بیوگرافی و زندگی نامهفرهنگ و هنر

بارزانی کیست؟ (زندگی رئیس دولت اقلیم کردستان)

بارزانی کیست؟ آشنایی با رئیس دولت اقلیم کردستان

مسعود بارزانی رئیس دولت اقلیم کردستان عراق (KRG) است. او از سال 2005 این سمت را بر عهده داشت و قبلاً از سال 1979 رهبر حزب دموکرات کردستان (KDP) بود. در ادامه بررسی می‌نماییم تا ببین بارزانی کیست؟

بیوگرافی مسعود بارزانی

مسعود بارزانی در سال 1946 در مهاباد ایران منطقه کردنشین به دنیا آمد. جایی که پدرش مصطفی بارزانی رهبری انقلاب کردستان را برعهده داشت.

خاندان بارزانی بیشتر مواقع در تبعید بودند. عموی بزرگ مسعود، شیخ عبدالسلام بارزانی در سال 1914، پس از مبارزات در موصل به دست عثمانی ها اعدام شد.

پس از شیخ عبدالسلام، شیخ احمد بارزانی به آن مبارزه ادامه داد. پس از چندین بار تبعید، این مبارزات ادامه داشت و مصطفی بارزانی دست‌به‌کار شد.

در سال 1945، پس از مبارزات با خانواده به ایران آمد و با پیشمرگانش به دفاع از حکومت جمهوری مهاباد پرداخت. در این میان مسعود به دنیا آمد.

مسعود بارزانی

فعالیت‌های ملا مصطفی

مصطفی یا ملا بارزانی از رهبران انقلابی و استقلال‌طلب کرد بسیار مشهور بود. او در سال 1946، زمانی که ایران و ارتش ایران به راحتی بر کردها غلبه کردند، سرزمین کردستان را به مدت کمی بیش از یک سال به یک کشور تبدیل کرد. 

پس از سرنگونی حکومت مهاباد مصطفی میان سه دولت مخالف ترکیه، ایران و عراق مجبور شد با جنگ این سه دولت پناهنده شوروی شود.

خانواده او به عراق رفتند و مسعود با خانواده به جنوب عراق تبعید شدند و عمو و برادرانش به زندان رفتند. سال 1958 پس از کودتا عبدالکریم قاسم، خانواده بارزانی از تبعید و زندان آزاد شدند و همه به کردستان برگشتند.

متأسفانه، بعد از دو سال عراق به وعده‌های خود عمل نکرد. ملا مصطفی مجدداً برای وصول حقوقشان مبارزه را شروع کرد. مسعود در سنین جوانی به پیش‌مرگان پیوست و به سازماندهی و توانمندی نظامی برجسته پدرش عمل کرد.

سال 1979 یک سوء قصد به جان مسعود در وین صورت گرفت که در آن میان یکی از دستیاران مسعود مجروح شد. در همان سال برادر بزرگ مسعود (ادریس) پس از مرگ پدرشان از طرف اعضا حزب دموکرات کردستان عراق برای رهبری انتخاب شد و راه پدر را ادامه داد.

بارزانی کیست؟
ملا مصطفی

رهبری مسعود بارزانی

بعد از اینکه ادریس بارزانی مرد، رهبری حزب به مسعود رسید. او توانست در سال 1991 پس از جنگ با دولت مرکزی کنترل کردستان عراق را به عهده بگیرد.

مسعود در انتخابات داخلی 51% آرا را کسب کرد و با اتحادیه میهنی کردستان، حکومتی به نام حکومت اقلیم کردستان عراق را به وجود آورد.

او در دوره ریاستش چند مؤسسه در آن منطقه برای توسعه دموکراسی نوظهورشان و تقویت اتحاد ایجاد کرد. در سال ۲۰۰۷ شورای ریاست‌جمهوری که شامل معاون رئیس‌جمهور، رئیس و معاون رئیس مجلس ملی کردستان، نخست‌وزیر و معاون نخست‌وزیر و رئیس ستاد ریاست منطقه کردستان بود را تشکیل داد. به‌خاطر ترویج صلح در منطقه سال 2011 جایزه صلح آتلانتیک را از کمیته آتلانتیک ایتالیا گرفت.

به‌وجودآمدن و شروع کار داعش درگیری‌های جدیدی در منطقه کردستان عراق را به وجود آورد و همین باعث شد جامعه جهانی به آن نقطه توجه نماید. او با داعش مبارزه کرد و در سال 2014 یکی از نامزدهای مجله تایمز شد. چون با داعش مبارزه کرد و به تلاشش برای تشکیل کشور کردستان ادامه داد. او در سال 2017 با نامه‌ای اعلام کرد در اول نوامبر 2017 با به پایان رسیدن دوره ریاستش برای همیشه کناره‌ گیری می‌کند.

ریاست جمهوری مسعود بارزانی

مسعود در انتخابات مستقیم در سال 2009 برای ریاست خودمختار کردستان نامزد شد و 60.9% آرا را به دست آورد و برای بار دیگر رئیس‌جمهور شد.   پس از دوره 8ساله‌اش، مجلس دوره ریاست‌جمهوری او را دو سال دیگر تمدید کرد و بازهم پس از پایان آن به این سمت ادامه داد.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

زهرا سامره

من با تجربه‌ام به شرکت‌ها از طریق تولید و توسعه محتوا کمک می‌کنم تا کسب‌و‌کار خود را رشد داده و به اهداف خود برسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا