بهداشت و سلامت جنسی + دانستنی های جنسی

درمان زود انزالی مردان + زنان: علت آن چیست؟

درمان زود انزالی در مردان + زنان چیست؟

درمان زود انزالی چگونه انجام می‌شود، چه عواملی موجب آن شده و روش‌های جلوگیری یا درمان چگونه است؟ در این مقاله سعی می‌کنیم به این سوالات مهم پاسخ دهیم. اگر چه تعریف انزال زودرس متفاوت است، اما زمانی که زودتر از حد مطلوب رخ دهد، قبل یا کمی بعد از دخول و باعث ناراحتی یکی یا هر دو طرف شود، این مشکل به مفهوم انزال زودرس شناخته می‌شود. سه سطح شدت (خفیف، متوسط، شدید) را بر اساس زمان تا انزال می‌توان در نظر گرفت که خفیف آن کمتر از یک دقیقه است. در ادامه با ما باشید تا بیشتر با این مشکل آشنا شویم.

علت زود انزالی

انزال زودرس در واقع نوعی مشکل عملکردی و جنسی است که مربوط به ارگاسم زنان می‌شود و زمانی رخ می‌دهد که در آن مایع منی سریع‌تر از زمانی که انتظار دارد، رها می‌گردد. این اتفاق معمولا کمی بعد از دخول و یا حتی قبل از دخول ممکن است در هنگامی که با همسر خود رابطه دارید، اتفاق بیفتد. در این حالت زندگی و شریک جنسی شما می‌تواند در اثر این اتفاق لذت کمتری را ببرد و حتی خودتان. با این حال، خبر خوب این است که معمولا می‌توان فکری به حال آن کرد. جالب است کمی راجع به این مشکل و آمارهای پیرامون آن صحبت کنیم. تقریبا 30 – 40 درصد از مردان در دوره‌ای از زندگی خود به این مشکل دچار می‌شوند که نمی‌توانند آن را هندل کنند و به همین خاطر با توجه به این آمار بالا، آن را یک مشکل شایع عملکرد جنسی در مردان دسته‌بندی می‌کنند. تقریبا بین افرادی که در بازه سنی 18 – 59 سال قرار دارند، از هر 5 نفر، یکی دارای این مشکل زود انزالی است که بایستی برای درمان زود انزالی خود کاری کند.

اما علت و در مان زودانزالی چیست؟ برای درمان به صورت مفصل در ادامه صبحت می‌کنیم اما در مورد علت باید گفت:

 • عوامل فیزیکی، شیمیایی و عاطفی یا روانی باعث انزال زودرس می‌شوند.
 • مشکلات فیزیکی و شیمیایی عبارتند از:
  • تشخیص زمینه‌ای اختلال نعوظ.
  • یک مشکل هورمونی در سطح اکسی‌توسین که در عملکرد جنسی مردان نقش دارد. موارد دیگری از هورمون‌ها که با نواسانات آنها نیز ممکن است در عملکرد جنسی تغییراتی ایجاد شود، عبارتند از هورمون لوتئینیزه کننده (LH)، پرولاکتین و هورمون محرک تیروئید (TSH).
  • یکی دیگر از علل مشکلات فیزیکی، میزان متفاوت سروتونین یا دوپامین است که می‌تواند در مغز و هوشیاری شما تاثیر گذار باشد.
 • ممکن است آلت تناسلی شما به تحریک شدن بسیار حساس باشد.
 • علل عاطفی یا روانی عبارتند از:
  • اضطراب عملکرد. همچنین یکی از مهم‌ترین علل عدم درمان زود انزالی، اضطراب‌های خاصی است که از جمله آن می‌توان به احساس گناه، تحریک یا هیجان زیاد، اضطرابی که پس از یک دوره طولانی از پرهیز انجام این کار ایجاد شده، عصبی بودن شما یا شریک شما.
  • فشار.
  • مشکلات رابطه
  • افسردگی.
دلایل علت زود انزالی
راهکارهای درمان و علت زود انزالی

درمان زود انزالی در مردان

برای درمان زود انزالی می‌توان به راهکارهای مختلفی اشاره کرد که از آن جمله می‌توان گفت:

 • تعدادی از قرص‌های تجویزی برای درمان انزال زودرس استفاده می‌شود، از جمله SSRI ها که در واقع بازدارنده باز جذب سوتونین هستند و به عنوان گروهی از دسته داروهای ضد افسردگی شناخته می‌شوند، مهارکننده های PDE5 یا مهارکننده‌های خوراکی مولکول‌های کوچک فسقودی استراز 5، کلومیپرامین و ترامادول. این موارد در ادامه توضیح داده می‌شوند.
 • SSRIها: داروهای ضد افسردگی شناخته شده به عنوان مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) به طور موثری می‌توانند این مشکل را در مردان مبتلا به انزال زودرس به تاخیر بیندازند. در یک مطالعه، 480 مرد مبتلا به انزال زودرس دو بار در روز سرترالین (Zoloft)، فلوکستین (Prozac، Sarafem)، پاروکستین (Paxil) یا سیتالوپرام (Celexa) مصرف کردند. پس از این دوره آزمایشی برای درمان زود انزالی مردان که در در شروع آزمایش، آنها کمی بیش از یک دقیقه قبل از انزال به طول انجامید. پس از هشت هفته مصرف دارو، بسته به SSRI خاص، حدود پنج تا بیش از شش دقیقه طول کشید. البته لازم است در مورد این دست از داروها بگوییم که SSRI ها خطر عوارض جانبی کمی دارند و اثربخشی خوبی در به تاخیر انداختن انزال می‌گذارند و می‌توان آنها را به صورت روزانه یا بر حسب تقاضا مصرف کرد.
 • مهارکننده های PDE5: نسخه‌های رایجی که برای درمان اختلال نعوظ (ED) استفاده می‌شوند، مانند سیلدنافیل (ویاگرا) و تادالافیل (سیالیس)، گزینه‌های درمانی ایمن و مؤثر برای انزال زودرس هستند. استفاده از مهارکننده‌های PDE5 به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید از تاثیرات بیشتر آن (در کنار مصرف SSRI) نسبت به داروهای SSRI بهره‌مند شوید.
 • کلومیپرامین: اگر مهارکننده‌های SSRI و PDE5 کارساز نباشند، پزشک می‌تواند برای درمان زود انزالی یک داروی ضد افسردگی به نام کلومیپرامین (Anafranil، Clofranil) تجویز کند.
 • ترامادول: ترامادول (اولترام) یک داروی تجویزی است که برای درمان درد استفاده می‌شود و همچنین می‌تواند انزال را به تاخیر بیندازد. از آنجایی که ترامادول می‌تواند ایجاد عادت کند، پزشک شما احتمالا فقط زمانی آن را پیشنهاد می‌کند که تمام راه‌های دیگر به نتیجه نرسیده باشند.

درمان زود انزالی در زنان

در مورد زودانزالی زنان باید گفت معمولا این مشکل نادر است و برعکس مردان، زنان در این زمینه از طول دوره بیشتری برخوردار هستند. اگر زودانزالی در زنان رخ داده باشد، می‌تواند علل متفاوتی برای ان عنوان کرد که به عنوان مثال می‌توان به تماشای فیلم مستحجن، استرس و تنش، رژیم غذایی نادرست، عدم رضایت از شکل و ظاهر بدنی و غیره را بیان کرد. در مورد راه‌های درمان زود انزالی در زنان می‌توان به راهکارهای مختلفی اشاره نمود که عبارتند از:

 • عدم تماشای فیلم مستحجن: اولین راهکار این است که در صورت مشاهده فیلم‌های بد، آن را ترک کنید. ممکن است ذهن شما مدام به این سمت کشیده شود، بنابراین باید خود را بر یک فعالیت مشغول کنید و یا سعی کنید راهکارهای جذب تمرکز را فرا بگیرید که می‌تواند عملکرد جنسی طبیعی شما را به تدریج برگرداند.
 • تغذیه مناسب: مورد دیگر از راهکارهایی که در درمان زود انزالی بیان می‌شود، می‌توان به داشتن یک برنامه غذایی مناسب اشاره کرد. از راهکارهایی که در این قسمت می‌توان ارائه نمود، باید به عدم خوردن نوشیدنی‌های گازدار، عدم مصرف بیش از اندازه شکر، عدم مصرف مواد غذایی غیر بهداشتی، مصرف مواد غذایی تازه و غیره اشاره کرد.
 • فرم بدنی نامناسب: متاسفانه با گسترش فرهنگ نامناسب غربی که یکی از ارزش‌های زن را فرم بدنی اون و زیبایی ظاهری او می‌داند، اما باید شما به این نکته توجه کنید که اولا فرم ظاهری بدنی شما تا حدی به دست شما است، شما می‌توانید با تمرین، ورزش و تغذیه مناسب آن را به حد خوبی برسانید، اما این کار را به خاطر دیگران انجام ندهید، پتانسیل رفع این عامل در درمان زود انزالی به دیدگاه شما ربط دارد. شما می‌خواهید به بدن خود احترام بگذارید، در دوره پیری با شکنندگی کمتری مواجه شوید، آمادگی فیزیکی بالایی در مقابل محیط اطراف خود داشته باشید، پس ورزش و تمرین می‌کنید. از ایجاد احساسات منفی و نامناسب در خود به طور جد دوری کنید.

درمان زود انزالی خانگی

برخی از درمان‌های پزشکی ممکن است به انزال زودرس کمک کند، اما هیچ درمان دائمی وجود ندارد. با این حال، مردان ممکن است یاد بگیرند که انزال خود را کنترل کنند و با استفاده از داروهای مختلف، از جمله مکمل‌ها، محلول‌های موضعی و ورزش، رضایت جنسی بیشتری پیدا کنند.

اگر قصد دارید برای درمان زود انزالی خانگی اقدام کنید، برخی از مواد هستند که می‌توانید آنها را در نظر بگیرید که در ادامه برای شما آنها را معرفی می‌کنیم.

برای درمان زودانزالی چی بخوریم؟

برخی مواد معدنی ممکن است به انزال زودرس کمک کنند. این موارد شامل ماد زیر هستند:

 • روی: روی یکی از مواردی است که می‌توان از آن به عنوان مکمل در باروری مردان کمک گرفت. بر اساس یک تحقیق در سال 2018، در میان کسانی که ناباروری داشته‌اند، کمبود این ماده گزارش شده است که می‌توان از این مورد نتیجه گرفت که مصرف روی می‌تواند اختلال عملکرد جنسی را بهبود بخشد و سطح تستوسترون سرم را افزایش دهد. بنابراین استفاده از این ماده باعث خواهد شد تا میل جنسی بهبود یافته و سطح انزال زودرس نیز کمتر شود. با این حال مدنظر داشته باشید که تحقیقات بیشتری برای اثبات این نوع آزمایش‌ها نیاز است.
 • منیزیم: منیزیم ماده دیگر موثر در درمان زود انزالی است که می‌توان از آن برای سلامت باروری و تولید اسپرم استفاده کرد. مطابق با یک بررسی در سال 2019، این تحقیق گزارش می‌کند که سطح پایین منیزیم، می‌تواند به بدتر شدن انزال زودرس منجر شود و همچنین انقباض عضلانی را موجب شود. شما می‌توانید این ماده را با انواع مکمل‌ها دریافت نمایید.
 • سایر مواد معدنی: موارد دیگری هم هستند که به عنوان سایر مواد معدنی می‌توان بر روی آنها در نقشی که بر عملکرد اسپرم دارند، حساب باز کرد که می‌تواند در باروری مردان هم موثر باشند. از جمله این موارد باید گفت:
 • کلسیم
 • مس
 • منگنز
 • سلنیوم

استفاده از محصولات موضعی: محصولات موضعی از راهکارهای دیگری هستند که می‌توانید روی آن برای تحریک و طولانی شدن ارگاسم حساب باز کنید. اگر بخواهیم چند نمونه محصول از این دست نام ببریم، می‌توان به کرم‌ها و اسپری‌های بی‌حس کننده اشاره کرد. ار می‌خواهید به صورت موقت یک راهکار داشته باشید، می‌توان از کرم‌ها و اسپری‌های موضعی حاوی داروهای بی‌حس کننده مانند لیدوکائین بهره برد. این نوع محصولات به بی‌حس شدن آلت تناسلی کمک می‌کنند. شما می‌توانید این کار را با به تاخیر انداختن حس آلت تناسلی انجام می دهند که ممکن است زمان رسیدن به حالت ارگاسم را افزایش دهد. در حالت استفاده از این مواد، شما می‌توانید از کرم در مدت 20 – 30 دقیقه پیش از ورود به رابطه استفاده کنید. آن را به قسمت تحریک کننده بمالید و حدود 10 دقیقه صبر کنید تا اثرات بی‌حسی ظاهر شود.

 • تمرینات ورزشی: تمرینات مختلف کف لگن یکی از آن دسته فعالیت‌های ورزشی است که می‌تواند با درگیر کردن عضلات به بهبود و درمان زود انزالی شما کمک نماید. با آگاهی و تقویت این عضلات، ممکن است بتوان کنترل ارگاسم را افزایش داد. با توجه به تحقیقی که در سال 2014 انجام شده است، یک برنامه 12 هفته‌ای از تمریناتی که مرتبط با لگن بود برای مردان زود انزال تجویز شد که توانست در قسمت کنترل رفلکس‌های انزالی به آنها کمک کند و زمان را برای رسیدن به اوج لذت جنسی بیشتر نماید. شما می‌توانید برای انجام تمرینات کف لگن، به راحتی بر روی یک سطح مناسب دراز کشیده، سپس بدون هیچ فشاری به قسمت پرینه، ورزش خود را انجام دهید. حال بایستی ماهیچه‌های درگیر در قطع جریان ادرار را سفت کنید و آنها را تا حد ممکن به مدت 5 ثانیه محکم نگه دارید.

درمان زود انزالی شدید

برای مواردی که با زود انزالی شدید همراه هستند می‌توان به راهکارهای دیگری اشاره کرد که می‌توان در قسمت زیر به آنها پرداخت:

 • کنترل احساسات: یکی از مواردی که می‌تواند منجر به تقویت زود انزالی شدید شود، عدم کنترل احساسات است. در واقع دو فاکتور اصلی وجود دارد که در این زمینه می‌تواند منجر به زود انزالی شدید شود. استرس و اضطراب. شما می‌توانید با کنترل این دو فاکتور مهم، گام خوبی را در زمینه درمان زود انزالی شدید بردارید. شما می‌توانید با داشتن اعتماد بنفس و آرامش خاطری که کسب می‌کنید، چرخه جلوگیری از زود انزالی شدید را شکسته، از مشکلات و شدت آن بکاهید.
 • کمک از پزشک: برای درمان زود انزالی شدید لازم است حتما به دکتر مراجعه کنید. شما می‌توانید با مراجعه به چند پزشک متخصص، نظرات مختلف آنها را در نظر گرفته و بر ریشه یابی دقیق مشکل اقدام کنید.
 • استفاده از کاندوم: راهکار دیگر استفاده از کاندوم است. یکی از راهکارهای خانگی برای رفع این مشکل در هنگام رابطه، استفاده از کاندوم است که می‌تواند به شما کمک کند تا یک پوشش بر روی آلت تناسلی قرار داده و حساسیت شدید و سریع را کاهش دهید. جالب است بدانید که برخی از شرکت‌ها کاندوم‌های ضخیم‌تر یا کاندوم‌هایی را با یک عامل بی‌حس کننده در داخل می‌سازند تا به کاهش بیشتر حساسیت و افزایش زمان رسیدن به ارگاسم برای مردان کمک کند.

بیماران مبتلا به انزال زودرس ممکن است به دلیل گزارش‌های شخصی یا شریک جنسی مبنی بر اختلال نعوظ یا مشکل جنسی و مشکلات روابط، به مطب عمومی مراجعه کنند. در این حالت پزشک سعی می‌کند تا اقدام به ارزیابی کامل تاریخچه پزشکی، جنسی، روانی، اجتماعی و دارویی بیمار، همراه با سابقه جنسی شریک زندگی او، برای شناسایی هر عاملی که ممکن است به طور بالقوه برگشت پذیر باشد، بکند. همچنین بررسی میزان درک شده کنترل انزال، تخمین IELT، تلاش‌های قبلی برای اصلاح زود انزالی و تأثیر آن بر روابط بین فردی و کیفیت زندگی بسیار مهم است. پرسشنامه‌های غربالگری مختلف مانند ابزار تشخیصی انزال زودرس ‌(PEDT)، هنگامی که با ارزیابی بالینی ترکیب می‌شود، می‌تواند نتایج دقیق‌تری را ارائه نماید. آگاه باشید که اختلال نعوظ ممکن است اقدام به تظاهر را تشدید کند. صرف پرس و جو در مورد از دست دادن نعوظ قبل از انزال می‌تواند به تشخیص اختلال نعوظ از انزال زودرس کمک کند.

معاینه فیزیکی در درمان زود انزالی بیمارانی که انزال زودرس را تجربه می‌کنند اغلب قابل توجه نیست. معاینات کامل شکم، عصبی، اندام تحتانی و تناسلی توصیه می‌شود. اگرچه معاینه بازده تشخیصی پایینی دارد، اما اطمینان مهمی را برای بیمار فراهم می‌کند که از نظر آناتومیک طبیعی است. هیچ بررسی خاصی برای تایید یا رد انزال زودرس وجود ندارد. هرگونه بررسی اضافی باید مشکوک به عوامل مؤثر شناسایی شده در طول تاریخچه و معاینه باشد.

درمان زود انزالی در طب سنتی

طب سنتی همواره یکی از گزینه‌هایی است که بایستی برای درمان مشکلات و بیماری‌های خود درنظر داشته باشید. از این رو لازم است تا در این مقاله هم راجع به درمان زود انزالی از طریق طب سنتی بپردازیم. در ادامه با ما باشید تا به این راهکارها بپردازیم.

در این قسمت راهکارهای درمان فوری زود انزالی سنتی را بخوانید.

درمان زود انزالی با داروی گیاهی

حال در مورد طب سنتی درمان زود انزالی داریم:

 • پودر آشواگاندا: یکی از گیاهانی که می‌توانید برای درمان زود انزالی استفاده کنید، آشواگاندا یک گیاه دارویی آیورودا است. استفاده از این نوع دارو به شما کمک می‌کند تا در قسمت باروری، رفع افسردگی، تستوسترون و عملکرد مغز به خوبی اقدام کنید. این ماده می‌تواند تستوسترون و سایر هورمون‌های جنسی را افزایش دهد. استرس و مشکلات سلامتی مرتبط با آن را کاهش می‌دهد. علائم آرتریت مانند تورم و درد مفاصل را تسکین دهید. سرشار از آنتی اکسیدان است که علائم پیری مانند لکه‌های تیره، چین و چروک، خطوط ریز و لک را به تاخیر می‌اندازد.
 • پودر مصلی سافد: سافد موسلی از دیگر موادی است که می‌تواند با تاثیرات خوبی که دارد، برای تحریک میل جنسی و نیز در کنار آداپتوژن مفید باشد. آداپتوژن در واقع یک ماده برای جلوگیری از اثرات مخرب استرس است که می‌تواند با تقویت عملکرد فیزیولوژِکی طبیعی بدن همراه باشد. کمک به افزایش میل جنسی از دیگر موارد فواید این ماده است. موسلی سالم باعث افزایش تعداد اسپرم می‌شود. شرایطی مانند انزال زودرس و اختلال نعوظ را درمان می‌کند. اضطراب و افسردگی را درمان می‌کند.
 • پودر کانچ: Kaunch beej یا Cowhage به طور گسترده به عنوان “لوبیا مخملی جادویی” شناخته می‌شود. کانچ بیج میل جنسی را در درمان زود انزالی افزایش می‌دهد و همچنین کیفیت و کمیت اسپرم را بهبود می‌بخشد. افزایش میل جنسی، افزایش تعداد و تحرک اسپرم، عملکرد جنسی را با به تاخیر انداختن زمان انزال بهبود می‌بخشد.
 • پودر گوخارو: گوکشورا (Tribulus Terrestris) یک گیاه دارویی آیورودا است که بیشتر به دلیل خواص تقویت کننده ایمنی، تقویت کننده قوای جنسی، و جوان کننده شناخته شده است. با افزایش سطح انرژی شما عملکرد ورزشی را افزایش می‌دهد، به مدیریت اختلال نعوظ کمک می کند زیرا بافت آلت تناسلی را تقویت می‌کند و نعوظ آلت تناسلی را افزایش می‌دهد. به عنوان یک داروی مقوی جنسی قوی و می‌تواند میل جنسی را در مردان افزایش دهد. برای مدیریت اختلالات غده پروستات مفید است.
 • پودر شاتاوری: شاتاوری که با نام‌های ساتاواری، ساتاوار یا مارچوبه راسموسوس ( racemosus) نیز شناخته می‌شود، گفته می‌شود که باروری را تقویت می‌کند و دارای طیف وسیعی از فواید سلامتی، به‌ویژه برای دستگاه تناسلی زنانه است. به تقویت سیستم ایمنی بدن خود کمک کنید، کمک به درمان افسردگی، کمک به حفظ قند خون، خاصیت ضد التهابی دارد.

اگر دیابتی هستید از مصرف عسل خودداری کنید. شما می‌توانید این نوع پودر را مستقیما در شیر مخلوط کنید. پودر ممکن است به طور کامل حل نشود و می‌تواند مقداری توده داشته باشد. بعد از تکان دادن به مدت 1 تا 2 دقیقه آن را کمی مصرف کنید، حتی اگر توده های کوچکی داشت.

درمان زود انزالی شدید
درمان زود انزالی با ورزش

راه های ساده درمان زود انزالی

در مورد راهکارهایی که می‌توانید برای حالت ساده در درمان زودانزالی استفاده کنید نیز می‌توان گفت:

 • فشار دادن: یک استراتژی فیزیکی برای به تاخیر انداختن نقطه اوج شامل فشردن ساقه آلت تناسلی درست قبل از انزال است. این کار می‌تواند یک ناراحتی خفیف ایجاد کند و از وقوع زودانزالی جلوگیری نماید. همه پزشکان موافق این روش نیستند؛ زیرا انجام صحیح این کار معمولا در حین رابطه جنسی دشوار است.
 • حواس پرتی ذهنی: برخی افراد حواس پرتی ذهنی را برای به تاخیر انداختن کارها مفید می‌دانند. ایده این است که به چیزی کاملا غیرمرتبط با شریک زندگی خود فکر کنید و کاملاً غیرجنسی باشد. برخی از بچه‌ها تصور می‌کنند که در یک بازی فوتبال هستند یا مسائل ریاضی را در ذهن خود انجام می‌دهند.
 • کرم‌‌های بی حس کننده: کرم‌های موضعی حاوی لیدوکائین یا یک عامل بی‌حس‌کننده مشابه، حساسیت را کاهش می‌دهند. شما می‌توانید از روان‌کننده‌‌ها نیز استفاده کنید که بایستی با ترکیبات حساسیت‌زدا فرموله شده باشد تا به طولانی‌تر شدن تجربه جنسی کمک کند. اگر می‌خواهید از یک عامل بی‌حس کننده بهره ببرید، باید از کاندوم استفاده کنید وگرنه اثرات بی‌حس کننده آن به شریک زندگی شما منتقل می‌شود. همچنین توصیه می‌شود که قبل از شروع مقاربت، ماده بی‌حس کننده را پاک کنید.
 • قرص: برخی از داروهای خوراکی که برای درمان سایر بیماری‌ها طراحی شده اند نیز به دلیل عوارض جانبی جنسی (ناخواسته) در درمان این مشکل موثر بوده‌اند. شما می‌توانید با استفاده مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) برای تاخیر و درمان زود انزالی اقدام کنید. SSRI‌ها سطح سروتونین را که یک مهارکننده فعالیت جنسی است، افزایش می‌دهند. یکی از عوارض آن مشکل در انزال است. با این حال، SSRI ها برای مردانی که هر روز آنها را مصرف می‌کنند، بهترین حالت را دارند. اگر آنها را بلافاصله قبل از رابطه جنسی مصرف کنید، تاثیری ندارند. همچنین، SSRI‌ها معمولا یک عارضه جانبی ناخواسته دیگر دارند، از دست دادن میل جنسی، بنابراین مهم است که مزایا و معایب این گزینه را با پزشک خود بسنجید.
 • مسکن ترامادول: این ماده نیز برای درمان زود انزالی، می‌تواند نقطه اوج شما را به تاخیر بیندازد. می‌توانید آن را درست قبل از رابطه جنسی مصرف کنید و تأثیر آن بر مغز در نهایت منجر به انزال طولانی مدت می‌شود. سایر عوارض جانبی ترامادول که کمتر مطلوب هستند عبارتند از تهوع، استفراغ، سوء هاضمه، خواب آلودگی، خشکی دهان، لرز، تعریق، سردرد و موارد دیگر. البته این دارو می‌تواند اعتیادآور باشد.

غذاهای موثر در درمان زود انزالی

بر اساس برخی یافته‌های تحقیقاتی، مواد معدنی مانند روی، منیزیم، کلسیم، مس، سلنیوم و منگنز به بهبود اختلالات جنسی کمک می‌کنند. تغییر به رژیم‌های کم کالری و کم چرب برای کاهش علائم و بهبود و درمان زود انزالی در برخی مشاهده شده است محصولات غذایی برای طولانی کردن انزال به طور طبیعی در زیر لیست شده است. در مورد مواد غذایی که می‌تواند به طور موثر در درمان زود انزالی مصرف شود، می‌توان گفت:

 • سیر: سیر سرشار از خواص مقوی است که می‌تواند به شما کمک کند زمان انزال را به تاخیر بیندازید. این مورد یک ماده ضد باکتری و ضد التهاب طبیعی است که به عنوان یک درمان خانگی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌شود. مطالعات حیوانی به این نتیجه رسیدند که ممکن است دفعات انزال و تأخیر انزال را افزایش دهد.
 • مارچوبه: این نوع ماده غذایی سرشار از ویتامین C هستند که سطح تستوسترون را افزایش می‌دهد. ساقه‌های مارچوبه را می‌توانید در شیر بجوشانید و به‌عنوان یک ماده مقوی روزانه مصرف کنید، یا می‌توانید مارچوبه را در آشپزی خود دخالت دهید.
 • موز: موز به دلیل داشتن پتاسیم فراوان به دلیل فعالیت در مدیریت جریان خون شناخته شده است. آنها همچنین سرشار از بروملین و ویتامین B6 هستند. بروملین یک آنزیم طبیعی است که میل جنسی را افزایش می‌دهد و انزال را طولانی می‌کند. ویتامین B6 بر عملکرد تستوسترون نظارت دارد. بنابراین موز می‌تواند برای کمک به نعوظ مفید واقع شود.
 • هندوانه: هندوانه حاوی لیکوپن و بتاکاروتن است که برای بهبود سلامت جنسی موثر است. علاوه بر این، دارای یک اسید آمینه به نام سیترولین است که با بهبود جریان خون به بافت آلت تناسلی منجر به نعوظ سالم‌تر می‌شود. در این حالت این ماده می‌تواند با رادیکال‌های آزاد در بدن مبارزه کند. رادیکال‌های آزاد منجر به استرس اکسیداتیو می‌شوند که بر عملکرد سلولی بسیاری از بافت‌ها تأثیر می‌گذارد و طبق یک مطالعه با ایجاد اختلال عملکرد بیضه در مردان مرتبط است.
 • اسفناج: اسفناج منبع عالی فولات است که جریان خون را تسهیل می‌کند. سطوح پایین جریان خون با اختلال نعوظ مرتبط است. همچنین مقدار زیادی منیزیم در آن وجود دارد که باعث افزایش سطح تستوسترون در بدن می‌شود.
 • تخم مرغ: نه تنها سرشار از پروتئین‌هایی است که برای تعداد اسپرم‌ها سالم ضروری هستند، بلکه تخم مرغ نیز حاوی تیامین یا ویتامین B12 است. تیامین با وقوع انزال زودرس مرتبط است. مصرف تخم مرغ که منابع خوب تیامین روزانه است به شما در مدیریت درمان زود انزالی کمک می‌کند.
 • ماهی: بر اساس برخی مطالعات، کمبود ویتامین D با مواردی از اختلالات زود انزالی اکتسابی مرتبط است. ماهی‌هایی مانند سالمون، ماهی خال مخالی، ماهی تن و ساردین منابع عالی ویتامین D هستند.
 • هویج: هویج سرشار از ویتامین E، بتاکاروتن، آنتی اکسیدان ها و سایر مواد مغذی ضروری، به افزایش جریان خون در اندام تناسلی شما در طول رابطه جنسی کمک می‌کند. این نوع غذا همچنین سلامت و شادابی اسپرم را افزایش می‌دهند.
 • جو دوسر: صبحانه ساده بلغور جو دوسر به شما کمک می‌کند تا با بهبود جریان خون به بافت آلت تناسلی، درمان زود انزالی را پشت سر گذاشته و این مشکل را شکست دهید. این مواد همچنین حاوی یک اسید آمینه مهم به نام ال آرژنین هستند که به افزایش سطح تستوسترون کمک می‌کند.

برای زود انزالی چه باید کرد؟

برای درمان زود انزالی چه کاری باید انجام داد. این سوالی است که بسیاری از مردان می‌توانند در زمان ازدواج با آن روبرو شوند. زود انزالی که با عنوان عدم نعوظ مردانه نیز شناخته می‌شود، راهکارهایی دارد که می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله استرس، بیماری‌های قلبی، فشار عصبی، کمبود توانایی جنسی و غیره باشد. بهترین راه‌حل برای درمان زود انزالی، مراجعه به یک پزشک است. برای آنکه بخواهید این مشکل را درمان کنید، بهترین نوع دکتر، متخصص ارولوژی است که در این حالت می‌تواند منجر به درمان و تشخیص مشکلات شما در حوزه بیماری‌های دستگاه تناسلی و ارگان‌های مختلف آن شود.

بهترين درمان زود انزالی

شما می‌توانید برای درمان زود انزالی از راهکارهای مختلفی بهره بگیرید که یکی از آن موارد، کمک و مشاوره از متخصص رفتار درمانی است. برای کسانی که می‌خواهند برای درمان زود انزالی اقدام کنند، شما می‌توانید شما می‌توانید در کنار درمان از طریق ارولوژی‌، از طریق متخصص رفتار درمانی متخصص نیز مراجعه کرده و از تکنیک‌ها و راهکارهای او برای رفع این مشکل استفاده نمایید. در این حالت دکتر می‌تواند براساس رفتارها و احساسات، عملکرد جنسی شما را کنترل نماید.

داروهای موثر در زود انزالی

یکی از درمان‌های رایج برای زود انزالی، استفاده از دارو است. در این حالت شما می‌توانید درمان را به دو صورت زیر پی بگیرید:

 • درمان دارویی: مصرف داروهای خاصی که هورمون‌ها و نیز به عنوان داروهای ضد افسردگی شناخته می‌شوند، می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید درمان زود انزالی را پیش ببرید. برخی از این داروها به شرح زیر می‌باشند: سرتالین، فلوکستین، خانواده داروهای SSIR، پاروکستین و نیز داپوکستین.
 • درمان موضعی: مورد دیگر از انواع داروها و درمان‌های که رایج است، استفاده از محصولات پزشکی موضعی است که شامل موارد بی حس کننده مانند ژل لیدوکابین ۲% و اسپری های بی حس کننده است، کشیدن کاندوم است که زمان انزال را بیشتر می‌کند، استفاده از اسپری‌های بی‌حس کننده

قرص جلوگیری از انزال زودرس و خطرات آنها

موارد و قرص‌هایی را در قسمت قبل برای درمان زود انزالی در مردان بیان کردیم که می‌توانید از آنها استفاده کنید. ما لازم است راجع به خطرات و مصرف آن نیز موارد مهمی را مطرح کنیم که به شرح زیر می‌باشند. توجه کنید که عوارض و خطراتی وجود دارد که برای غالب و یا بهتر است بگوییم تمام داروهایی که برای درمان زود انزالی استفاده می‌شوند، وجود دارند. مطمئن شوید که پزشک از تاریخچه کامل سلامتی شما و هر نسخه یا داروهای گیاهی که استفاده می کنید مطلع است.

 • SSRI ها: شایع‌ترین عوارض جانبی SSRI‌ها عبارتند از تهوع، خواب آلودگی، سردرد و کاهش میل جنسی. اگر سابقه اختلال دوقطبی یا دوره‌های شیدایی، اختلالات خونریزی (مانند هموفیلی)، دیابت نوع 1 یا نوع 2، صرع، گلوکوم با زاویه باریک یا مشکلات جدی کلیوی، کبدی یا قلبی دارید، SSRI‌ها معمولا توصیه نمی‌شوند. برخی داروها می‌توانند با SSRI‌ها تداخل داشته باشند، از جمله داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، ضد پلاکت‌ها، تئوفیلین (دارویی که برای درمان آسم استفاده می‌شود)، کلوزاپین و پیموزاید (داروهای مورد استفاده برای درمان روان پریشی)، لیتیوم، تریپتان‌ها و غیره. یکی از اختلال‌هایی که ممکن است در این دسته داروها یعنی با داروهای ضد افسردگی الکل، کافئین، و مخمر سنت وجود داشته باشد، تداخل با SSRI است.
 • مهارکننده های PDE5: شایع‌ترین عوارض جانبی این داروهای ED عبارتند از سردرد، برافروختگی پوست، احتقان بینی، کمردرد، دردهای عضلانی و حالت تهوع. اگر سابقه بیماری قلبی، فشار خون بالا یا پایین، بیماری کبد یا کلیه، کم‌خونی داسی شکل، بیماری پیرونی یا اختلالات خونریزی دارید، نباید از مهارکننده‌های PDE5 استفاده کنید. مهارکننده‌های PDE5 می‌توانند با داروهای رایج، از جمله مسدودکننده‌های آلفا، نیترات‌ها و برخی آنتی‌بیوتیک‌ها واکنش نشان دهند. الکل و گریپ فروت همچنین می‌تواند با داروهای ED تداخل داشته باشند.
 • کلومیپرامین: مورد دیگر از قرص‌ها برای درمان زود انزالی، کلومیپرامین‌ها هستند که شایع ترین عوارض جانبی کلومیپرامین خواب آلودگی، یبوست، سردرد، حالت تهوع، استفراغ، اسهال و کاهش تمرکز است. اگر سابقه بیماری قلبی، پرکاری تیروئید، سوء مصرف الکل، بیماری کبد یا کلیه، اختلال دوقطبی، تشنج، آسیب مغزی یا تومورهای غده فوق کلیوی و سایر شرایط دارید، نباید کلومیپرامین مصرف کنید. کلومیپرامین نباید با تنباکو، الکل، مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز (MAO)، خار مریم و سایر داروها ترکیب شود.
 • ترامادول: ابتدا توجه کنید که این نوع دارو برای کسانی که مشکل تنفسی، بالای 65 سال، خطر مصرف الکل دارند، توصیه نمی‌گردد. همچنین عارضه‌های جانبی آن شامل سوزن سوزن شدن عضلات، خواب آلودگی، لرزش و سوءهاضمه و نیز یبوست می‌باشد. ترامادول می‌تواند با الکل، بنزودیازپین‌ها و سایر داروها واکنش نشان دهد.
برای درمان زود انزالی چه کار کنیم؟
درمان زود انزالی شدید

درمان زود انزالی با ورزش

از جمله ورزش‌هایی که می‌تواند برای درمان زود انزالی نیز به کار گرفته شود، می‌توان گفت:

 • کگل: وقتی به دنبال نحوه جلوگیری از انزال زودرس هستید و به تمرینات زود انزالی می‌رسید، یکی از بهترین تمرینات، ورزش کگل است. بدون شک ورزش کگل برای انزال زودرس بهترین تمرین برای درمان زود انزالی است که نتایج مثبتی را برای هر مردی نشان خواهد داد. کگل به تقویت عضلات کف لگن نزدیک آلت تناسلی کمک می‌کند و آنها را قوی می‌کند. این ماهیچه‌ها هستند که کمک می‌کنند. در انزال زودرس، ابتدا باید عضلات کف لگن را در بدن خود شناسایی کنید. برای تعیین ماهیچه‌های لگن، باید در اواسط جریان ادرار، آن را متوقف کنید. در حین انجام این کار، ماهیچه‌هایی که احساس می‌کنید، عضلات کف لگن شما هستند. تصور کنید روی یک سنگ مرمر نشسته‌اید و عضلات کف لگن خود را سفت می‌کنید، مثل اینکه می‌خواهید سنگ مرمر را بلند کنید. سعی کنید این تمرین را برای درمان زود انزالی به مدت سه تا چهار ثانیه انجام دهید و سپس استراحت کنید. در کگل تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی تقویت عضلات لگن تمرکز کنید نه باسن، ران ها یا پایین شکم.
 • اسکات جلو: وقتی صحبت از تقویت ناحیه زیر شکم می‌شود، هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید اسکات را فراموش کنید. تمرینات اسکوات به بهبود جریان خون در ناحیه لگن و افزایش سطح تستوسترون کمک می‌کند که ارگاسم را شدیدتر و بادوام‌تر می‌کند. روی زمین بایستید و پاهای خود را از هم باز کنید و دستان خود را در هوا قرار دهید و با قفسه سینه خود زاویه 90 درجه ایجاد کنید. همچنین می‌توانید به جای صاف نگه داشتن دست‌ها برای تحمل وزن، دست‌های خود را روی هم قرار دهید. باسن خود را به سمت بیرون فشار دهید و زانوهای خود را در جهت مخالف خم کنید و بدن خود را پایین بیاورید تا زمانی که قسمت بالایی و پایینی پاها با یکدیگر زاویه 90 درجه ایجاد کنند. حال با استفاده از پشت، خود را فشار دهید تا به حالت عادی بازگردید.
 • تاب کتل بل: این ورزش برای بهبود جریان خون خوب است. کتل بل دومین ورزش باشگاهی برای بهبود و در مان انزال زودرس است که می‌توانید به راحتی در خانه انجام دهید. تحقیقات نشان داده است که کتل بل یکی دیگر از ورزش‌های محبوب برای افزایش قدرت ناحیه لگن شما است. همچنین با سفت و محکم کردن نعوظ در تقویت آن موثر است. انجام تمرینات کتل بل به صورت روزانه جریان خون شما را بهبود می‌بخشد و از خروج جریان خون از آلت تناسلی جلوگیری می‌کند. صاف روی زمین بایستید و پاهای خود را از هم باز کرده و در راستای شانه قرار دهید. زانوهای خود را خم کنید و کتل بل را با دستان خود بگیرید. پشت خود را صاف نگه دارید و در حالی که توپ را تا ارتفاع شانه خود می‌چرخانید، باسن خود را برانید. به موقعیت برگردید و دوباره شروع کنید تا حرکت را حفظ کنید. کتل بل نعوظ شما را در حین مقاربت و همچنین عملکرد قلبی عروقی شما را بهبود می‌بخشد.

درمان زود انزالی با خمیر دندان

یکی از اعتقادات غلطی که ممکن است به سر بعضی از افراد زده شود، آن است که استفاده از خمیر دندان و مالیدن آن بر قسمت ناحیه تناسلی، می‌تواند در درمان زود انزالی و طول کشیدن آن موثر باشد. در این خصوص اما باید به یکسری دلایلی اشاره کرد که این فرضیه را باطل می‌کند. این موارد به شرح زیر هستند:

 • توجه کنید که هیچ نوع مدرک یا داده‌ای رسمی برای اینکه اثبات کند خمیر دندان می‌تواند در درمان زود انزالی به شما کمک کند، وجود ندارد. همچنین توجه داشته باشید که با انجام این کار شما درگیر موارد مختلفی مانند عوارض آن می‌شوید که با تحریک و سوزش همراه است. این عارضه برای شما و نیز شریکی که درگیر هست رخ می‌دهد.
 • روغن‌های نعناع و سایر مواد شیمیایی موجود در خمیر دندان، از جمله عوامل سفیدکننده، می‌توانند برای پوست‌های حساس بسیار تحریک‌کننده باشند.
 • با گذاشتن آن بر روی اندام تناسلی خود، در واقع خطر سوختگی خفیف و همچنین تاول و جای زخم را ایجاد خواهید کرد. همچنین از خمیر دندان نباید عاملی برای عنوان روان کننده استفاده کنید.

به طور کلی تلاش برای استفاده از این به اصطلاح هک یا ترفند در خانه می‌تواند منجر به تاول‌ها و سوختگی‌های دردناک در آلت تناسلی و همچنین ناراحتی و تحریک جدی برای هر کسی که آلت تناسلی خود را به داخل واژن یا مقعد می‌اندازد، شود. پس استفاده از خمیر دندان به عنوان راهکاری برای درمان زود انزالی توصیه نمی‌شود.

درمان زود انزالی با سیر

سیر یک داروی غرایز جنسی با سطوح بالای آلیسین است. به افزایش میل جنسی کمک می‌کند. میخک آن دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی است. این مواد می‌تواند گردش خون را تقویت کرده و تجربه جنسی عالی را امکان پذیر می‌کنند و احتمال پیش از انزال را کاهش می‌دهند. استفاده از سیر برای درمان زود انزالی به صورت یک راهکار خانگی موثر است.

مطالعه‌ای که توسط محققان دانشگاه آلاباما در بیرمنگام انجام شد نشان داد که سیر حاوی پلی سولفیدهایی است که باعث تولید H2S می‌شود که باعث شل شدن عروق خونی و در نهایت منجر به کاهش فشار خون و نیز سلامت قلب می‌گردد.  توانایی سیر در شل کردن رگ‌های خونی، گردش خون را بهبود می‌بخشد که به طور غیرمستقیم ناتوانی جنسی را کنترل می‌کند. علاوه بر این، آلیسین، ترکیب اصلی زیست فعال موجود در سیر، جریان خون را بهبود می بخشد. شما می‌توانید از سیر در کنار درمان زود انزالی، برای کاهش کلسترول و کاهش فشار خون نیز به عنوان 2 مورد اثبات شده استفاده کنید. هم فشار خون بالا و هم کلسترول یک عامل خطر برای تصلب شرایین، تجمع چربی‌ها و سایر مواد در دیواره سرخرگ‌ها هستند که باعث انسداد جریان خون می‌شود. آترواسکلروز می‌تواند در کاهش جریان خون و در نهایت ناتوانی جنسی منجر شود. این نشان می دهد که سیر ممکن است به درمان زود انزالی کمک کند، اگرچه تحقیقات بیشتری برای ایجاد ارتباط مستقیم بین آلیسین و درمان ناتوانی جنسی مورد نیاز است.

برای اینکه چطور از سیر برای درمان زود انزالی استفاده کنید، می‌توان گفت:

 • برای دریافت حداکثر فواید در درمان زود انزالی، می‌توانید به سادگی 3-4 حبه سیر خام را هر روز بجوید.
 • یکی دیگر از گزینه‌های استفاده از سیر برای درمان این مشکل، مصرف آن با شیر یا عسل است. به تعداد 1 یا 2 تا از حبه سیر را کامل له کرده و سپس با 1 قاشق چای خوری از یک عسل خام میکس کنید. آن را با معده خالی مصرف کنید. هر روز به مدت سه تا چهار ماه تکرار کنید.

یک نکته احتیاطی را هم در جریان درمان زود انزالی در این پروسه درنظر بگیرید. در حالی که سیر فواید بی‌شماری برای سلامتی دارد، قبل از استفاده از هر گونه درمان خانگی و هنگام استفاده در آشپزی، از جمله سیر، برای درمان بیماری خود با پزشک صحبت کنید؛ زیرا می‌تواند با داروهای خاصی مانند ضد انعقادها تداخل داشته باشد و در مقادیر بیشتر برای هیچ‌کس بی‌خطر نیست.

درمان زود انزالی با حنا

شما می‌توانید از حنا برای درمان زود انزالی نیز بهره ببرید. هرچند مطالب خاصی در این خصوص ذکر نشده است و محتوای کمی وجود دارد اما ما این مطالب را برای شما گردآوری کرده‌ایم. حنا از جمله موادی است که برای درمان مشکلات پوستی و مو استفاده می‌شده و می‌شود. شما می‌توانید از خواص آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی آن استفاده کنید. استفاده از این ماده برای تقویت قوای جنسی موثر و مفید خواهد بود. برای استفاده از این ماده می‌توانید دستورالعمل زیر را دنبال کنید:

 • حنارا با یک توری (که بهتر است ریز باشد)، الک نموده و با آب ولرم مخلوط کنید. زمانی که با مخلوط کردن به حالت خمیری در آمد، حال می‌توانید آن را به قسمت تناسلی خود اعمال کنید. قبل از این کار باید محدوده موردنظر را تمیز کرده باشید. حال این قسمت را خشک کرده و از یک تکه نایلون استفاده کنید. روی آن را بپوشانید (به مدت 3 – 4 ساعت)، حال می‌توانید بعد از این مدت قسمت موردنظر را کاملا پاک کنید. اما درنظر داشته باشید که این کار می‌تواند موجب رنگ شدن محدوده موردنظر در درمان زود انزالی شود. برای استفاده از این ماده، هر ده روز یکبار آن را اعمال کنید..

روش جلوگیری از انزال زودرس

برای راهکارهایی که در جهت زود انزالی می‌توان توصیه کرد، موارد مختلفی را در این مقاله برای شما معرفی کردیم اما با این حال بهترین روش مراجعه به پزشک است تا بتوانید با همفکری او مشکل را ریشه یابی و حل کنید.

جلوگیری از زود ارضایی مردان

برای از راهکارهای جلوگیری از زود ارضایی مردان که می‌تواند برای درمان زود انزالی خودتان به کار بگیرید عبارتند از:

 • تمرینات کف لگن: بدن شما هر زمان که انزال می‌کنید از چندین ماهیچه به طور مداوم استفاده می‌کند. با تمرین و تقویت این عضلات می‌توانید به طور کلی کنترل بیشتری روی انزال داشته باشید. موثرترین این تمرینات کف لگن، ورزش کگل است که به شما در قسمت قبل معرفی کردیم. یک مطالعه تحقیقاتی نشان داد که در طول یک برنامه سه ماهه، 82.5 درصد از مردان کنترل بیشتری بر رفلکس‌های انزالی خود داشتند و زمان قبل از رسیدن به اوج را افزایش دادند. پس این آمار به خوبی می‌تواند روند کمک به درمان زود انزالی را برای شما مشخص کند. شما می‌توانید این ورزش برای درمان زود انزالی را حدود 10 تا 20 بار برای هر جلسه تکرار کنید و هر روز دو یا سه جلسه را تکمیل کنید.
 • عوامل بی‌حس کننده: این روش موقتی است و با کرم و اسپری قابل استفاده می‌باشد. بیشتر این داروهای بیهوشی بدون نسخه در دسترس خواهند بود و عموما در همه داروخانه ها فروخته می‌شوند. شما می توانید لدوکائین را به صورت کرم یا اسپری برای انجام این کار استفاده کنید.
 • تغذیه: مواد معدنی متعددی نقش مهمی در سلامت کلی جنسی دارند. در حالی که هیچ مدرک قطعی مبنی بر اینکه هر یک از این مواد معدنی می‌تواند اختلال نعوظ را درمان کند وجود ندارد، حفظ سطوح سالم می‌تواند به کاهش چندین مشکل مرتبط از جمله اختلال نعوظ و انزال زودرس کمک کند. در حالی که کلسیم، مس، منگنز و سلنیوم نیز کمک کننده هستند. شاید بتوان دو مورد اصلی که فقدان آن تاثیر مهمی در عدم درمان زود انزالی دارد را منیزیم و فلز روی دانست که به طور علمی نیز ثابت شده است. برای منیزیم می‌توانید از موادی همچون آووکادوها، موز، شکلات تلخ، ماهی چرب، سبزیجات، حبوبات، آجیل و خشکبار، دانه، توفو و غلات کامل استفاده کنید. همچنین برای روی می‌توانید از پنیر، شکلات تلخ، تخم مرغ، حبوبات، شیر، گوشت قرمز، صدف، غلات کامل و آجیل‌ها استفاده کنید.

در انتهای این مقاله لازم است متنی تحت عنوان سلب مسئولیت در رابطه با درمان زود انزالی و هر نوع راهکارهای درمانی که برای شما بیان می‌کنیم نیز باید گفته شود. سلب مسئولیت: نکات و پیشنهادات ذکر شده در مقاله فقط برای اطلاعات عمومی است و نباید به عنوان توصیه های پزشکی حرفه‌ای تلقی شود. همیشه قبل از شروع هر برنامه تناسب اندام یا ایجاد هر گونه تغییر در رژیم غذایی خود برای درمان زود انزالی یا هر مشکل دیگر، با پزشک یا متخصص تغذیه خود مشورت کنید.

ورزش های خوب برای درمان زود انزالی
راهکارهای قدرتمند برای درمان زود انزالی

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 4.8 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 61

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا