سرگرمیمهارت های زندگی

خنده بر روابط زناشویی چه تاثیری دارد؟ (شوخ طبعی درمانی)

تاثیرات مهم شوخ طبعی بر روابط زناشویی چیست؟ مزایای مهم خنده در روابط

شوخ طبعی باعث کاهش تنش‌ها و استرس‌های روزمره می‌شود، همچنین همبستگی و ارتباط عاطفی بین زوجین را افزایش می‌دهد. در این مطلب به بررسی تأثیر خنده بر روابط زناشویی می‌پردازیم تا این‌گونه روابط و تعاملات در زندگی بهبود یافته و زوجین احساس رضایت بیشتری از همدیگر داشته باشند. فراموش نکنید اگر شوخی و خنده بین زوجین نباشد، قطعاً زندگی بسیار کسل کننده و بی‌روح خواهد شد. بنابراین حتماً با تأثیر مثبت خنده بر سلامت روان و بهبود روابط زوجین آشنا شوید تا کیفیت زندگی شما افزایش یابد.

 

تأثیر خنده بر روابط زناشویی

اگر زوجین فضای خنده و شادی را در خانه فراهم کنند، ارتباط عاطفی بین آن‌ها بیشتر شده و درنتیجه باعث افزایش احساس نزدیکی به همدیگر خواهد شد.

البته شوخی و خنده نباید به آزار روحی، همچنین ضرب و شتم خط شود، زیرا در این صورت باعث ایجاد ناهنجاری و بروز تنش در روابط شما خواهد شد. بنابراین همیشه سعی کنید تعادل را در این‌گونه شوخ طبعی‌ها رعایت کنید.

 • اگر شما فرد شوخ طبعی باشید، معمولاً در کار تیمی موفق‌تر هستید.
 • یکی دیگر از تأثیرات خنده این است که دیگران را به سمت ما جذب می‌کند.
 • خنده از بیماری‌های قلبی و سایر مشکلات مربوط به آن پیشگیری می‌کند.
 • یکی دیگر از تأثیرات خنده این است که هورمون‌های استرس را کاهش می‌دهد.
 • اگر هر نوع درگیری و دعوایی داشته باشید خنثی می‌شود.
 • حتی باعث ایجاد افزایش تاب‌آوری در زندگی مشترک می‌شود.

 

تکنیک‌های ارتقاء شوخ طبعی در روابط

در این مطلب به بررسی برخی از تکنیک‌های شوخ طبعی می‌پردازیم تا بتوانید در عین حال که سلامت روابط خود را تضمین می‌کنید، این احساس خوب را نیز در روابط خود بهبود ببخشید.

♦ سعی کنید که ارتباط خود را با افراد بامزه و شوخ‌طبع بسیار کنید و از افرادی که همیشه غمگین بوده و یا حوصله آن‌چنانی ندارند فاصله بگیرید‌.

♦ گاهی اوقات به کارهای خودتان بخندید، حتی اگر اشتباه می‌کنید آن‌ها را کم اهمیت جلوه بدهید. اگر شما دچار ترس از انجام هر نوع اشتباهی باشید به دلیل ناامنی که برای وجود شما ایجاد می‌شود هیچگاه نمی‌توانید بخندید.

♦ عکس‌هایی که خنده‌دار هستند و یا حتی جوک‌های بامزه را انتخاب کنید و بر روی دیوار، در یخچال و هرجایی که دوست دارید بچسبانید. هر از گاهی به آن‌ها نگاه کنید و لذت ببرید.

♦ حتی در برخی از موارد که احساس می‌کنید رابطه شما به پایان رسیده است، سر شوخی را به راحتی باز کنید. با همسرتان به خوبی گرم بگیرید، شروع به خندیدن کنید و جوک‌های بامزه تعریف کنید. در این صورت حتی اگر با هم قبلاً دعوا کرده‌اید، به حالت عادی برمی‌گردید. در این صورت از حس شوخ طبعی برای بهبود روابط خود استفاده کرده‌اید.

♦ یکی دیگر از راهکارهای افزایش خنده در زندگی این است که تا می‌توانید به همدیگر لبخند بزنید و از هرگونه اخمی دوری کنید.

♦ هر روز که از خواب بیدار می‌شوید، شکرگزار باشید و مدام غر نزنید.

♦ اگر صدای خنده می‌شنوید با آن‌ها همراهی کنید و به هیچ وجه با این‌گونه افراد مقابله نکنید.

♦ همچنین می‌توانید کتاب‌های طنز بخوانید و از مطالب خنده‌دار و بامزه استقبال کنید.

♦ با همدیگر هر بازی که احساس می‌کنید، مضحک یا خنده‌دار است را انجام دهید.

♦ در طی هفته یا حتی اگر فرصت ندارید، آخر هفته‌ها به سفرهای تفریحی بروید.

♦ اگر برای احساس شوخ طبعی و خنده در زندگی به دنبال دلیل می‌گردید، باید بدانید که یک جای کار شما اشتباه است. شما باید به راحتی بتوانید بخندید و لحظات شادی را در کنار یکدیگر تجربه کنید.

♦ اگر دقت کرده باشید، افراد غمگین سعی دارند که احساس غم و ناراحتی خودشان را توجیه کنند، به همین ترتیب شما باید بدانید که اگر انسان خنده‌رویی باشید با هر بهانه‌ای باید بتوانید شروع به خندیدن کنید.

♦ هیچ فردی به صورت ذاتی شوخ‌طبع نیست و این امر بسیار کاملاً اکتسابی است. بنابراین سعی کنید راهکارهای افزایش این نوع احساس را در درون خودتان پرورش دهید. در این صورت از نظر دیگران یک فرد جذاب‌تر به نظر رسیده و روابط شما بسیار قویتر می‌شود.

♦ بر روی موضوعات جالب تمرکز کنید. سعی کنید موضوعاتی را با یکدیگر موردبحث قرار دهید که خنده‌دار باشد. اگر شما مدام حرف‌های ناراحت‌کننده و اخبار منفی را دنبال کنید، زندگی بسیار خسته‌کننده می‌شود‌. بنابراین در زندگی احساس شوخ طبعی بسیار لازم است.

شوخی‌های فیزیکی با همدیگر

البته همان‌طور که ذکر شد نباید از شور به در کنید. گاهی اوقات می‌توانید شوخی‌های بدنی و فیزیکی نیز با یکدیگر داشته باشید. در واقع سعی کنید با همدیگر شوخی‌های بی‌جا نداشته باشید. فراموش نکنید که این‌گونه شوخی‌های بدنی به صورت ملایم باعث ایجاد احساس خوب در فضای خانه خواهد شد. می‌توانید مثلاً به جای اینکه به همدیگر ضربات محکم و آزاردهنده بزنید، گاهی لپ همدیگر را بکشید یا اینکه قسمتی از بدن همسرتان را لمس کنید. حتی هنگام روابط جنسی نیز این‌گونه احساس شوخ طبعی خود را حفظ کنید تا رضایت شما از روابط با همدیگر

افزایش یابد.

استفاده از حرکات سرگرم‌کننده

سعی کنید که باسلیقه همسر خود آشنا شوید. بدانید که او از چه کارهایی خوشش می‌آید و لذت می‌برد. سپس کارهایی که باعث شاد کردن او می‌شود را انجام دهید. در واقع اگر شما عزیزان می‌خواهید که زندگی موفقی داشته باشید، باید بتوانید شادی را در زندگی بیاورید.

برخی از اوقات به ویژه خانم‌ها از شوخی‌هایی که همسرشان به آن‌ها دارند بسیار شاکی می‌شوند. بنابراین سعی کنید ازاین‌گونه شوخی‌ها پرهیز کنید. مثلاً برخی از آقایان به همسرشان می‌گویند که من زن دوم می‌گیرم‌. به این ترتیب می‌خواهند که با همسرش بخندند. توصیه ما به شما این است که گفتن این حرف‌ها حتی به شوخی هم باعث ایجاد سم در روابط زن و شوهر است. بنابراین بین شوخی‌های خود حد و مرز قرار دهید.

استفاده از طنز در موقعیت‌های روزمره

سعی کنید در زندگی روزمره به هر طریقی از طنز استفاده کنید. در واقع در فعالیت‌های خنده‌دار شرکت کنید. به عنوان مثال فیلم کمدی تماشا کنید یا حتی کتاب‌های طنز بخوانید. موقعیت‌های دشوار زندگی را زیاد جدی نگیرید و سعی کنید جنبه خنده‌دار آن را نیز با هم بحث کنید. اگر شما دلیل خنده خود را با همدیگر به اشتراک بگذارید، باعث تقویت مهربانی با همسرتان می‌شود.

در واقع سعی کنید از خنده به عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت استفاده کنید. شما عزیزان فراموش نکنید که خندیدن به این معنی نیست که هیچ‌گونه مشکلی ندارید، بلکه به این معناست که شما پذیرفته‌اید که زندگی بدون خنده و طنز بسیار کسل کننده خواهد شد. بنابراین تمام تلاش خودتان را بکنید تا واقعیت‌های زندگی را با خوشحالی و شادی در آغوش بگیرید.

 

لبخند ژکوند اثر کیست؟ (راز نقاشی مونالیزا)

لبخند ژکوند اثر کیست؟

مزایای خندیدن چیست؟

حال احتمالاً این سؤال برای شما ایجاد شده است که اصلاً مزایای خندیدن چیست که انقدر باعث بهبود روابط بین زوجین می‌شود.

اگر شما در زندگی مشترک شوخ‌طبع باشید و گاهی اوقات بخندید:

 • سیستم ایمنی شما تقویت می‌شود.
 • بهتر می‌توانید مشکلات زندگی را حل کنید.
 • باعث انعطاف‌پذیری بیشتری خواهد شد.
 • باعث بهبود خلق و خوی شما می‌شود.
 • استرس و اضطراب کاهش پیدا می‌کند.
 • امید به زندگی در روابط شما افزایش می‌یابد.
 • باعث افزایش سازگاری با همسرتان خواهد شد.

تقویت صمیمیت در روابط

از آنجایی که خنده استرس را کاهش داده و باعث ایجاد فضای شاد و راحت در زندگی مشترک می‌شود، بنابراین ارتباط سازنده و صمیمیت را به خوبی تقویت می‌بخشد.

ایجاد انرژی مثبت در روابط

همچنین خنده می‌تواند انرژی مثبت در روابط زوجین ایجاد کند، همچنین باعث جذابیت شما خواهد شد. روابط شما بسیار قوی‌تر و پایدارتر خواهد بود.

ترشح هورمون‌های شادی

اگر شما شوخ مزاج باشید و طنز را وارد زندگی مشترک کنید، هورمون‌های شادی به نام اندورفین ترشح خواهد شد. در این صورت احساس لذت بیشتری در کنار هم خواهید داشت.

کاهش احساس ناامنی

خنده و شادی به طور کلی به عنوان یک ابزار آرام‌بخش عمل کرده و احساسات ناامنی در روابط را به خوبی کاهش می‌دهد. درواقع هنگامی‌که شما در کنار یکدیگر لبخند می‌زنید، یا اینکه به هر دلیلی می‌خندید به عنوان یک تیم قوی با چالش‌های زندگی مواجه خواهید شد.

 

آیا تظاهر به شاد بودن خوب است یا بد؟ چگونه الکی بخندیم؟!

چگونه تظاهر به شاد بودن کنیم؟

پرهیز از شوخی‌های بی‌جا

حال احتمالاً این سؤال برای شما ایجاد شده که چه نوع شوخی‌های فیزیکی یا حتی لفظی نباید با همسرمان داشته باشیم. در ادامه مطلب به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

استفاده نکردن از کلمه طلاق

به هیچ وجه در روابط زناشویی از کلمه طلاق حتی به شوخی استفاده نکنید. زیرا همین یک شوخیِ به ظاهر ساده، ممکن است باعث ایجاد کدورت در بین شما شود.

مسخره نکردن همدیگر

به هیچ وجه در روابط زناشویی همدیگر را مسخره نکنید یا به همدیگر کنایه نزنید. به عنوان مثال اگر یک هزینه برای شما بسیار زیاد است، به هیچ وجه به همسر خود نگویید که مگر پدرت می‌توانست آن را بخرد. در واقع از کلماتی که باعث کاهش اعتماد به نفس همسرتان می‌شود، پرهیز کنید. زیرا در این صورت احساس دلخوری و حقارت را در او ایجاد می‌کنید. در این صورت پس از مدتی متوجه خواهید شد که بین شما هیچ‌گونه احترامی وجود ندارد و تمامی حرمت‌ها از بین رفته است.

حتی هیکل، قد، چهره‌ی همسر خود را مورد تمسخر قرار ندهید. این کلمات ممکن است به نظر شما شوخی باشد، اما گاهی فرد مقابل را دچار افسردگی می‌کند. بنابراین سعی کنید در زندگی روزمره از شوخی‌های عاشقانه استفاده کنید و تا جایی که می‌توانید به همدیگر محبت کنید تا پایه‌های زندگی مشترک شما مستحکم شود.

اجتناب از شوخی‌های آزاردهنده

به هیچ وجه با همسر خود شوخی‌های فیزیکی آزاردهنده نداشته باشید، زیرا ضربه‌هایی که به او وارد می‌کنید نه تنها برای همسرتان لذت‌بخش نیست، بلکه ممکن است دردآور و ناراحت‌کننده باشد.

استفاده نکردن از کلمه زن دوم

به هیچ وجه حتی به شوخی اسم زن دوم را به زبان نیاورید، به عنوان مثال اگر دیر می‌کنید و همسر شما می‌پرسد کجا بودید!! به شوخی نگویید که خانه زن دومم بودم، زیرا این حرف باعث کدورت و ناراحتی می‌شود. حتی ممکن است باعث ایجاد اضطراب و ترس از جدایی در روابط شما شود.

استفاده نکردن از کلمه بی‌جنبه

شما عزیزان باید بدانید که عواطف زنان و مردان با یکدیگر کاملاً متفاوت است. شما حق ندارید به همدیگر بی‌جنبه بگویید. استفاده از کلماتی مانند بی‌جنبه شاید به ظاهر ساده و طبیعی باشد، اما به مرور زمان و تکرار این‌گونه عادت‌ها باعث سردی در زندگی مشترک می‌شود. در واقع یک حرف ساده باعث شکل‌گیری دلخوری در بین همسرتان می‌شود‌.

 

افزایش بهره‌وری در محیط کار با خنده

اگر شما در محیط کار لبخند بزنید و هر از گاهی بخندید، باعث افزایش خلاقیت شما خواهد شد. درنتیجه توانایی حل مسئله را بهبود بخشیده و به طور کلی بهره‌وری شما در محیط کار افزایش می‌یابد. علاوه بر این خندیدن و شوخ طبعی باعث رشد شخصی شما در محیط‌های حرفه‌ای خواهد شد.

فراموش نکنید که علاوه بر تقویت سلامتی و افزایش بهره‌وری در محیط کار، خندیدن یک ابزار بسیار قوی برای ایجاد ارتباط خوب با همسرتان است. با شوخ طبعی می‌توانید حس تعلق ایجاد کنید و محیطی را برای رشد یکدیگر فراهم کنید.

 

رابطه مستقیم طنز و سکس خوب

طی تحقیقات انجام‌شده زنانی که شریک جنسی آن‌ها شوخ بوده، نسبت به زن زنانی که شریک جنسی آن‌ها خنده‌دار نیست، ارگاسم بیشتر و قوی‌تری دارند و درنتیجه از روابط جنسی لذت بیشتری می‌برند. این‌گونه زنان برای روابط جنسی پیش‌قدم می‌شوند و به طور کلی با همسر خود روابط طولانی‌تری را تجربه می‌کنند. بنابراین بین ایجاد طنز و شوخ طبعی با سکسِ لذت‌بخش، رابطه مستقیمی وجود دارد. افرادی که شوخ‌طبع هستند از برقراری رابطه جنسی با همدیگر لذت بیشتری دارند.

 

چالش‌های سخت زندگی با خندیدن

اگر شما عزیزان شوخ‌طبع باشید و هر از گاهی لبخند بزنید، نه تنها زندگی را لذت بخش‌تر می‌کنید، بلکه باعث می‌شوید که مشکلات زندگی را به درستی حل کنید. فراموش نکنید که در زندگی چالش‌هایی وجود دارد که می‌تواند باعث ناراحتی شما شود. حتی شما را مبتلا به نشخوار فکری کند. اما هنگامی که دچار این مشکلات می‌شوید، زیاد جدی نگیرید و سعی کنید با لبخند و صبر و حوصله آن‌ها را حل کنید. در این صورت استرس شما کاهش یافته و می‌توانید با این‌گونه چالش‌های سخت به خوبی مقابله کنید.

 

چگونه جذاب باشیم؟ یک زن دلبر و یک مرد جذاب در نگاه اول چه ویژگی‌هایی دارند؟

چگونه جذاب باشیم؟

نظرات مردم در مورد تأثیر خنده بر روابط

در ادامه این مطلب به برخی از نظرات مردم برای تأثیر خنده بر روابط می‌پردازیم.

یکی از افراد پیام داده که من به مدت ۶ ماه است که نامزد کردم. اوایل ما عاشق همدیگر بودیم و با همدیگر شوخی‌های زیادی می‌کردیم. حتی گاهی با هم به شوخی دعوا و بعد آشتی می‌کردیم. اما الان به مدت دو ماه هست که با همدیگر بسیار سرد شده‌ایم. حتی همسرم دیگر از صدای من خوشش نمی‌آید. دلیلش را متوجه نشدم، اگر می‌شود من را راهنمایی کنید‌.

دوست عزیز احتمالاً یک جای رابطه شما مشکل دارد و نامزد شما با سرد رفتار کردنش قصد فهماندن آن را به شما را دارد. برای اینکه بین شما فضای شادی ایجاد شود، می‌توانید به سینما بروید، هر فیلمی که دوست دارید تماشا کنید، حتی برای همدیگر هدیه بگیرید‌. همسرتان را به یک ناهار یا شام موردعلاقه دعوت کنید. سعی کنید فضا را کمی رمانتیک کنید. لبخندهای عاشقانه به همدیگر بزنید، به همدیگر بگویید که چقدر دوست دارید با تمام وجود با هم صحبت کنید. شما باید بدانید نباید با هر روشی شوخی کنید. حتی شوخی‌های فیزیکی بیش از حد نیز پس از مدتی خسته‌کننده می‌شود، بنابراین سعی کنید در روابط خود تنوع داشته باشید.

 

سخن پایانی

همان‌طور که در این مطلب از مجله جوان ایرانی بررسی شد، شوخ طبعی تأثیر بسیار مثبتی در روابط زناشویی دارد. در واقع طنز و خنده باعث می‌شود که زوجین از ارتباط با همدیگر رضایت داشته و به تقویت روابط آن‌ها کمک بسیار زیادی می‌کند. بنابراین سعی کنید در زندگی روزمره محیطی را فراهم کنید تا از خنده و طنز نیز استفاده شود.

اگر شما عزیزان تجربه‌ای در این مورد دارید، می‌توانید در انتهای مقاله بخش نظرات پیام خود را ثبت کنید.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

بهار علیزاده

همیشه بهترینِ خودم، خاص و منحصر به فرد! دیجیتال مارکتینگ و سئو نظرمه. زندگی برای من مسابقه نیست! از مسیر لذت می‌برم... راز خوشحالیِ من: کمک به دیگران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا