ادبیاتفرهنگ و هنر

سیاست نامه اثر کیست؟ (کتاب سیَرالملوک)

سیاست نامه اثر کیست؟ آشنایی با بخش‌های مختلف آن

آیا با آثار ارزشمند ایرانی آشنایی دارید؟ آیا می‌دانید سیاست نامه اثر کیست؟ سیاست‌نامه یا سیَرالملوک، کتابی به زبان فارسی در موضوع آیین فرمانروایی، کشورداری، اخلاق و سیاستِ پادشاهان پیشین است.

سیاست نامه اثر نوشته خواجه نظام‌الملک توسی با سبک نگارشی ساده و روشن است و این کتاب یکی از آثار مهم در قرن پنجم هجری به‌حساب می‌آید.

سال نگارش نیمه اول آن سال ۴۷۹ هجری و سال نگارش نیمه دوم آن سال ۴۸۵ هجری و قطعه‌های گوناگون کتاب که از منابع مختلف گردآوری شده است. این کتاب در سال ۱۸۹۱ به زبان فرانسوی ترجمه و در پاریس منتشر شد.

خواجه نظام‌الملک توسی

در 22 ذی القعده سال 408 هجری قمری به دنیا آمد. وزیر مشهور سلسله سلجوقی ، ابوعلی حسن بن علی بن اسحاق توسی معروف به خواجه نظام‌الملک توسی از شمال شرق ایران در خراسان است.

در ابتدا به‌عنوان مدیرکل خراسان به سلاطین غزنوی خدمت کرد. چهار سال بعد با روی کار آمدن سلجوقیان در زمان آلپ ارسلان و ملک‌شاه اول وزیر شد.

خواجه نظام‌الملک توسی

علاوه بر وظایف اداری، تعدادی دارالفنون در چندید شهر تأسیس کرد که به نام وی نام‌گذاری شدند. نظام‌الملک به‌خاطر رساله حجیمش در مورد سلطنت با عنوان سیاست نامه یا سیارالملوک شهرت زیادی دارد.

اگرچه ادعا می‌شود او در 75 سالگی در حوالی نهاوند در مسیر اصفهان به بغداد توسط یکی از اعضا گروه فساد (حشاشین) که دوست سابقش حسن صباح الموت فرستاده بود مورد حمله با ضربات چاقو قرار گرفت.

بخش‌های سیاست نامه

خواجه نظام‌الملک توسی نگارش سیاست نامه را به فرمان ملک‌شاه سلجوقی شروع کرد. بخش‌های گوناگون کتاب که از منابع مختلف گردآوری شده است. این بخش‌ها عبارت‌اند از:

  • اندرزهای نویسنده
  • منقولات از قرآن و احادیث
  • گفته‌های مشاهیر
  • حکایت‌هایی کوتاه در باره شاهان و وزیران و امیران 
  • شرح وقایع عصر مؤلف
  • حکایات مفصل (برخی حکایت‌های بلند آن دارای مکررات و زوائد است)
  • تفسیر

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا