بهداشت و سلامتبهداشت و سلامت جنسی + دانستنی های جنسی

لابیاپلاستی چیست؟ مزایا + معایب عمل زیبایی واژن (جدیدترین روش)

تفاوت لابیاپلاستی با واژینوپلاستی چیست؟ سوالات متداول

برخی از خانم‌ها به دلیل اینکه ظاهر واژن خود را دوست ندارند، لابیاپلاستی Labiaplasty انجام می‌دهند. این نوع عمل زیبایی واژن تصمیم بسیار بزرگی در زندگی است که باید قبل از انجام آن، تمام جوانبش را در نظر بگیرید، زیرا ممکن است برای شما هزینه‌های زیادی در بر داشته باشد. دقت کنید در موارد خاصی خطرات زیادی را نیز به همراه دارد، همچنین باید بدانید که هیچ تضمینی وجود ندارد که به آن نتیجه دلخواهتان برسید و احساس بهتری نسبت به بدن خود داشته باشید. معمولاً خانم‌‌ها برای افزایش اعتماد به نفس خود در روابط جنسی، این نوع جراحی زیبایی را انجام می‌دهند. به طور کلی اگر به لابیاپلاستی فکر می‌کنید، ادامه این مطلب از جوان ایرانی را از دست ندهید. در این مطلب برای شما بیان می‌کنیم که عمل زیبایی واژن یا لابیاپلاستی چیست، همچنین مزایا و معایب انجام این کار، هزینه و مراحل انجام آن را برای شما بیان می‌کنیم.

 

عمل زیبایی واژن یا لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی شامل تغییر شکل لبه‌های واژن است. درواقع بافت ناخواسته لبه‌ها با لیزر و یا جراحی با تیغ برداشته می‌شود. با این نوع عمل زیبایی، اطراف دهانه واژن کوچک‌تر شده و تغییر شکل می‌دهد. پس از عمل، آن نواحی با بخیه‌های ظریف دوخته می‌شود. شما عزیزان ممکن است برای بهبودی به دو هفته مرخصی از کار خود نیاز داشته باشید. البته باید بدانید که تا پوست واژن به طور کامل بهبود یابد، ممکن است چندین ماه طول بکشد. در این مدت شما باید لباس‌زیر مناسب و گشاد بپوشید.‌ رابطه جنسی نداشته باشید و پوست آن ناحیه را تمیز نگه دارید. به مدت ۶ تا ۱۲ هفته هرگونه فعالیت بدنی را کنسل کنید، همچنین به‌جای تامپون از پد بهداشتی استفاده کنید‌. البته توصیه‌های دیگری نیز نیاز است که در ادامه این مطلب به آن اشاره می‌کنیم.

 

دلایل انجام لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی چیست
لابیاپلاستی چیست

دلایل زیادی برای انجام لابیاپلاستی وجود دارد که در این مطلب از مجله جوان ایرانی به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

علت انجام لابیاپلاستی شامل:

 • زایمان
 • افزایش سن
 • فعالیت جنسی
 • ژنتیک

برخی از خانم‌ها نیز به دلیل اینکه هنگام پوشیدن شلوار یوگا، شلوار تمرینی و لباس شنا دچار مشکل می‌شوند، این عمل جراحی را انجام می‌دهند.

برخی از خانم‌ها در فعالیت‌های جنسی و سایر فعالیت‌های بدن دچار مشکل شده، همچنین مبتلا به عفونت‌های دستگاه‌های دستگاه ادراری می‌شوند.

برخی از خانم‌ها نیز در روابط عاشقانه بسیار حساس هستند و تمایل دارند شریک جنسی‌شان هنگام رابطه جنسی تصویر بهتری از واژن آن‌ها مشاهده کند.

برخی از افراد نیز برای کاهش عدم تقارن لب‌های واژن نیز این عمل را انجام می‌دهند. در برخی از مواقع ممکن است یکی از لابیاها بزرگتر از آن یکی باشد. درنتیجه این نوع جراحی می‌تواند برای این‌گونه افراد نیز مفید واقع شود.

 

فواید عمل زیبایی لابیاپلاستی

در این بخش مزایایی که میلیون‌ها زن پس از انجام عمل زیبایی واژن تجربه کرده‌اند را به طور کامل شرح می‌دهیم.

افزایش اعتماد به نفس

طی تحقیقات انجام شده توسط مجله جوان ایرانی جالب است بدانید عمل زیبایی واژن یا لابیاپلاستی باعث افزایش اعتماد به نفس زنان می‌شود. درواقع بسیاری از افراد هنگام لباس شنا، بیکینی و یا لباس‌های ورزشی دچار مشکل می‌شوند. همچنین آن‌ها ممکن است در مقابل شریک زندگی خود احساس خجالت کنند. این نوع جراحی می‌تواند به بهتر شدن روحیه آن‌ها کمک فراوانی کند. البته شما عزیزان باید بدانید که ممکن است نتیجه دلخواهتان به دست نیاید. اگر پس از عمل جراحی به نتیجه دلخواه خود نرسیدید نگران نباشید. البته تا جای ممکن پزشکان تلاش می‌کنند تا رضایت شما را جلب کنند.

احساس راحتی در لباس پوشیدن

زنانی که از لابیای بزرگ واژن رنج می‌برند، پوشیدن بیکینی‌ و شلوارهای چسبان  برایشان بسیار ناراحت‌کننده است. درواقع این موضوع برای آن‌ها چالش بزرگی است‌. با لابیاپلاستی شما می‌توانید از این مشکلات رهایی یابید. همچنین به شما کمک می‌کند تا هنگام لباس پوشیدن احساس راحتی داشته باشید.

بهبود بهداشت زنان

بافت اضافی واژن ممکن است بهداشت را دشوارتر کرده و محیطی برای نگهداری باکتری‌ها باشد‌. طی آزمایشات انجام شده زنانی که لابیای داخلی آن‌ها بزرگ است، در معرض خطر بالاتر عفونت دستگاه‌های ادراری هستند. بنابراین این نوع عمل زیبایی واژن می‌تواند خطر عفونت ادراری و سایر نگرانی‌هایی که مربوط به سلامتی است را بسیار کاهش دهد‌.

تغییرات واژن پس از زایمان و بارداری

یکی دیگر از علت‌هایی که باعث می‌شود فرد تن به جراحی زیبایی واژن بدهد، بزرگی و افتادگی لب‌های واژن پس از بارداری و زایمان است. درواقع بسیاری از مادران پس از زایمان تمایل به اصلاح واژن خود دارند. برخی از افراد علاوه بر لابیاپلاستی، لیفت سینه نیز برای توازن سینه‌ها که به دلیل افتادگی پس از شیردهی ایجاد شده انجام می‌دهند.

کاهش درد واژن

برخی از افراد به دلیل اینکه لب‌های واژن آن‌ها زیادی برجسته است، در هنگام فعالیت جنسی یا پوشیدن لباس‌های تنگ اذیت می‌شوند. ورزش‌های نظیر دویدن، دوچرخه‌سواری و سایر فعالیت‌های روزمره ممکن است برای این‌گونه افراد ناخوشایند باشد، زیرا آن ناحیه پیچ‌خورده می‌شود. با عمل زیبایی واژن این بافت اضافی از بین رفته و باعث شود که شما از انجام فعالیت‌های روزانه و رابطه جنسی لذت بسیار زیادی ببرید.

 

تفاوت واژینوپلاستی در مقابل لابیاپلاستی

واژن بسیاری از زنان پس از زایمان و یا افزایش سن افتاده شده و شل می‌شود. واژینوپلاستی از طریق سفت کردن واژن ظاهر زیبایی به آن می‌بخشد. درواقع این نوع عمل جراحی بر روی سفت کردن واژن تمرکز می‌کند. اما لابیاپلاستی یک عمل زیبایی بر روی لب‌های بزرگ که درواقع بزرگ‌ترین بخش واژن است و یا لب‌های مینور که لب‌های داخلی و کوچکتر است انجام می‌شود. معمولاً برای خانم‌هایی کاربرد دارد که لابیای داخلی آن‌ها بزرگتر از لابیای بیرونی‌شان است. تنها وجه شباهت این دو عمل زیبایی این است که هر دو برای جوان‌سازی واژن کاربرد دارند. احتمالاً این سؤال برای شما ایجاد شده که جوان‌سازی واژن چیست؟! در ادامه این مطلب از جوان ایرانی با ما همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

 

جوانسازی واژن چیست؟

جوانسازی واژن که به آن جراحی زیبایی و جراحی پلاستیک واژن زنان نیز گفته می‌شود، شامل واژینوپلاستی و لابیاپلاستی است. درواقع این‌گونه جوانسازی واژن برای افرادی کاربرد دارد که اعتماد به نفس خود را به دلایلی مانند آسیب‌دیدگی، افزایش سن، زایمان و کاهش وزن قابل‌توجه از دست می‌دهند. این‌گونه افراد تمایل دارند که عزت‌نفسشان در این مورد افزایش یابد و حساسیت آن‌ها به این ناحیه کمتر شود. بنابراین تمایل به این‌گونه عمل‌های زیبایی پیدا می‌کنند.

 

موارد منع عمل زیبایی واژن

در برخی موارد پزشک توصیه می‌کند که فرد مراجعه‌کننده برای عمل زیبایی واژن از این نوع جراحی دست بردارد و او را منصرف می‌کند. پزشک معمولاً به زنانی که سیگار می‌کشند و حاضر نیستند به طور موقت یا دائم آن را ترک کنند، همچنین افرادی که توانایی ترمیم زخم ناشی از عمل زیبایی واژن را ندارند توصیه می‌کند که چنین عملی نکنند. همچنین اگر عفونت زیاد داشته باشند، بهتر است این نوع عمل زیبایی را انجام ندهند. همچنین برخی از زنان در مورد زیبایی ظاهر خود به طور غیرواقعی بسیار حساس هستند این‌گونه افراد نیز بهتر است قبل از عمل حتماً به روانشناس مراجعه کنند و با او در این مورد مشورت کنند.

 

سؤالاتی که باید از پزشک بپرسید

آیا تاکنون به جوانسازی واژن مانند واژینوپلاستی و لابیاپلاستی فکر کرده‌اید؟ بسیار مهم است در مورد هر تصمیمی که دارید با جراح و متخصص عمل زیبایی سؤالات خود را بپرسید.

سؤالاتی از این قبیل:

 • آیا بهتر است من واژینوپلاستی انجام دهم یا لابیاپلاستی؟ کدام یک برای مناسب است؟
 • آیا انتظارات من را ازنظر زیبایی برآورده می‌کند؟
 • می‌توانم عکس‌های قبل و بعد از عمل زیبایی بیمارانی که قبل از این روش‌ها درمان شده‌اند را ببینم؟
 • آیا پس از عمل زیبایی واژن، جای زخم باقی می‌ماند؟ دقیقاً کجا خواهد بود و چقدر مشخص است؟
 • آیا من می‌توانم بیهوش شوم؟ چه توصیه‌هایی در مورد بیهوشی دارید؟
 • هزینه انجام لابیاپلاستی چقدر است؟
 • چگونه می‌توانم به بهترین نحو در بهبودی خودم نقش ویژه‌ای داشته باشم؟
 • پس از عمل جراحی چه زمانی می‌توانم به برنامه روزانه خود بازگردم؟
 • چه مدت طول می‌کشد تا بهبودی کامل پیدا کنم؟
 • عوارض و خطرات بالقوه این بیماری چیست؟

 

اقدامات قبل از عمل زیبایی واژن

قبل از جراحی زیبایی واژن، درباره دلایلی که می‌خواهید لابیاپلاستی انجام دهید با پزشک مشورت کنید. دلایلی مانند تغییرات هورمونی، بارداری و زایمان، تغییرات در وزن شما، ژنتیک و یا علایق شخصی می‌تواند باعث عمل زیبایی واژن شود.

همچنین پزشک شما را با خطرات و عوارض این نوع عمل زیبایی در جریان قرار می‌دهد.

درنهایت شما تحت یک معاینه روانشناسی قرار می‌گیرید و ازنظر افسردگی و اضطراب از شما سؤال‌هایی پرسیده می‌شود.

جراح زیبایی، نحوه انجام عمل را به طور کامل برای شما توضیح داده و به شما می‌گوید که در کجا جراحی ایجاد شده و شکل لابلای شما به چه صورت خواهد شد، همچنین اندازه آن به چه میزان کوچک خواهد شد.

البته برخی از پزشکان قبل از عمل جراحی زیبایی واژن، آزمایش خون و اشعه ایکس قفسه سینه را تجویز می‌کنند.

همچنین به شما دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه لباس پوشیدن در اتاق عمل، زمان قطع غذا و نوشیدنی قبل از جراحی و همچنین قطع برخی از داروها به شما توضیحات کامل ارائه می‌دهد.

 

آیا ریختن اسپرم در دوران بارداری ضرر دارد؟ (پوزیشن‌های جدید حاملگی)

تاثیر ریختن اسپرم در دوران بارداری

اقدامات هنگام عمل زیبایی واژن

لابیاپلاستی چیست
لابیاپلاستی چیست

در روز عمل به‌هیچ‌وجه به خودتان استرس وارد نکنید. هنگامی‌که وارد اتاق عمل می‌شوید، لباس مخصوص به تن خواهید کرد و پرستار فشارخون، نبض، سطح اکسیژن و میزان تنفس شما را به طور دقیق اندازه‌گیری می‌کند. همچنین ممکن است آزمایش خون و ادرار را تکرار کرده و مجدداً آزمایش دهید. همچنین یک کاتتر ادراری را در مجرای ادرار شما قرار می‌دهد.

سپس جراح متخصص پوست اطراف واژن را بسیار تمیز کرده و حتی ممکن است موهای آن نواحی را بتراشد.

با توجه به روشی که پزشک برای لابیاپلاستی در نظر دارد، ممکن است به شما آرامش‌بخش تجویز کند یا بی‌حسی موضعی یا با بیهوشی این عمل را انجام دهد. اینکه کدام نوع بیهوشی برای شما بهتر است قبل از عمل جراحی واژن با پزشک مشورت کنید. پزشک با شما قبل از عمل زیبایی واژن در مورد اینکه کدام نوع بیهوشی مناسب‌تر است صحبت خواهد کرد.

 

اقدامات پس از عمل زیبایی واژن

لابیاپلاستی یک عمل سرپایی است که معمولاً کمتر از ۲ ساعت طول می‌کشد. پس از جراحی زیبایی پزشک شما اگر در مجرای ادرار کاتتر قرار داده باشد آن را برمی‌دارد. کم‌کم شما از بیهوشی خارج شده و هوشیارتر می‌شوید. پزشک ازنظر خونریزی شما را به طور دقیق معاینه می‌کند و دستورالعمل‌هایی را پس از ترخیص و همچنین نحوه مراقبت از زخم به شما ارائه می‌دهد تا زودتر به بهبودی کامل برسید.

ممکن است پزشک داروهایی را برای شما تجویز کند یا رژیم غذایی را در نظر بگیرد که از یبوست جلوگیری کند. زیرا شما به‌هیچ‌وجه نباید هنگام مدفوع زور بزنید زیرا ممکن است بخیه‌های شما پاره شود‌.

همچنین ممکن است محدودیت‌های فعالیت روزانه را برای شما در نظر بگیرد. پس از عمل معمولاً پزشک به شما توصیه می‌کند که چندین روز به سرکار نروید و سایر فعالیت‌های سبک خود را از سر بگیرید. اما اگر شغل شما طوری است که با بلند کردن وزنه و فعالیت بدنی سنگین سروکار دارید، ممکن است زمان بیشتری نیاز باشد که در خانه بمانید. فراموش نکنید که به مدت ۴ تا ۶ هفته باید از هرگونه فعالیت جنسی نیز خودداری کنید. همچنین تمرین‌های ورزشی دشوار و فعالیت بدنی مانند دوچرخه‌سواری، دویدن و شنا را به تأخیر بیندازید و بین ۴ تا ۶ هفته بعد از جراحی انجام دهید.

بسیار دقت کنید که پس از لابیاپلاستی برای شستن زخم ناشی از عمل، آب ولرم بدون صابون و مواد شوینده استفاده کنید. به‌هیچ‌وجه ناحیه جراحی‌شده را مالش ندهید و پس از ادرار آن ناحیه را به آرامی خشک کنید.

 

مراقبت‌های پس از جراحی زیبایی واژن

همان‌طور که می‌دانید ناحیه تناسلی زنان بسیار حساس است و نیاز به مراقبت بسیار زیادی دارد. هنگام انجام عملی مانند لابیاپلاستی، نیاز است که دستورالعمل‌های بعد از عمل و قبل از آن را به خوبی آموزش ببینید. از پزشک درخواست کنید توصیه‌های لازم را به شما ارائه دهد. همچنین باید بدانید که از دوش گرفتن طولانی‌مدت خودداری کنید. هر بار پس از شستشو جای زخم را خشک کنید و آنتی‌بیوتیک‌هایی که توسط پزشک تجویز می‌شود را برای کاهش درد و التهاب فراموش نکنید.

پس از عمل از دوچرخه‌سواری و سایر فعالیت‌های بدنی اجتناب کنید.

اگر زودهنگام به فعالیت‌های قبلی خود برگردید ممکن است بر زخم شما فشار واردشده و روند بهبودی را به تأخیر بیاندازید. همچنین لباس‌های تنگ و بدن‌نما نپوشید، زیرا باعث اصطکاک روی زخم می‌شود. فراموش نکنید که حداقل چهارتا شش هفته رابطه جنسی نداشته باشید.

 

معایب لابیاپلاستی چیست؟

شما عزیزان باید بدانید هر نوع عمل جراحی خطراتی در پی دارد. عمل لابیاپلاستی نیز از این قاعده مستثنا نیست. بعد از این نوع جراحی، ممکن است در طی دو هفته کبودی و تورم داشته باشید که بسیار طبیعی است. البته در این مدت ممکن است انجام کارهای معمول و نشستن برای شما ناراحت‌کننده باشد. پزشک برای تحمل این نوع درد، مسکن تجویز می‌کند.

البته عمل لابیاپلاستی ممکن است منجر به خونریزی، عفونت، کاهش حساسیت اندام تناسلی و هر نوع خطر احتمالی دیگری نیز شود.

وظیفه جراح این است که شما را با خطرات و عوارض احتمالی این عمل زیبایی واژن آشنا کند. اگر پس از انجام لابیاپلاستی از نتیجه آن ناراضی هستید، حتماً این موضوع را با پزشک جراح خود در میان بگذارید.

هرچند این معایب در عمل زیبایی واژن بسیار نادر است، اما ممکن است برخی از افراد به آن مبتلا شوند. عوارضی مانند

 • خونریزی
 • به جای ماندن جای زخم
 • درد هنگام رابطه جنسی و یا از دست دادن حساسیت در آن ناحیه
 • عفونت مکرر واژن
 • کبودی
 • برداشتن بیش از حد بافت کافی

شب زفاف چیست؟ چگونه به اوج لذت برسیم؟ ۵ مرحله آن را در این مقاله بخوانید:

شب زفاف چیست؟

میزان ماندگاری نتایج لابیاپلاستی

لابیاپلاستی چیست
لابیاپلاستی چیست

عمل زیبایی واژن و لابیاپلاستی یک‌بار انجام می‌شود و نتایج آن طولانی‌مدت است. ممکن است تا زمانی که عوارض ایجاد نشود، نیاز به جراحی مجدد نداشته باشید. البته اگر لابیاپلاستی با تزریق چربی و یا فیلر انجام شود، احتمالاً به مرور زمان نیاز به عمل مجدد خواهید داشت. اما توصیه تیم پزشکی مجله جوان ایرانی این است که اگر تصمیم به بچه‌دار شدن دارید، بهتر است تا پایان بارداری و زایمان تحت جراحی زیبایی واژن قرار نگیرید.

 

زمان تماس با پزشک جراح در لابیاپلاستی

برای بسیاری از افراد پس از عمل جراحی زیبایی واژن این سؤال ایجاد می‌شود که چه زمانی باید با پزشک تماس بگیرم؟ درواقع هنگامی‌که شما دچار عوارضی مانند تورم بیش از حد یا بدتر شدن درد آن ناحیه، احساس خونریزی، دیدن توده‌های مشکوک یا ترشحات تغییر رنگ داده‌شده هنگام ادرار یا مدفوع و همچنین یا باز شدن محل جراحی مواجه شدید، با پزشک موردنظر تماس بگیرید و توصیه‌های لازم را از او دریافت کنید.

 

سخن پایانی

انجام عمل لابیاپلاستی مزایا و معایب بسیار زیادی دارد. بسیاری از زنان برای کاهش لب‌های اضافی و پیچ‌خورده واژن، تحت این نوع عمل زیبایی واژن قرار می‌گیرند. البته برخی دیگر نیز پس از زایمان و یا پیری، تمایل به جوانسازی واژن خود دارند. در این مطلب از مجله جوان ایرانی به طور کامل دلایل این نوع جراحی و مراحل آن را شرح داده‌ایم. اگر شما عزیزان نیز تجربه‌ای در این مورد دارید، خوشحال می‌شویم در انتهای مقاله بخش نظرات پیام خود را ثبت کنید.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 2

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

بهار علیزاده

همیشه بهترینِ خودم، خاص و منحصر به فرد! دیجیتال مارکتینگ و سئو نظرمه. زندگی برای من مسابقه نیست! از مسیر لذت می‌برم... راز خوشحالیِ من: کمک به دیگران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا