تکنولوژینقد و بررسی

راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی (نکات مهم انتخاب آن)

چگونه بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی را انتخاب کنیم و بخریم

نکات مهم در خرید دستگاه تصفیه آب چیست؟ آیا شما هم جزو کسانی هستید که می‌خواهید یک دستگاه تصفیه آب را تهیه کرده و دیگر محتاج خرید آب معدنی و یا آوردن آب شیرینی از دکه‌ها نباشید؟ در این مقاله می‌خواهیم به صورت اجمالی راجع به دستگاه‌های تصفیه آب صحبت کنیم و شما را انواع، ویژگی‌ها و کاربردهای آن بیشتر آشنا سازیم.

دستگاه تصفیه آب چیست؟

دستگاه تصفیه آب چیست؟ یکی از پرسش‌هایی که ممکن است همه شما در خرید دستگاه تصفیه آب برای خانه و محل کار یا زندگی خود داشته باشید، چیستی دستگاه‌های تصفیه آب است. در واقع این نوع دستگاه‌ها، ادوات و تجهیزاتی هستند که شما می‌توانید از طریق فیلترها و با کمک ویژگی‌هایی که برای آن درنظر گرفته شده‌اند، برای تصفیه آب از مواد شیمیایی نامطلوب و آلاینده‌های بیولوژیکی استفاده کنید. آلاینده‌هایی که در آب وجود دارند شامل میکروب‌ها، رسوب‌ها، سرب، پاتوژن‌ها، مواد معدنی اضافی و نیز کلر می‌باشند.

آب یکی از موادی است که می‌تواند بسیاری از موارد را درون خود حل کند. این موضوع باعث شده است تا بسیاری از مواد آلوده در آن وارد شده و هرکدام برای انسان‌ها ضررهایی داشته باشند. از این رو مهم است که آلودگی‌های آن گرفته شود. بخش بسیار بزرگی از آبی که در شهرها جاری است، در تصفیه خانه‌های بزرگ پاکسازی می‌شود. با این وجود، تمام آلودگی‌ها از بین نمی‌روند و در صورتی که این مواد به بدن وارد شوند، ممکن است منجر به ایجاد مشکلاتی شوند که از جمله آنها می‌توان به خشکی، سردرد، سرگیجه، ضعیف شدن بدن و ماهیچه‌ها و غیره اشاره کرد.

برای آنکه بتوانید آب را در سطح بسیار خوبی برسانید، لازم است از برای خرید دستگاه تصفیه آب اقدام کنید که برای جلوگیری از ورود این آلودگی‌ها بسیار مناسب خواهند بود. تولید آب آشامیدنی و از بین بردن آلودگی‌ها یا ناخالصی‌ها از جمله وظایفی است که دستگاه‌های تصفیه انجام می‌دهند. این نوع دستگاه‌ها انواع مختلفی دارند و می‌توانند به شیوه‌های مختلفی این کار را انجام دهند که در ادامه به این موارد می‌پردازیم و شما را با نکات خرید آن آشنا می‌کنیم.

دستگاه تصفیه آب چیست؟
آشنایی با دستگاه های تصفیه آب خانگی و شرکتی

انواع دستگاه های تصفیه آب

همانطور که گفتیم، شما می‌توانید با خرید دستگاه تصفیه آب، اقدام به حذف ناخالصی‌های آن نمایید که در این صورت شما می‌توانید یک خروجی آب تمیز را دریافت کنید. این مدل دستگاه‌ها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که از جمله آنها می‌توان گفت:

 • دستگاه تصفیه آب رومیزی: یکی از انواع وسایلی که می‌توان در این بخش به آن اشاره کرد، دستگاه‌های رومیزی هستند که معمولا با روش اسمز معکوس آب را تصفیه می‌نمایند. یکی از ویژگی‌های این نوع دستگاه‌ها آن است که بسیار کوچک بوده و نیز قابل حمل هستند. بنابراین شما می‌توانید برای خانواده‌های کم جمعیت از این مدل دستگاه‌ها استفاده کنید.
 • دستگاه تصفیه آب با شیرین کن: در این مدل دستگاه‌ها، از روش شیرین کردن آب استفاده می‌شود و در این حالت با روش‌هایی مانند نیکلیوم، نیزه نیکل، رزین، سختی یا ناخالصی‌های آب را حذف می‌کنند.
 • دستگاه‌های تصفیه آب تحت فشار: مدل دیگری که می‌توان در این بخش به آن اشاره کرد، دستگاه‌های تصفیه آب تحت فشار هستند. شما می‌توانید این نوع از دستگاه‌ها را با قابلیت تصفیه بسیار خوبی برای تصفیه آب استفاده کنید. همچنین توجه کنید که این دستگاه‌ها این عمل را با روش اسمز معکوس انجام می‌دهند و می‌تواند در مجموع برای اماکنی که آب شوری دارند و یا مصارف خانگی و نیز آب‌ها با سختی بالا مورد استفاده قرار گیرد.
 • دستگاه‌های تصفیه آب خانگی: از مدل‌های متداول برای خرید دستگاه تصفیه آب هستند که می‌توانید با کمک آن برای تصفیه آب شهری و یا آب‌هایی که از چاه‌ها بدست می‌آیند، استفاده کنید. این نوع از دستگاه‌ها، از طریق روش‌هایی مانند اسمز معکوس، فیلتراسیون می‌توانند ناخالصی را در مواد شیمیایی در آب حذف نمایند.

دیگر مدل‌ ها و انواع دستگاه های تصفیه آب چیست؟

اگر بخواهیم برای خرید دستگاه تصفیه آب، آنها را برحسب اشکال و یا طراحی که دارند، طبقه بدی کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که به شرح زیر می‌باشند:

 • دستگاه سرشیری: این مدل از دستگاه‌های تصفیه آب از یک فیلتر ساده الیافی استفاده می‌کنند و می‌تواند بر روی سرشیر نصب گردد. توجه کنید که این مدل از دستگاه‌های تصفیه آب، تنها برای حذف نمودن املاح‌هایی که درشت هستند و یا موادی که در کتری رسوب می‌کنند، مفید می‌باشند. در نتیجه نباید از آنها و خروجی آن برای نوشیدن استفاده کرد و از این جهت لازم است به این نکته توجه کنید. نحوه کار این دستگاه‌ها، تصفیه به صورت یک مرحله‌ای بوده و از روش اسمز معکوس در یک مرحله برای تصفیه آب استفاده می‌گردد.
 • دستگاه‌های کلمنی: مدلی از دستگاه‌های رومیزی هستند که معمولا مزایای زیادی را ارئه کرده و در خانه‌های قدیمی ایرانی نیز یافت می‌شده است. این نوع کالاها می‌توانند تا حد اقدام به حذف نمودن املاح‌های درشت نموده و اقدام به تصفیه آب آن کنند. مواد به کار رفته در این کار، از جمله شامل کلر و نیز مواد جانبی آن می‌باشد. با این حال توجه کنید که این دستگاه‌ها نمی توانند املاحی که سرطان زا هستند از جمله نیترات و نتیریت را به صورت کامل حذف نمایند که این می‌تواند مشکل بزرگی باشد.
 • دستگاه‌های آب شیرین کن خانگی ورودی: برای خرید دستگاه تصفیه آب برای یک مجتمع، می‌توانید از این مدل‌ها استفاده کنید که می‌توانند در انواع مدل‌های نیمه صنعتی به کار بروند. شما می‌توانید از آنها برای تصفیه آب تا حجم 1200 لیتر آب استفاده کنید. یکی از بدی‌هایی که می‌توان در این مدل از انواع دستگاه‌های تصفیه آب مشاهده کرد، آن است که هزینه‌های انجام چنین کاری بیشتر خواهد شد و به همین خاطر این دستگاه‌ها مقرون به صرفه نخواهند بود.
 • آب شیرین کن خانگی اسمز RO: در این مدل‌ها، از فیلترهایی به کار گرفته می‌شود تا این عمل انجام گیرد. این نوع از آب شیرین کن‌ها، می‌توانند هم فیلترهای پایین و هم بالایی را ارائه کنند.

همچنین شما می‌توانید انواع مدل‌های این تجهیزات را در خرید دستگاه تصفیه آب برحسب کشور نیز دسته بندی کنید که شامل ایران، تایوان و کشورهای دیگر می‌شوند.

انواع دستگاه تصفیه آب
مدل های مختلف دستگاه تصفیه آب

کاربردهای دستگاه تصفیه آب چیست؟

برای خرید دستگاه تصفیه آب می‌توان کاربردهای بسیار زیادی را مثال زد که برخی از مهم‌ترین آنها به شرح زیر می‌باشند:

 • مصرف خانگی: یکی از مهم‌ترین کاربری‌هایی که می‌توان برای خرید دستگاه تصفیه آب درنظر گرفت، تامین آب شرب در منازل و واحدهای خانگی است. با استفاده از این دستگاه می‌توانید آب آشامیدنی مصرفی منازل خود را برای کاربری‌های مختلفی از جمله آب شرب، آب میوه، چای، قهوه و غیره تصفیه کرده و از مواد شیمیایی، آلودگی‌ها و میکروب‌ها خالی کنید.
 • صنایع غذایی: در صنایع غذایی نیز استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب بسیار مهم است و لازم می‌باشد. بدیهی است آب تصفیه شده برای تهیه غذا و نوشیدنی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و انسان‌ها در حدود 6-8 لیوان روزانه به آن نیاز دارند. با استفاده از آب تصفیه شده، محصولات بهداشتی‌تر و با کیفیت‌تری تولید می‌شوند.
 • بیمارستان‌ها و مراکز درمانی: یکی دیگر از نمونه‌ای کاربردی این دستگاه‌ها، استفاده از آنها در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی است که از دستگاه تصفیه آب برای تصفیه آب مصرفی برای بیماران و استفاده در عملیات جراحی و تزریقات استفاده می‌گردد. همچنین کسانی که به عنوان منتظر و یا رهگذر به این مراکز مراجعه می‌کنند، کارکنان خود بیمارستان‌ها و غیره نیز می‌توانند از خدمات کامل رفاهی اعم از  نوشیدن آب استفاده نمایند.
 • صنایع شیمیایی: در صنایع شیمیایی نیز می‌توان ردپایی از کاربردها برای خرید دستگاه تصفیه آب را مشاهده کرد. چراکه آب تصفیه شده برای تهیه محصولات شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. آب تصفیه شده همچنین می‌تواند برای تولید برق در نیروگاه‌های بخاری و تامین نیاز پرسنل و کارکنان نیز استفاده شود.
 • تصفیه آب سطحی و زیرزمینی: دستگاه تصفیه آب را در مناطق مختلفی استفاده می کنند. از جمله در مناطقی که از آب سطحی و زیرزمینی استفاده می‌شود. در نتیجه استفاده از دستگاه‌های این چنینی می‌تواند برای حذف مواد شیمیایی، سموم و آلودگی‌ها به کار می‌رود.
 • کاربرد های نظامی: در موارد نظامی، دستگاه تصفیه آب برای تصفیه آب جهت مصارف نظامی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، در برخی مناطقی که دسترسی به آب شرب مناسب ندارند، این دستگاه‌ها برای تولید آب شرب قابل مصرف برای نیروهای نظامی استفاده می‌شوند.

همچنین شما می‌توانید با خرید دستگاه تصفیه آب، استفاده از آنها را در مواردی همچون کاربردهای فضایی به منظور تامین کیفیت آب شرب لازم برای فضانوردان و کسانی که در سفینه‌ها هستند را مشاهده کنید.

در این مقاله نیز راجع به کاربرد دستگاه تصفیه آب کمی بیشتر مطالعه کنید.

اجزای مهم در ساختار دستگاه های تصفیه آب چیست؟

برحسب آنکه این دستگاه‌ها را از چه مدل‌ها و منابعی تهیه می‌کنید، می‌توان برای آنها، اجزای بسیار زیادی را مثال زد که از آن جمله می‌توان گفت:

 • تانک آب خام: این تکنولوژی می‌تواند برای همه‌ دستگاه‌هایی که این نوع وسایل را دارند، برای جمع آوری آب خام یا آب شهری استفاده گردد.
 • پمپ: پمپ برای افزایش فشار یا پمپ کردن آب به دستگاه تصفیه و یا برای تحویل آب تصفیه شده به مصرف‌کننده استفاده می‌شود.
 • فیلترها: فیلترها یکی دیگر از اجزای بسیار مهمی هستند که می‌تواند در خرید دستگاه تصفیه آب گیج کننده باشد. این نوع قطعات می‌توانند شامل فیلتر کربن فعال، فیلتر نانو، فیلتر اولترافیلتر و… باشند و برای حذف مواد آلوده، افزایش کیفیت آب و تصفیه آب استفاده می‌شوند.
 • ممبرین: ممبرین‌ها در دستگاه‌های اسمز معکوس وجود دارند و برای حذف ناخالصی‌ها و شوری‌ها از آب استفاده می‌شوند.
 • مخزن آب تصفیه شده: این بخش برای جمع‌آوری و نگه‌داری آب تصفیه شده استفاده می‌گردد که شما می‌توانید آب مصرفی خود را از آنجا دریافت کنید.
 • شیر و لوله‌ها: این قسمت از اجزای دستگاه‌های تصفیه آب، برای تحویل آب تصفیه شده به مصرف‌کننده و اتصال بین قسمت‌های مختلف دستگاه استفاده می‌شوند.
 • کنترل‌کننده‌ها: این اجزا شامل صفحه نمایش و دکمه‌های کنترل است که برای کنترل و مدیریت دستگاه تصفیه آب استفاده می‌شوند.

قطعات الکترونیکی: این اجزا شامل مدارهای الکترونیکی، سنسورها و میکروکنترلرهایی هستند که برای عملکرد و کنترل دستگاه تصفیه آب به کار می‌روند

اجزای دستگاه تصفیه آب
بخش های مختلف دستگاه تصفیه آب خانگ

نکات مهم در خرید دستگاه تصفیه آب چیست؟

حال همانطور که گفته بودیم، می‌خواهیم روند راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب را برای شما توضیح دهیم که در این رابطه می‌تواند به چندین نکته مهم زیر تبدیل شود. این موارد عبارتند از:

 • کیفیت آب مورد نیاز شما: قبل از خرید دستگاه تصفیه آب، باید به کیفیت آب خود و نیازهای خود توجه کنید. بهتر است برای تصفیه آب خود از یک دستگاه تصفیه آب استفاده کنید که متناسب با نیاز و درخواست آب شما است. به عنوان مثال، در صورتی که آب شما دارای بار زیادی از مواد آلی و شیمیایی است، دستگاه تصفیه آبی که قابلیت حذف این نوع آلودگی‌ها را دارد، برای شما مناسب است.
 • نوع دستگاه تصفیه آب: دستگاه‌های تصفیه آب شامل دستگاه‌های تصفیه آب فیلتراسیون، دستگاه‌های تصفیه آب اسمز معکوس، دستگاه‌های تصفیه آب UV و موارد متعددی هستند که برخی از انواع آن در بخش قبل بیان شدند. بهتر است قبل از خرید دستگاه تصفیه آب، با مزایا و معایب هر نوع آشنا شوید و دستگاهی را که به نیاز شما بیشترین پاسخگویی را دارد، انتخاب کنید.

دیگر نکات برای راهنمای خرید دستگاه تصفیه آب

از دیگر مواردی که باید در این بخش در مورد خرید دستگاه تصفیه آب بیان کنن، می‌توان گفت:

 • توانایی دستگاه: در هنگام خرید دستگاه تصفیه آب، باید به توانایی دستگاه توجه کنید. به عنوان مثال، برای خانواده‌های بزرگ، دستگاه تصفیه آب با ظرفیت بالاتری نیاز است و یا آنکه لازم است نویز کمتر، مقدار تصفیه آب بیشتر و غیره داشته باشد.
 • قیمت دستگاه: همچنین بسیار مهم است که ای نوع دستگاه‌ها را با قیمت مناسب تهیه کنید. متاسفانه بازار دلالان سبب شده است تا قیمت‌های بسیار زیادی روی نرخ آمده و فروشندگان نیز حاشیه سود بسیار زیادی می‌گیرند.
 • برند و کیفیت: برند و کیفیت دستگاه تصفیه آب بسیار مهم است. اگر شما از یک برند شناخته شده و با کیفیت دستگاه تصفیه آب خریداری کنید، می‌توانید اطمینان داشته باشید که دستگاه شما به درستی عمل می‌کند و برای مدت طولانی قابل استفاده است.
 • مصرف انرژی: یکی دیگر از مواردی که باید در هنگام خرید این دسگتهاهها در از دستگاه‌های تصفیه آب ممکن است انرژی زیادی مصرف کنند و هزینه‌های بالایی برای شما ایجاد کنند. بهتر است دستگاهی را انتخاب کنید که از نظر مصرف انرژی بهینه است.
 • سیستم تصفیه: در نهایت مورد دیگری که می‌توان در این لیست به آن اشاره کرد آن است که باید همه دستگا‌ها و انسان‌ها دسترسی به برخی از دستگاه‌های تصفیه آب از فیلترهای چندگانه تشکیل شده‌اند که می‌تواند با قدرت مواد آلوده را از آب حذف کند. همچنین برخی دیگر از فرآیند اسمز معکوس برای حذف مواد آلوده استفاده می‌کنند. هر دستگاهی برای حذف نوع خاصی از مواد آلوده طراحی شده است.

در نهایت شما می‌توانید برروی ضمانت، خدمات پس از فروش، نمایندگی در شهر شما و نصاب اشاره کرد.

راهنمای خرید دستگاه های تصفیه آب
روش خرید دستگاه های تصفیه آب

پرسش های متداول

حال می‌خواهیم چند سوال در رابطه با خرید دستگاه تصفیه آب مطرح کنیم که به شرح زیر می‌باشند:

 • روش‌های خرید دستگاه تصفیه آب به صورت استاندارد و مطمئن چگونه است؟

در پاسخ به این سوال، می‌توان به چند مورد زیر توجه کنید. از جمله می‌توان به خرید از فروشگاه‌های معتبر، استفاده از برندهای معتبرو  تامین هزینه‌های لازم با روش‌های بشردوستانه و غیره.

 • چرا باید در خرید دستگاه‌های تصفیه آب دقت کنید؟

در پاسخ به این پرسش باید به عوامل متعددی اشاره نمود. یکی از آنها، کیفیت خروجی و استانداردهایی است که این دسته از محصولات درنظر گرفته می‌شوند. این نوع موارد از آنجایی که با سلامتی انسان‌ها طرف هستند و به نوعی در بیمار شدن آنها نیز موثر خواهند بود، مهم است.

 • نکات مهم در استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب چیست؟

از جمله برخی از این نکات می‌توان گفت: باید به نحوه نصب و استفاده از دستگاه تصفیه آب توجه کنید. برای به دست آوردن بهترین کیفیت آب و جلوگیری از خرابی دستگاه، می‌بایست فیلترهای دستگاه تصفیه آب را در زمانی که مشخص است، به ورزن ارائه دهند. تعویض کنید.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا