابتدا وجود داشت، زیرا برخی ادعا می‌کردند که او به قتل رسیده است. همچنین این عقیده وجود داشت که ممکن است او نفرین شده باشد، نتیجه‌ای که ناشی از وسواس لی در مورد مرگ زودهنگام او بود.

درهرصورت، لی میراثی ماندگار از خود به‌جای گذاشته است. موفقیت او در هالیوود به هموار کردن راه برای نمایش گسترده‌تر از آمریکایی‌های آسیایی در سینما کمک کرد و نسل جدیدی از قهرمانان اکشن را به وجود آورد.

قالبی که با درجات مختلفی از موفقیت توسط بازیگرانی مانند چاک نوریس، ژان کلود ون دام، استیون سیگال و جکی پر شده است.

او همچنان یک رزمی‌کار محترم است. دختر او، شانون، تا حد زیادی در به‌روزرسانی راهنمای آموزشی پدرش، تائو از جیت کان دو پشتیبانی می‌کند و در سال 2011 شرکت داشت.

زندگی لی در فیلم اژدها: داستان بروس لی در سال 1993، بر اساس خاطرات همسرش لیندا در سال 1975 و مستند چگونه بروس لی جهان را تغییر داد در سال 2009 به تصویر کشیده شده است. در تابستان 2013، موزه میراث هنگ‌کنگ بروس لی کونگ‌فو را افتتاح کرد.

آرامگاه بروس لی

مراسم خاک‌سپاری لی در هنگ‌کنگ برگزار شد. او در قبرستان لیک ویو در سیاتل در کنار پسرش بداندون به خاک سپرده شد. طبق گزارشات، اولین مدرسه هنرهای رزمی لی در این شهر، مؤسسه جون فان گونگ فو، هر ساله با برگزاری مراسمی در محل قبر او، به این ستاره اکشن ادای احترام می‌کند.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

زهرا سامره

من با تجربه‌ام به شرکت‌ها از طریق تولید و توسعه محتوا کمک می‌کنم تا کسب‌و‌کار خود را رشد داده و به اهداف خود برسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا