سرگرمیمهارت های زندگی

چرا بی‌دلیل دچار غم و اندوه می‌شویم؟ (غلبه بر آن)

علت‌های شایع غم و اندوه بی‌دلیل (راهکارهای درمانی مهم)

هم‌اکنون که شما وارد این مقاله شده‌اید بهتر است بدانید که اگر گهگاهی غمگین می‌شوید کاملاً طبیعی است، اما اگر غم و اندوه شما شدت یابد، به طرق مختلف بر کل زندگی شما تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال شما مدام تمایل دارید گریه کنید و در یک اتاقی تک و تنها برای همیشه بمانید. در این مطلب از مجله جوان ایرانی به طور کامل با هم بررسی می‌کنیم چرا برخی از افراد بدون هیچ‌گونه دلیلی غمگین می‌شوند و مدام غصه می‌خورند. احتمالاً برای شما نیز این سؤال ایجاد شده که چرا انقدر زود غصه می‌خورم و علت غم و اندوه بی‌دلیل من چیست! پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا این موضوع را بررسی کنیم.

 

علت غم و اندوه بی‌دلیل چیست؟

اگر ناراحتی بسیار زیادی دارید، اما نمی‌دانید دلیل آن چیست، باید بدانید در اکثر اوقات این‌گونه غمگین بودن کاملاً طبیعی است. برخی از افراد هنگامی که هوا بارانی می‌شود، خلق‌وخوی آنها کاهش‌یافته و غم و اندوه به سراغشان می‌آید. برخی دیگر با نادیده‌گرفتن خاطرات منفی، سریع غمگین می‌شوند. به طور کلی ناراحتی هر فردی مختص به خودش است. اما اگر احساس می‌کنید که نمی‌دانید واقعاً چه چیزی شما را ناراحت کرده است، به تراپیست مراجعه کنید. به طور کلی تمامی انسان‌ها نیاز دارند که لحظاتی را به خودشان اختصاص داده و به جزئیاتشان توجه کنند. مشاوره به شما کمک می‌کند تا هر نوع افکار منفی که باعث ایجاد غم درون شما می‌شود را شناسایی کرده و آن احساسات را به چالش بکشید تا بتوانید کنترل آن را مجدد به دست آورید.

دقت کنید اگر غم و اندوه شما بیش از دو هفته طول بکشد، در این صورت حتی افکار خودآزاری یا خودکشی به سراغتان آمده و در زندگی روزمره مشکل پیدا خواهید کرد. گاهی اوقات تغییرات هورمونی، کمبود خواب، استرس و اضطراب باعث ایجاد غم و اندوه فراوانی در وجود افراد می‌شود.

معمولاً این دلایلی که ذکر شد، باعث ایجاد غم و اندوه در درون افراد می‌شود. اگر می‌خواهید خودتان را درمان کنید و زندگی شادتری داشته باشید، باید به علت ریشه‌ای آن پی برده و راهبردهای مقابله سالم را اتخاذ کنید.

 

تفاوت احساس غم و اندوه با افسردگی

برخی از افراد تصور می‌کنند که همین که چندین روز دچار غم و ناراحتی شدند، افسردگی دارند. درحالی‌که چنین نیست! در واقع غمگین بودن، واکنشی معمول به هرگونه شکست و اتفاق‌های ناخوشایند در زندگی است. اگر اتفاق خوشایندی در زندگی شما ایجاد شود باعث ایجاد وقفه در این‌گونه ناراحتی‌ها خواهد شد. در این حالت معمولاً شما هیچ‌وقت افکار خودکشی ندارید، فقط در برخی از اوقات افکار منفی به سراغ شما می‌آید.

اما افسردگی یک احساس طولانی‌تر از غم بسیار شدید است که معمولاً بیش از دو هفته طول می‌کشد و شما دچار عدم تمرکز می‌شوید. همچنین ناامیدی، انرژی کم، بی‌خوابی، اختلال در اشتها و تمایل به خودکشی را در پی دارد. ممکن است وراثت و عوامل بیولوژیکی نیز باعث افسردگی شوند. همچنین یک تروما یا فشار روانی شدید، شما را دچار این اختلال می‌کند. افرادی که دچار افسردگی هستند، ممکن است این تغییرات روحی هزینه قابل‌توجهی را برایشان داشته باشد. بنابراین در این حالت تمام زندگی آنها را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. اما نگران نباشید در این مطلب از مجله جوان ایرانی به شما راهکارهایی ارائه می‌شود تا بتوانید بهبودیافته و ناراحتی شما طولانی نشود.

بنابراین دقت کنید اگر شما مدام غمگین هستید، به این معنی نیست که لزوماً افسردگی دارید! اما به طور کلی نباید چنین احتمالی را نادیده بگیرید. افسردگی یکی از شایع‌ترین مشکلات سلامت روان است. اگر غم و اندوه شما بیش از بیشتر از حد معمول طول کشید، مبتلا به افسردگی شده‌اید. به طور کلی یکی از علائم معمول افسردگی، غم و اندوه هستند.

 • البته افرادی که دچار افسردگی هستند، علائم دیگری نیز دارند که آنها را در ادامه بررسی می‌کنیم.
 • چنین افرادی معمولاً انرژی و انگیزه بسیار کمی برای انجام کارهای خودشان دارند.
 • نسبت به آینده کاملاً ناامید هستند و هیچ تلاشی برای بهبود وضعیت خودشان نمی‌کنند.
 • به راحتی بر سر هر مسئله‌ای تحریک شده و احساساتشان تغییر می‌کند.
 • معمولاً از درد و مشکلات معده رنج می‌برند.
 • احساس پوچی و اضطراب در تمامی روز همراه آنها است.
 • در تمرکز دچار مشکل هستند و نمی‌توانند کار تحلیلی و عمیق انجام دهند.
 • در عادت‌های غذایی آنها تغییراتی ایجاد می‌شود. به عنوان مثال ممکن است کم‌اشتها شده و یا دچار پرخوری عصبی شوند.
 • افرادی که افسردگی دارند معمولاً دچار افکار خودکشی می‌شوند یا اینکه مدام به خودآزاری خودشان فکر می‌کنند.

آیا افراد افسرده همیشه غمگین هستند؟

اکثر افراد تصور می‌کنند که افراد افسرده همیشه غمگین بوده و هیچ‌وقت احساس خوشحالی نمی‌کنند، درصورتی‌که این تصور واقعاً اشتباه است. انواع مختلفی از افسردگی وجود دارد که ممکن است هفته‌ها یا حتی ماه‌ها به طول انجامد. برخی از افراد ممکن است احساس غم و اندوه آن‌چنانی نداشته باشند. به طور کلی بزرگ‌ترین مشکل افرادی که به اختلال افسردگی مبتلا هستند، این است که هیچ‌گونه لذتی از انجام کارهای روزمره‌شان ندارند.

 

دلایل غمگین شدن چیست؟

در این بخش به دلایل رایج غمگینی اشاره می‌کنیم. برخی از این موارد ممکن است برای شما کاملاً آشنا به نظر برسد.

 • جدایی و طلاق
 • ازدست‌دادن عزیزان
 • تغییرات مهم در زندگی
 • مشکلات و بیماری‌های ناگهانی
 • استرس و اضطراب مزمن
 • مشکلات زیاد در محل کار
 • تغییرات هورمونی ناشی از یائسگی، داروها و بلوغ
 • الگوهای فکری نامناسب
 • ترک‌کردن خانه یا محله و اجتماع خودتان
 • مرگ یک هدف یا هرگونه رویا و آرزو
 • از دست دادن ثبات مالی
 • هرگونه ناتوانی در بچه‌دارشدن
 • پایان جوانی شما
 • کمبود خواب

اگر هرگونه از این شرایط را داشته باشید، باعث ایجاد افکار منفی برای شما می‌شود و در نتیجه احساساتتان بدتر خواهد شد.

در ادامه این بخش برخی از دلایل غم و اندوه را شرح می‌دهیم.

تغییرات هورمونی

به طور کلی هر نوع تغییرات هورمونی، باعث غم و اندوه درونی برای افراد می‌شود. در واقع هورمون‌های بدن، نقش اساسی در تغییر روحیه افراد دارد. به عنوان مثال هورمون‌های استروژن و پروژسترون در ایجاد احساس غم برای خانم‌ها نقش ویژه‌ای ایفا می‌کند. هرگونه تغییر این هورمون‌ها باعث افسردگی و غم شدید می‌شود. همان‌طور که می‌دانید سندروم پیش از قاعدگی باعث ایجاد احساس غم برای خانم‌ها می‌شود. در واقع یک هفته قبل از قاعدگی این‌گونه احساس‌ها ظاهر می‌شود.

تغییرات آب‌وهوا

یکی دیگر از دلایلی که باعث ایجاد غم و اندوه برای افراد می‌شود، این است که با تغییرات آب‌وهوا آنها احساس ناراحتی می‌کنند. در فصل پاییز و زمستان که روزها کوتاه است، غمگین می‌شوند و در فصول تابستان و بهار با طولانی‌شدن روزها احساس بهتری دارند. حتی برخی از افراد به محض اینکه هوا بارانی می‌شود، بسیار غمگین می‌شوند و سرتاسر وجود آنها را غم فرا می‌گیرد.

جدایی و طلاق

حتی اگر رابطه عاطفی کوتاه باشد، پس از اینکه از بین برود، ممکن است افراد را دچار ناراحتی کند. البته این غم و اندوه و علائم افسردگی در زنان بسیار بیشتر از مردان است. خداحافظی با شخصی که بخش بزرگی از زندگی شما بوده و یک تکیه‌گاه محسوب می‌شده، بسیار رنج بزرگی است. حتی اگر شما درخواست طلاق داده باشید، اما باز هم بدانید که غصه خوردن در این مورد بسیار طبیعی است.

ازدست‌دادن سلامتی

یکی دیگر از مواردی که باعث ایجاد غم و اندوه برای شما می‌شود، این است که سلامتی شما مانند گذشته نیست، توانایی بدن شما کاهش‌یافته است. حتی ممکن است این کاهش توانایی را هنگام ورزش متوجه شوید. همان‌طور که می‌دانید خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن با افزایش سن بالا می‌رود. بنابراین باید بدانید که ممکن است با افزایش سن دچار ناراحتی‌های ناگهانی شوید، زیرا این‌گونه دردهای مزمن می‌تواند باعث ایجاد افسردگی، خستگی و هر نوع اندوهی درون شما شود.

از دست دادن عزیزان

از دست دادن عزیزان باعث ایجاد غم و اندوه فراوان می‌شود. در واقع این نوع ناراحتی بدترین رنج را به همراه دارد. البته در این بخش قصد نداریم که غم شما را در این مورد کم کنیم. اما صرفاً بیان کردیم که دوران سوگ بسیار دوران غم انگیزی است. بنابراین سعی کنید با افرادی که در این دوران هستند یا آن را تجربه کرده‌اند بسیار مهربان باشید.

پایانِ یک دوستی خوب

برخی از دوستی‌ها حتی بدون دلایل قانع‌کننده از بین می‌روند. این مورد می‌تواند شما را بسیار غمگین کند، به‌ویژه اگر با آن فرد رابطه جنسی داشته باشید، جدایی از او باعث غم و اندوه فراوان می‌شود.

ناباروری و مشکلات مرتبط با آن

یکی دیگر از دلایلی که باعث ایجاد غم و اندوه فراوان برای افراد می‌شود، ناباروری است. هرچند روش‌های بسیار زیادی برای بارداری وجود دارد، اما ممکن است برخی از خانواده‌ها با اینکه بسیار عاشق بچه هستند، باردار نشوند. در این صورت زنانی که دچار ناباروری می‌شوند، اضطراب، سرخوردگی، احساس ناامید، انزوا و حتی شرم و گناه را تجربه می‌کنند.

مرگ یک حیوان خانگی

طی تحقیقات انجام شده توسط مجله جوان ایرانی نگه‌داشتن حیوانات خانگی مزایای روحی و جسمی فراوانی دارد و باعث ایجاد هورمون شادی یا اکسی‌توسین می‌شود. مرگ حیوانات بسیار موضوع دردناکی است، زیرا آنها هیچ آسیبی به انسان‌ها وارد نکرده‌اند، بلکه در تمامی لحظات زندگی به دور صاحب خودشان می‌چرخند و دوستش دارند‌. پس طبیعی است که پس از مرگ حیوانات خانگی احساس ناامیدی بسیار زیادی کنید.

استرس و اضطراب

اکثر افرادی که در زندگی با مشکل خاصی روبرو شده‌اند و سطح بالایی از استرس و اضطراب را تجربه می‌کنند، معمولاً دچار تغییرات خلقی غیرقابل‌پیش‌بینی می‌شوند. در واقع این‌گونه استرس‌ها هم می‌تواند تأثیرات روحی داشته باشد و هم از نظر جسمی افراد را دچار مشکل می‌کند. به‌طورکلی موقعیت‌های استرس‌زا یا ناراحت‌کننده باعث ایجاد غم و اندوه درون افراد می‌شود. این‌گونه موقعیت‌ها شامل استرس‌های کاری، خانه‌تکانی، مشکلات در کار، تعارض در رابطه، جداشدن از شریک زندگی یا ازدست‌دادن دوست، ازدست‌دادن یک حیوان خانگی یا یک عزیز و مواردی ازاین‌قبیل است. فراموش نکنید اگر در سازگاری با این شرایط مشکل دارید، حتماً باید به روان‌درمانگر مراجعه کنید.

کمبود ویتامین‌های مفید

همان‌طور که می‌دانید برای تنظیم سلامت کلی شما وجود ویتامین‌ها بسیار ضروری است، به‌ویژه ویتامین دی و ب ۱۲ ارتباط مستقیم با افسردگی دارد. بنابراین اگر می‌خواهید دلایل غم و اندوه و هرگونه افسردگی را کم کنید، حتماً دراسرع‌وقت آزمایش بدهید تا اگر دچار کمبود این نوع ویتامین‌ها هستید، آن را جبران کنید.

تنهایی و انزوا

هرچند که به‌خودی‌خود، تنهایی بد نیست و ما انسان‌ها نیاز داریم که برای مدت زمانی زندگی خودمان را به‌صورت تنها بگذرانیم. اما باید بدانید که به‌طورکلی انسان موجود اجتماعی است و اگر این تنهایی بسیار طولانی شود، به شدت استرس‌زا و باعث افسردگی آن فرد می‌شود. بنابراین شما باید بدانید که هرگونه تنهایی به مدت طولانی و احساس طردشدن، باعث غم و اندوه بسیار زیادی می‌شود.

 

نحوه غلبه بر غم و اندوه بی‌دلیل

دلیل اینکه چرا واقعاً غمگین هستید، بسیار دشوار است. به ویژه ممکن است این ناراحتی، مربوط به رویدادهای عاطفی و تجربیات تلخ گذشته نیز باشد. در ادامه این مطلب از مجله جوان ایرانی به برخی از راهکارهایی می‌پردازیم که می‌توانید توسط آن خوددرمانی کرده و با احساسات خودتان کنار بیایید.

پذیرش احساسات

اولین قدم برای اینکه بااحساس غمگینی بدون دلیل کنار بیایید این است که هرگونه احساسات خودتان را پذیرفته و بدون هیچ‌گونه قضاوتی آنها را تأیید کنید. شما باید بدانید که غم و اندوه یک احساس کاملاً طبیعی است و هر کسی ممکن است در طول زندگی خود آن را تجربه کند. سعی کنید خودتان را بشناسید و بدانید که چه نوع فعالیت‌هایی می‌تواند به شما احساس خوبی دهد. در واقع سعی کنید به هر طریقی که مانده ریشه احساسات خودتان را پیدا کرده و کمک کنید تا خودآگاهی را افزایش دهید.

انجام‌دادن کارهای لذت‌بخش

هر کاری را که از انجام آن لذت می‌برید را انجام دهید. حتی ممکن است بازی‌کردن، مطالعه، تماشای فیلم، پیاده‌روی، گوش‌دادن به موسیقی و مواردی ازاین‌قبیل خلق‌وخوی شما را تقویت کرده و از هرگونه احساس ناراحتی رهایی یابید.

صحبت با افراد قابل‌اعتماد

سعی کنید با هر فردی که به او اعتماد دارید، صحبت کنید. حال ممکن است این فرد یکی از اعضای خانواده باشد یا دوست و درمانگر هیچ فرقی ندارد. این نوع صحبت‌کردن می‌تواند یک راه بسیار عالی برای شروع احساسات شما باشد.

نوشتن افکار و احساسات

برای اینکه با هر نوع غم و اندوهی مقابله کنید، می‌توانید افکار و احساسات خودتان را یادداشت کنید. به طور کلی نوشتن می‌تواند نقش درمانی داشته باشد و به شما کمک کند تا با قراردادن افکار خود در قالب کلمات به خوبی خودتان را درک کنید.

زمان دادن به خودتان

سعی کنید علاوه بر اینکه احساسات خودتان را می‌پذیرید، به خود زمان دهید تا به‌مرورزمان بهبود پیدا کنید. همان‌طور که می‌دانید برای بهبود زخم‌ها و بیماری‌های جسمی، زمان لازم است. همین‌طور برای درمان زخم‌های عاطفی نیز نیاز به زمان دارید. بنابراین به هر طریقی که مانده به خودتان فضای لازم را بدهید.

تحریک بدنی

همان‌طور که می‌دانید ورزش بر روی سلامت روان تأثیر بسیار زیادی می‌گذارد. در واقع هرگونه فعالیت بدنی باعث ترشح اندورفین شده و در نتیجه خلق‌وخوی شما بهبود می‌یابد، بنابراین روزانه ورزش کنید. حتی می‌توانید در حین حرکات ورزشی، موسیقی گوش کنید تا بر سطح هورمون‌های شما تأثیر مثبتی بگذارد. در این صورت حتی استرس و اضطراب شما نیز کاهش می‌یابد.

تمرین مهربانی با خود

سعی کنید با خودتان با ملایمت برخورد کنید و صبور باشید. همین تمرین مهربانی فواید بسیار زیادی از جمله کاهش افسردگی و افزایش عزت‌نفس دارد. گاهی به طبیعت یا فضاهای سبز بروید. در این صورت هورمون کورتیزول یا همان هورمون استرس در خون کاهش‌یافته و در نتیجه غم و اندوه و علائم افسردگی نیز کاهش می‌یابد.

پرورش‌دادن خوش‌بینی

شما باید سعی کنید که دیدگاه‌های منفی خود را تغییر دهید. در هر حالی منتظر باشید تا اتفاق خوبی برایتان ایجاد شود، حتی گاهی اوقات تظاهر به این کار کنید که خوشحال خواهید شد. به مرور زمان متوجه می‌شوید که ذهنیت و احساسات شما تغییر می‌کند و نسبت به زندگی بسیار خوش‌بین می‌شوید.

تمرین‌کردن رفتارهای محبت‌آمیز

سعی کنید با دیگران رفتار خوبی داشته باشید و مهربانی را تقویت کنید‌. به عنوان مثال برای همسایه که مریض است غذا درست کنید. دست فرد مسنی که می‌خواهد از خیابان رد شود را بگیرید و وسایل او را حمل کنید. از فروشنده به دلیل صبر زیادی که برای مواجه شدن با مشتریان دارد تشکر کنید. همین مهربانی‌های کوچک با دیگران تأثیر بسیار زیادی بر روی افزایش احساس شادی و همچنین بهبود خلق‌وخوی شما می‌گذارد.

تمرین‌کردن بخشش

دقت کنید اگر کینه‌ای از دیگران به دل بگیرید باعث ایجاد احساس منفی درون شما می‌شود. بنابراین اگر دیگران را بدون توجه به رفتارشان ببخشید، مشاهده خواهید کرد که غم و اندوه درونی‌تان از بین می‌رود.

داشتن رژیم غذایی سالم

معمولاً افرادی که احساس هرگونه غم و اندوه بدون دلیل دارند، به مصرف غذاهای ناسالم روی می‌آورند. این‌گونه غذاها شامل شیرینی‌ها، غذاهای شور و چرب، غذاهای کنسروی و مواردی از این قبیل است. هرچند ممکن است برای لحظاتی باعث بهبود این‌گونه احساسات شما شود، اما باید بدانید که مصرف مداوم آنها باعث بیماری‌های مزمن از جمله دیابت و فشارخون است. همچنین باعث بدخلقی و در نهایت افزایش وزن شما می‌شود. بنابراین سعی کنید که رژیم غذایی سالم و خوشمزه را جایگزین غذاهای ناسالم در زندگی کنید. میوه، سبزیجات، ماهی‌های مغذی مانند قزل‌آلا، سالمون، نان سبوس‌دار و گوشت بدون چربی سالم به شمار می‌رود. اگر عادت به مصرف غذاهای سالم کنید، به مرور زمان هرگونه احساسات منفی و علائم افسردگی را کاهش می‌دهید.

نوشیدن آب و مایعات کافی

همان‌طور که می‌دانید نوشیدن آب و مایعات به میزان کافی در طی روز برای بهبود تمامی عملکردهای بدن شما بسیار ضروری است. همچنین باعث دفع سموم و بهبود احساس غم و اندوه، همچنین بهبود عملکردهای داخلی می‌شود. بنابراین سعی کنید که نوشیدنی‌های کافئین‌دار، الکلی و گازدار را از رژیم غذایی خود حذف کرده و نوشیدن آب و مایعات سالم را جایگزین کنید تا سلامت جسم و روح و روان شما به خوبی تضمین شود. همچنین می‌توانید آب را با طعم‌دار کنید. به عنوان مثال یک‌تکه لیموترش و زنجبیل تازه به آب اضافه کرده و بنوشید. همچنین دم‌نوش‌های گیاهی مانند بابونه، زنجبیل و رازیانه کمک بسیار زیادی می‌کند.

مقابله با افکار خودکشی

دقت کنید افرادی که غم و اندوه شدیدی را تحمل می‌کنند، گاهی اوقات ممکن است به خودکشی نیز فکر کنند. اگر این‌گونه تفکرات را دارید، حتماً با شخصی که اعتماد دارید، مشورت کنید یا به پزشک سلامت روان مراجعه کرده و از راهنمایی‌های او استفاده کنید.

 

آیا غمگین بودن باعث خستگی می‌شود؟

اگر دوران سوگ را تجربه کرده باشید، به خوبی می‌دانید که در آن دوران در اکثر مواقع احساس خستگی یا فرسودگی می‌کنید. این احساس به دلیل غم و اندوهی است که تمام وجود شما را فرامی‌گیرد.  پس غم و اندوه باعث خستگی افراد می‌شود و این‌گونه خستگی طبیعی است. اما باید برای بهبود حال خودتان تلاش کنید تا تبدیل به سبک زندگی شما نشود.

 

نظرات مردم در مورد غم و اندوه بی‌دلیل

در این بخش از مجله جوان ایرانی به بررسی نظرات مردم در مورد هرگونه ناراحتی و احساس غم می‌پردازیم‌.

♦ یکی از افراد پیام داده که من ۳۸ سال سن دارم. به مدت ۴ سال است که از همسرم جدا شدم، اما در این ۴ سال همیشه به همسرم فکر می‌کنم. هیچ‌گونه انگیزه‌ای برای ادامه کارها ندارم. در تمام این مدت فقط یک یا دو ماه کار کردم. در طول روز مدام خسته هستم و خواب آلودم. حتی افکار خودکشی به سراغم آمده است. توان فکرکردن به زندگی جدید را ندارم. همسر سابقم ازدواج کرده، اما باز هم من به او فکر می‌کنم و در کل حال بسیار بدی دارم. اگر ممکن است من را راهنمایی کنید.

↵ دوست عزیز احتمالاً علت مشکل شما عصبی است. پیشنهاد می‌کنیم به متخصص اعصاب و روان مراجعه کنید.

♦ فرد دیگری پیام داده که من کلاً در طول روز بسیار خسته هستم و هیچ‌گونه انگیزه‌ای برای ادامه کارها ندارم. حتی با خانواده‌ام نیز نمی‌توانم به خوبی صحبت کنم و با آنها راحت نیستم. مدام از صبح تا شب خیال‌بافی می‌کنم، موزیک و فیلم می‌بینم تا خودم را سرگرم کنم. سیگار زیاد مصرف می‌کنم، به طور کلی آیا من فرد افسرده‌ای هستم یا خیر.

↵ پاسخ این است که افسردگی علائم خاصی دارد و یک اصطلاح نیست که آن را به شما نسبت بدهیم. برای تشخیص دقیق این‌گونه بیماری نیاز است که با یک متخصص خوب صحبت کنید.

♦ یکی دیگر از افراد پیام داده که من ۳ سال است، سگ خودم را از دست دادم فقط به این دلیل که دستشویی خودش را خوب یاد نگرفته بود، پدر مادرم او را از من جدا کردند. الان هیچ‌چیز دیگری برایم مهم نیست و میل به خودکشی دارم.

↵ پاسخ این است که دوست گرامی هرچند که حیوانات خانگی وابستگی عاطفی بسیار زیادی را ایجاد می‌کنند، اما باید بدانید که هرچه سریع‌تر از این حالت خارج شوید. توصیه می‌کنیم برای تسکین این حالت با مشاور مشورت کنید.

♦ یکی دیگر از مخاطب‌ها پیام داده که پسرم اصلاً دل‌ودماغ کارکردن ندارد، او حتی تحصیلش را کنار گذاشته است، چه کاری باید انجام دهد.

↵ پاسخ این است که دوست عزیز باید علت این حالت‌های شما مورد بررسی قرار گیرد. جهت مشاوره و راهنمایی بیشتر می‌توانید با پزشک متخصص اعصاب و روان مراجعه کنید.

♦ فرد دیگری پیام داده من احساس می‌کنم که برخی از نشانه‌های افسردگی را دارم، مدام خسته هستم و احساس غم دارم. حتی وضعیت همسر من بسیار بدتر است. از زمانی که متوجه شدیم بچه‌دار نمی‌شویم و تمام تلاش‌های ما بی‌فایده است، بسیار گوشه‌گیر شده و زیاد حرف نمی‌زنیم. از هرگونه موزیک، فیلم و سریال نیز متنفر است. به نظر شما چه کاری باید انجام دهیم.

↵ پاسخ این است که دوست عزیز شما نیاز به چندین جلسه مشاوره دارید. سعی کنید به روانپزشک مراجعه کنید و مشکلات خودتان را با او در میان بگذارید.

♦ فرد دیگری پیام داده من چند روزی است که بسیار کم‌غذا شده‌ام، از خانواده بسیار دور شدم و همیشه دوست دارم تنها باشم. حتی وقتی فردی وارد خانه می‌شود، مدام استرس دارم، من حتی علت این موضوع را نمی‌دانم. در برخی از مواقع غم و اندوه بی‌دلیل به سراغم می‌آید، خسته، کوفته، بی‌حال، بی‌انگیزه، کم‌اشتها، لاغر و بسیار غمگین و عصبی هستم. از این موضوع بسیار ناراحت هستم، اگر امکان دارد من را راهنمایی کنید.

↵ پاسخ این است که دوست گرامی با توجه به علائمی که شما فرمودید، ممکن است در آینده دچار افسردگی شوید. هرچند که هرگونه علائم دلیل بر افسردگی نیست، اما بهتر است دراسرع‌وقت به روانپزشک متبحر مراجعه کنید.

 

سخن پایانی

اگر این مقاله را تا انتها مطالعه کردید باید بدانید که شما در حال برداشتن گام بسیار بزرگی برای تبدیل‌شدن به بهترین نسخه از خودتان هستید. در هر شرایطی که هستید بدانید که احساس غم و اندوه اگر کم باشد در برخی از اوقات ممکن است طبیعی به نظر برسد، اما اگر دچار میزان شدیدی ازاین‌گونه ناراحتی‌ها هستید، حتماً به درمانگر مراجعه کنید. اگر شما عزیزان نیز تجربه‌ای در این مورد دارید، می‌توانید در انتهای مقاله بخش نظرات پیام خود را ثبت کنید.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 1 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

بهار علیزاده

همیشه بهترینِ خودم، خاص و منحصر به فرد! دیجیتال مارکتینگ و سئو نظرمه. زندگی برای من مسابقه نیست! از مسیر لذت می‌برم... راز خوشحالیِ من: کمک به دیگران

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. غم جزیی از زندگیه مثل شادی، پس نباید نگران بود، باید ساخت و به فردایی بهتر فکر کرد.
  باید به دنبال موقعیت های مناسب برای ارتباط بیشتر با باقی مردم یا خانواده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا