سرگرمیمهارت های زندگی

دلایل حرف زدن با خودتان (تاثیرات خودگویی)

چرا برخی از افراد با خودشان حرف می‌زنند؟ آیا نشان دهنده بیماری است؟

لیست مطالب این مقاله

پدیده‌ای که بسیاری از افراد در طول زندگی خود تجربه می‌کنند، حرف زدن با خود یا خودگویی است. در این مطلب از مجله جوان ایرانی به بررسی دلایل حرف زدن با خودتان، مزایا و معایب آن و نحوه استفاده بهتر از این عادت را بیان می‌کنیم.

 

دلایل حرف زدن با خود چیست؟

در این بخش به بررسی دلایل حرف زدن با خود را به طور کامل شرح می‌دهیم.

انزوای اجتماعی

طی تحقیقات انجام شده توسط مجله جوان ایرانی معمولاً افرادی که زمان زیادی تنها هستند، بیشتر با خودشان صحبت می‌کنند. در واقع تعامل کمتر با دیگران باعث می‌شود که افراد حرف زدن با خودشان را جایگزین هرگونه روابط اجتماعی کنند. افراد تک فرزند در دوران بزرگسالی بیشتر دچار خودگویی بیرونی می‌شوند.

نشخوار فکری

افرادی که دچار نشخوار فکری هستند، به دلیل استرس و اضطراب‌هایی که درونشان وجود دارد باعث می‌شود که با خودشان حرف بزنند. همچنین معمولاً این‌گونه افراد دچار اختلالات وسواسی جبری یا وسواسی فکری عملی هستند که آن‌ها را وادار به خودگویی می‌کند.

ترس از صحبت در مکان عمومی

معمولاً افرادی که از سخنرانی کردن ترس و واهمه بسیار زیادی دارند، با خودشان صحبت بیشتر صحبت کرده و دچار استرس شدیدی شوند.

احساس افسردگی

گاهی اوقات افراد افسرده با خودشان حرف می‌زنند. در واقع افسردگی باعث می‌شود که آن شخص احساس پوچی و ناامیدی کرده و در اکثر اوقات احساس خودکشی کند‌. مگر اینکه به روانپزشک یا مشاور مراجعه کرده و تحت درمان قرار بگیرد. در غیر این صورت چنین فردی حتی ممکن است شب‌ها بی‌خواب باشد و دچار استرس و اضطراب فراوانی شود. به دلیل احساس پوچی و تنهایی که دارد مدام با خودش صحبت می‌کند و این یک نشانه از اختلال ذهنی است.

تخلیه فشارهای روانی

طی تحقیقات انجام شده توسط مجله جوان ایرانی برخی از روان‌شناسان دلیل اصلی خودگویی را فشارهای روانی ناشی از مشکلات اقتصادی، مسائل شغلی و هر نوع ناسازگاری‌های زندگی خانواده می‌دانند. در این صورت افراد برای اینکه ذهن خودشان را از اینگونه فشارها تخلیه کنند و اعتماد به نفسشان را تقویت کنند، با خودشان حرف می‌زنند.

به عنوان مثال ممکن است برخی از ناکامی‌ها در زندگی اجتماعی فردی آن اشخاص وجود داشته باشد که فرد در مجادله با ذهن درونی خود در مورد آن بحث می‌کند. در واقع آن شخص می‌خواهد که ذهنش را از این‌گونه فکرها خالی کند. همچنین اگر ثبات اقتصادی وجود نداشته باشد، تفریحات افراد کم شده، فشار مضاعفی بر آنها تحمیل می‌شود و باعث خودگویی می‌شود.

 

استرس بی پولی چیست؟ نحوه مقابله با اضطراب مالی را در این مطلب بخوانید:

استرس بی پولی چیست؟

آسیب مغزی

یکی دیگر از دلایل حرف زدن با خود می‌تواند آسیب مغزی باشد. البته درصد کمی از افراد جامعه مبتلا به این نوع بیماری می‌شوند. شما عزیزان باید بدانید که خودگویی به طور قطع بیماری محسوب نمی‌شود، ولی در برخی از مواقع ممکن است تبدیل به یک بیماری شود. بنابراین سعی کنید به افرادی که با خودشان صحبت می‌کنند نزدیک شده و از آنها دوری نکنید، در عوض آنها را تشویق کنید تا اعتماد به نفس خودشان را تقویت کنند.

 

انواع خودگویی چیست؟

به طور کلی مردم به روش‌های مختلفی با خودشان صحبت می‌کنند که در این بخش آن‌ها مورد بررسی قرار می‌دهیم.

خودگویی مثبت و منفی

افرادی که خودگویی مثبت دارند، معمولاً کلماتی را به زبان می‌آورند که باعث حفظ انگیزه آنها می‌شود. اما خودگویی منفی باعث می‌شود که افراد خودشان را مدام سرزنش کنند و همیشه در حال انتقاد کردن و غرزدن به خودشان هستند.

خودگویی آموزشی

افراد دیگری که خودگویی آموزشی دارند، در مورد مراحلی که باید برای حل مشکلاتشان بگذرانند صحبت می‌کنند. به عنوان مثال اگر وظیفه خاصی را باید انجام دهند، در مورد آن با خودشان حرف می‌زنند.

خودگویی انگیزشی

برخی از افراد با صحبت کردن خودشان باعث می‌شوند که برای انجام یک کار خاص متمرکز شوند. این‌گونه افراد مدام به خودشان یادآوری می‌کنند که به دلیل تلاش‌هایی که کرده‌اند، باید فرد موفقی شوند.

↵ خودگویی مثبت، آموزشی و انگیزشی باعث می‌شود که عملکرد افراد در زندگی بهتر شود، اما خودگویی منفی باعث کاهش اعتماد به نفس می‌شود. البته گاهی اوقات ممکن است با خودگویی منفی نیز بازخورد مفیدی بگیرید، اما در اغلب موارد به ضرر شما خواهد بود.

 

مزایای حرف زدن با خود چیست؟

حرف زدن با خودتان به هیچ وجه عادت غلطی محسوب نمی‌شود و نباید خودتان را از آید بابت سرزنش کنید. اما فقط گاهی اوقات ممکن است یک اختلال شمرده شود که در همین مقاله به آن اشاره می‌کنیم. اگر با خودتان صحبت می‌کنید بدانید که این رفتار مزایایی نیز دارد که به طور کامل آنها را بررسی می‌کنیم.

بهبود عملکرد شناختی

طی تحقیقات انجام شده در واقع خود گفتاری باعث سازماندهی بهتر افکار و افزایش کارایی ذهنی می‌شود، در نتیجه افراد می‌توانند در حل مسائل و تصمیم‌گیری بسیار خوب عمل کنند.

تمرین خویشتن‌داری

یکی دیگر از مزایای حرف زدن با خودتان تمرین خویشتن‌داری و کنترل رفتارها است. در واقع پس از مدتی شما می‌توانید رفتار و تصمیمات خودتان را بهتر مدیریت کنید.

بهبود حافظه

پس از گذشت زمان خودگویی باعث بهبود حافظه می‌شود و شما به راحتی می‌توانید خاطرات گذشته را به یاد آورید.

حل مسائل زندگی

اگر با خودتان صحبت کنید، روند پیشرفت شما در بیان افکار و ایده‌ها افزایش یافته و حتی راه حل‌های بهتری برای مشکلات خودتان پیدا می‌کنید.

کنترل بهتر احساسات

افرادی که با خودشان صحبت می‌کنند، در موقعیت‌های مختلف بهتر می‌توانند احساسات خودشان را مدیریت کنند و از دیدگاه منطقی‌تری به مسائل نگاه می‌کنند‌.

کاهش اشتباهات

فراموش نکنید که حرف زدن با خودتان می‌تواند باعث کاهش اشتباهات در انجام وظایف پیچیده شود. در واقع اگر مراحل کار یا چک‌لیست‌های خودتان را با صدای بلند تکرار کنید، می‌توانید آنها را به صورت صحیح و کامل انجام دهید.

بهبود خودآگاهی

حرف زدن با خودتان باعث می‌شود که درک شما از وضعیت فعلی بالا رود و بتواند آن را به خوبی تحلیل کنید، در نتیجه تصمیم‌گیری بهتری خواهید داشت.

مدیریت استرس و اضطراب

حرف زدن با خودتان می‌تواند به عنوان یک مکانیسم دفاعی در برابر استرس و اضطراب عمل کند. در واقع افرادی که احساسات و افکارشان را به صورت بلند بیان می‌کنند، تنش‌های درونی کمتری دارند.

افزایش تمرکز و یادگیری

یکی دیگر از مزایای حرف زدن با خودتان می‌تواند این باشد که مطالب را بهتر درک کرده و تمرکز شما افزایش می‌یابد. در واقع اگر مطالب مهم را با صدای بلند تکرار کنید، باعث تثبیت اطلاعات در حافظه می‌شود.

برنامه‌ریزی بهتر

افرادی که با خودشان حرف می‌زنند خود تنظیمی بهتری دارند. در واقع آنها به دلیل اینکه اهداف و وظایف خودشان را به صورت بلند بیان می‌کنند، می‌توانند کارهایشان را به خوبی اولویت‌بندی کرده و برنامه‌های خودشان را بهتر مدیریت کنند.

افزایش اعتماد به نفس

حرف زدن با خود باعث می‌شود که اعتماد به نفس و انگیزه افراد افزایش یابد. در واقع بیان جملات تشویقی و انگیزشی، باعث بهبود روحیه افراد می‌شود.

تحریک‌کردن حافظه

افرادی که با خودشان صحبت می‌کنند مکانیزم‌های حسی فعالی دارند. این‌گونه افراد کلمات را می‌توانند تجسم کنند‌. به همین دلیل برای ثبت در حافظه‌شان بسیار آسان‌تر شده و در آینده نیز به یاد آوردن آن عمل برای ذهنشان بسیار آسان‌تر خواهد بود.

بهبود تصمیم گیری

زمانی که با خودتان صحبت می‌کنید فرصت مناسب پیدا خواهید کرد تا تمامی افکار و ایده‌های خودتان را مرور کنید و در نتیجه باعث بهبود تصمیم گیری شما می‌شود. اگر افکار و ایده‌های خودتان را مرور کرده و در ذهنتان آنها را ارزیابی کنید، باعث می‌شود از بین تصمیمات موجود بهترین گزینه را انتخاب کنید. بهبود تصمیم‌گیری باعث افزایش اعتماد به نفس شما نیز می‌شود.

 

معایب حرف زدن با خودتان چیست؟

معایب خود گفتاری یا حرف زدن با خود را در ادامه با هم بررسی می‌کنیم.

ایجاد استرس در صورت خود گفتاری منفی

اگر افراد مدام افکار منفی و ناامیدکننده را با صدای بلند با خودشان تکرار کنند، استرس و اضطراب آنها افزایش یافته و در نتیجه اعتماد به نفس آنها نیز کاهش می‌یابد.

تنهایی و گوشه گیری

یکی دیگر از معایب حرف زدن با خودتان این است که برخی از این افراد به تدریج از روابط اجتماعی خودشان فاصله گرفته و احساس تنهایی زیادی می‌کنند. در نتیجه ممکن است باعث ایجاد مشکلات روانی جدی‌تر شود.

 

حفظ سلامت روان در زمان تنهایی و خانه نشینی چگونه است؟

حفظ سلامت روان در زمان تنهایی و خانه نشینی

مزاحمت برای دیگران

افرادی که با صدای بلند با خودشان حرف می‌زنند به ویژه در محیط کار، باعث ایجاد مزاحمت برای دیگران می‌شوند.

اختلال تمرکز

حرف زدن با خودتان باعث می‌شود که در کارها تمرکز بیشتری داشته باشید، اما اگر بیش از حد با خودتان صحبت کنید، در طولانی مدت باعث اختلال تمرکز خواهد شد.

 

بهترین زمان برای صحبت کردن با خودتان

زمان مناسب برای اینکه با خودتان صحبت کنید، کاملاً به شرایط و موقعیت شما بستگی دارد. البته برخی از زمان‌ها برای خودگویی بسیار مناسب‌تر هستند که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم.

هنگام انجام فعالیت‌های تکراری

اگر هنگام فعالیت‌های تکراری یا خسته‌کننده مانند رانندگی طولانی‌مدت یا ورزش، کارهای خانه و از این قبیل با خودتان صحبت کنید، باعث جلوگیری از خستگی ذهنی می‌شوید.

قبل از انجام یک تصمیم مهم

اگر وظیفه چالش‌برانگیز یا هر نوع تصمیمی دارید، قبل از آن با خودتان صحبت کنید. در این صورت باعث برنامه‌ریزی و سازماندهی افکارتان شده و در نتیجه انگیزه شما افزایش می‌یابد. در این صورت اعتماد به نفس شما افزایش یافته و آمادگی لازم برای مقابله با هر نوع چالشی را دارید.

هنگام حل مسئله

اگر در هنگام حل مشکلات یا مسائل زندگی با خودتان صحبت کنید، به سازماندهی افکار شما کمک زیادی شده و در نتیجه راه‌حل‌های خلاقانه را به راحتی پیدا خواهید کرد.

هنگام استرس و اضطراب

اگر به هر دلیلی در زندگی دچار استرس و اضطراب شده‌اید با خودتان صحبت کنید، در این صورت استرس شما کاهش می‌یابد. در واقع آرامش بیشتری کسب کرده و بر احساسات منفی خودتان غلبه می‌کنید.

هنگام یادگیری مهارت‌های جدید

اگر هنگام یادگیری مهارت‌های جدید با خودتان حرف بزنید، باعث انجام تمرینات ذهنی شده و در درک بهتر مفاهیم و حفظ اطلاعات بهتر عمل می‌کنید.

در زمان تنهایی

اگر هنگامی که تنها هستید، با خودتان صحبت کنید باعث شناخت بهتر و رشد شخصی خودتان می‌شوید. در واقع شما می‌توانید هنگام پیاده‌روی، دوش گرفتن یا رانندگی با خودتان صحبت کنید.

↵ در این بخش بهترین زمان برای خودگویی یا حرف زدن با خودتان را به طور کامل شرح دادیم. البته دقت کنید که در برخی از موقعیت‌ها مانند محیط‌های عمومی یا کاری خودگویی باعث آزاردادن دیگران می‌شود. در چنین مواردی می‌توانید در ذهن خود صحبت کنید. حتی به مرور زمان و آزمایش‌کردن موقعیت‌های مناسب، خودتان هم می‌توانید درک کنید چه زمان‌های دیگری برای خودگویی مناسب‌تر است.

 

نحوه مقابله با حرف زدنِ بیش از حد با خودتان

اگر احساس می‌کنید خودگویی یا حرف زدن با خودتان برای شما مشکل‌ساز شده، می‌توانید راهکارهایی که در ادامه شرح داده می‌شود را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

زیر نظرداشتن خودتان

سعی کنید موقع حرف زدن با خود، دلیل آن را به طور کامل بیابید. در واقع اگر خودتان را بهتر درک کنید، بهتر می‌توانید از خودگویی دست بردارید.

مشغول کردن خودتان به کار دیگری

اگر شما مدام با خودتان صحبت می‌کنید، سعی کنید خودتان را با کار دیگری مشغول کنید. به عنوان مثال شروع به نوشتن کنید یا اینکه به بازی فکری بپردازید.

استفاده کردن از حمایت دیگران

به طور کلی یکی از دلایلی که افراد با خودشان صحبت می‌کنند، تنهایی است. سعی کنید افرادی را برای گفتگو پیدا کنید که باب میل شما باشد و از دیگران دوری نکنید.

استفاده از ابزارهای سازماندهی

اگر از ابزارهای سازماندهی مانند لیست‌ها، یادداشت یا برنامه‌های کاربردی استفاده کنید، نیاز به حرف زدن با خودتان بسیار کاهش پیدا می‌کند و افکار شما به خوبی سازماندهی می‌شود.

 

زمان مراجعه به پزشک در مورد خود گفتاری

در اکثر موارد حرف زدن با خود نشانه‌ای از یک مشکل اساسی سلامت روان نیست، اما اگر احساس می‌کنید که خودگویی منفی دارید و کنترل آن برای شما بسیار سخت است، باید با روان درمانگر مشورت کنید. همچنین اگر توهمات شنیداری یا بصری دارید، نیاز است که به پزشک مراجعه کنید.

روان درمانگر بررسی می‌کند که آیا مشکلی در سلامت روان شما وجود دارد یا خیر. اگر احساس کند در شما اختلالی وجود دارد، درمان‌های مناسب را توصیه می‌کند. همچنین آنها به شما کمک می‌کنند تا از خودگویی منفی اجتناب کرده و مدیریت رفتار خودتان را به خوبی یاد بگیرید.

 

شرایط سلامت روان مرتبط با خود گفتاری

برخی از اختلالات سلامت روان، باعث می‌شود شما بیشتر درگیر خودگویی منفی شوید. این نوع شرایط شامل افسردگی، اضطراب و اختلال وسواس اجباری است.

برخی از افراد نیز مبتلا به روان‌گسیختگی، اختلال دوقطبی، مصرف مواد مخدر و اختلال استرس پس از سانحه هستند و دچار توهم می‌شوند، در این‌گونه افراد نیز خودگویی می‌تواند نگران کننده باشد. در این حالت در واقع فرد با خودش صحبت نمی‌کند، بلکه با یک منبع خارجی که اصلاً وجود ندارد با صدای بلند حرف می‌زند.

به طور کلی مواردی وجود دارد که صحبت کردن با خودتان می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری روانی باشد. زمزمه کردن و بیان جملات تصادفی با صدای بلند ممکن است نشانه‌ای از اسکیزوفرنی باشد. در سراسر جهان افراد زیادی درگیر این اختلال هستند. در واقع هنگامی که جوانان در حال گذراندن تحولات زندگی خودشان هستند، بیشتر دچار اسکیزوفرنی می‌شوند. این نوع اختلال بیشتر از آلزایمر و مولتیپل اسکلروزیس افراد را درگیر خودش کرده است. البته این وضعیت دلیل دقیقی ندارد، اما عدم تعادل شیمیایی مغز، علل ژنتیکی یا مسائل محیطی می‌تواند از دلایل ایجاد آن باشد. البته مواد مخدر نیز در ایجاد این نوع اختلال بسیار دخیل است. در واقع افرادی که دچار اسکیزوفرنی هستند، افکار آشفته‌ای دارند. این‌گونه افراد هنگامی که با خودشان صحبت می‌کنند، کلمات جدیدی ساخته و بدون هیچ‌گونه زمینه‌ای تکرار می‌کنند یا به کلمات، معانی جدیدی می‌دهند. اگر این نوع اختلال زود تشخیص داده شود، می‌توان آن را به خوبی مدیریت و درمان کرد.

در برخی از مواقع هم صحبت کردن با خودتان باعث بهبود عملکرد شما می‌شود. طی تحقیقات انجام شده اگر شما خودگویی منفی دارید، همیشه عملکرد شما را مختل نمی‌کند؛ اما به دلیل اینکه اعتماد به نفس شما در دراز مدت کاهش می‌یابد، در نتیجه عملکرد شما را نیز تحت‌تأثیر قرار می‌دهد‌. بنابراین سعی کنید حرف زدن با خودتان را تبدیل به یک عادت نکنید.

 

بیماری اسکیزوفرنی چیست؟ علائم، علل، عوارض و درمان آن را در این مطلب بخوانید:

بیماری اسکیزوفرنی چیست؟

آیا خودگویی رایج است؟

جالب است بدانید ۹۶ درصد از بزرگسالان با خودشان صحبت می‌کنند و گفتگوی درونی دارند. در واقع اینکه مردم با خودشان صحبت کنند، بسیار رایج‌تر از صحبت نکردن است. البته خودگویی با صدای بلند آن‌چنان رایج نیست، حدود ۲۵ درصد از بزرگسالان با صدای بلند صحبت می‌کنند.

برخی از افراد در موقعیت‌های روزمره با خودشان صحبت می‌کنند. به طور کلی مردم صحبت‌کردن افراد با صدای بلند در جمع را یک نوع انگ می‌دانند و باعث مزاحمت آن‌ها می‌شود.

افرادی که با خودشان صحبت می‌کنند عمدتاً محیط اطراف را بهتر درک می‌کنند. برخی دیگر از افراد نیز مدام در حال بحث و مناظره با خودشان هستند. در واقع آنها همیشه افکارشان گوش می‌دهند و احساس می‌کنند که این گفتگوی درونی از یک مکان خاص در بدنشان رخ می‌دهد. به عنوان مثال از قفسه سینه یا قسمتی در سرشان نشات می‌گیرد.

 

راهکارهای استفاده بهینه از خودگویی

در ادامه این بخش استراتژی‌هایی را برای شما شرح می‌دهیم تا بتوانید از خودگویی و حرف زدن با خودتان بیشترین بهره را ببرید.

استفاده از کلمات و عبارت‌های مثبت

سعی کنید همیشه برای حرف زدن با خودتان از کلمات و عبارت‌های مثبت استفاده کنید. خودگویی منفی تأثیرات مخربی بر روی سلامتی شما دارد. به عنوان مثال اگر شما مدام به خودتان بگویید که من نمی‌توانم موفق شوم و نمی‌توانم کارهایم را به خوبی انجام دهم، تأثیرات بسیار بدی بر روی شما می‌گذارد. اما به جای آن می‌توانید روی عبارت‌های مثبت و واقع‌بینانه تمرکز خوبی کنید. به عنوان مثال به خودتان بگویید که من فرد سخت‌کوشی هستم، در نهایت موفق می‌شوم و توانایی‌های من بیشتر از این‌ها است.

سؤال پرسیدن از خودتان

سعی کنید از خودتان سؤال بپرسید که تا به حال چه چیزی آموخته‌اید؟! در این صورت این نوع خودگفتاری باعث می‌شود که حافظه شما بهبود یابد و هر اطلاعاتی که دارید در حافظه بلند مدت شما ثبت شود.

هماهنگ شدن با حرف‌های خودتان

سعی کنید اگر با خودتان صحبت می‌کنید، با آن هماهنگ شوید. در واقع کمی به خودتان فرصت دهید تا به حرف‌هایتان گوش کنید. درواقع در مورد آنچه که صحبت می‌کنید به خوبی تفکر کنید.

استفاده کردن از ضمیر دوم شخص یا سوم شخص

طی تحقیقات انجام شده افرادی که از ضمایر دوم شخص یا سوم شخص استفاده می‌کنند، احساسات بهتری دارند. در واقع اگر شما از این نوع ضمایر کنید، باعث می‌شود که کمی از احساسات خودتان فاصله گرفته و آنها را از دور مشاهده کنید.

 

معایب نداشتن خواهر و برادر در بزرگسالی چیست؟ مشکلات تک فرزندی را در این مطلب بخوانید:

معایب نداشتن خواهر و برادر

نکات مهم در مورد حرف زدن با خودتان

در ادامه این بخش از مجله جوان ایرانی به برخی از نکات مهم در رابطه با حرف زدن با خودتان یا خودگویی می‌پردازیم.

صادق باشید

سعی کنید هنگام صحبت با خودتان صادق باشید و افکار و احساسات واقعی خود را بیان کرده و از پنهان کردن آنها به شدت خودداری کنید. صداقت با خودتان موقع صحبت کردن به افزایش آگاهی از خودتان نیز کمک می‌کند.

احترام گذاشتن به خودتان

هنگام حرف زدن با خودتان حتماً خود را فراموش نکنید، با خودتان مهربان بوده و به هیچ وجه گذشته و حال خود را قضاوت نکنید. احترام گذاشتن به خود هنگام صحبت کردن با خودتان باعث افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس شما می‌شود.

واقع بین بودن

سعی کنید در هر حالی با خودتان واقع بین باشید. افکار و احساسات واقعی خودتان را ارزیابی کرده و از افراط و تفریط به شدت پرهیز کنید. این مورد باعث بهبود تصمیم‌گیری شما می‌شود.

زمان دادن به خودتان

به خودتان زمان بدهید. در واقع فرصت کافی برای بیان افکار و احساسات خود را پیدا کنید. زمان دادن به خودتان هنگام خودگویی باعث افزایش آگاهی از خود و بهبود تصمیم‌گیری می‌شود.

 

سخن پایانی

حرف زدن با خود یا خودگویی یک رفتار کاملاً طبیعی و رایج برای تمامی انسان‌ها است. با این حال اگر زیاده روی شود، ممکن است عوارض زیادی را به همراه داشته باشد. سعی کنید دلایل آن را درک کنید تا در مدیریت و استفاده بهینه از آن بتوانید بهتر عمل کنید. بنابراین حرف زدن با خودتان یک ابزار قدرتمند برای رشد شخصی و بهبود عملکرد و خودشناسی است، اما باید احتیاط کنید. در این  مطلب از مجله جوان ایرانی دلایل حرف زدن با خودتان را به طور کامل شرح داده، مزایا و معایب آن را بیان کردیم. اگر شما نیز تجربه‌ای در این مورد دارید، می‌توانید در انتهای مقاله بخش نظرات پیام خود را با ما و سایر مخاطبان جوان ایرانی در میان بگذارید.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 1.9 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 9

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

بهار علیزاده

همیشه بهترینِ خودم، خاص و منحصر به فرد! دیجیتال مارکتینگ و سئو نظرمه. زندگی برای من مسابقه نیست! از مسیر لذت می‌برم... راز خوشحالیِ من: کمک به دیگران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا