بیوگرافی و زندگی نامهفرهنگ و هنر

پدر علم پزشکی کیست؟ بیوگرافی کامل بقراط

پدر علم پزشکی کیست؟ آشنایی با زندگی بقراط

به نظرتان پدر علم پزشکی کیست؟ بقراط کوس متولد حدود 460 قبل از میلاد به‌عنوان پدر علم پزشکی شناخته شده است. بقراط پزشکی را متحول کرد. در ادامه با پدر علم پزشکی بیشتر آشنا می‌شویم.

زندگی بقراط

پزشک یونانی قرن دوم سورانوس اولین کسی بود که زندگی‌نامه بقراط را نوشت. بعد از آن زندگی‌نامه‌هایی همچون سودا و اثری از تیتز در قرن 10 و 12 پس از میلاد نوشته شد. افلاطون در پروتاگوراس و فایدروس و کتاب سیاست ارسطو نیز از بقراط یاد شده است.

بقراط بعد از آموختن علوم در مکتب پدر، نزد دیمقراطیس فیلسوف بزرگ به آموختن ادامه داد. او مدتی به‌عنوان پزشک دوره‌گرد در یونان و آسیای صغیر به کار مشغول بود. او در سال 375 پیش از میلاد در شهر لاریسا درگذشت.

سوگندنامه بقراط

من به آپولون، پزشک آسکلیپوس، هیژیا و پاناکیا سوگند یاد می‌کنم و همهٔ خدایان و ایزدان را گواه می‌گیرم که در گسترهٔ قدرت و بر پایهٔ داوری خود، به مفاد این سوگندنامه و تعهدنامهٔ کتبی وفادار باشم.

سوگند یاد می‌کنم کسی را که به من پیشهٔ پزشکی خواهد آموخت؛ مانند پدر و مادر خویش بینگارم و چنانچه نیازمند باشد، درآمد خود را با وی تقسیم کنم و احتیاجاتش را برطرف سازم.

پسرانش را همچون برادرانم بدانم و چنانچه بخواهند به تحصیل پزشکی بپردازند بدون مزد یا قراردادی، پیشهٔ پزشکی را به آن‌ها بیاموزم.

سوگند بقراط

اصول دستورهای کلی، دروس شفاهی و همهٔ دانسته‌های پزشکی را جز به پسران خویش، پسران استادم و شاگردانی که مطابق قانون پزشکی پذیرفته شده و سوگند یاد کرده‌اند به دیگران نیاموزم.

پرهیز غذایی را بر حسب توانایی و داوری خود به سود بیماران تجویز خواهم کرد نه به زیان آن‌ها و به خواهش هیچ فردی به هیچ‌کسی داروی کشنده نخواهم داد و موجب تلقین چنین اندیشه‌ای نیز نخواهم بود.

همچنین ابزار سقط‌جنین را در اختیار هیچ‌کدام از زنان نخواهم گذاشت. با پرهیزکاری و تقدّس، زندگی و پیشه خود را نجات خواهم داد.

بیماران سنگ دار را جراحی نخواهم کرد و این کار را به اهل‌فن واگذار خواهم نمود. در هر خانه‌ای که باید درآیم برای سودمندی به حال بیماران وارد خواهم شد و از هر کار زشت ارادی و آلوده‌کننده به‌ویژه از اعمال ناهنجار با زنان و مردان، خواه آزاد و خواه برده باشند، پرهیز خواهم کرد.

آنچه در زمان انجام دادن پیشه خود و حتی خارج از آن دربارهٔ زندگی مردم خواهم دید یا خواهم شنید که نباید فاش شود، به هیچ‌کس نخواهم گفت؛ زیرا این‌گونه دانسته‌ها را باید به گنجینهٔ اسرار سپرد.

اگر به همهٔ این سوگندنامه وفادار باشم و به آن افتخار کنم باشد که از زندگی و پیشه خود برخوردار شوم و همیشه در بین مردان، سربلند و مفتخر باشم؛ اما اگر آن را نقض کنم و به سوگند خویش پشت نمایم از زندگی و پیشه خود بهره نبرم و همواره در میان مردان، سرافکنده و شرمسار باشم.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

زهرا سامره

من با تجربه‌ام به شرکت‌ها از طریق تولید و توسعه محتوا کمک می‌کنم تا کسب‌و‌کار خود را رشد داده و به اهداف خود برسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا