بیوگرافی و زندگی نامهفرهنگ و هنر

ساسی مانکن کیست؟ (بیوگرافی خواننده جنجالی)

ساسی مانکن کیست؟ بررسی زنندگی شخصی و ازدواج این خواننده سبک رپ

آیا می‌دانید ساسی مانکن کیست؟ آیا با این خواننده سبک رپ و پاپ هیچ آشنایی دارید؟ ساسان حیدری، معروف به ساسی، خواننده، ترانه‌سرا و آهنگ‌ساز موسیقی پاپ و رپ ایرانی است که همه ما او را با نام ساسی مانکن شناخته‌ایم.

او در تاریخ ۲۰ آبان ۱۳۶۷ به دنیا آمد. ساسان حیدری در سال ۲۰۱۲ به کوالالامپور، مالزی مهاجرت کرد و سپس به آمریکا رفت و به فعالیت هنری خود ادامه داد. رویترز او را در سال ۱۳۸۸ به‌عنوان یکی از برجسته‌ترین خوانندگان رپ زیرزمینی ایران توصیف کرده است.

شروع فعالیت ساسی مانکن

ساسی مانکن وارد دنیای موسیقی شد و همراه همشهری‌اش حسین مخته، آهنگ گوشواره را منتشر کرد که باعث شهرت این دو شد.

پس از جدایی از حسین مخته، ساسی بیشتر آهنگ‌هایش را به‌صورت انفرادی خواند و تنظیم آن‌ها را به امیرمسعود و سپس به امیر ارشیا سپرد.

قبل از مصاحبه رسمی‌اش در تابستان ۱۳۹۱ که زادروز واقعی‌اش را برای نخستین بار اعلام کرد، ساسی تلاش کرد تا سن واقعی‌اش را مخفی نگه دارد تا ارزیابی آثارش بر اساس سن و سالش صورت نگیرد.

رویترز او را در سال ۱۳۸۸ به‌عنوان یکی از مشهورترین خوانندگان زیرزمینی ایران معرفی کرده است. ساسی که در کرج دانشجوی رشته کامپیوتر (نرم‌افزار) در دانشگاه نواب قزوین بوده، با موفقیت آهنگ‌هایی مانند رپ بندری در سال ۸۶ و پارمیدا در سال ۸۷ را منتشر کرد و در پی این موفقیت‌ها، از مسیر تحصیلی خود دست کشید و به‌صورت حرفه‌ای به خوانندگی پرداخت.

چه کسی از ساسی مانکن می‌ترسد؟

در خرداد ۱۳۸۸، روزنامه اعتماد ملی نوشتاری از مسعود سالاری به نام چه کسی از ساسی مانکن می‌ترسد را چاپ کرد. در این نوشتار، سالاری ترانه‌های ساسی مانکن را ستود و آن‌ها را به‌عنوان نمونه‌هایی از قافیه‌پردازیِ مدرن و درعین‌حال روزآمد معرفی کرد.

او از جذابیت‌های ترکیبی از قافیه‌های آمیخته، مفاهیم معاصر و درون‌مایه‌های نوی و آشنا در ترانه‌های ساسی مانکن سخن می‌گوید.

سالاری اظهار می‌کند: ترانه‌های او از آن دسته‌اند که هرچند به سنت شعر کلاسیک پایبند نیستند، اما با انتظارات سنتی شنونده‌ها از یک قطعه موسیقی، هم‌خوانی بیان می‌کنند و همچنان توانسته‌اند خواننده را به خود جلب کنند.

ساسی و دیدار با کروبی

در دوره انتخابات دهمین دوره ریاست‌جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸، دیدار مهدی کروبی، یکی از نامزدهای این انتخابات، با ساسی، خواننده‌ای که فعالیت‌های بدون مجوز داشت، مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت و برخی از طرف‌داران و مخالفان کروبی این دیدار را مورد بررسی و تحلیل قرار دادند.

برخی سایت‌ها تحت عنوان پس‌لرزه‌های دیدار با ساسی مقالاتی منتشر کردند که در آن‌ها به نقد و بررسی رفتار کروبی اشاره شد.

احمد زیدآبادی همچنین علت رأی دادن به کروبی را به دلیل دیدار با ساسی اعلام کرد. برخی منابع حتی از اجرای زنده ساسی برای کروبی نیز یاد کردند.

دیدار ساسی با کروبی

بازداشت ساسی مانکن

ساسی در ۷ فروردین ۱۳۸۹ درحالی‌که برای برگزاری چند جشن خصوصی در کیش به سر می‌برد، بازداشت شد. برخی منابع دلایل این بازداشت را به حمایت از کروبی در انتخابات ریاست‌جمهوری و برخی به رقص در بازار کیش نسبت دادند. به‌عنوان یک واکنش طنزآمیز به این موضوع، گویا نیوز یک مقاله تحت عنوان ساسی مانکن پشت ویترین اوین منتشر کرد.

یک هفته پس از بازداشت ساسی، جانشین فرمانده نیروی انتظامی، سردار رادان درباره بازداشت او اظهاراتی داشت و گفت: پلیس حتماً افرادی که به اصطلاح به دنبال ناهنجاری هستند را دستگیر می‌کند. بااین‌حال، ساسی در یک مصاحبه با سایت رپفا دستگیری خود را تنها یک شایعه دانست.

جنجال با دنیا جهان بخت

اوایل سال ۹۵ دنیا جهان بخت با ادعای خیانت ساسی مانکن در ارتباط عاشقانه‌اش باعث شد تا مدت‌ها بر سرزبان‌ها باشند. سپس دنیا با پخش ویدئویی که در حال خودکشی بود جنجال را بیشتر کرد. اما در نهایت ساسی در مصاحبه‌ای اعلام کرد تابه‌حال او را ندیده و نمی‌شناسد.

همکاری با خوانندگان داخلی

در اسفند ۹۴، قطعه مطمئنم علی لهراسبی با شعر و موسیقی ساسی وارد بازار موسیقی فارسی شد که برخی از سایت های موسیقی این همکاری را مورد انتقاد قرار دادند.

محتوای نامناسب آهنگ‌های ساسی

پخش آهنگ جنتلمن به مناسبت جشن روز معلم در سال ۹۸ در مدارس ایران و انتشار وسیع آن در شبکه‌های اجتماعی، واکنش‌های متعددی را به دنبال داشت.

علی مطهری، نایب‌رئیس مجلس، این ویدئوها را کلیپ‌های رقص و آهنگ‌های نامناسب خوانده و از وزیر آموزش‌وپرورش خواسته که در این مورد پاسخگو باشد.

او همچنین خواستار برکناری مدیران مدارسی شد که چنین مواردی را ترویج کرده بودند. او از پلیس فتا و مقامات قضایی خواست تا برای یافتن مقصران، آموزش‌وپرورش را همراهی کنند. درعین‌حال، برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی استفاده دانش‌آموزان از واژگان نامناسب را نادرست دانستند.

همچنین بعد از انتشار آهنگ دکتر، انتقادات زیادی در شبکه‌های اجتماعی به دلیل محتوای ناشایست آن مطرح شد و برخی از افراد آن را نامناسب خواندند.

برای مثال، پویا، یک خواننده مقیم لس‌آنجلس، به‌تندی از این اثر انتقاد کرد و آن را به‌عنوان یک اثر آموزشی منفی در تربیت کودکان توصیف کرد.

همکاری با الکسیس تگزاس

انتشار موزیک‌ ویدئوی ترانه تهران توکیو از ساسی مانکن با حضور پورن استار مشهور، الکسیس تگزاس، با انتقادات زیادی روبه‌رو شد.

برخی این ترانه‌ها را برای مخاطبان کم سن‌وسال ناشایست دانستند و آن را متهم به سقوط در هنر و فرهنگ دانستند که موجب جلوگیری از شادی واقعی و عدم آموزش موسیقی ایرانی در مدارس می‌شود.

ساسی مانکن کیست؟
همکاری ساسی با الکسیس تگزاس

این افراد گروهی را مقصر اعلام کردند؛ گروهی دیگر هم نسبت به فعالیت ضعیف صداوسیما در زمینه موسیقی و دیدگاه بسته آن انتقاد کردند.

همچنین محمد سرشار، مدیر شبکه کودک صداوسیما، خواستار تعقیب بین‌المللی و دستگیری ساسی مانکن بر اساس بند الف ماده ۳۴ کنوانسیون حقوق کودک شد.

قبلاً او به دلیل استفاده از واژگان نامناسب در آهنگ‌هایش مورد انتقاد قرار گرفته بود. به‌هرحال، امیر تتلو، یک خواننده مقیم ترکیه، از ساسی حمایت کرد و اثرهای او را جذاب ارزیابی کرد. 

ازدواج ساسی مانکن

بعد از همه جنجال‌ها بالاخره ساسی مانکن در زمستان ۱۳۹۸ وقتی ۳۱ساله بود با شخصی به نام بیتا ازدواج کرد و او با عشق خود بیتا زندگی مشترکش را آغاز کرد.

بازداشت همکاران ساسی در ایران

دادسرای امنیت اخلاقی در ۲۰ اسفند ماه ۱۳۹۹ از دستگیری چند شهروند تهرانی (معروف به من برادرز) به‌عنوان عوامل ساخت موزیک ویدئوهای مربوط به آهنگ تهران، توکیو خبر داد.

این دادسرا ادعا کرد که دادسرا متعهد می‌شود در صورت انتشار کامل موزیک ویدئوی ساسان حیدری، با پیگیری قانونی بین‌المللی، به ریشه‌های این انتشار رسیدگی کند و برخورد قضایی با همکاران، کمک‌کنندگان و ارسال‌کنندگان دابسمش به دستگاه‌های قضایی داخلی کشور انجام دهد.

ماجرای جنجالی همسر و فرزند ناخواسته ساسی مانکن

در میان ماجراهای بیان شده خبرهای ناخواسته از بچه‌دار شدن ساسی مانکن از همسرش پخش شد و برای او جنجالی به راه افتاد. صحبت‌ها از این قرار بود که او به تازگی صاحب فرزندی شده که تمایلی به قبول و نگهداری از آن ندارد.

داستان به این صورت است که ساسی، برای اقامت در آمریکا با یک خانم به نام سایه ازدواج می‌کند. سایه باردار می‌شود درحالی‌که مشکلات اقامت ساسان هنوز حل نشده است. پس از به دست آوردن اقامت در آمریکا، او همسر و فرزندش که مایل به نگهداری از او نیست را ترک می‌کند.

به گفته منابعی، ساسی مانکن تمایل داشته که فرزند خود را سقط کند، اما این اتفاق نیفتاده و اکنون فرزند او به نام برسام یکی از موضوعات پربحث در شبکه‌های اجتماعی شده است.

سایه، همسر سابق ساسی مانکن، سعی کرده است فرزند خود را به پدرش نزدیک کند؛ اما ساسی مخالفت کرده است. ظاهراً، ساسی همچنان به ادامه این داستان واکنش نشان نداده است.

گفته می‌شود ساسی تا کنون فرزندش را ندیده است و در حین تولد، او از لندن مهاجرت کرده است. در یکی از کنسرت‌های اخیر ساسی مانکن، سایه و برسام حضور داشتند؛ اما ساسی به سمت آن‌ها نیامد. او هم‌اکنون سایه را بلاک کرده و نمی‌خواهد فرزند خود را ببیند.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 3.5 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 2

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

زهرا سامره

من با تجربه‌ام به شرکت‌ها از طریق تولید و توسعه محتوا کمک می‌کنم تا کسب‌و‌کار خود را رشد داده و به اهدافشان برسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا