بهداشت و سلامتبیماری‌ها و راه درمان

علت سنگینی پلک چشم چیست؟ بهترین درمان آن چگونه است؟

نشانه های شایع + علت سنگینی پلک چشم چیست؟

احساس سنگینی در پلک ها می تواند یک علامت شایع و گاهی تحریک کننده باشد که بسیاری از افراد را در مقطعی از زندگی خود تحت تأثیر قرار می دهد. این احساس می تواند از یک ناراحتی جزئی تا یک وضعیت ناتوان کننده که بر زندگی روزمره و رفاه تأثیر می گذارد متغیر باشد. در برخی موارد احساس سنگینی پلک می تواند با علائم دیگری مانند سوزش چشم، قرمزی یا خستگی همراه باشد. در این مقاله از مجله جوان ایرانی قصد دارم علت سنگینی پلک چشم را بررسی نموده و راهکاری برای رفع آن به شما عزیزان پیشنهاد دهیم. با ما همراه باشید.

علت سنگینی پلک

عوامل متعددی وجود دارد که می تواند به احساس سنگینی پلک ها کمک کند، از جمله دلایل پزشکی و سبک زندگی. درک علت اصلی سنگینی پلک برای تعیین بهترین روش درمانی و دستیابی به رهایی از علائم مهم است. در ادامه به برخی از مهم‌ترین علائم این مشکل پرداخته‌ایم.

علت سنگینی پلک

علل پزشکی سنگینی پلک

 • بلفاریت: التهاب پلک ها که به آن بلفاریت نیز می گویند، می تواند باعث احساس سنگینی در پلک ها شود. این وضعیت می تواند ناشی از عفونت باکتریایی، درماتیت سبورئیک یا آلرژی باشد.
 • سندرم خشکی چشم: سندرم خشکی چشم، وضعیتی است که در آن چشم به اندازه کافی اشک طبیعی تولید نمی کند، می تواند به دلیل تحریک و التهابی که در نتیجه ایجاد می شود، باعث سنگینی پلک شود.
 • پتوز: پتوز، یک وضعیت پزشکی می‌باشد که در آن پلک افتادگی دارد، همچنین می تواند باعث احساس سنگینی در پلک شود. این وضعیت می تواند ناشی از ضعف عضلانی، آسیب عصبی یا سایر بیماری های زمینه ای باشد.
 • سلولیت اربیتال: سلولیت اربیتال یک عفونت باکتریایی جدی است که بافت های اطراف چشم را تحت تأثیر قرار می دهد و می تواند باعث تورم و سنگینی پلک شود.
 • اختلالات تیروئید: اختلالات تیروئید، مانند کم کاری تیروئید یا بیماری گریوز، می تواند به دلیل تغییر در هورمون های تیروئید باعث تورم و سنگینی پلک ها شود.

علل پزشکی سنگینی پلک چشم

علل سنگینی پلک مرتبط با سبک زندگی

 • کمبود خواب: کمبود خواب می تواند باعث خستگی و احساس سنگینی در پلک ها و همچنین علائم دیگری مانند سیاهی زیر چشم شود.
 • استرس: استرس می تواند باعث تنش و سفت شدن عضلات از جمله عضلات اطراف چشم شود و منجر به احساس سنگینی در پلک ها شود.
 • خستگی چشم: ساعت های طولانی خیره شدن به صفحه کامپیوتر یا مطالعه می تواند باعث خستگی چشم شود که می تواند به سنگینی پلک کمک کند.
 • کم آبی: کم آبی می تواند باعث خشکی و تورم چشم شود که می تواند منجر به احساس سنگینی در پلک ها شود.

سبک زندگی و سنگینی پلک چشم

علت سنگینی پلک چشم چپ یا راست

در برخی موارد، احساس سنگینی پلک ممکن است تنها به یک چشم منزوی شود و پلک چپ یا راست تحت تأثیر قرار گیرد. چندین بیماری وجود دارد که می تواند باعث احساس سنگینی تنها در یک پلک شود، از جمله:

 • میگرن: میگرن می‌تواند باعث احساس سنگینی تنها در یک پلک و علائم دیگری مانند سردرد و حساسیت به نور شود.
 • فلج بل: فلج بل وضعیتی است که در آن عصب صورت فلج می شود و باعث افتادگی پلک در یک طرف صورت می شود.
 • سکته مغزی: سکته مغزی می تواند باعث ضعف یا فلج عضلانی یک طرف صورت از جمله پلک شود که منجر به احساس سنگینی می شود.
 • تومورها: تومورهای چشم یا اطراف آن می توانند باعث تورم و احساس سنگینی تنها در یک پلک شوند.
 • عفونت چشم: عفونت چشم می تواند باعث تورم و التهاب شود که می تواند منجر به احساس سنگینی در یکی از پلک‌ها شود.
 • سینوزیت: التهاب سینوس ها می تواند باعث فشار روی چشم و پلک شود که می تواند منجر به احساس سنگینی در یکی از پلک‌ها شود.

علت سنگینی پلک چشم چپ

علت‌های دیگر سنگینی پلک

عوامل متعدد دیگری نیز وجود دارد که می تواند در احساس سنگینی پلک نقش داشته باشد، از جمله:

 • افزایش سن: با افزایش سن، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و ماهیچه های پلک ها ضعیف می شوند. این می تواند منجر به افتادگی و سنگینی پلک شود. این امر به ویژه در افراد بالای 50 سال رایج است.
 • آلرژی: آلرژی می تواند باعث خارش و تورم در چشم شود که باعث سنگینی پلک ها می شود.
 • ژنتیک: اگر پدر و مادر یا بعضی از اعضای خانواده شما افتادگی پلک دارند، در صورتی که احساس سنگینی پلک چشم به دلیل افتادگی پلک باشد، می‌تواند ارثی و ژنتیکی باشد.
 • آفتاب زدگی چشم‌ها: قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش (UV) اشعه‌های خورشید می‌تواند باعث آفتاب زدگی چشم‌ها و احساس سنگینی در پلک چشم شود. این احساس برخی اوقات با سوزش چشم‌ها، حساسیت به نور، درد، آبریزش چشم، دیدن هاله اطراف نورها همراه است.

دلایل دیگر سنگینی پلک چشم

درمان سنگینی پلک

درمان سنگینی پلک به علت اصلی آن بستگی دارد. برخی از رایج ترین درمان ها عبارت‌اند از

 • تغییر سبک زندگی: ایجاد تغییراتی در سبک زندگی شما، مانند خواب کافی، کاهش استرس و هیدراته ماندن، می تواند به کاهش احساس سنگینی در پلک ها کمک کند.
 • قطره های چشمی: قطره های چشمی بدون نسخه می توانند به تسکین سوزش و خشکی چشم کمک کنند که می تواند احساس سنگینی را در پلک ها کاهش دهد.
 • کمپرس گرم: قرار دادن کمپرس گرم روی پلک ها می تواند به کاهش التهاب و تورم کمک کند که می تواند احساس سنگینی را از بین ببرد.
 • جراحی: در برخی موارد، ممکن است برای درمان سنگینی پلک، جراحی لازم باشد. این می تواند شامل بلفاروپلاستی باشد که روشی است که پوست و چربی اضافی را از پلک ها پاک می کند.
 • محدود کردن استفاده از دستگاه دیجیتالی: یکی از مؤثرترین روش‌های درمان سنگینی پلک ناشی از خستگی چشم، محدود کردن استفاده از دستگاه‌های دیجیتالی مانند رایانه، تلفن‌های هوشمند و تبلت است. استراحت مکرر از تماشای نمایشگر و استفاده از قانون 20-20-20 که در آن هر 20 دقیقه یک بار استراحت می کنید و به مدت 20 ثانیه به چیزی در فاصله 20 فوتی (تقریباً 6 متر) نگاه می کنید، می تواند به کاهش فشار چشم و سنگینی پلک کمک کند.
 • اسید چرب امگا 3: استفاده از برخی از مکمل‌ها می‌توانند سندروم خشکی چسم را بهبود بخشیده و به بهبود بلفاریتیس کمک می‌کند. مکمل‌ها و خوراکی‌های حاوی اسید چرب امگا 3 می‌توانند پیشنهاد خوبی باشند.
 • ورزش های چشمی: برای برطرف کردن احساس سنگینی پلک‌های خود، چشم‌هایتان را ورزش دهید. ورزش چشم به برطرف کردن پف چشم که می‌تواند باعث سنگینی پلک و فشار به عضلات پلک می‌شود کمک می‌کند.

ورزش برای درمان سنگینی پلک چشم

 • دستگاه رطوبت ساز: برای پیشگیری از خشکی چشم از دستگاه رطوبت ساز استفاده نمایید. تنظیم رطوبت هوای منزل می تواند راهی مناسب برای درمان خستگی و سنگینی چشم باشد.
 • استفاده از عینک‌های مخصوص: در هنگام کار با کامپیوتر یا مطالعه از عینک ها و لنز هایی استفاده کنید که مخصوص این کار هستند.
 • روغن درخت چای: اعمال ترکیب دو قطره روغن درخت چای و نصف قاشق چای خوری روغن نارگیل، یک عامل طبیعی برای بهبود خشکی چشم است. روغن درخت چای همچنین دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی است.
 • استفاده از قاشق سرد: برای کاهش سنگینی چشم دو قاشق را داخل فریزر بگذارید. بعد از اینکه سرد شدند آن‌ها را روی چشمان خود قرار دهید تا سنگینی چشم ها برطرف شود.
 • چای سیاه: چای سیاه یک ماده طبیعی دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی است که بلفاریتیس را درمان می کند. می توانید یک عدد چای سیاه کیسه ای را داخل آب جوش بیندازید و منتظر بمانید تا کمی خنک شود. بعد از گرفتن آب اضافه، چای کیسه ای آن را روی پلک بسته خود به مدت 10 دقیقه قرار دهید. چای سیاه دارای خواص ضد باکتریایی و آنتی اکسیدانی است.

درمان آب مروارید چشم: آیا عمل آن خطرناک است؟ در این مقاله بیشتر بخوانید:

درمان آب مروارید چشم

چای سیاه برای درمان سنگینی پلک چشم

نشانه خواب آلودگی بیش از حد چیست؟

خواب آلودگی بیش از حد، یک بیماری شایع است که بسیاری از افراد را تحت تأثیر قرار می دهد و اغلب بر فعالیت های روزانه و کیفیت کلی زندگی تأثیر می گذارد. با احساس مداوم خستگی و میل غیرقابل مقاومت به خواب در طول روز مشخص می شود. درک علائم خواب آلودگی بیش از حد در شناسایی علت اصلی و یافتن مؤثرترین درمان مهم است.

یکی از رایج ترین علائم خواب آلودگی بیش از حد، مشکل در بیدار ماندن در طول روز است. این می تواند حتی در هنگام درگیر شدن در فعالیت هایی که معمولاً محرک یا جالب هستند رخ دهد. علائم دیگر عبارت‌اند از:

 • مشکل در تمرکز یا توجه
 • کاهش انرژی و انگیزه
 • مشکل در حافظه و یادآوری
 • نوسانات خلقی، تحریک پذیری یا افسردگی
 • خوابیدن برای مدت طولانی تر از حد معمول

علت خواب آلودگی

علت و درمان خواب آلودگی

خواب آلودگی بیش از حد می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله کمبود خواب با کیفیت، اختلالات خواب، بیماری های عصبی، عوارض جانبی داروها و برخی شرایط پزشکی باشد. درک علت خواب آلودگی بیش از حد برای یافتن مؤثرترین درمان مهم است.

اگر احساس مداوم خواب آلودگی مفرط را تجربه می کنید، مهم است که برای ارزیابی به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما می‌تواند به تعیین علت زمینه‌ای و توصیه درمان مناسب که ممکن است شامل تغییر سبک زندگی، دارو، یا درمان باشد، کمک کند.

تغییرات سبک زندگی، مانند داشتن خواب با کیفیت کافی در هر شب، کاهش استرس و بهبود بهداشت خواب، می تواند به کاهش خواب آلودگی مفرط کمک کند. اگر علت خواب آلودگی بیش از حد، یک اختلال خواب مانند آپنه خواب باشد، درمان بیماری زمینه ای می تواند به بهبود خواب و کاهش احساس خواب آلودگی بیش از حد کمک کند.

در برخی موارد، ممکن است برای درمان خواب‌آلودگی بیش از حد، دارو مصرف شود. اگر علت خواب آلودگی بیش از حد یک بیماری عصبی باشد، دارو یا درمان می تواند به مدیریت علائم کمک کند.

درمان خواب آلودگی

سخن پایانی

احساس سنگینی در پلک ها را می توان به عنوان یک احساس مداوم و ناراحت کننده توصیف کرد که می تواند باعث ناراحتی و کاهش کیفیت زندگی شود. این عارضه می تواند در اثر تعدادی از عوامل ایجاد شود و می تواند موقت یا مزمن باشد. احساس سنگینی می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد و می تواند یک یا هر دو پلک را درگیر کند.

احساس سنگینی در پلک ها می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله خستگی، آلرژی، عفونت چشم و شرایط پزشکی باشد. برای تعیین علت اصلی سنگینی پلک، مراجعه به پزشک برای ارزیابی مناسب ضروری است. پس از مشخص شدن علت، می توان درمان مناسب برای کاهش علائم و بهبود سلامت کلی چشم تجویز کرد. ایجاد تغییرات در سبک زندگی مانند خواب کافی و کاهش استرس نیز می تواند برای جلوگیری از سنگینی پلک و حفظ سلامت چشم مفید باشد.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 4 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 27

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا