اخبار پزشکیبهداشت و سلامت

قوی ترین عضله بدن (آشنایی با انواع ماهیچه‌های بدن)

قوی ترین عضله ها و ماهیچه های بدن

به نظرتان قوی‌ترین عضله بدن کدام می‌تواند باشد؟ هیچ پاسخ واحدی برای این سؤال وجود ندارد؛ زیرا تمامی عضلات بدن قابلیت‌های متفاوتی دارند.

 

انواع ماهیچه‌ها در بدن

سه نوع ماهیچه در بدن انسان وجود دارد به نام: قلبی، صاف و اسکلتی. عضله قلب دیواره قلب را می‌سازد و مسئول انقباض شدید قلب است.

ماهیچه‌های صاف دیواره‌های روده، رحم، رگ‌های خونی و عضلات داخلی چشم را تشکیل می‌دهند. ماهیچه‌های اسکلتی به استخوان‌ها و در برخی نواحی به پوست (ماهیچه‌های صورت ما) متصل هستند. انقباض ماهیچه‌های اسکلتی به حرکت اندام‌ها و سایر اعضای بدن کمک می‌کند.

اکثر منابع بیان می‌کنند که بیش از 650 ماهیچه اسکلتی نامگذاری شده در بدن انسان وجود دارد، اگرچه برخی از ارقام به 840 می رسد. اگرچه اکثر افراد دارای یک مجموعه عضلانی یکسان هستند، اما از فردی به فرد دیگر تفاوت هایی وجود دارد.

 

قوی‌ترین عضلات بدن

ماهیچه‌های زیر بر اساس تعاریف مختلف قدرت قوی‌ترین عضلات در نظر گرفته شده‌اند.

ماهیچه‌های خارجی چشم

در واقع ماهیچه‌های چشم دائماً در حال حرکت هستند تا موقعیت‌های چشم را تنظیم کنند. هنگامی که سر در حرکت است، ماهیچه‌های خارجی دائماً موقعیت چشم را تنظیم می‌کنند تا یک نقطه ثابت را حفظ کنند.

بااین‌حال، عضلات خارجی چشم در معرض خستگی هستند. در یک ساعت مطالعه کتاب، چشم‌ها نزدیک به 10000 حرکت هماهنگ انجام می‌دهند. قوی‌ترین ماهیچه از نظر اندازه و وزن ماهیچه‌های چشم است.

ماهیچه‌های خارجی چشم

گلوتئوس ماکسیموس

بزرگ‌ترین ماهیچه بدن گلوتئوس ماکسیموس انسان است. این ماهیچه بزرگ و قدرتمند است؛ زیرا وظیفه دارد تنه بدن را در حالت ایستاده نگه دارد. این عضله اصلی ضد جاذبه است که به بالا رفتن از پله‌ها کمک می‌کند.

قلب

سخت‌ترین عضله قلب است. در هر ضربان قلب 71 گرم خون را پمپاژ می‌کند. قلب روزانه حداقل 2500 گالن (9450 لیتر) خون پمپاژ می‌کند. قلب این توانایی را دارد که بیش از 3 میلیارد بار در طول زندگی یک فرد بکوبد. باید گفت که، قوی‌ترین ماهیچه از نظر توان و زور ماهیچه قلب است.

ماستر

قوی‌ترین عضله بر اساس وزن آن ماهیچه ماستر، ماهیچه جویدن اولیه است. تمام عضلات فک که با هم کار می‌کنند. می‌توان گفت قوی‌ترین ماهیچه از نظر قدرت ماهیچه فک است.

ماهیچه‌های رحم

رحم در ناحیه تحتانی لگن قرار دارد. ماهیچه‌های آن قوی تلقی می‌شوند، زیرا منقبض می‌شوند تا نوزاد را از کانال زایمان عبور دهند. غده هیپوفیز هورمون اکسی توسین ترشح می‌کند که انقباضات را تحریک می‌کند. لازم به ذکر است که قوی‌ترین ماهیچه از نظر وزن ماهیچه‌های رحم هستند.

سولئوس

عضله‌ای که می‌تواند با بیشترین نیرو کشیده شود عضله کف پا است. در زیر گاستروکنیموس (عضله ساق پا) یافت می‌شود. کف پا برای راه رفتن، دویدن و رقصیدن بسیار مهم است.

این ماهیچه در کنار عضلات ساق پا به‌عنوان یک عضله بسیار قدرتمند در نظر گرفته می‌شود؛ زیرا در برابر نیروی گرانش می‌کشد تا بدن را صاف نگه دارد. قوی‌ترین ماهیچه از نظر نیرو ماهیچة گاسترو کنیموس است.

زبان

در واقع زبان کارگر سختی است. از گروه های ماهیچه ای تشکیل شده و مانند قلب همیشه کار می‌کند و به فرآیند اختلاط غذاها کمک می‌کند. قوی‌ترین ماهیچه از نظر اندازه ماهیچه‌های سرینی بزرگ و زبان هستند.

خود را می‌پیچد و حروف را می‌سازد. زبان حاوی لوزه‌های زبانی است که میکروب‌ها را فیلتر می‌کنند. حتی زمانی که فرد می‌خوابد، زبان دائماً بزاق دهان را به سمت پایین هل می‌دهد.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

زهرا سامره

من با تجربه‌ام به شرکت‌ها از طریق تولید و توسعه محتوا کمک می‌کنم تا کسب‌و‌کار خود را رشد دهند و به اهدافشان برسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا