سرگرمیمهارت های زندگی

چگونه روابط عاشقانه خوبی داشته باشیم؟ (راهکارهای موثر)

چه عواملی بر بهبود روابط عاطفی در زندگی مشترک موثر هستند؟

قبل از اینکه زندگی مشترک شروع شود، ممکن است افراد بسیار هیجان‌زده باشند و حتی تصور اینکه شاید روزهای آنچنان خوبی را در کنار همدیگر نداشته باشند بسیار سخت است. اما شما عزیزان باید بدانید که به اشتراک گذاشتن زندگی خود با فرد دیگری یک چالش اساسی است که باید تمام جوانب آن را در نظر بگیرید، به ویژه اگر هیچ تجربه‌ای برای رابطه با جنس مخالف نداشته باشید این موضوع برای شما اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. زن و شوهر باید بر پایه عشق و احترام زندگی کنند و هر دو طرف وظیفه خود را بشناسند. در ادامه این مطلب عوامل مؤثر در بهبود روابط زناشویی را شرح می‌دهیم تا زندگی مشترکِ موفق‌تری را تجربه کنید.

 

عوامل مؤثر در بهبود روابط زناشویی

برخی از افراد هرچند سعی دارند که زندگی خوب و موفقی داشته باشند، اما نمی‌دانند چگونه به بهبود روابط خودشان کمک کنند. در ادامه این بخش به طور کامل به این موضوع می‌پردازیم.

تعهد به رابطه

یکی دیگر از عوامل مؤثر در بهبود روابط زناشویی این است که به همدیگر متعهد باشید. درواقع تعهد به همسرتان باعث می‌شود که شما به هیچ وجه به زندگی خارج از روابط دو نفره و طلاق فکر نکنید، بلکه تلاش کنید روابط خودتان را تقویت کنید.

تمایل به عذرخواهی کردن

اگر هرگونه کار اشتباهی انجام داده‌اید یا همسرتان را به هر دلیلی اذیت کرده‌اید، حتماً در اسرع وقت از او معذرت‌خواهی کرده و بخواهید که شما را ببخشد. سعی کنید دلیل ناراحتی‌های او را متوجه شوید.

احترام گذاشتن به همدیگر

همان‌طور که می‌دانید تمامی افراد با گذشت زمان تغییر می‌کنند. شما باید بتوانید هر نوع تغییراتی که در خودتان و همسرتان ایجاد می‌شود را پذیرفته و به همدیگر احترام بگذارید. ویژگی‌های شریک زندگی که باعث شده او را برای ازدواج انتخاب کنید یادداشت کرده و به خاطر بیاورید چرا از اول عاشق او شدید.

نیازهای عاطفی مردان در زندگی زناشویی (مهمترین خواسته‌های جنسی)

نیازهای عاطفی مردان در زندگی زناشویی

مشورت در مورد انتظارات مالی

عوامل موثر در بهبود روابط زناشویی
عوامل موثر در بهبود روابط زناشویی

برای اینکه روابط زناشویی شما بهبود پیدا کند بهتر است در مورد انتظاراتی که در زندگی از لحاظ مالی دارید با همدیگر صحبت کنید. بسیاری از خانواده‌ها پس از ازدواج بر سر مسائل مالی اختلاف‌نظر دارند، به این دلیل که در مورد این موضوع به صورت شفاف با همدیگر صحبت نمی‌کنند. بنابراین در مورد نحوه مدیریت پول با همدیگر مشورت کرده و سعی کنید به توافق برسید. البته برای بودجه‌ای که دارید انعطاف به خرج دهید. ممکن است نیاز داشته باشید هدیه بدهید یا اینکه به تعطیلات رفته و هر نوع سرگرمی دیگری داشته باشید.

همدیگر را کنترل نکنید

برخی از زوجین به همدیگر شک دارند و طرف مقابل را مدام تحت نظر می‌گیرند. اما شما عزیزان باید بدانید که این کار بسیار اشتباه است. به شریک زندگی خود فضا بدهید تا همان شخصی باشد که خودش دوست دارد. به همسرتان آزادی دهید، او باید انقدر اختیار داشته باشد که هرزمانی که خودش خواست بدون اجازه از شما به منزل تشریف بیاید یا برود. زوج‌هایی که همدیگر را کنترل می‌کنند، معمولاً در معرض سوءاستفاده عاطفی قرار می‌گیرند که در نهایت ممکن است منجر به طلاق شود.

بهبود سطح سلامتی

یکی از مواردی که بر بهبود روابط زناشویی تأثیر می‌گذارد، میزان سلامتی افراد است. در مردان کاهش سطح سلامتیِ آنها باعث کاهش روابط جنسی شده و درنتیجه بر زندگی مشترک تأثیر بسیار زیادی می‌گذارد. اما زنان حتی در حال بیماری، برای برقراری هرگونه رابطه جنسی مشکل آن‌چنانی ندارند. ازجمله بیماری‌هایی که باعث می‌شود مردان تمایل خاصی به رابطه جنسی نداشته باشند، شامل خستگی، استرس، اختلال نعوظ و بیماری‌های قلبی عروقی است. بنابراین اگر دچار این بیماری‌ها هستید، حتماً در اسرع وقت آنها را درمان کنید.

شما باید بدانید که اگر با همسرتان رابطه جنسی چندانی نداشته باشید یا اینکه در مورد این موضوع نیز بسیار کم با همدیگر صحبت کنید، صمیمیت شما در زندگی مشترک کاهش یافته و دچار مشکل می‌شوید.

اهمیت دادن به زیبایی چهره و اندام

سعی کنید به زیبایی چهره و تناسب اندام خود اهمیت دهید، زیرا در این صورت نه تنها اعتماد به نفس شما بالاتر رفته، بلکه میل جنسی در بین دو طرف افزایش خواهد یافت. سعی کنید نظافت را رعایت کرده و به ظاهر خودتان برسید تا همسرتان از نگاه کردن به شما لذت برده و تمایل بیشتری به ادامه ارتباط با شما پیدا کند. شما می‌توانید در روتین روزانه خود ورزش را بگنجانید تا به تناسب اندام دلخواه خودتان برسید.

خلاقیت در رابطه جنسی

در رابطه جنسی با همدیگر به هیچ وجه از پوزیشن‌های تکراری استفاده نکنید، هر بار که با هم رابطه دارید از پوزیشن‌های جدید بهره برده و در مورد آن با همدیگر مشورت کنید. اگر رابطه جنسی شما تکراری باشد، به مرور زمان برای شما خسته‌کننده شده و همسر شما علاقه آن‌چنانی به برقراری ارتباط جنسی نشان نمی‌دهد.

در هنگام رابطه جنسی، سعی کنید خوشبو باشید، همچنین لباس‌های مرتب و جذاب بپوشید. قبل از سکس حتماً به حمام بروید تا هنگام عطر زدن بوی بد از بدن شما پخش نشود.

تشویق کردن همدیگر

یکی دیگر از عوامل مؤثر در بهبود روابط زناشویی تشویق و تأیید همدیگر است.

البته به این معنا نیست که شما شبانه‌روز در حال تشویق کردن همدیگر باشید، بلکه بهتر است کارهایی را انجام دهید که می‌دانید مورد تأیید همسرتان است. در واقع هرچقدر به خواسته همسرتان نزدیک شوید، قطعاً روابط بهتری را تجربه می‌کنید.

دقت به جزئیات رابطه

اگر می‌خواهید صمیمیت رابطه عاشقانه شما بالاتر رود، سعی کنید به جزئیات رابطه خودتان دقت کنید. حتی کوچک‌ترین کاری که همسرتان انجام می‌دهد را بزرگ جلوه کرده و او را تشویق کنید. گاهی به همسر خودتان بگویید که چقدر این کار را خوب انجام داده و او در این انجام این کار بهترین است. هیچ کاری را در خانه وظیفه همدیگر ندانید. اگر روزی همسر شما به دلیل عصبانیت یا هر نوع ناراحتی برایتان چای یا غذا درست نکرد یا جو خانه مناسب نبود، او را درک کرده و حمایتش کنید تا بتواند به شرایط روحی بهتری دست یابد.

آرام کردن شرایط

یکی دیگر از عوامل مؤثر در بهبود روابط زناشویی این است که در زندگی از ایجاد فشار جدید جلوگیری کنید. به عنوان مثال اگر همسر شما عمل جراحی دارد، شب قبل از عمل به هیچ وجه از غم و غصه صحبت نکنید، بلکه می‌توانید دوستان مشترک خود را به منزلتان دعوت کرده تا از فکر و خیال‌های قبل از عمل پیشگیری کنید. در واقع سعی کنید در شرایط بحرانی فضای مناسبی را برای همسر خود فراهم کنید. در این صورت باعث می‌شود علاوه بر اینکه روابط شما بهتر شود، همچنین درک شما از همدیگر بسیار بالاتر می‌رود.

گفتگوی سالم با همدیگر

دقت کنید یکی از بهترین راه‌ها برای موفقیت در ازدواج و بهبود رابطه، گفتگو با همسرتان است. در واقع شما باید بتوانید در مورد هر آنچه که احساس می‌کنید، صادقانه صحبت کنید. از طرفی شنونده خوبی هم باشید، در واقع شما عزیزان باید بدانید که همسرتان از شما چه درخواست‌هایی دارد و به‌طورکلی نیازهای او چیست‌.

 

خنده بر روابط زناشویی چه تاثیری دارد؟ (شوخ طبعی درمانی)

خنده بر روابط زناشویی چه تاثیری دارد؟

ارزش قائل شدن برای همدیگر

عوامل موثر در بهبود روابط زناشویی
عوامل موثر در بهبود روابط زناشویی

هرازگاهی به همسرتان بگویید از حضور او در زندگی خودتان خوشحال هستید و سپاسگزاری کنید. شما باید بتوانید برای فرد مقابل ارزش قائل شوید، همچنین قدر یکدیگر و رابطه خودتان و تشکیل زندگی مشترک را بدانید.

وقت گذاشتن برای همدیگر

در طی هفته یک برنامه‌ریزی مشخص داشته باشید و ساعت‌هایی را برای بودن در کنار همدیگر تعیین کنید. اگر بچه دارید، آن زمانی را برای صحبت با هم مشخص کنید که فرزند شما در حال استراحت یا بازی است.

سعی کنید برخی از کارها را با همدیگر و به صورت اشتراکی انجام دهید. در واقع گاهی اوقات با همدیگر به خرید بروید یا غذای موردعلاقه‌تان را در کنار همدیگر میل کنید. همچنین می‌توانید ورزش، شنا، پیاده‌روی و سایر موارد را با همدیگر انجام دهید. در این صورت در کنار یکدیگر احساس همدلی بیشتری در انجام امور روزمره پیدا می‌کنید.

اختصاص دادن زمان برای خودتان

زمانی که برای رشد و پیشرفت خودتان به تنهایی اختصاص می‌دهید، به همان اندازه زمان‌های دونفره اهمیت دارد. اکثر افراد به ویژه هنگامی‌که بچه‌دار می‌شوند، دیگر برای خودشان هیچ زمانی را قائل نیستند. اما سعی کنید هرازگاهی با دوستانتان بیرون بروید یا اینکه در کلاس موردعلاقه خودتان ثبت‌نام کنید. به طور کلی به هر کار شخصی که علاقه دارید به خوبی رسیدگی کنید. سپس متوجه خواهید شد که هنگامی‌که دوباره در کنار همسرتان قرار می‌گیرید، قدر همدیگر را بسیار بیشتر می‌دانید و از وجود همدیگر لذت بیشتری خواهید برد.

سازگاری با همدیگر

اینکه در برخی از مواقع شما با همسرتان به توافق نرسید، امری بسیار طبیعی است. به طور کامل به نظر همسرتان گوش دهید و اگر برخلاف میل شما بود به هیچ وجه عصبانی نشوید. خودتان را بیش‌ازحد ناامید نکنید بلکه به خودتان اجازه دهید که کمی آرام شده و از آن بحث خارج شوید. سپس هنگامی‌که در شرایط بهتری قرار گرفتید مجدداً موضوع را مطرح کرده و با همدیگر مشورت کنید. برخی از اوقات برای اینکه با همدیگر سازگاری داشته باشید نیاز است که یکدیگر را ببخشید.

بهترین فیلم های عاشقانه جهان (پرطرفدار و جدید)

بهترین فیلم های عاشقانه جهان

بخشیدن همدیگر

عوامل موثر در بهبود روابط زناشویی
عوامل موثر در بهبود روابط زناشویی

در زندگی مشترک گاهی اوقات نیاز است که همدیگر را ببخشید. شما عزیزان بهتر است بدانید هرکسی ممکن است اشتباه کند‌. حتی همسر شما ممکن است در برخی از مواقع احساساتتان را جریحه‌دار کرده یا اینکه کاری انجام دهد که باعث ناراحتی شما شود یا به هر دلیلی شما را عصبانی کند. اما شما عزیزان باید یاد بگیرید که نه تنها با احساسات خودتان کنار بیایید، بلکه اگر احساس بدی دارید در لحظه آن را بتوانید رها کنید و به حاشیه‌های بدِ زندگی نپردازید. شما باید از لحاظ عاطفی از همدیگر حمایت کنید و به همسر و زندگی مشترک خودتان متعهد بمانید. این موردنیاز به این دارد که گاهی اوقات گذشت کنید تا بتوانید در کنار همدیگر رشد کرده و به ایده‌آل‌های ذهنی خودتان برسید.

داشتن صمیمیت عاطفی

احتمالاً این سؤال برای شما ایجاد شده که صمیمیت عاطفی چیست. این مورد شامل باز بودن امکان هر نوع گفتگویی با همدیگر است. در واقع شما باید بتوانید افکار، باورها، احساسات، امیدها، نگرانی‌ها، ترس، رویاها، ارزش‌ها و هر آنچه که در ذهنتان هست را با همدیگر به اشتراک بگذارید. حتی همین گوش دادنِ همدیگر نیز باعث افزایش صمیمیت عاطفی می‌شود که شما می‌توانید به درک بهتری و کامل‌تری از شناخت همسرتان برسید. بنابراین در اکثر اوقات سعی کنید به جای قضاوت، سرزنش یا مخالفت کردن با همسرتان و هر نوع انتقادی از او، به شریک زندگی خود به خوبی گوش دهید.

صحبت در مورد رابطه جنسی

به طور کلی بسیار مهم است که زن و شوهر از داشتن رابطه جنسی با همدیگر به رضایت مطلوبی برسند. نیاز است که در مورد نحوه انجام رابطه جنسی با همدیگر به گفتگو بپردازند. به عنوان مثال اگر از نوع خاصی پوزیشن جنسی متنفر هستید، آن را برای همسرتان بازگو کنید یا اینکه به همدیگر بگویید از چه نوع لب گرفتنی خوشتان می‌آید.

در این مطلب در مورد شیوه بوسیدن همسرتان به طور کلی بحث شده است، می‌توانید این مقاله را نیز بخوانید.

فواید بوسیدن در روابط زناشویی

 

تصویرسازی کردن آینده خوب

عوامل موثر در بهبود روابط زناشویی
عوامل موثر در بهبود روابط زناشویی

همیشه از موارد مثبت و آینده خوب صحبت کنید. حتی می‌توانید در مورد آینده مشترکی که با همدیگر دارید، به رؤیاپردازی بپردازید. به عنوان مثال در مورد خانه‌ای که قصد خرید آن را دارید یا در مورد فرزند آینده خود تصویر خوبی ایجاد کنید. البته به هیچ وجه تمام مسئولیت‌ها را بر روی دوش طرف مقابل نیندازید. به عنوان مثال اگر در مورد خرید خودرو یا خانه صحبت می‌کنید، بیشتر از درآمد خودتان صحبت کنید که گویی انگار شما خودتان قصد خرید آن را دارید.

تشکر کردن از همدیگر

هر کاری که همسر شما انجام می‌دهد از او تشکر کنید. استفاده از کلماتی مانند متشکرم، سپاسگزارم و مواردی از این قبیل باعث افزایش علاقه شما بین همدیگر می‌شود. به عنوان مثال اگر همسر شما در روز تعطیل کل خانه را گردگیری کرد، حتماً از او تشکر کنید.

دستان همدیگر را بگیرید

یکی دیگر از مواردی که بر بهبود روابط زناشویی تأثیر بسیار زیادی می‌گذارد، این است که خیلی ساده دستان همدیگر را بگیرید و آن را رها نکنید. به عنوان مثال هنگامی‌که به سینما می‌روید یا در اتاق تاریک یا در منزل هنگام مشاهده تلویزیون هستید، دستان همدیگر را نگه داشته و گاهی به چشمان یکدیگر نگاه کنید. در این صورت پس از گذر زمان متوجه خواهید شد که نه تنها روابط شما بهتر شده، بلکه عشق و صمیمیت نیز افزایش خواهد یافت.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

بهار علیزاده

همیشه بهترینِ خودم، خاص و منحصر به فرد! دیجیتال مارکتینگ و سئو نظرمه. زندگی برای من مسابقه نیست! از مسیر لذت می‌برم... راز خوشحالیِ من: کمک به دیگران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا