مهارت های زندگی

مبارزه با افسردگی پس از طلاق: علائم آن در زنان + مردان چیست؟

زندگی پس از طلاق برای مردان و زنان چگونه است؟ درمان افسردگی بعد از جدایی

بسیاری از افراد پس از طلاق با طیف وسیعی از احساسات منفی مواجه می‌شوند. سازگاری با این نوع زندگی ممکن است از چند هفته تا چندین سال طول بکشد، در طی این مسیر برخی از افراد به شدت غمگین می‌شوند. در این بخش از جوان ایرانی به بررسی نشانه های افسردگی پس از طلاق پرداخته، سپس دلایل این نوع غم و اندوه بسیار زیاد را برای شما عزیزان بیان کرده و سپس به نحوه مقابله با افسردگی بعد از طلاق می‌پردازیم.

 

نشانه‌های افسردگی پس از طلاق

بسیاری از افراد نمی‌توانند تشخیص دهند که آیا این غم و اندوه آن‌ها پس از طلاق به افسردگی تبدیل شده است یا خیر. در ادامه علائم افسردگی پس از طلاق را برای شما بیان می‌کنیم و باید بیشتر مراقب خودتان باشید. اگر این علائم بیش از دو هفته طول بکشد، باید آن نشانه‌ها را جدی بگیرید.

 • دوری از خانواده، آشنایان و دوستان
 • عدم تمرکز در محل کار
 • پرخاشگری
 • از دست دادن اشتها
 • مشکلات بی‌خوابی یا خواب زیاد
 • احساس خستگی
 • احساس ناامیدی و بدبینی
 • افکار خودکشی
 • کاهش توانایی در تصمیم‌گیری
 • احساس گناه و بی‌ارزشی
 • گرفتگی، سردرد و بدن‌درد
 • گریه کردن‌های زیاد
 • بی‌علاقگی به فعالیت‌ها
 • تغییر در اشتها مانند زیاد و یا کم خوردن

دقت کنید اگر دچار بیماری‌هایی مانند دیابت، سرطان و یا بیماری قلبی باشید خطر ابتلا به افسردگی در شما بیشتر است. همچنین اگر در خانواده شما، سابقه افسردگی وجود دارد، احتمال ابتلای شما نیز بیشتر است.

 

دلایل افسردگی بعد از طلاق

مقابله با افسردگی بعد از طلاق
مقابله با افسردگی بعد از طلاق

افراد بسیاری پس از طلاق دچار تغییرات خلقی افسردگی و اضطراب می‌شوند‌‌. حتی برخی از آن‌ها انزوای اجتماعی و مشکلات سلامتی را تجربه می‌کنند.

ازآنجایی‌که طلاق به معنای پایان یک ازدواج بوده و فرد رابطه صمیمی خودش را از دست می‌دهد، ممکن است دچار افسردگی و اندوه شود.

افرادی که زندگی خود را دوست دارند، اما مجبور هستند که طلاق بگیرند و بر این باورند که طلاق امری اشتباه است، افسردگی بیشتری را تجربه خواهند کرد.

معمولاً زنان پس از طلاق بیشتر دچار افسردگی می‌شوند، زیرا آن‌ها معمولاً از عزت نفس پایین‌تری رنج می‌برند. البته مردان نیز مبتلا به مشکلات جدی‌تری می‌شوند که در ادامه شرح خواهیم داد.

 

مقابله با افسردگی بعد از طلاق

برای اینکه بتوانید با افسردگی پس از طلاق مقابله کنید، باید به خودتان فرصت دهید تا التیام پیدا کنید. در این بخش از جوان ایرانی به روش‌های مهم برای مقابله با افسردگی بعد از طلاق می‌پردازیم.

داشتن تغذیه سالم

برای اینکه تمرکز داشته باشید، نیاز است که سالم بخورید. اگر سلامتی خود را اولویت قرار دهید، هم ازنظر جسمی و هم از نظر ذهنی بهبود پیدا کرده و به مرور زمان احساسات شما تغییر پیدا می‌کرده و از احساسات منفی دور خواهید بود. به عنوان مثال می‌توانید به جای نوشیدن مشروبات الکی از تنقلات سالم مانند شکلات تلخ استفاده کنید.

با دیگران معاشرت کنید

سعی کنید با افرادی که به آن‌ها اعتماد دارید ارتباط گرفته و کمتر تنها باشید. همچنین می‌توانید با افراد جدید ملاقات کنید تا اعتماد به نفس لازم برای گذراندن این دوران را پیدا کنید.

عدم سرزنش خود

سعی کنید با خودتان مهربان باشید و شروع به سرزنش خود نکنید. پس از طلاق ممکن است افکار منفی بسیاری در ذهن شما ایجاد شود. اما اگر مهربان بودن و دوست داشتن خود را تمرین کنید می‌توانید به این‌گونه افکار غلبه کنید. حتی سعی کنید از جملات مثبت برای صحبت کردن با خودتان استفاده کنید.

از دیگران کمک بخواهید

شما عزیزان می‌توانید با افرادی که در اطرافشان احساس امنیت می‌کنید مشورت کرده و از آن‌ها بخواهید که شما را حمایت کنند. همچنین می‌توانید به یک متخصص نیز مراجعه کنید تا به شما کمک کند احساسات منفی خود را اصلاح کرده و مهارت‌های لازم برای مقابله با افسردگی بعد از طلاق را به دست آورید.

به خودتان فرصت دهید

هیچ‌وقت به خودتان فشار نیاورید و سعی نکنید احساسات دردناکتان را سرکوب کنید. شما عزیزان می‌توانید به خودتان فرصت داده تا به بهبودی برسید. فراموش نکنید اگر احساسات منفی خود را سرکوب کنید، ممکن است بعداً دوباره عود کرده و دچار بیماری‌های روحی روانی بیشتری شوید. بنابراین اجازه دهید احساسات بد ناشی از این تغییر بزرگ در زندگی به مرور زمان بهبود یابد.

تمرکز روی نقاط قوت خود

شما باید بدانید که حتی قبل از رابطه تنها بودید، آن روزها زندگی خود را به خوبی پیش می‌بردید و این احساسات منفی را نداشتید. پس به نقاط قوت خود تمرکز کرده تا آینده شما بتواند بسیار درخشان باشد و کنترل آنچه که اتفاق می‌افتد کاملاً در دستان شما باشد. بنابراین این احساسات منفی را از زندگی خود حذف کنید.

ورزش روزانه داشته باشید

حتی اگر تمایلی به انجام ورزش ندارید، خودتان را مجبور کنید که به مدت ۲۰ تا ۴۰ دقیقه در روز ورزش کنید. حتی می‌توانید پیاده‌روی رفته و حرکات کششی انجام دهید. به مرور زمان متوجه خواهید شد که علائم افسردگی شما بسیار کاهش پیدا می‌کند.

به خودتان برسید

حمام بروید و سپس یک فیلم با احساس خوب را مشاهده کنید. اگر دارای فرزند هستید، همچنین می‌توانید یک یا دو ساعت به همراه او بیرون رفته و به مکان‌های تفریحی بروید. به‌طورکلی هر کاری که باعث احساس خوب شما می‌شود را انجام دهید.

چگونه با افسردگی ناشی از بیکاری مقابله کنیم؟ علائم آن چیست؟

مقابله با افسردگی ناشی از بیکاری

داشتن خواب کافی

مقابله با افسردگی بعد از طلاق
مقابله با افسردگی بعد از طلاق

شما عزیزان باید بدانید که افسردگی خطر اختلالات خواب و بی‌خوابی را بسیار افزایش می‌دهد. همچنین بی‌خوابی نیز باعث ابتلا به افسردگی می‌شود. بنابراین برنامه روتین شبانه خود را تنظیم کرده و به آرامش بدن و ذهن خود بپردازید. به عنوان مثال می‌توانید این شب‌ها یک فنجان چای بابونه دم کنید، کتاب بخوانید، دوش گرفته و استراحت کافی داشته باشید. البته فراموش نکنید که از وسایل الکترونیکی مانند موبایل هنگام خواب نیز پرهیز کنید، زیرا مانع خواب راحت شما می‌شود.

تعیین اهداف جدید

حتماً در زندگی خود اهداف جدید تعیین کنید. درواقع این مورد می‌تواند دوره‌ای از رشد شخصی شما باشد. سرگرمی‌های جدید پیدا کرده و یا حتی می‌توانید شغل خود را اصلاح کنید. فراموش نکنید اگر شما در زندگی اهداف جدیدتری ایجاد کنید، درنتیجه اعتماد به نفس شما تقویت شده و کمک بسیار زیادی برای رهایی از افسردگی به شما می‌کند. شما می‌توانید پس از طلاق زندگی بسیار خوبی داشته باشید و به موفقیت‌های زیادی نیز برسید. این احساس جدیدی که نسبت به زندگی دارید، اگر همراه با آرامش و خوشبختی باشد باعث می‌شود در زندگی لذت بیشتری ببرید.

صبر و حوصله داشته باشید

برای اینکه از یک موقعیت دشوار مانند طلاق گذر کنید، نیاز است که صبر و حوصله بسیار زیادی به خرج دهید. درواقع به خودتان اجازه دهید تا احساس غمگینی، عصبانیت، خشم و یا هر نوع احساس دیگری را تجربه کنید تا بتوانید با موضوع طلاق کنار آمده و با شرایطی که نسبت به آن ایجاد می‌شود مقابله کنید.

خودداری از تصمیمات مهم زندگی

از آنجایی که طلاق یک فرایند استرس‌زا بوده که بر قضاوت شما نیز تأثیر بسیار زیادی می‌گذارد، بنابراین سعی کنید قبل از اینکه برای زندگی خود هر نوع تصمیم مهمی بگیرید صبر کنید تا احساسان درونی شما بهتر شود. حتی برای شروع یک رابطه عاشقانه جدید نیز عجله نکنید. شما نیاز دارید که این فرایند پر از استرس و اضطراب را به آهستگی بگذرانید.

تمرکز روی پیشرفت تدریجی

از آنجایی که علائم افسردگی با گذشت زمان بهبود می‌یابد، بنابراین سعی کنید که روی پیشرفت تدریجی خود تمرکز کنید و بدانید که این تغییرات شما در طول چند هفته به ثمر می‌نشیند نه به صورت روزانه!

بهداشت را رعایت کنید

برخی از افراد به دلیل افسردگی بسیاری از وظایف روزانه جهت بهداشت خود را انجام نمی‌دهند! اما شما باید سعی کنید به این موضوع اهمیت داده و برای خودتان وقت کافی بگذارید. زیرا نادیده گرفتن این موضوع باعث می‌شود شما به بیماری‌های مختلفی مبتلا شوید‌. روزانه مسواک بزنید، دوش بگیرید و از عطرهای خوب استفاده کنید. اگر برای پوشیدن لباس‌های جدید هیچ علاقه‌ای ندارید حداقل لباس‌های زیر خود را روزانه عوض کنید. حتی اگر حوصله ندارید به اجبار این کارها را انجام دهید. فراموش نکنید که پیاده‌روی با دوست و یا فرزندان به طرز شگفت‌انگیزی معجزه می‌کند و در تقویت روحیه شما بسیار مفید است.

بسیار بنویسید

می‌توانید یک دفتر خاطرات برداشت و احساسات خود را بنویسید. از اینکه تمامی احساسات را درون خود پنهان کنید به شدت پرهیز کنید! حتی می‌توانید با افرادی که آن‌ها را نمی‌شناسید صحبت کرده تا از نظر احساسی تخلیه شوید. شما عزیزان باید بدانید که طلاق و جدایی یک تجربه دل‌خراش است و ممکن است به شما ضربه مهلکی وارد کند. بنابراین هیچ‌وقت سعی نکنید که احساسات خود را نادیده بگیرید. حتی می‌توانید حرف‌هایی که می‌خواهید به همسر سابق خود بگویید را در یک برگه نوشته و کاغذ آن را دور بیندازید.

شرایط طلاق غیابی چیست؟ نحوه اعتراض به آن چگونه است؟

شرایط طلاق غیابی

توصیه‌های پزشک برای غلبه بر افسردگی بعد از طلاق

مقابله با افسردگی بعد از طلاق
مقابله با افسردگی بعد از طلاق

اگر علائم افسردگی شما برای بیشتر از دو هفته طول کشید، درنتیجه می‌توانید به پزشک مراجعه کنید. هنگام ملاقات با پزشک می‌توانید دوست خود را نیز همراه خود ببرید. همچنین می‌توانید یک دفترچه یادداشت برداشته تا هر چیزی که پزشک می‌گوید را یادداشت کنید.

پزشک شما ممکن است داروهای ضدافسردگی و ضد اضطراب تجویز کند، همچنین به روان‌درمانی پرداخته و یا اینکه درمان‌های جایگزین مانند طب سوزنی و ماساژ درمانی را برای شما تجویز کند. همچنین تکنیک‌های تمدد اعصاب مانند یوگا و یا کلاس‌های ورزشی را به شما پیشنهاد می‌دهیم. اگر شما افسردگی بالینی داشته باشید، درنتیجه ناراحتی‌ها و اندوه‌های طلاق چند برابر می‌شود و باید تلاش بیشتری برای بهبود حال خود کنید.

 

پیشگیری از خودکشی بعد از طلاق

طی تحقیقات انجام شده احتمال خودکشی در افرادی که طلاق می‌گیرند بسیار زیاد است. هرچند ممکن است پذیرش آن سخت باشد، اما باید بدانید که این‌ حوادث واقعاً وجود دارد. البته ابتدا فرد مبتلا به انزوای اجتماعی شده و در سکوت رنج می‌برد. اگر این انزوا منجر به افسردگی شود، ممکن است به افکار و اعمال خودکشی نیز تبدیل شود. احتمال خودکشی در افراد مطلقه سه برابر افراد متأهل است و همچنین مردان ۸ برابر بیشتر از زنان مطلقه احتمال خودکشی دارند. بنابراین درصد بسیار زیادی از افراد جامعه پس از طلاق ممکن است دست به خودکشی بزنند. اما شما عزیزان باید حمایت دیگران بهره برده و از دوستان و نزدیکان خود کمک بخواهید. اگر کسی را ندارید به روانشناس مراجعه کرده و اجازه دهید او نیز از شما حمایت کند.

امروزه برای دریافت برخی از پشتیبانی‌ها و یا حمایت‌ها نیاز است که هزینه کنید. مراجعه به تراپیست یکی از این هزینه‌های مفید است. فراموش نکنید که تمامی افراد ممکن است ناراحتی پس از طلاق را تجربه کنند، اما شما نباید اجازه دهید که این ناراحتی منجر به افسردگی و سپس خودکشی شود.

هشدار: به هیچ وجه مواد مخدر و الکل مصرف نکنید و یا اگر مصرف‌کننده هستید آن را ترک کنید. زیرا باعث تشدید احساسات ناشی از افسردگی در شما می‌شود.

 

برای رفع افسردگی ناشی از روزمرگی چه راهکارهایی لازم است؟

رفع افسردگی ناشی از روزمرگی

تفاوت افسردگی در مردان و زنان پس از طلاق

مقابله با افسردگی بعد از طلاق
مقابله با افسردگی بعد از طلاق

مردان و زنان به طور متفاوتی به افسردگی پس از طلاق مبتلا می‌شوند. زنان معمولاً احساس گناه کرده و یا خود را بی‌ارزش دانسته و مدام احساس غم و اندوه دارند، اما مردان معمولاً در خواب آن‌ها مشکل ایجاد شده و مبتلا به نوشیدن الکل و یا سوءمصرف مواد مخدر می‌شوند. به دلیل اینکه مردان بسیار کمتر از زنان به دنبال درمان خود هستند درنتیجه همان‌طور که گفتیم آمار خودکشی در مردان بسیار بالاتر از زنان است و آن‌ها بیشتر منزوی می‌شوند، زیرا معمولاً نمی‌خواهند که احساسات خود را بیان کنند. معمولا پس از مدتی مردها از طلاق خود پشیمان می‌شوند.

درهرصورت چه زن باشید و چه مرد به هیچ وجه نباید احساس غم و شرمندگی کنید. شما باید بدانید که به زودی از این دوران گذر خواهید کرد و زندگی بسیار خوبی را خواهید داشت. بنابراین لازم است که روند بهبودی خود را در اولویت قرار دهید.

 

سخن پایانی

همان‌طور که می‌دانید زندگی پس از طلاق ممکن است بسیار دشوار شود. اگر بچه‌ها در این موضوع درگیر باشند، این مقوله به چالش بزرگتری تبدیل می‌شود. اما با راهکارهایی که در این مطلب بیان شد می‌توانید خودتان را نجات دهید. برای برخی از مردم صحبت کردن در مورد احساساتشان بسیار سخت است و فکر می‌کنند که باید تمام تغییرات درونی‌شان را پنهان کنند. درحالی‌که شما باید بدانید که افسردگی یک بیماری است و نیاز به درمان دارد. شما عزیزان باید بتوانید احساسات خود را نمایش داده و از دیگران کمک بگیرید.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 4 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

بهار علیزاده

همیشه بهترینِ خودم، خاص و منحصر به فرد! دیجیتال مارکتینگ و سئو نظرمه. زندگی برای من مسابقه نیست! از مسیر لذت می‌برم... راز خوشحالیِ من: کمک به دیگران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا