بیوگرافی و زندگی نامهفرهنگ و هنر

بهترین تک تیرانداز ایران (شناخت سردار شهید عبدالرسول زرین)

آشنایی کامل با بهترین تک تیرانداز ایران

در این مقاله می‌خواهیم بهترین تک‌تیرانداز ایران را بشناسیم. سردار شهید عبدالرسول زرین که شهید خرازی به او لقب گردان تک نفره داده بود بهترین تک‌تیرانداز دفاع مقدس شناخته شده است.  

شهید زرین، به‌عنوان یک تک‌تیرانداز برجسته، در مناطق دشوار و کوهستانی، تنها با یک بار فشار دادن ماشه تفنگ مگ می‌توانست آتش دشمن را خاموش کند.

بیوگرافی شهید عبدالرسول زرین

در سال ۱۳۲۰ در مناطق روستایی استان لرنشین کهگیلویه و بویراحمد به دنیا آمد و با لقب گردان تک نفره به شهرت رسید. وی یکی از برجسته‌ترین تیراندازان ایران در جریان جنگ ایران و عراق بود، اما متأسفانه رشادت‌های او به‌خوبی به گوش عموم نرسیده و تابه‌حال فیلمی از او ساخته نشده یا به او احترام قابل‌توجهی نشده است.

او توانست در طول جنگ به ۷۰۰ شلیک موفق دست پیدا کند، درحالی‌که به‌عنوان مقایسه، بهترین تیرانداز آمریکایی به نام کریس کایل تنها ۱۶۰ شلیک موفق داشته است.

سردار شهید عبدالرسول زرین در تاریخ ۱۱ اسفند ۱۳۶۲ در عملیات خیبر، به شهادت رسید. آرامگاه او در تخت فولاد در تکیه شهدا واقع است. او پدر ۴ پسر و ۳ دختر بود.

گردان یک نفره

صدام حسین، رئیس حکومت لعین عراق، برای شکار او تیمی از بیست تیرانداز بین‌المللی را استخدام کرده بود، اما هر بار با تلفات سنگینی مواجه می‌شدند.

زمانی که در حال مبارزه با تک‌تیراندازان دشمن بود، یک تیر به گوش او اصابت کرده بود، اما او با آرامشی خاص و لبخندی روی لب، توانست با اندکی خونریزی، گلوله‌ای را به وسط پیشانی آن تک‌تیرانداز بفرستد. شهید خرازی به او لقب گردان یک نفره داده بود، زیرا او به‌تنهایی تپه‌ای که حتی یک گردان نیز نتوانسته بود آزادش کند.

آغاز جنگ

زمانی که جنگ آغاز شد، عبدالرسول تصمیم گرفت به مرکز اعزام نیرو برود. با انرژی به مسئول ثبت‌نام پیش رفت و اعلام کرد: من برای اعزام آمده‌ام. مسئول ثبت‌نام سرش را بالا آورد و با خنده‌ای تلخ گفت: هفت تا بچه داری، نمی‌نویسم، اصرار نکن.

عبدالرسول سرش را پایین انداخت؛ اما باثبات نگاهی تصمیم آمیز به مسئول ثبت‌نام ارائه داد و گفت: می‌نویسی، خوب هم می‌نویسی.

مسئول اعزام‌کننده ممکن بود جوابی ندهد، اما عبدالرسول صبر نکرد و دوباره سؤال کرد: حواله‌ات را به پیامبر (ص) می‌فرستم یا نه؟

خودکار در دست مسئول چرخید و با لرزشی کوچک، پاسخ را نوشت: عبدالرسول زرین به منطقه اعزام می‌شود. آن لحظه در نگاه عبدالرسول، شعف و شادی برق می‌زد.

سردار شهید عبدالرسول زرین

رکورد سه هزار شلیک موفق

این ادعای بزرگی است و واقعیت دارد؛ شوخی نیست. حاج حسین خرازی هم این موضوع را تأیید کرده و تأییدیه از او و چند سردار برجسته از لشکر امام حسین (ع) وجود دارد که با استفاده از تسلیحات اس‌وی‌دی، بیش از سه هزار فرمانده بعثی، تیربارچی و سایر نیروهای تأثیرگذار دشمن را به قتل رساند.

شکارچی امام

نیروهای عراقی از حضور رسول زرین ترس وحشتناکی داشتند. به دلیل اینکه او توانست تعداد زیادی از نیروهای نظامی عراقی را به کشتن برساند، به او لقب شکارچی امام خمینی داده بودند.

مسئولیت‌های مختلف

تا سال ۶۳، او به طور مداوم در بیشتر عملیات مناطق جنوب و غرب حضور داشت و مسئولیت‌های مختلفی از جمله فرماندهی گردان و محور را به عهده داشت. او به‌عنوان یک تک‌تیرانداز، به طور مستمر بین گروه‌های مختلفی فرستاده می‌شد و آن‌ها را آموزش می‌داد.

فیلم زندگی رسول زرین

در واقع فیلم تک‌تیرانداز به کارگردانی علی غفاری داستان زندگی رسول زرین و رشادت‌های او را به تصویر کشیده است. کامبیز دیرباز نقش رسول زرین را در این فیلم بازی کرده و این فیلم توانست جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلم را از سوی مراسم ملی دریافت کند.

آرامش همیشگی

عبدالرسول، در میان سایه‌های پادگان دشمن، به‌آرامی وارد شد و در آنجا کمینی تشکیل داد. چشمانش به‌سوی فردی افتاد که با حراست فراوان برای سخنرانی آماده شده بود.

او اسلحه‌اش را آماده کرد و چشمانش به هدف دوخت. با حرکتی آرام، تیر را آماده و پرتاب کرد. نتیجه این تیر غیب، به همة افراد دشمن آگاهی داد و آن‌ها در هر سمتی پناه بردند.

هیچ‌کس نمی‌دانست کی شلیک کرده، همگی به یکدیگر مشکوک شدند و فرمانده با شکی که به هر یک از نیروهای خود پیدا کرده بود، اعدام را آغاز کرد، آن‌ها باور داشتند که این افراد منافق هستند.

آرامش همیشگی شهید زرین

عبدالرسول همیشه با آرامی این کارها را انجام می‌داد. یک بار او توانسته بود یکی از تک‌تیراندازهای دشمن را با تیری مستقیم به هلاکت برساند.

او به نیرویی که همراه او بود، گفت: کلاه آهنی را بر روی یک چوب قرار بده و از آن تپه بالا برو. خودش با دوربین در جای دیگری ایستاده بود و اطراف را مشاهده می‌کرد. کلاه آهنی با شلیک گلوله به هوا پرتاب شد و مکان تک‌تیرانداز عراقی شناسایی شد. با یک تیر، او را به هلاکت کشاند.

هدف شهید عبدالرسول زرین

می‌توان گفت هدف‌های اصلی او عمدتاً فرماندهان، تک‌تیراندازان، تیربارچیان، افرادی که بی‌سیم‌های بعثی را در اختیار داشتند و مناطق حساس عراقی بود.

او اقدام به تخریب معادلات نظامی بعثی‌ها کرد تا دشمن را به وضعیت دلخواه خود منفعل و بی‌قدرت کند. این اقدام‌ها باعث می‌شد تا دشمن در برابر او، ناپایدار، شکننده و دچار تردید شود. ارتش عراق تنها در مقابل او می‌توانست به‌عنوان یک واحد سازمان‌یافته عمل کند.

ویژگی‌های سردار عبدالرسول زرین

  • حرفه‌ای و سریع: سردار شهید زرین از نخستین نیروهای واکنش سریع در جنگ بود و به‌دقت تیراندازی می‌کرد. او به‌تنهایی در مکان‌های نزدیک به دشمن حضور داشت و با خونسردی کامل به انجام مأموریت‌های مختلفش می‌پرداخت، بدون هیچ‌گونه ترس یا دلهره‌ای.
  • بی‌تکبر: شهید زرین بسیار متواضع، مهربان و شوخ‌طبع عمل می‌کرد. او به اصطلاح آئینه آموزش‌وپرورش بود و از تفاوت‌های طبقاتی غافل بود. او با همه به طور مساوی رفتار می‌کرد و همیشه به دیگران با احترام نگاه می‌کرد.
  • توسل: سردار زرین همیشه قبل از تیراندازی‌ها و نشانه‌گیری‌ها از توسل به خداوند آغاز می‌کرد. او به‌آرامی و با ایمان به توانایی الهی اقدام به تیراندازی می‌کرد.

ارتش یک نفره

در عملیات رمضان، شهید زرین توانست در مدت کوتاهی ۷۰ نفر از تیربارچی‌های دشمن، نیروهای اطراف تانک‌ها و حتی راننده تانک عراقی را شکار کند. او حتی با وجود زخمی شدن خود به‌شدت به ایفای وظایفش پایبند بود.

شهادت شکارچی خمینی (ره)

سردار زرین در عملیات خیبر با شجاعتی خارق‌العاده دشمن را هدف قرار داد و باعث دستپاچگی و ناراحتی آن‌ها شد. پس از عملیات دوم خیبر، این شهید بزرگ به شهادت رسید و در خط مقدس ایستاد.

شهید عبدالرسول زرین، یک قهرمان واقعی است و با ایمان و انگیزة بالا خدمات بزرگی به وطن و انقلاب اسلامی ایران ارائه داده است.

او با اراده قوی و عزم استوار به اهدافش پایبند ماند و در مسیر راه آمدن به اهدافش تا آخرین لحظة زندگی‌اش تلاش کرد. او نمونه‌ای است که باید از زندگی و تلاش‌های او الهام گرفت و در مسیر بهبود و پیشرفت به‌سوی اهداف خود حرکت کرد.

وصیت‌نامه سردار شهید عبدالرسول زرین

بسم الله الرحمن الرحیم

إِنَّ اللّهَ اشْتَرَی مِنَ الْمُؤْمِنِینَ أَنفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُم بِأَنَّ لَهُمُ الجَنَّةَ یقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِ اللّهِ فَیقْتُلُونَ وَیقْتَلُونَ وَعْدًا عَلَیهِ حَقًّا فِی التَّوْرَاةِ وَالإِنجِیلِ وَالْقُرْآنِ وَمَنْ أَوْفَی بِعَهْدِهِ مِنَ اللّهِ فَاسْتَبْشِرُواْ بِبَیعِکمُ الَّذِی بَایعْتُم بِهِ وَذَلِک هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ.

در حقیقت خدا از مؤمنان جان و مالشان را به [بهای] اینکه بهشت برای آنان باشد خریده است همان کسانی که در راه خدا می‏جنگند و می‏کشند و کشته می‏شوند [این] به‌عنوان وعده حقی در تورات و انجیل و قرآن بر عهده اوست و چه کسی از خدا به عهد خویش وفادارتر است پس به این معامله‌ای که با او کرده‌اید شادمان باشید و این همان کامیابی بزرگ است.

با درود و صلوات بر معلم حماسه‌آفرین و رزم آفرین و غرورآفرین رزمندگان اسلام امام حسین علیه‌السلام و با درود بر شاگرد مکتب او امام خمینی و با درود بر خانواده‌های معظم شهدا و جانبازان انقلاب، وصیت‌نامة خود را آغاز می‌نمایم:

امت شهیدپرور، ما بر حسین اقتدا نموده و به گفته امام عزیزمان مثل حسین وارد جنگ شده‌ایم و مثل حسین باید به شهادت برسیم و حسین به ما یاد داده که هیهات من الذله که هیچ زیر بار ذلت و خواری نرویم و این معلم ماست که راه را روشن نموده و این خون ناقابل من از تبعیت از رهبری حسین به زمین ریخته شده و حفاظت خون شهدا این است که تابع رهبر کبیر انقلاب بوده و سخنان آن را گوش فرا دهیم چرا که صحبت‌های امام از خودش نیست؛ بلکه از قرآن است و عترت.

و مسئله دیگری که به ما گفتند امام عزیزمان فرمودند: دامن زدن به اختلاف معصیت است و اختلافات که شیطانی و حیوانی است دست نزنیم و اعتصام بجوییم به حبل‌الله تا بلکه با وحدت خودمان و وحدت شیعه و سنی انقلاب را به جهان صادر نماییم.

رسول‌الله فرمودند که اتحاد مایه رحمت و تفرقه مایه عذاب در دنیا و آخرت است.

پس وحدت را حفظ نموده تا ضربه از دشمن داخلی و خارجی نخوردیم و در خط ولایت‌فقیه که همان ولایت رسول‌الله و ولایت رسول‌الله همان ولایت الله است قرار گیریم.

انشا الله پدران و مادران شهدا بدانید با این مجاهدتتان پسرتان را در راه خدا هدیه نموده‌اید و در دنیا و آخرت سربلند و در روز قیامت نزد شهدا و رسول‌الله روسفید خواهید بود که خدا انشا الله به شما صبر و اجر صابران را به شما عنایت فرماید.

ای مسئولین و ای کسانی که مسئولیت کارهای اجرایی در دست شماست بدانید این کارها مسئولیت و تعهد است در قبال اسلام و خدای نکرده اگر هوای نفس بر شما غلبه کند به زمین می‌خورید مثل بنی‌صدر و امثالهم و اگر با توکل بر خدا همه کارهایتان اعم از نفس کشیدن و خشم و غضب و دوستی‌تان و جنگ و جهاد و حرف زدن و اعمالتان برای او باشد در دنیا و آخرت سربلند خواهید بود.

که اگر مسئولین از روی هوای نفس خود کار کنند به خون شهدا و خانواده شهدا و معلولین و مصدومین و مجروحین خیانت نموده‌اند و نه دنیا را دارند و نه آخرت را.

ای مردم، من حقیر که مدت‌های زیادی در جبهه‌ها بوده‌ام به عشق امام حسین آمده‌ام و امام حسین است که به من این شوروشعف را داده، اگر به شهادت برسم سعادت و اگر پیروز شوم باز هم سعادت.

همسر و فرزندانم بدانید که پدرتان به امام حسین اقتدا نموده و شما اگر بخواهید راه من را ادامه بدهید به زینب قهرمان کربلا اقتدا نمایید. مردن حق است.

چگونه مردن، شرط است که آیا باشرافت بمیرم و یا با ذلت که من مرگ باشرافت و سعادت را انتخاب نموده‌ام و از شماها می‌خواهم جهت شادی من به نمازجمعه و جماعت و روضه‌خوانی‌ها که برای ائمه هست و کلیة راهپیمایی‌هایی که به نفع اسلام و قرآن است در حد مقدور شرکت نمایید.

در پایان از کلیه کسانی که با من سر و حسابی داشتند می‌خواهم من را حلال نمایید. به امید فتح کربلا و بعد قدس و به امید پیروزی اسلام بر استکبار جهانی.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 3.3 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 3

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا