بیوگرافی و زندگی نامهفرهنگ و هنر

بوف کور اثر کیست؟ (یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان ایرانی)

بوف کور اثر کیست؟ اطلاعات جامع در مورد این رمان کوتاه

آیا با نویسندگان ایرانی هیچ آشنایی دارید؟ آیا می‌دانید بوف کور اثر کیست؟ در واقع بوف کور، داستانی دلخراش از فقدان و انحطاط معنوی است. 

رمانی کوتاه شاهکار صادق هدایت که مملو از نمادهای قوی و تصاویر سوررئالیستی وحشتناک است، ناامیدی مرد جوانی را پس از دست دادن یک معشوق مرموز به تصویر می‌کشد. 

از آنجا که نویسنده به‌تدریج به سمت جنون می‌رود، خواننده در طوفانی شن بینش تیره هدایت از وضعیت انسانی گرفتار می‌شود. بوف کور که به ۳۲ زبان ترجمه شده است، اغلب با نوشته ادگار آلن‌پو مقایسه شده است.

صادق هدایت

 زاده ۱۹ فروردین ۱۳۳۰( ۱۷ فوریه ۱۹۰۳) از تهران است. یک نویسنده ایرانی که تکنیک‌های مدرنیستی را وارد ادبیات داستانی فارسی کرد. او را یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان ایرانی قرن بیستم است.

هدایت که در خانواده‌ای سرشناس اشرافی به دنیا آمد، ابتدا در تهران تحصیل کرد و سپس در فرانسه و بلژیک در رشته دندان‌پزشکی و مهندسی تحصیل نمود. 

صادق هدایت

هدایت پس از ارتباط با چهره‌های برجسته روشنفکر اروپا، تحصیل در رشته ادبیات را رها کرد. او به‌شدت جذب آثار ادگار آلن‌پو، گی دو موپوسان، راینر ماریا ریلکه، فرانتس کافکا، آنتون چخوف و فئودور داستایوفسکی.

او پس از چهار سال در سال 1339 به ایران بازگشت و اولین داستان کوتاه خود با نام زنده به گور را منتشر کرد.  هدایت شخصیت مرکزی محافل روشنفکری تهران بود و به گروه ادبی ضدسلطنتی و ضداسلامی معروف به چهار که بزرگ علوی را نیز شامل می‌شد تعلق داشت.

یکی از مشهورترین رمان‌های هدایت، بوف کور بود که عمیقاً بدبینانه و کافکایی است. او که مردی عمیقاً مالیخولیایی بود، با چشم‌اندازی از پوچ بودن وجود انسان و ناتوانی خود در ایجاد تغییری به نفع ایران زندگی می‌کرد.

 او از دوستان خود کناره گرفت و شروع به فرار از احساس بیهودگی خود در مواد مخدر و الکل کرد. در سال 1951 در غرق ناامیدی، تهران را ترک کرد و به پاریس رفت و در آنجا جان خود را از دست داد.

صادق هدایت در ۱۹ فروردین ۱۳۳۰ (۴ آوریل ۱۹۵۱) در سن 48 سالگی در پاریس فرانسه خودکشی کرد و در قطعه 85 گورستان پر لاشز به خاک سپرده شد.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

زهرا سامره

من با تجربه‌ام به شرکت‌ها از طریق تولید و توسعه محتوا کمک می‌کنم تا کسب‌و‌کار خود را رشد داده و به اهدافشان برسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا