بهداشت و سلامتبیماری‌ها و راه درمان

علت کهیر چیست؟ بهترین درمان آن چگونه است؟

علت کهیر چیست؟ آشنایی با نحوه درمان + عوامل خطر آن

آیا می‌دانید علت کهیر چیست؟ کهیر معمولاً به‌عنوان یک واکنش آلرژیک به چیزی در محیط یا چیزی که خورده‌اید رخ می‌دهد. اما ممکن است گاهی اوقات به دلیل یک مشکل در سلامتی اتفاق بیفتد.

آن‌ها جوش‌های خارش‌دار و برجسته‌ای هستند که روی پوست نمایان می‌شوند و ممکن است به رنگ گوشتی یا کمی روشن‌تر یا تیره‌تر از رنگ پوست شما باشند.

گاهی اوقات حالت خارش یا درد دارند. در بیشتر موارد، کهیر در اثر واکنش آلرژیک به دارو یا غذا ایجاد می‌شود یا واکنشی به یک محرک در محیط است.

در بسیاری از موارد، کهیر یک مشکل حاد (موقت) است که ممکن است با داروهای آلرژی کاهش یابد. بیشتر بثورات به‌خودی‌خود از بین می‌روند.

چه چیزی باعث کهیر می‌شود؟

کهیر معمولاً در اثر واکنش آلرژیک به چیزی که شما با آن برخورد کرده‌اید یا بلعیده‌اید ایجاد می‌شود. هنگامی که شما یک واکنش آلرژیک دارید، بدن شما شروع به ترشح هیستامین در خون می‌کند. هیستامین‌ها مواد شیمیایی هستند که بدن شما در تلاش برای دفاع از خود در برابر عفونت و سایر مزاحمان خارجی تولید می‌کند.

در برخی افراد، هیستامین‌ها می‌توانند باعث تورم، خارش و بسیاری از علائمی شوند که با کهیر تجربه می‌شوند. از نظر آلرژن‌ها، کهیر می‌تواند توسط عواملی مانند گرده، داروها، غذا، شوره حیوانات و نیش حشرات ایجاد شود.

کهیر علاوه بر آلرژی ممکن است ناشی از شرایطی نیز باشد. غیرمعمول نیست که افراد به دلیل استرس، لباس‌های تنگ، ورزش، بیماری‌ها یا عفونت‌ها کهیر را تجربه کنند.

همچنین ممکن است در نتیجه قرار گرفتن بیش از حد در دمای سرد یا گرم یا تحریک ناشی از تعریق بیش از حد کهیر ایجاد شود. ازآنجایی‌که چندین محرک بالقوه وجود دارد، بسیاری از اوقات نمی‌توان علت واقعی کهیر را تعیین کرد.

چه کسانی در معرض خطر هستند؟

افرادی که آلرژی دارند بیشتر در معرض ابتلا به کهیر هستند. اگر دارو مصرف می‌کنید یا اگر ناآگاهانه در معرض چیزهایی مانند غذا یا گرده گل هستید، ممکن است در معرض خطر ابتلا به کهیر باشید.

اگر قبلاً مبتلا به عفونت یا بیماری شدید، ممکن است در برابر ایجاد کهیر آسیب‌پذیرتر باشید. موارد خفیف کهیر ناشی از آلرژی معمولاً با داروهای بلندمدت یا کوتاه‌مدت آلرژی و اجتناب از محرک درمان می‌شوند.

کهیرها چه شکلی هستند؟

بارزترین علامت کهیر، جوش‌هایی است که روی پوست ظاهر می‌شود. جوش‌ها ممکن است قرمز باشند اما می‌توانند هم‌رنگ پوست شما نیز باشند.

آن‌ها می‌توانند کوچک و گرد و یا حلقه‌ای شکل باشند. کهیر خارش‌دار است و به‌صورت دسته‌ای در قسمت آسیب‌دیده بدن ظاهر می‌شود. آن‌ها می‌توانند بزرگ‌تر شوند، شکل خود را تغییر دهند و گسترش یابند.

شکل‌های مختلف کهیر

کهیر ممکن است در طول شیوع بیماری ناپدید یا دوباره ظاهر شود. آن‌ها می‌توانند از نیم ساعت تا یک روز طول بکشند. ممکن است تغییر شکل دهند و یک ناحیه بزرگ‌تر و برجسته ایجاد کنند.

کهیر می‌تواند در نقاط مختلفی از بدن ایجاد شود. در صورت بروز کهیر در اطراف گلو یا روی زبان یا مشکلات تنفسی همراه با کهیر، فوراً به پزشک مراجعه نمایید.

انواع کهیر

خواندیم که کهیر می‌تواند در پاسخ به یک واکنش آلرژیک ایجاد شود یا ممکن است علت قابل‌شناسایی نداشته باشد؛ اما می‌تواند در انواع متفاوت بر روی بدن شما ظاهر شود که شامل موارد زیر می‌شود.

عکس‌العمل‌های آلرژیک

شایع‌ترین علل کهیر واکنش‌های آلرژیک است. این می‌تواند توسط هر آلرژنی که ممکن است به آن حساس باشید ایجاد شود، از جمله:

 • غذاها (مانند آجیل، شیر و تخم‌مرغ)
 • شوره حیوانات خانگی
 • گرده
 • غبار
 • نیش یا نیش حشرات
 • داروها (عمدتاً آنتی‌بیوتیک‌ها، داروهای سرطان یا ایبوپروفن)

آنافیلاکسی

در واقع آنافیلاکسی یک واکنش آلرژیک شدید و تهدیدکننده زندگی است. در این وضعیت، کهیر اغلب با مشکلات تنفسی، تهوع یا استفراغ، تورم شدید و سرگیجه همراه است. اگر مشکوک به آنافیلاکسی هستید، فوراً به پزشک مراجعه نمایید.

کهیر مزمن

می‌توان گفت کهیرهای مزمن موارد مداومی هستند که لزوماً علت قابل‌شناسایی ندارند. این وضعیت با کهیرهای مکرر مشخص می‌شود که می‌تواند زندگی روزمره شما را مختل کند. موارد مزمن می‌توانند بین هفته‌ها تا چندین ماه یا سال‌ها دوام داشته باشند.

اگر جوش‌هایی دارید که ظرف 6 هفته از بین نمی روند، ممکن است به کهیر مزمن مشکوک شوید. اگرچه این شکل از کهیر تهدیدکننده زندگی نیست، می‌تواند ناراحت کننده و درمان آن دشوار باشد. کهیر مزمن همچنین ممکن است نشانه ای از یک مشکل اساسی سلامتی باشد، مانند:

 • یک اختلال خودایمنی
 • بیماری سلیاک
 • لوپوس
 • دیابت نوع 1
 • روماتیسم مفصلی
 • بیماری تیروئید
 • بیماری‌های پوستی  
کهیر مزمن

کهیرهای ناشی از دما

گاهی اوقات تغییرات دما می‌تواند باعث ایجاد کهیر در افرادی شود که به چنین تغییراتی حساس هستند. کهیر ناشی از سرما ممکن است در اثر قرار گرفتن در معرض آب سرد یا هوا ایجاد شود، درحالی‌که گرمای بدن ناشی از فعالیت بدنی ممکن است باعث کهیر ناشی از ورزش شود. قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیز ممکن است در برخی افراد کهیر خورشیدی ایجاد کند.

کهیرهای ناشی از عفونت

هر دو عفونت ویروسی و باکتریایی می‌توانند باعث کهیر شوند. عفونت‌های باکتریایی رایج که باعث کهیر می‌شوند عبارت‌اند از: عفونت‌های دستگاه ادراری و گلودرد استرپتوکوکی. ویروس‌هایی که باعث مونونوکلئوز عفونی (مونو)، هپاتیت و سرماخوردگی می‌شوند اغلب باعث کهیر می‌شوند.

روش‌های درمانی کهیر

اولین قدم برای درمان این است که بفهمید آیا واقعاً کهیر دارید یا خیر. در بیشتر موارد، پزشک می‌تواند از طریق معاینه فیزیکی تشخیص دهد که آیا شما کهیر دارید یا خیر. پوست شما نشانه‌هایی از جوش‌های مرتبط با کهیر را نشان می‌دهد.

پزشک همچنین ممکن است آزمایش خون یا آزمایشات پوستی را تجویز کند تا بفهمد چه چیزی ممکن است باعث کهیر شما شده باشد. به‌خصوص اگر کهیر شما نتیجه یک واکنش آلرژیک باشد.

اگر یک مورد خفیف کهیر را تجربه می‌کنید که به آلرژی یا سایر شرایط بهداشتی مربوط نمی‌شود، ممکن است نیازی به درمان با نسخه نداشته باشید. در این شرایط، پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که با موارد زیر تسکین موقت پیدا کنید:

 • مصرف آنتی‌هیستامین منبع مورداعتماد، مانند دیفن‌هیدرامین (بنادریل) یا ستیریزین (زیرتک)
 • اجتناب از تحریک منطقه
 • اجتناب از آب داغ که ممکن است کهیر را تشدید کند
 • گرفتن یک حمام خنک یا ولرم با بلغور جو دوسر کلوئیدی یا جوش‌شیرین

آیا می‌توان از کهیر پیشگیری کرد؟

تغییرات ساده در شیوه زندگی شما ممکن است بتواند به شما در جلوگیری از عود مجدد کهیر در آینده کمک کند. اگر آلرژی دارید و می‌دانید چه موادی ممکن است باعث واکنش آلرژیک شوند، پزشک به شما توصیه می‌کند که از قرار گرفتن در معرض این عوامل اجتناب کنید. واکسن‌های آلرژی گزینه دیگری است که ممکن است به شما در کاهش خطر تجربه مجدد کهیر کمک کند.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

زهرا سامره

من با تجربه‌ام به شرکت‌ها از طریق تولید و توسعه محتوا کمک می‌کنم تا کسب‌و‌کار خود را رشد دهند و به اهدافشان برسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا