سینمای جهانفرهنگ و هنر

فیلم های جان ویک چیست؟ (بررسی داستان‌های John Wick)

فیلم های جان ویک چیست؟ بررسی سکانس های پیش‌بینی نشده

در مجموعه جان ویک، کیانو ریوز نقش یک آدم‌کش بازنشسته را ایفا می‌کند که دیگر چیزی برای از دست دادن ندارد. همسرش از دست رفته، گانگسترها فورد موستانگ دوست‌داشتنی‌اش را به سرقت برده‌اند و سگش را به قتل رسانده‌اند.

بنابراین، ویک به‌ناچار به جهان زیرین جنایت‌کاران بازمی‌گردد تا ضمن انتقام، اشتباهات گذشته‌اش را جبران کند. او در ادامه به هتل کانتیننتال، یک منطقة امن برای خلاف‌کاران، قدم می‌گذارد؛ اما از آنجا هم طرد می‌شود تا همة آدم‌کش‌های ماهر جهان او را هدف بگیرند. می‌توان گفت جان ویک یکی از شاخص‌ترین و هیجان‌انگیزترین مجموعه‌های سینمایی اکشن یک دهة اخیر به‌حساب می‌آید.

بهترین قسمت جان ویک کدام است؟

در سال ۲۰۱۴، زمانی که قسمت اول این مجموعه به نمایش درآمد، قوانین ابتدایی بازی اعلام شدند و اساس این دنیای منحصربه‌فرد گذاشته شد؛ یک دنیا و قوانینی که با گذر زمان در هر قسمت، گسترش یافتند.

در قسمت دوم (۲۰۱۷)، تمرکز بیشتری بر روی شخصیت جان ویک قرار گرفت تا او را به مخاطبان معرفی کند و در قسمت سوم، سکانس‌های اکشن هیجان‌انگیز مرکز توجه قرار گرفتند.

اخیراً، قسمت چهارم نیز منتشر شده است که ممکن است به‌عنوان نقطة پایانی برای فیلم‌های اصلی این مجموعه محسوب شود؛ جایی که جان با بزرگ‌ترین چالش زندگی خود روبه‌رو می‌شود.

اولین قسمت جان ویک

سال انتشار: ۲۰۱۴

کارگردانان: چاد استاهلسکی، دیوید لیچ

بازیگران: کیانو ریوز، مایکل نیکویست، آلفی آلن، آدریان پالیکی، ایان مک‌شین، جان لگویزمائو، ویلم دفو

امتیاز کاربران به فیلم: ۷.۴ از ۱۰

امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۸۶ از ۱۰۰

اولین قسمت از مجموعه جان ویک یک اثر نئو-نوآر مدرن است که از یک ایده اولیه جذاب بهره می‌برد. یک آدم‌کش بازنشسته که پس از اینکه سگش کشته می‌شود، وارد دنیای پر از جرم و جنایت می‌شود.

اما این ایده به‌تدریج گسترش می‌یابد و یک جهان پیچیده را شکل می‌دهد. جان ویک که پس از مرگ همسرش با بحران روبه‌رو شده است، خود را در شرایطی می‌یابد که دیگر راهی جز بازگشت نمی‌بیند.

برای ویگو تاراسوف (نقش ایفا شده توسط مایکل نیکویست)، رئیس مافیای روسی، این بازگشت چیزی فراتر از کابوس است. ترس از وجود این گانگستر، جان ویک را تسخیر کرده است، زیرا او می‌داند که هیچ‌چیز نمی‌تواند جلوی این ماشین آدم‌کشی را بگیرد. حالا وی در جستجوی پسر ناخلف تاراسوف، قاتل سگی که هدیة همسر جان ویک بوده است، قرار دارد.

این اثر توسط چاد استاهلسکی و دیوید لیچ ساخته شده و تمامی خصوصیات یک فیلم اکشن برتر را در خود جای داده است. آن‌ها برای ایجاد فضای منحصربه‌فرد، از رنگ‌بندی آبی-خاکستری بهره گرفته‌اند تا تداعی‌کننده‌ای از سردی و احساسات درونی شخصیت جان ویک باشد.

جان ویک 1

بااین‌حال، فیلم به جنبه‌های روان‌شناختی قهرمان داستان نمی‌پردازد و به گذشتة جان و دورانی که همسرش زنده بوده است، توجهی ندارد.

دنیای زیرزمینی خلاف‌کاران در جان ویک

از سوی دیگر، قوانین، دنیای زیرزمینی خلاف‌کاران، ارتباط نزدیک آدم‌کش‌ها و هتل کانتیننتال به ما نشان می‌دهد که یک جهان گسترده در دسترس است که ممکن است آثار بی‌شماری بر اساس آن ساخته شود.

ورود جان به هتل، ابعاد انسانی‌تر شخصیت او را نمایان می‌سازد و ما متوجه می‌شویم که او آماده است تا برای دستیابی به اهدافش، هر قانونی را زیر پا بگذارد. سازندگان با ارائة سازوکارهای مبهم در این جهان زیرین، کنجکاوی مخاطب را برانگیخته‌اند.

جان ویک بخش ۲ John Wick: Chapter 2

سال انتشار: ۲۰۱۷

کارگردان: چاد استاهلسکی

بازیگران: کیانو ریوز، کامن، لارنس فیشبرن، ریکاردو اسکامارچو، ایان مک‌شین، روبی رز، بریجیت مویناهان

امتیاز کاربران به فیلم: ۷.۴ از ۱۰

امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۸۹ از ۱۰۰

به‌عنوان یک تجربه سینمایی هیجان‌انگیز، این سری بدون شک از نسخه اصلی پیشتاز است که دلیل اصلی این پیشرفت افزایش بودجه فیلم است (بودجه از ۲۰ میلیون دلار به ۴۰ میلیون دلار افزایش یافته است).

تماشای جان ویک اصلی برای اولین‌بار به‌راحتی فراموش نمی‌شود، اما قسمت دوم از نظر روایی و کیفیت تولید، اثر تحسین‌برانگیزی دارد.

البته، همانند گذشته، بخش دوم به شخصیت‌ها اهمیت زیادی نمی‌دهد که این مسئله به نظر نمی‌رسد چندان ضروری باشد (مثال آشکار آغاز فیلم با یک سکانس تعقیب و گریز بی‌ربط نیز دلیل بر این است که سازندگان می‌خواهند به مخاطبان یادآوری کنند که با یک اثر اکشن خالص روبرو هستند).

در بخش دوم، حس و حال وسترن اسپاگتی در دیالوگ‌ها و ریتم فیلم حاکم است. چاد استاهلسکی، باتجربه‌تر شدن، می‌داند چگونه زمان توقف را انتخاب کند، چگونه به بیننده اجازه تنفس دهد و چگونه اطلاعات ضروری قصه و رازگشایی‌ها را به شیوه‌ای مؤثر ارائه دهد.

جان ویک در بخش دوم از نظر ساختار متمرکزتر است و هرآنچه که قسمت اول را جذاب کرده بود، اینجا با خلاقیت بیشتر و با جزئیات فراوان‌تر بازآفرینی می‌شود. از نظر ریتم هم فیلم به طرز قابل‌قبولی جذاب‌تر است.

در نیمه دوم فیلم، مانند قسمت پیشین، عناصر نئو-نوآر به‌شدت تقویت می‌شوند. ایده سوگند خون درهای جدیدی را باز می‌کند و لطف‌های زیرزمینی وارد میانه ماجرا می‌شوند.

جان ویک
John Wick: Chapter 2

سکان‌های پیش‌بینی نشده در جان ویک 3

به همین تناسب، لحظات پیش‌بینی‌نشده‌ای را نیز مشاهده می‌کنیم، از جمله سکانس ترسناک و هیجان‌انگیز کلوپ شبانه. در این بخش، جان ویک که قصد قتل جیانا (نقش ایفا شده توسط کلاودیا جرینی)، خواهر سانتینو د آنتونیو (نقش ایفا شده توسط ریکاردو اسکامارچو)، رئیس مافیای ایتالیایی را دارد، متوجه می‌شود که این زن حاضر است خودکشی کند تا به دیگری اجازه دهد جانش را بگیرد.

این رویداد منجر به نبردی بین ویک و کاسین (کامن)، محافظ جیانا که سودای انتقام دارد، در هتل کانتیننتال می‌شود. احتمالاً می‌توانیم تصور کنیم که شخصیت مرد بی‌نام (سه‌گانه دلار) با بازی کلینت ایستوود نیز در گذشته مشتری این هتل بوده است.

نقطه دیگری که توجه زیادی به خود جلب می‌کند، استفاده موفق و جذاب جان ویک از اسلحه‌هاست. او در هر سکانس از اسلحه‌ها به بهترین شکل ممکن استفاده می‌کند و دشمنان را به‌سرعت و بامهارت خلع سلاح می‌کند.

جان ویک بخش ۳ – پارابلوم John Wick: Chapter 3 – Parabellum

سال انتشار: ۲۰۱۹

کارگردان: چاد استاهلسکی

بازیگران: کیانو ریوز، هالی بری، لارنس فیشبرن، مارک داکاسیوس، آسیا کیت دیلون، لنس ردیک، آنجلیکا هیوستون

امتیاز کاربران به فیلم: ۷.۴ از ۱۰

امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۸۹ از ۱۰۰

پارابلوم شجاعت‌های فراتر از حد معمول را در خود جای داده و حتی می‌توان آن را به‌عنوان جان ویکِ افسارگسیخته توصیف نمود. سکانس‌های اکشن در این فیلم، ادامه‌ای مناسب برای قسمت قبلی دارند، اما با ریتم بهتری که نوآوری‌ها را بیشتر به نمایش می‌گذارد.

در این نسخه، جان ویک خشمگین‌تر از هر زمان دیگری ظاهر می‌شود و بازیگری برجستة کیانو ریوز این حقیقت را به‌خوبی به تصویر می‌کشد؛ او مشتی محکم‌تر می‌زند و بی‌رحمانه‌تر دشمنان را از بین می‌برد.

در این راستا، فیلم خونین‌تر از دو نسخة گذشته است و یک اثر سینمایی با خشونت افراطی و دیالوگ‌های بامزه‌ای است که به یاد می‌ماند.

بخش سوم از فرمول‌های پیشین مجموعه کنار نمی‌رود و چاد استاهلسکی نیز در اینجا اهمیت بیشتری به سکانس‌های اکشن نسبت به قصه‌گویی می‌دهد.

بقا در این قسمت عنصر اصلی است و قهرمان قصه برای زنده ماندن، مجبور به انجام کارهای غیرمنتظره می‌شود. ویک که دیگر از امنیت و حمایت کانتیننتال بهره‌مند نیست، باید به سراغ آدم‌های خارج از سیستم بروید، همچون سوفیا (هالی بری)، یک آدم‌کش زن با مهارت‌های همانند جان ویک.

سکانسی که این دو شخصیت در مقابل دشمنان قرار می‌گیرند، بسیار رضایت‌بخش و فوق‌العاده است و به مدت طولانی در حافظة شما می‌ماند.

جان ویک 3

در این نسخه، شخصیت‌های جدیدی معرفی می‌شوند. هرچند برخی از شخصیت‌ها سطحی به نظر می‌رسند، اما حضورشان به‌صورت هدفمند به پیشبرد ماجراها کمک می‌کند.

 جان ویک بخش ۴ -John Wick: Chapter 4

سال انتشار: ۲۰۲۳

کارگردان: چاد استاهلسکی

بازیگران: کیانو ریوز، دانی ین، بیل اسکاشگورد، هیرویوکی سانادا، شامیر اندرسون، رینا ساوایاما، اسکات ادکینز

امتیاز کاربران به فیلم: ۸.۲ از ۱۰

امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۹۴ از ۱۰۰

بخش ۴ از سلسله‌مراتب تحسین و استقبال بی‌نظیری از جانب مخاطبان و منتقدان برخوردار است و این اعتراضات مثبت بر اساس دلایل و معیارهای قابل ارزیابی و توجیه‌پذیر است.

همانند نسخه‌های قبلی، فیلم بدون وقفه در داستان آغاز می‌شود؛ جان ویک که در نسخه گذشته به آستانه مرگ رسیده بود، با کمک بووری کینگ (لارنس فیشبورن) بهبودیافته و حالا آماده است تا با اعضای اصلی شورای خلاف‌کاران (های تِیبِل) روبرو شود و جهان را از دست آن‌ها نجات دهد؛ اما آیا این مأموریت غیرممکن به پایان خواهد رسید؟

با توجه به موفقیت‌های این قسمت، جان ویک حالا به‌عنوان یکی از بهترین‌های سینمایی تاریخ به شمار می‌آید که همه قسمت‌های آن از نظر کیفیت به یکدیگر نزدیک هستند و همگی به‌خوبی در گیشه عمل کرده‌اند.

اما این که بخش ۴ را به‌عنوان یک اثر بی‌نظیر متمایز کند، به‌واسطه کارگردانی آن است؛ هرچند رویدادها گاهی اغراق‌آمیز می‌شوند (حتی در مقایسه با قسمت‌های پیشین) اما حواس شما را پرت نمی‌کنند و شما با هیجان در پی سکانس‌های اکشن می‌پرید.

کیفیت بالا سکانس‌های قسمت 4 جان ویک

به‌عنوان‌مثال، یکی از سکانس‌های مبارزه که در یک خانه متروکه در پاریس رخ می‌دهد، شباهت عجیبی به بازی‌های ویدئویی دارد. طراحی سکانس‌های نبرد در فیلم به‌طورکلی از کیفیت بالایی برخوردار است و اکشن به شکلی پیوسته وارد صحنه می‌شود.

سکانس مبارزة پایانی در یک راه‌پله، به نظر می‌رسد که جان ویک مشغول بازی‌های ویدئویی جذابی شده است و قطعاً قصد تسلیم نشدن را دارد.

بخش ۴ به‌عنوان بهترین قسمت از مجموعه شناخته می‌شود، زیرا به داستان به‌خصوصی اهمیت داده و به یک مسیر منطقی پیش می‌رود.

جان ویک حالا فرسوده و خسته شده، انرژی سابق را ازدست‌داده و با شکست دادن تمام دشمنان، فقط رؤسای خلاف‌کاران عالی‌رتبه باقی‌مانده‌اند.

هرچند که فیلم در اینجا کمی واقع‌گرا است و دستان جان ویک به این افراد هرگز نمی‌رسد، اما زیردستان و افراد اجیرشده‌شان را به‌طورکلی شکست می‌دهد.

این قسمت یک پایان راضی‌کننده برای داستان یک آدم‌کش است که تنها به هدف ساده‌ای از داشتن یک زندگی آرام و همسر خوبی می‌پرداخت، اما به‌اجبار به میانه جنگ و کشتار بازگشته است.

اگرچه ممکن است قسمت پنجم این مجموعه وجود داشته باشد (که با توجه به موفقیت فوق‌العاده قسمت چهارم، این امکان وجود دارد)، اما بخش ۴ می‌تواند به‌عنوان یک پایان شکوهمند برای یکی از برترین مجموعه‌های اکشن در تاریخ سینما محسوب شود.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

زهرا سامره

من با تجربه‌ام به شرکت‌ها از طریق تولید و توسعه محتوا کمک می‌کنم تا کسب‌و‌کار خود را رشد داده و به اهدافشان برسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا