حیوانات خانگیسبک زندگی

چطور عروس هلندی را دستی کنیم؟ (آموزش اجتماعی کردن)

چطور عروس هلندی را دستی کنیم؟ چگونه این پرنده را اجتماعی کنیم؟

عروس هلندی‌های رام می‌توانند برای نوازش، بازی، صحبت، همراهی یا حتی رقصیدن با موسیقی برای شما سرگرم‌کننده باشند، اما رسیدن به این نقطه می‌تواند کمی نیاز به زمان و تلاش شما داشته باشد. حال آمده‌ایم ببینیم برای این اهداف چه‌کار باید انجام داد؟ اصلاً چطور عروس هلندی را دستی کنیم؟

هنگام رام و دستی کردن عروس هلندی، مهم است که به‌آرامی پیش بروید (صبور باشید) و او را در جلسات کوتاه و در یک منطقه آرام آموزش دهید. اگر پرنده شما جوان است، احتمالاً شانس بیشتری خواهید داشت و تمرینات شما سریع‌تر پیش می‌روند.

اجتماعی کردن عروس هلندی

در اطراف یک عروس هلندی جدید ساکت و محجوب باشید و در برابرش لجاجت را کنار بگذارید. تا زمانی که چند هفته به محیط جدید خود عادت نکرده است، شروع به رام کردن نکنید و در یک منطقه ساکت و آرام به دور از هیاهو او را نگه دارید.

با او صحبت کنید

از بیرون قفس با پرنده‌تان صحبت کنید. شما می‌توانید هر چیزی که دوست دارید به او بگویید، تا زمانی که صدای شما آرام باشد. حتی نباید صدای شما ناگهانی تغییر کند. همچنین سعی کنید آهسته صحبت کنید نه بلند.

اگر قدتان از قفس بلندتر است، خود را کمی پایین‌تر از سطح چشم پرنده بیاورید تا شما را راحت ببینید. این کار را چند روز قبل از هر گونه آموزش پرنده انجام دهید.

مطمئن شوید که پرنده با شما راحت است. زمانی که پرنده به صدای شما عادت کرد، برای صحبت با عروس هلندی بنشینید، حال او شروع به حرکت به سمت شما می‌کند. اینجاست که می‌توانید شروع به آموزش پرنده خود کنید، اما آرام.

غذا دادن

در مرحله بعد به عروس هلندی خود غذا بدهید. معمولاً از ارزن برای تربیت این پرنده استفاده می‌شود، زیرا پرندگان معمولاً مشتاق غذا هستند، اما می‌توانید از هر غذای مناسب و مخصوص این پرنده در مقادیر کم استفاده کنید.

غذا را از بین میله‌های قفس نگه دارید، اما نه مستقیماً در صورت پرنده. این کار پرنده را تشویق می‌کند تا داوطلبانه راه خود را به سمت شما باز کند.

هنگامی که پرنده یک یا دو بار نوک می‌زند، آن را ثابت نگه دارید، یا زمانی که رفتار غیرعادی خوبی از خود نشان داد، اجازه دهید تا پنج ثانیه نوک بزند.

این روتین را روزانه تکرار کنید. هر روز زمانی را برای صحبت با عروس هلندی خود اختصاص دهید، دست خود را در نزدیکی پرنده ثابت نگه دارید، سپس اگر آرام شد به او غذا بدهید.

بیش از 10 یا 15 دقیقه در هر جلسه، یک یا دو بار در روز این کار را انجام ندهید. زیرا تکرار و صرف زمان بیشتر باعث مضطراب پپرنده می‌شود.

حتی اگر یک پرنده مایل به بازی با شما است و خوشحال به نظر می‌رسد، این جلسات را بیش از 15 دقیقه انجام ندهید، زیرا یک پرنده جوان باید برای خوردن و استراحت مکرر به قفس خود برگردد.

غذا دادن به عروس هلندی

مقابله با گاز گرفتن

سعی کنید هنگام گاز گرفتن واکنشی نشان ندهید. اگر پرنده شما را گاز گرفت، سعی کنید واکنش خود را به حداقل برسانید. تندتند دور شدن، پاسخ دادن با صدای بلند، یا پایان دادن به زمان جلسه می‌تواند پرنده را تشویق به گاز گرفتن دوباره کند.

اجتناب از این امر به دلیل گزش دردناک ممکن است دشوار باشد، بنابراین سعی کنید در وهله اول با رها کردن پرنده در هنگام خش‌خش، زمانی که تاج سر خود را به طور کامل دراز کرده است، یا زمانی که تاج آن روی سرش صاف شده است، از گزش های جدی جلوگیری کنید. اگر گاز گرفتن را همیشه تکرار کرد سعی کنید از دستکش باغبانی ضخیم استفاده کنید.

تنبیه عروس هلندی ممنوع

سعی کنید عروس هلندی را تنبیه نکنید. معمولاً وقتی آن‌ها را تنبیه می‌کنید متوجه نمی‌شوند که چه کاری انجام می‌دهید. وقتی بر سرشان فریاد می‌زنید، آن‌ها را به قفس برمی‌گردانید یا به رفتارهای بد واکنش نشان می‌دهید، ممکن است از آن لذت ببرند. به‌جای همه این موارد در حین رفتار خوب او واکنش‌های خوب از خود نشان دهید و آن رفتارش را ستایش کنید.

در مقابله با کار بد او از روش‌های ملایم تنبیه مانند نادیده گرفتن پرنده، یا بیرون کشیدن آرام جواهراتی که نیش می‌زند استفاده کنید.

نوازش آرام عروس هلندی

بسیاری از عروس هلندی‌ها فقط به شما اجازه می‌دهند تاج یا منقارشان را نوازش کنید و برخی نوازش کردن را دوست ندارند. به‌آرامی پرنده را نوازش کنید و اگر پرنده خش‌خش می‌کند، به سمت شما نوک می‌زند، یا تاج خود را صاف می‌کند، به‌آرامی کنار بکشید و فعلاً از انجام این کار پرهیز کنید.

باز کردن قفس

وقتی مراحل قبل را به‌خوبی گذراندید قفس را باز کنید. در این مرحله است که، باید عروس هلندی با شما حس راحتی پیدا کرده باشد.

هنگامی که پرنده با شما راحت باشد، با نزدیک شدنتان واکنش نشان نمی‌دهد و آرام می‌ماند و حتی ممکن است غذا را مستقیماً از دست شما بخورد.

این اتفاق ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد. هنگامی که به این مرحله رسیدید، عروس هلندی خودش متقاعد شده که قفس را ترک کند، اگرچه برخی از پرندگان مسن‌تر که به‌صورت اجتماعی بزرگ نشده‌اند، ممکن است داوطلبانه این کار را انجام ندهند.

قبل از باز کردن قفس مطمئن شوید که تمام پنجره‌ها و درهای اتاق بسته هستند و هیچ حیوان خانگی دیگری در آن محل حضور ندارد.

بعد از بیرون آمدن زمانی که پرنده به شما نزدیک شد و از دست شما غذا خورد، با دست خالی شروع کنید و دو انگشت خود را به‌صورت افقی دراز کنید.

دست را در موقعیت خود نگه دارید تا پرنده آرام شود، اگر عروس هلندی آرام ماند، به او جایزه بدهید. باز هم این جلسات را به مدت 10 یا 15 دقیقه، یک یا دو بار در روز بیشتر تکرار نکنید.

چطور عروس هلندی را دستی کنیم؟
باز کردن قفس

لمس کردن پرنده

پرنده را به‌آرامی طبق دستورالعمل‌های قبل وادار کنید تا روی انگشت شما قدم بگذارد. در نهایت، دست خود را مستقیماً به سمت نشیمنگاه پرنده ببرید یا پاهای آن را لمس کنید.

این رفتار او را تشویق کنید. هر بار که پرنده شروع به بالا رفتن می‌کند، یک فرمان کوتاه مانند بیا بگویید. پرنده را ستایش کنید و وقتی این کار را انجام می‌دهد، به او غذای موردعلاقه‌اش را بدهید.

وقتی پرنده با هر دو پا قدم می‌گذارد دوباره تمجید کنید. جلسات تمرین را هر بار چند دقیقه انجام دهید و مطمئن شوید که همیشه با یک نکته مثبت تمام می‌شود.

عروس هلندی ممکن است از نوک خود برای آزمایش ثبات انگشت شما استفاده کند. سعی کنید زمانی که با نوکش انگشت شما را لمس می‌کند، دست خود را تکان ندهید.

آموزش پایین آمدن

به عروس هلندی خود آموزش دهید که پایین بیاید. هنگامی که پرنده بر اساس فرمان شما بر روی انگشت شما قدم گذاشت، به او آموزش دهید که با استفاده از همان روش، پایین برود.

این رفتارها را با آموزش روزانه تقویت کنید، یا دستور گام به بالا را از دست چپ به سمت راست و دوباره به عقب به‌صورت مستمر تکرار کنید.

آموزش تک‌صدا

پرنده شما ممکن است در فهمیدن اینکه چرا به آن غذا می‌دهید مشکل داشته باشد. سعی کنید از یک‌صدا برای این کار استفاده کنید یا هر بار که پرنده رفتار خوبی از خود نشان می‌دهد، با ضربه زدن بر یک قلم، صدایی متمایز و کوتاه ایجاد کنید.

این کار توجه پرنده را جلب می‌کند و متوجه می‌شود که شما یک خوراکی آورده‌اید. هنگامی که پرنده به‌خوبی آموزش داده شد، می‌توانید فقط از صدای کلیک یا قلم به‌عنوان جایزه استفاده کنید.

برای ترفندهای اضافی از این مدل آموزش استفاده کنید. آموزش تک‌صدا ابزاری عالی برای آموزش حیوانات خانگی است. هرگاه شروع به آموزش دستور جدیدی به عروس هلندی کردید، از یک‌صدا مشخص استفاده کنید یا با ضربه زدن روی یک خودکار در لحظه‌ای که رفتار خوبی از خود نشان می‌دهد، صدایی متمایز ایجاد کنید.

بلافاصله پس از آن یک خوراکی بیاورید و به تمرین روزانه ادامه دهید تا زمانی که پرنده فقط با آن صدا به‌عنوان پاداش به فرمان پاسخ دهد.

آموزش کلمه

بعد از موفقیت در انجام مراحل قبل به عروس هلندی خود حرف زدن یاد دهید یک عبارت را چند بار با حالت و لحن گوناگون در زمانی که پرنده آرام و شاد است تکرار کنید.

اگر عروس هلندی به شما نگاه کند و واکنشی نشان دهد، مانند خم کردن سر یا گشاد کردن مردمک چشم، ممکن است به آن کلمه علاقه‌مند شود.

این کلمه را مرتباً تکرار کنید، اما اگر پرنده خسته شد این کار را متوقف کنید و وقتی سعی می‌کند از شما تقلید کند، به آن جایزه بدهید.

پرندگان نر می‌توانند صداهای بیشتری نسبت به ماده‌ها تولید کنند، زیرا از صداهای پیچیده‌تری برای جذب جفت استفاده می‌کنند. عروس هلندی‌های ماده هم می‌توانند صحبت کنند، اما ممکن است صدای آن‌ها مانند نرها واضح نباشد.

بیشتر عروس هلندی‌ها می‌توانند حدود هشت‌ماهگی صحبت کنند، البته اگر پرنده علاقه‌مند به نظر می‌رسد می‌توانید از سن چهارماهگی به او آموزش دهید. آموزش پرنده بالغی که به صحبت کردن عادت ندارد سخت‌تر است.

تشویق به سوت زدن

پرنده را به سوت زدن و رقصیدن تشویق کنید. در حین تماشای او، سر خود را تکان دهید یا انگشت خود را به جلو و عقب تکان دهید.

وقتی شروع به تکان دادن و جلو و عقب کردن خود کرد، با یک‌صدا و یک هدیه به آن جایزه بدهید. با ادامه این آموزش و یافتن موسیقی موردعلاقه‌اش ممکن است که توجه پرنده بیشتر جلب شود، حتی امکان دارد با انرژی بیشتری تاب بخورد و در حین انجام این کار بال‌های خود را بالا ببرد. به طور مشابه، سوت زدن در طول این جلسات ممکن است عروس هلندی تشویق شود تا صدای خود را تولید کند.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 2.3 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 12

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

زهرا سامره

من با تجربه‌ام به شرکت‌ها از طریق تولید و توسعه محتوا کمک می‌کنم تا کسب‌و‌کار خود را رشد داده و به اهدافشان برسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا