انگیزشی و بهبود فردیکسب و کار

آیا در شروع هفته کاری اضطراب دارید؟ علت استرس شغلی

چگونه اضطراب و استرس را در شروع هفته کاری کاهش دهید

اگر غروب جمعه و پیش از شروع هفته کاری احساس اندوه، بی‌قراری و اضطراب دارید، همچنین در هر هفته نیز این احساس شما تکرار می‌شود، باید بدانید که شما مبتلا به استرس یا اضطراب شروع هفته کاری شده‌اید. ابتدا باید علت آن را پیدا کرده و سپس به راهکارهای مقابله با آن بپردازید. درواقع برای اینکه یک هفته جدید را بسیار خوب شروع کنید، نیاز است که انگیزه خود را تقویت کرده و به آرامش برسید. در این مطلب از مجله جوان ایرانی علت این نوع استرس را پیدا کرده و سپس به راهکارهای مقابله با اضطراب در شروع هفته کاری می‌پردازیم.

 

علت اضطراب در شروع هفته کاری

چندین دلیل وجود دارد که ممکن است شما در شروع اول هفته کاری که برای ایرانی‌ها شنبه و برای خارجی‌ها دوشنبه است، اضطراب داشته باشید. در این بخش از مجله جوان ایرانی به بررسی این دلایل می‌پردازیم.

داشتن یک شغل پراسترس

اگر شغل شما پر از استرس است، احتمالاً از فکر کردن به آن نیز دچار اضطراب می‌شوید. اگر این احساس استرس و اضطراب درون شما بسیار زیاد است و نمی‌توانید با آن مقابله کنید، بهتر است به دنبال تغییر شغل خود باشید.

شروع یک هفته پرمشغله

مدیریت اضطراب در شروع هفته کاری

اگر شغل شما به صورتی است که باید چندین کار را با هم انجام دهید و بسیار پرمشغله هستید، ممکن است در صبح شنبه استرس و اضطراب بسیار زیادی داشته باشید. حتی ممکن است مسئولیت‌های خانوادگی را نیز بر دوش بکشید! شما عزیزان باید مراقب باشید تمام این کار ها روی هم باعث احساس تنش و استرس درون شما می‌شود.

عدم اتمام کارها در هفته قبل

اگر شما در هفته‌ای که گذشت کارهای خودتان را به پایان نرسانده و وظایف نیمه‌تمام بسیار زیادی داشته باشید، ممکن است از شروع هفته کاری خود اضطراب زیادی بگیرید، زیرا احساس می‌کنید که کارهای زیادی برای انجام دادن دارید.

تلاش برای ایجاد تعادل بین کار و منزل

برخی از افراد برای اینکه بتوانند به کارهای مرتبط با شغلشان و کارهای منزل تعادل ایجاد کنند، ممکن است دچار استرس شوند‌.

نارضایتی شغلی

اگر قبل از شروع هفته کاری کمی اضطراب دارید، می‌تواند طبیعی باشد. اما برخی از مشکلات روانی پنهان وجود دارد که باعث ایجاد این نوع استرس می‌شود. به عنوان مثال اگر شما از کارتان لذت نمی‌برید و یا اینکه در زندگی  شخصی مشکلی دارید، ممکن است دچار اضطراب شروع هفته کاری شوید.

ابتلا به فرسودگی شغلی

اگر در شروع هفته کاری استرس دارید، ممکن است مبتلا به فرسودگی شغلی شده باشید. درواقع شما باید بدانید که بیش‌ازحد کار کردن به زودی شما را از پا می‌اندازد. در این صورت باید انرژی بسیار زیادی را صرف کنید، درنتیجه به مشکلات روانی و جسمی مبتلا می‌شوید. بنابراین سعی کنید بین کار و زندگی خود تعادل ایجاد کنید.

آیا در محیط کار استرس دارید؟ بهترین راهکارها برای مقابله با آن را در این مطلب بخوانید:

مدیریت استرس در محیط کار

مدیریت اضطراب در شروع هفته کاری

مدیریت اضطراب در شروع هفته کاری
مدیریت اضطراب در شروع هفته کاری

در این بخش از جوان ایرانی به راهکارهایی می‌پردازیم که با رعایت آن‌ها می‌توانید هفته خوب با حداقل استرس را شروع کنید.

از آخر هفته‌ها بهره ببرید

شما عزیزان باید در آخر هفته‌ها استراحت کافی داشته باشید. دقت کنید هر کاری که باعث شادی و آرامش شما می‌شود را در آخر هفته قرار دهید. در برخی از مواقع ممکن است مشاهده فیلم سرگرم‌کننده و یا کتاب آرام‌بخش در شب برای شما مفید باشد.

امید به آینده‌ای روشن

صبح پس از تعطیلات که برای ایرانی‌ها شنبه و برای خارجی‌ها دوشنبه هست را با امید به آینده‌ای روشن شروع کنید. از خودتان بپرسید هدف نهایی شما از زندگی چیست! برای رسیدن به آنچه اقداماتی باید انجام دهید؟ برای این‌که بتوانید رضایت خود را در زندگی جلب کنید، باید چه‌کارهایی انجام دهید؟ به نیازهای کارفرما توجه کنید و مطمئن شوید که مدیریت از شما چه انتظاراتی دارد و چگونه باید آن را برآورده کنید.

به خاطر سپردن اهداف

در صبح پس از تعطیلات، هنگامی‌که در مسیر خود برای رسیدن به محل کار هستید، به اهداف خود فکر کنید. به این موضوع تمرکز کنید که چه چیزی باعث می‌شود که شما به محیط کار بروید. برای اینکه رضایت کاملی از شغل خود داشته باشید، شما باید بتوانید حقوقی بیشتر از آنچه نیاز دارید را دریافت کنید. یک هدف قوی از کار خود ایجاد کنید تا به شما انگیزه بدهد.

استراحت کافی در شب آخر تعطیلات

هیچ‌وقت اهمیت داشتن الگوی خواب منظم را دست کم نگیرید. سعی کنید اگر ایرانی هستید جمعه‌شب و اگر خارجی هستید یکشنبه شب خوبی را داشته باشید‌ درواقع باید بتوانید در آن شب استراحت کافی باکیفیت بالا را داشته باشید تا صبح هنگام بانشاط به محل کار بروید. خواب کافی باعث تقویت سلامتی و سیستم ایمنی شما می‌شود. قبل از اینکه به محل کار خود بروید، یک پیاده‌روی کوچک داشته باشید تا جریان خون در بدن شما گسترش یابد، همچنین میزان اکسیژن شما تقویت‌شده و سلامتی جسمی شما نیز بهبود یابد.

ایجاد تغییرات در زندگی

مدیریت اضطراب در شروع هفته کاری
مدیریت اضطراب در شروع هفته کاری

کارفرماها معمولاً به کارمندان شاد و باانگیزه نیاز دارند. بنابراین اگر از هر موضوعی احساس ناراحتی می‌کنید، برای ماندگاری در شغل خود به دنبال تغییر احساساتتان باشید تا شما به یک کارمند خوشحال تبدیل شوید. پیشرفت‌های احتمالی محیط کار را شناسایی کنید‌. همچنین شما عزیزان می‌توانید با مدیر خود جلسه بگذارید و در مورد ایده‌هایی که دارید صحبت کنید. خلاصه هر کاری انجام دهید تا شما فرد ناراحتی نباشید. در این صورت میزان اضطراب و استرس شما در شروع هفته نیز کاهش پیدا می‌کند.

تصمیم برای تغییر شغل

اگر در شروع هر هفته کاری در تمام ماه احساس اضطراب و بدبختی می‌کنید، زمان آن رسیده است که برای تغییر شغل خود اقدام کنید. شما حتی می‌توانید با یک متخصص صحبت کنید تا برای این‌گونه تغییرات به شما راهکارهای مفید را ارائه دهد.

تقویت سیستم ایمنی بدن

در برخی از مواقع سیستم ایمنی بدن باعث ایجاد استرس و اضطراب در شما می‌شود. بنابراین سعی کنید با سبک زندگی سالم و رژیم غذایی مناسب، سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید.

تغذیه سالم در اول صبح

در شروع هفته کاری دقت کنید که نوع تغذیه اشتباه شما می‌تواند سطح بالاتری از استرس را برای شما رقم بزند. اگر اول صبح قهوه بنوشید، سطح کورتیزول در بدن شما بسیار افزایش پیدا کرده و درنتیجه استرس و اضطراب شما نیز افزایش می‌یابد. همچنین اگر شب قبل از آن خواب کافی نداشته باشید، احتمالاً صبح با استرس فراوان از خواب بیدار خواهید شد.

بنابراین سعی کنید صبحانه‌ی سالمی داشته باشید. حتی شما می‌توانید در اول صبح به کافه موردعلاقه خود بروید، و در هوای سالم نفس کشیده و یک روز عالی را برای خود شروع کنید.

جدا کردن افکار محل کار و خانه

همیشه سعی کنید در روز تعطیل و هنگامی‌که در خانه هستید، مشغله‌های مربوط به کار را ممنوع کنید! هر وقت متوجه شدید که مغز شما به سمت کار می‌رود، سریع از آن افکار دست کشیده و به خودتان بگویید که به زودی هفته‌کاری فرامی‌رسد و شما می‌توانید هرچقدر خواستید در مورد مسائل کاری فکر کنید. اگر در محیط خانه کار می‌کنید و دورکار هستید، این‌که بتوانید به خودتان استراحت دهید و زندگی شخصی را از کارتان جدا کنید یک عملکرد بسیار حرفه‌ای می‌طلبد. درواقع شما باید یک فضای کاری مشخص در منزل فراهم کنید که فقط در آنجا در مورد مسائل کاری فکر کنید. در روزهای تعطیل به این فضا نروید تا بتوانید استرس شروع هفته کاری خود را از بین ببرید.

تمرین استراتژی‌های آرام‌بخش

اگر شما در شروع هفته کاری بسیار استرس دارید، سعی کنید در روز قبل از آن‌که تعطیل هستید، چندین استراتژی مؤثر برای احساس آرامش را هم از نظر ذهنی و هم از نظر فیزیکی برای خود فراهم کنید. به عنوان مثال می‌توانید یک دوش آب گرم گرفته، به موسیقی آرام‌بخش گوش دهید، نفس عمیق کشیده و به آرامش برسید.

مشتاق شروع هفته کاری

سعی کنید در انتهای روز تعطیل که برای خارجی‌ها یکشنبه شب و برای ایرانی‌ها جمعه‌شب است، برای فعالیت‌های فردای آن شب برنامه‌ریزی کنید. درواقع نشان دهید که مشتاق شروع هفته کاری هستید، بسیار هیجان‌زده باشید و برخی از ایده‌ها را پیش‌بینی کنید. شما می‌توانید در این روز تعطیل با یک دوست خوب قرار گذاشته و با هم ناهار میل کنید. یا اینکه فیلم موردعلاقه خود را تماشا کنید، همچنین می‌توانید در کلاسی که به شما احساس خوبی می‌دهد، همچنین میزان استرس و اضطراب شما را کاهش می‌دهد شرکت کنید. برخی از افراد به صنایع‌دستی و کارهای هنری علاقه دارند که می‌توانید در این روز آن‌ها را انجام دهید.

طبع و خواص اسطوخودوس چیست؟ درمان استرس و تقویت ذهن با آن را در این مطلب بخوانید:

خواص اسطوخودوس چیست؟

تمرکز روی زمان حال

مدیریت اضطراب در شروع هفته کاری
مدیریت اضطراب در شروع هفته کاری

برای اینکه از اضطراب در شروع هفته کاری پیشگیری کنید، هیچ‌وقت به گذشته فکر نکنید و یا اینکه در آینده زندگی نکنید. بر روی زمان حال تمرکز کنید. درواقع سعی کنید که نگرانی‌های خود در مورد آینده و گذشته را کم کنید. یعنی به این مورد فکر کنید که هم‌اکنون چه کاری می‌توانید برای آرامش خود انجام دهید. برخی از افراد از طبیعت لذت می‌برند، بنابراین می‌توانید به بیرون بروید و از هوای آزاد بهره‌مند شوید. برخی از افراد احتیاج به استراحت دارند. به طور کلی هر فردی برای رسیدن به آرامش نیاز به تکنیک منحصر به فرد خود دارد‌.

یادداشت افکار خود

اگر در مورد تغییراتی که انجام داده‌اید ‌و همچنین شروع هفته کاری بیش‌ازحد نگرانی دارید، سعی کنید که افکار خود و هر آن چیزی که در مورد آن نگران هستید را یادداشت کنید. شما می‌توانید یک دفتر خاطرات برای خود برداشته و هر آنچه که به ذهنتان می‌رسد را بنویسید.

در میان گذاشتن احساسات خود

اگر احساس انزوا و یا تنهایی می‌کنید سعی کنید احساسات خود را با افراد دیگری که به آن‌ها اعتماد دارید در میان بگذارید. شما می‌توانید از یک روان‌پزشک نیز کمک گرفته و هر آنچه در ذهنتان می‌گذرد را با او در میان بگذارید. افرادی هستند که می‌توانند از شما حمایت کرده تا احساسات شما نسبت به زندگی تغییر کرده و بتوانید خودتان را پیدا کنید.

 

سخن پایانی

احساس اضطراب در روز پس از تعطیلات که برای ایرانی‌ها روز شنبه و برای خارجی‌ها روز دوشنبه است، به هیچ وجه یک اصطلاح علمی نیست! اما باید بدانید که کاملاً رایج است. همان‌طور که گفتیم به حالتی گفته می‌شود که شما با استرس و اضطراب در اول هفته بیدار می‌شوید. در این صورت کورتیزون یا هورمون استرس در بدن شما اول صبح ترشح می‌شود. در این مطلب از مجله جوان ایرانی به دلایل این نوع اضطراب در شروع هفته کاری پرداخته و راهکارهای مقابله با آن را توضیح دادیم. اگر شما عزیزان نیز تجربه‌ای در این مورد دارید، خوشحال می‌شویم نظر خود را در انتهای مقاله با ما و دیگر مخاطبان مجله جوان ایرانی در میان بگذارید.

امیدواریم این مطلب از مجله جوان ایرانی به شما کمک کند تا بتوانید بر اضطراب صبح شنبه غلبه کنید و آن هفته را با موفقیت و دید مثبت‌تری پشت سر بگذارید.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

بهار علیزاده

همیشه بهترینِ خودم، خاص و منحصر به فرد! دیجیتال مارکتینگ و سئو نظرمه. زندگی برای من مسابقه نیست! از مسیر لذت می‌برم... راز خوشحالیِ من: کمک به دیگران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا