سرگرمیمهارت های زندگی

روتین صبحگاهی افراد موفق (راهکارهای طلایی و مهم)

افراد موفق چگونه روز خود را آغاز می‌کنند؟ روتین صبحگاهی

افراد موفق در شروع هرروز اهداف واقعی برای خودشان تنظیم می‌کنند. اگر نمی‌دانید در شروع روز برای موفقیت باید چه نوع روتینی برای خودتان انتخاب کنید، مطالعه ادامه این مطلب از مجله جوان ایرانی را از دست ندهید. در این بخش روتین صبحگاهی افراد موفق را به طور کامل برای شما شرح دادیم.

 

روتین صبحگاهی افراد موفق

در این مطلب به طور ساده بیان کردیم افراد موفق هنگامی‌که از خواب بیدار می‌شوند، به سراغ چه کارهایی می‌روند.

لبخند زدن در آینه

جالب است بدانید که اکثر افراد موفق هنگامی‌که از خواب بیدار می‌شوند در آینه به خودشان لبخند می‌زنند. به طور کلی سعی کنید در طول روز بیشتر بخندید و فرد خوشحالی باشید. در این صورت شجاعت و اعتماد به نفس شما افزایش پیدا می‌کند. سعی کنید حداقل دو دقیقه در روز را به لبخند و خندیدن اختصاص دهید.

تداوم در آموزش و یادگیری

فراموش نکنید اگر می‌خواهید به فرد موفقی تبدیل شوید، بهتر است نسبت به یادگیری، یک تعهد مادام‌العمر داشته باشید. آموزش دیدنِ مطالب جدید به شما کمک می‌کند که ذهنتان انعطاف‌پذیری خودش را حفظ کرده و در آینده به فرد زرنگ و باهوشی تبدیل شوید.

انجام دادن کارهای ناتمام

افراد موفق در طی روز کارهای نیمه تمام خودشان را به اتمام می‌رساند. معمولاً آنها صبح‌ها هنگامی‌که در بالاترین سطح انرژی قرار دارند روی پروژه‌های سخت وقت می‌گذارند تا در ادامه روز که انرژیشان کمتر می‌شود بتوانند کارهای دیگری را انجام دهند.

هنگامی‌که شما در شروع روز کارهای سخت را انجام دهید، استرس شما کاهش یافته و احساس موفقیت بیشتری خواهید داشت‌. درنتیجه این احساس خوب باعث انجام بهتر کارها می‌شود.

کتاب خواندن به طور مستمر

سعی کنید هرروز که بیدار می‌شوید یک بخشی از کتاب، مجله یا روزنامه بخوانید. به طور کلی حداقل چند صفحه از آن‌ها را مطالعه کنید. طی تحقیقات انجام‌شده توسط مجله جوان ایرانی کتاب خواندن باعث افزایش همدلی با دیگران می‌شود و همچنین استرس شما کاهش پیدا می‌کند‌. بسیاری از افراد موفق در روتین روزانه خود به صورت منظم کتاب می‌خوانند. برخی از گزارشات حاکی از این است که بیل گیتس در هفته یک کتاب می‌خواند.

پیاده‌روی کردن در شروع صبح

اگر در شروع روز بیرون رفته و کمی پیاده‌روی کنید باعث می‌شود که برای یک روز جدید آماده شوید. قرار گرفتن در معرض نور طبیعی باعث افزایش انرژی شما می‌شود، حتی برخی از تحقیقات نشان داده افرادی که در هفته ۳ ساعت پیاده‌روی می‌کنند، خطر ابتلا به سکته و بیماری‌های قلبی در آنها به میزان ۳۵ درصد کاهش پیدا می‌کند. برخی از افراد تمایل ندارند برای ورزش هزینه آن‌چنانی بدهند، جالب است بدانید که برای پیاده‌روی کردن فقط یک جفت کفش نیاز دارید. بنابراین هرچه زودتر آن را شروع کنید.

نخوردن قهوه مستقیماً در صبح

هرچند ممکن است تصور کنید نوشیدن یک فنجان قهوه در صبح برای افزایش انرژی بسیار منطقی است، اما بسیاری از کارشناسان بر این باورند اگر هنگامی‌که از خواب بیدار می‌شوید آب بنوشید، نه تنها بدن شما هیدراته می‌شود، بلکه مواد سمی حذف شده و به افزایش متابولیسم بدنتان کمک بسیار زیادی می‌کند. بنابراین اگر می‌خواهید روز خودتان را پرانرژی شروع کنید به جای قهوه، آب بنوشید. در این صورت روحیه مثبتی پیدا کرده و برای یک روز پرتلاش آماده می‌شوید.

نوشیدن آب ولرم

هرچند ساده به نظر می‌رسد اما بدانید همین نوشیدن یک لیوان آب در شروع روز به افراد موفق کمک بسیار زیادی می‌کند. هیدراته ماندن بدن باعث می‌شود که خلق‌وخوی شما بهبودیافته و سطح انرژی شما را بسیار افزایش می‌دهد. پس از یک خواب طولانی‌مدت شبانه، بدنتان بسیار کم آب شده و احساس خستگی و تنبلی بسیار زیادی می‌کنید. بنابراین اگر هنگامی‌که از خواب بیدار می‌شوید یک لیوان آب ولرم بنوشید بدن شما آب‌رسانی شده و به بهبود عملکرد آن کمک بسیار زیادی خواهید کرد. هرچند قهوه نیز به افزایش انرژی کمک بسیار زیادی می‌کند، اما قبل از نوشیدن قهوه سعی کنید یک لیوان آب بنوشید. اگر بدن شما کم آب شود دچار سرگیجه و ضعف شده و در اکثر مواقع سردرگمی به سراغ شما می‌آید. فراموش نکنید افراد بسیار موفق هنگامی‌که از خواب بیدار می‌شوند سریع سراغ صبحانه و روزمرگی نمی‌روند، بلکه آنها یک لیوان آب ولرم نوش جان می‌کنند.

میل کردن صبحانه سالم

فراموش نکنید دقیقاً مانند ورزش، صبحانه سالم برای ایجاد یک ذهنیت مثبت بسیار مفید است. برخی از افراد اصلاً هیچ تمایلی ندارند که در ساعات اولیه روز صبحانه میل کنند. این مورد هیچ مشکل خاصی ندارد اما بدانید که اگر صبحانه میل می‌کنید حتماً آن را مغذی و مفید تهیه کنید. حتی می‌توانید یک اسموتی با مقدار زیادی اسفناج مخلوط کنید یا اینکه تخم‌مرغ و نان تست سبوس‌دار میل کنید. دقت کنید هرچقدر که زودتر بیدار شوید، زمان بیشتری برای تهیه یک صبحانه مغذی دارید.

انجام دادن حرکات کششی

اکثر افراد موفق پس از بیدار شدن حرکات کششی انجام می‌دهند. این تمرینات باعث می‌شود که کوفتگیِ خواب از بدن شما به دررفته و روز بهتری را آغاز کنید. البته اگر از انجام حرکات کششی لذت نمی‌برید، می‌توانید هر نوع ورزشی را که تمایل داشتید جایگزین کنید.

ورزش صبحگاهی و یوگا

بسیاری از افرادی که موفق هستند در روتین روزانه خود ورزش صبحگاهی را فراموش نمی‌کنند، حتی آنها یوگا نیز انجام می‌دهند تا نه تنها از نظر جسمی سالم و قوی باقی بمانند، بلکه از نظر ذهنی نیز در سطح بالایی قرار گیرند.

حتی آیلان ماسک هم صبح‌ها برای ورزش کردن وقت می‌گذارد و روی تردمیل حرکت کرده و وزنه بلند می‌کند. به طور کلی اگر ورزش را به طور منظم در روتین برنامه خود قرار دهید باعث کاهش خستگی شده، همچنین استرس و اضطراب شما را کاهش می‌دهد. سطح انرژی را افزایش داده و باعث می‌شود خواب مناسبی در شب داشته باشید. همچنین فشارخون شما را کنترل کرده و احساس افسردگی کمتر می‌شود. به غیر از ورزش صبحگاهی روزانه به مدت ۳۰ دقیقه پیاده‌روی کنید.

پرداختن به سرگرمی‌های موردعلاقه

افراد موفق معمولاً در طی روز وقت خودشان را صرف سرگرمی موردعلاقه نیز می‌کنند. اگر به موسیقی علاقه داشته باشند به آن گوش می‌دهند. درواقع فراموش نکنید که موسیقی می‌تواند باعث ایجاد آرامش و حس خوب در شما شود. درنتیجه یک لیست از موزیک‌های خاص و موردعلاقه می‌تواند تمرکز شما را تقویت کرده و باعث آرامشتان شود.

مشخص کردن اهداف روز

افراد موفق پس از اینکه از خواب بیدار شوند، یک لیوان آب نوشیده و حرکات کششی انجام می‌دهند. آن‌ها صبحانه خودشان را میل کرده و به طور کلی روتین اولیه روز را انجام می‌دهند. برای همان روز اهدافی را مشخص می‌کنند، تا هنگامی‌که به رختخواب برای استراحت شبانه برود برای رسیدن به رویاها و اهدافشان تلاش می‌کنند. سعی کنید همیشه هدف آن روز را مشخص کنید.

برنامه‌ریزی از شب قبل

اکثر افراد موفق شب‌ها خودشان را برای یک روز پربار و پر از موفقیت آماده می‌کنند. این‌گونه افراد به هیچ وجه انرژی خودشان را در صبح بابت برنامه‌ریزی نمی‌گذارند. در این صورت می‌توانند بین کار و زندگی شخصی تعادل برقرار کنند.

عدم استفاده از آلارم گوشی

افراد موفق معمولاً از ساعت زنگ‌دار یا آلارم موبایل خود استفاده نمی‌کنند. آنها هر شب ۸ ساعت می‌خوابند و بدون زنگ هشدار بیدار می‌شوند. جف بزوس معتقد است که هر شخصی باید ساعت داخلی خودش را تنظیم کند. او می‌گوید در یک مصاحبه‌ای گفته است که من هیچ‌وقت زنگ ساعت را تنظیم نکرده و به آن هیچ اعتقادی هم ندارم. من هشدار را در ذهن خودم قرار دادم و سر ساعت مشخص بیدار می‌شوم‌. شما باید بدانید که زنگ هشدار یک ترس ناگهانی ایجاد می‌کند و باعث ایجاد هورمون‌های استرس خواهد شد که برایتان بسیار مضر است.

درواقع شما باید بدانید اگر شروع روز همراه با سیل اطلاعات باشد که احساس غم، استرس و اضطراب را در شما افزایش دهد، عملکرد و بازدهی شما را در طول روز کاهش می‌دهد. بنابراین اگر می‌خواهید تغییر کنید، استفاده از وسایل الکترونیکی را حداقل در صبح محدود کنید. سعی کنید تا یک ساعت پس از بیدار شدن گوشی و تلویزیون روشن نکنید، بلکه تمام تمرکز خودتان را بر روی ورزش، مطالعه، لذت بردن از صبحانه و کارهای این‌چنینی بگذارید.

صبح زود بیدار شدن

هرچند که افراد موفق بسیار زیادی وجود دارند که جغد شب هستند و صبح زود نمی‌توانند بیدار شوند، اما بدانید که افراد بسیاری دیگر نیز در ساعات آغازین صبح کارهای مهم خودشان را انجام می‌دهند. بنابراین اگر شخصی هستید که صبح‌ها انرژی بیشتری دارید سعی کنید کارهای متفرقه را در شب کم کرده و برنامه خودتان را تغییر دهید تا بتوانید در ساعات اولیه روز بیدار شده و عملکرد بهتری داشته باشید.

سپاسگزاری کردن

افراد موفق هرروز که از خواب بیدار می‌شوند، بابت چیزهایی که از قبل دارند احساس خوشبختی کرده و در یک دفترچه یادداشت، سپاسگزاری‌های خودشان را می‌نویسند.

در آغوش گرفتن فرزندان

اکثر افراد موفق هنگامی‌که از خواب بیدار می‌شوند، فرزندان خودشان را در آغوش می‌گیرند. درواقع هنگامی‌که ذهن آنها مشغله کمتری دارد و دچار استرس کمتری است، برای فرزندانشان صبحانه مقوی آماده کرده و به آنها کمک می‌کنند که لباس‌های خودشان را بپوشند، حتی در مورد رویاهای فرزندان نیز با آنها صحبت می‌کند.

به‌هرحال افراد موفق تلاش می‌کنند تا خانواده بهتری داشته باشند. این‌گونه افراد به هیچ وجه اجازه نمی‌دهند که مشغله کاری مانع وقت‌گذرانی با خانواده شود.

خواب کافی و باکیفیت

طی تحقیقات انجام شده توسط مجله جوان ایرانی اگر شما الگوهای خواب نامنظمی داشته باشید، نه تنها عملکرد تحصیلی و کاری شما ضعیف‌تر می‌شود، بلکه به چاقی، کلسترول بالا، افزایش قند خون، فشارخون بالا و سایر اختلالات متابولیک دچار می‌شوید. بنابراین سعی کنید الگوی خواب منظمی را در پیش بگیرید و به آن پایبند باشید.

دقت کنید بزرگ‌سالان باید بین ۷ تا ۹ ساعت بخوابند، اما برای افراد ۶۵ سال به بالا معمولاً ۷ تا ۸ ساعت خواب کافی است.

اگر اتاق شما تاریک باشد به بدنتان کمک می‌کند تا به طور کامل به خواب رفته و به طور طبیعی نیز بیدار شوید.

حذف کردن عوامل حواس پرسی

عوامل حواس‌پرتی برای هر فردی متفاوت بوده و کاملاً منحصربه‌فرد است. حتی ممکن است شخصی با یک ایمیل زدن نیز حواسش پرت شود. بنابراین نیاز است که تمامی عواملی که باعث کاهش حواس‌پرتی می‌شود را شناسایی کرده و از بین ببرید. در این صورت متوجه خواهید شد که برنامه‌های شما به طور خودکار منظم شده و شما می‌توانید از همان‌جایی که کارهایتان را رها کرده‌اید ادامه داده و با تمرکز بالا آن را به پایان برسانید.

به منظور پیشگیری از حواس‌پرتی، وسایل الکترونیکی مانند موبایل و مواردی از این قبیل را خاموش کنید. همیشه برای کار کردن یک مکان آرام را در نظر بگیرید که هیچ‌کس مزاحم شما نشود‌.

میز کار خودتان را تمیز کنید

درواقع یک محیط منظم به اکثر افراد کمک می‌کند تا بتوانند تمرکز خودشان را بالا ببرند. حتی پس از مدتی کار کردن برای مدت‌زمان مشخصی، برای خودتان جایزه بخرید. سعی کنید به موسیقی گوش دهید و از آن لذت ببرید.

اولویت‌بندی کردن

افراد موفق کارهای خودشان را اولویت‌بندی می‌کنند. آن‌ها معمولاً فهرستی از وظایفشان تهیه می‌کنند تا انرژی بیشتری داشته باشند. در واقع برای وظایفی که برایشان اهمیت بیشتری دارد، تمرکز بیشتری می‌گذارند.

شما باید کنترل زندگی خود را در دست گرفته و بتوانید خودتان را آماده کنید تا یک روز پرمشغله اما موفق را در پیش داشته باشید. اگر سبک زندگی شما منظم باشد، خوب می‌دانید که شما مجبور نیستید تمامی این کارها را یک‌باره انجام دهید، بلکه برای آن برنامه‌ریزی کرده و جلسات خودتان را در اوایل صبح، برنامه‌ریزی نمی‌کنید. در واقع سعی کنید عادات سالم و لذت‌بخش را در شروع صبح بگنجانید، زیرا در این صورت احساس بهتری خواهید داشت، افراد موفق نیز این‌چنین می‌کنند.

چک نکردن تلفن همراه بعد از بیدار شدن

افراد موفق پس از بیدار شدن تلفن همراه خودشان را چک نمی‌کنند، حتی هنگام خواب و استراحت آن را خاموش کرده و دورتر از خودشان قرار می‌دهند‌ اگر پس از بیداری تلفن همراهتان را بررسی کنید، زمان زود سپری‌شده و انرژی شما از دست خواهد رفت‌ به جای اینکه تلفن همراهتان را چک کنید حرکات کششی ورزشی انجام داده یا یک دوش بگیرید و صبحانه مغذی میل کنید.

انجام دادن کارهای لذت‌بخش

سعی کنید هنگامی‌که از خواب بیدار می‌شوید کارهای لذت‌بخش را انجام دهید. به عنوان مثال نقاشی بکشید، کتاب بخوانید یا به موسیقی مورد علاقه‌تان گوش دهید. به طور کلی ۵ یا ۱۰ دقیقه کارهایی را انجام دهید که به آنها علاقه دارید، در این صورت انرژی شما بسیار افزایش خواهد یافت.

زود میل کردن شام

اکثر افراد موفق شب‌ها شام را زود میل می‌کنند. در این صورت می‌توانند زود بخوابند و سحرخیز باشند. حتی می‌توانید غذایی که از ظهر یا دیشب مانده را میل کنید تا در زمان شما صرفه‌جویی شود.

مرتب کردن منزل

بسیاری از افراد موفق نظم و ترتیب را در خانه رعایت می‌کنند. حتی هنگامی‌که آنها قصد بیرون رفتن از منزل را دارند، لباس‌هایشان را به صورت مناسب قرار می‌دهند تا هنگام برگشت به منزل با آشفتگی مواجه نشوند. شما باید بدانید که هرگونه بی‌نظمی در خانه باعث ایجاد حس بد و خواب‌آلودگی می‌شود، بنابراین سعی کنید حتماً خانه شما مرتب باشد تا تمرکزتان بالاتر رود.

شروع کردن روز با آرامش و تمرکز

جالب است بدانید که افراد موفق روزشان را با آرامش و تمرکز شروع می‌کنند‌. شاید باور نکنید اما همین تغییر کوچک، تفاوت بسیار زیادی در روند روزمره آنها ایجاد می‌کند. حتی آنها در اول صبح سعی می‌کنند سکوت کرده و مدیتیشن را در برنامه روزانه خودشان قرار دهند. شاید واقعاً فقط به سکوت نیاز دارید تا بتوانید فرد موفقی شوید. در شروع هرروز کمی سکوت کنید و اجازه دهید که افکارتان جاری شود. پس از اینکه فکر و خیالات شما به پایان رسید، احساس طراوت و تازگی خواهید داشت و درنتیجه ذهن شما شروع به پاک‌سازی می‌کند.

مهربانی و عطوفت با خود

بسیاری از افراد موفق به خودشان عشق می‌ورزند و مهربان هستند. آنها به هیچ وجه سر کوچکترین اشتباهاتی خودشان را سرزنش نمی‌کنند. از خودشان انتظارات واقعی دارند و هرروز اول با خود مهربان هستند. شما هم می‌توانید مانند افراد موفق در شروع روز در آینه نگاه کرده و هر دیدگاه مثبتی که دارید را به زبان بیاورید. حتی تلاش‌ها و پیشرفت‌های کوچک خودتان را هرروز به خودتان یادآوری کنید. این روتین صبحگاهی قدرتمند را افراد موفق برای افزایش عزت‌نفس انجام می‌دهند. همچنین شما باید بتوانید خودتان را به خاطر هر اشتباهی که انجام داده‌اید ببخشید.

 

رابطه بین روتین صبحگاهی و موفقیت

فراموش نکنید اگر عادات صبحگاهی منظمی داشته باشید، الگوهای ثابت و مثبتی ایجاد خواهد شد که به شما کمک می‌کند هرروز را با طرز فکر مناسب و احساس خوب شروع کنید. این روتین پایه و اساس رشد و موفقیت شما در زندگی شخصی و کاری خواهد شد.

 

اهمیت روتین صبحگاهی

دقت کنید نحوه گذراندن ساعت اول صبح بر روی کل روز شما تأثیر مستقیم می‌گذارد. درواقع روتین صبحگاهی باعث می‌شود که انرژی شما به مقدار بسیار زیادی ذخیره شود. موفق‌ترین افراد جهان برنامه‌های صبحگاهی خودشان رو خیلی دقیق تنظیم می‌کنند و به آن پایبند هستند. اگر کارهایی که در شروع صبح انجام می‌دهید را قبل از خواب برنامه‌ریزی کنید و آن را با موفقیت به پایان برسانید، یک روز عالی را شروع خواهید کرد.

درواقع روتین صبحگاهی باعث می‌شود که حتی به رویدادهای روز گذشته نیز مرور داشته باشید تا بتوانید برنامه آینده را به خوبی تنظیم کنید و کارایی شما افزایش یابد.

همچنین به دلیل تعادلی که بین زندگی شخصی و کاری شما ایجاد می‌شود از سلامت روح و جسم خودتان نیز به خوبی مراقبت می‌کنید.

ما در این مقاله عادات صبحگاهی افراد موفق را تجزیه و تحلیل کردیم. انتظار داریم هنگامی‌که از خواب بیدار می‌شوید، به تلفن هوشمند خودتان نگاه نکنید، یک دقیقه نفس عمیق بکشید. سپاسگزار باشید و راهکارهایی که در این مقاله به آن اشاره شد را ادامه دهید تا تمرکز و بهره‌وری شما در ادامه روز افزایش یابد.

 

سخن پایانی

معمولاً یک روال صبحگاهی برای افراد موفق، ایجاد راهکار‌هایی برای مراقبت از خودشان است. آنها هر کاری را انجام می‌دهند تا هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی روزشان را بسیار خوب شروع کنند.

در این مطلب از مجله جوان ایرانی به بررسی روتین صبحگاهی برای افراد موفق پرداختیم. اگر شما نیز تجربه‌ای در این مورد دارید می‌توانید در انتهای مقاله بخش نظرات پیام خود را ثبت کنید.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 3 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

بهار علیزاده

همیشه بهترینِ خودم، خاص و منحصر به فرد! دیجیتال مارکتینگ و سئو نظرمه. زندگی برای من مسابقه نیست! از مسیر لذت می‌برم... راز خوشحالیِ من: کمک به دیگران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا