بهداشت و سلامتبیماری‌ها و راه درمان

بهترین درمان زانو درد عصبی (نشانه‌های شایع آن)

درمان زانو درد عصبی چیست؟ علت + نشانه‌های شایع آن

آیا تاکنون درد عصبی در زانوی خود داشته‌اید؟ این‌گونه دردها در تمامی اوقات شبانه‌روز شما را درگیر نمی‌کنند، اما هنگامی‌که درد آن شما را درگیر کند، کاملاً متوجه خواهید شد و به هیچ وجه نمی‌توانید آن را نادیده بگیرید. زیرا بسیار آزاردهنده هستند. به همین دلیل نیاز است که علت اصلی درد شما مشخص شده و نحوه درمان مناسب آن را شناسایی کنید. در این مطلب از مجله جوان ایرانی به نحوه درمان زانو درد عصبی می‌پردازیم.

 

نشانه‌های درد عصبی در زانو

به طور کلی دردهای عصبی معمولاً به صورت احساس سوزش، بی‌حسی و گزگز شروع می‌شوند. برخی از افراد احساس خارش، سوزن سوزن شدن و همچنین ضعف پا را تجربه می‌کنند. برخی دیگر احساس ساییدگی اطراف کاسه زانو هنگام راه رفتن یا پیاده‌روی دارند.

یکی دیگر از علائم زانو درد عصبی کاهش میزان تعادل در بدن بیمار و ایجاد اختلال در نحوه راه رفتن است. همچنین این‌گونه بیماران در اندام‌های مختلف بدن همچون پاها و لگن نیز دچار درد بسیار شدیدی می‌شوند. بروز اسپاسم عضلانی و ایجاد انقباض در زانو نیز یکی دیگر از نشانه‌های این‌گونه بیماری است.

علائم هشداردهنده

در برخی از موارد زانو درد شما نشان‌دهنده مشکلات جدی‌تری است. این مشکلات ممکن است شامل دررفتگی، شکستگی، عفونت یا فشردگی شدید عصب باشد.

شکستگی زانو نیز در اثر ضربه مستقیم، افتادن و یا هرگونه تصادفی ممکن است ایجاد شود. البته در برخی از مواقع با کوچک‌ترین ضربه یا حتی بدون هیچ‌گونه ضربه‌ای فرد دچار شکستگی زانو می‌شود. این نوع شکستگی‌ها که خود به خود ایجاد می‌شوند، معمولاً در افراد مسنی که مبتلا به پوکی استخوان هستند یا افرادی که از داروهای استروئیدی که استخوان را ضعیف می‌کنند، رخ می‌دهد‌.

 

راهکارهای درمان زانو درد عصبی

اگر می‌خواهید درد عصبی شما به طور کامل درمان شود، باید تمامی فعالیت‌هایی که باعث این‌گونه دردها شده را اصلاح کنید. در ادامه این مطلب تمامی راهکارهای کاهش درد و بهبود حرکت مفصل زانو را با هم بررسی می‌کنیم.

اعمال سرما و گرما در زانو

گرم کردن زانو و همچنین سرد کردن آن درد و التهاب را به مقدار زیادی کاهش می‌دهد. یک بسته یخ را در یک حوله پیچیده و به مدت ۲۰ دقیقه روی زانوی خود بگذارید. البته سعی کنید از ۲۰ دقیقه بیشتر نشود، زیرا احتمال آسیب‌دیدگی عصب زانو وجود دارد.

انجام فیزیوتراپی

اگر عصب زانو تحت فشار بسیار زیادی باشد، معمولاً فیزیوتراپی برای تقویت و افزایش دامنه حرکتی مفصل زانو بسیار مناسب است.

استفاده از داروهای مسکن، ضدالتهاب و بدون نسخه مانند استامینوفن، ایبوپروفن و ناپروکسن از جمله داروهایی هستند که شما می‌توانید بدون تجویز پزشک برای کاهش زانو درد نیز استفاده کنید. همچنین کرم‌هایی مانند لیدوکائین یا کپسایسین باعث کاهش دردهای عصبی می‌شود.

عمل جراحی

درصورتی‌که درد عصبی زانو، به دلیل شکستگی، تومور و یا هرگونه کیستی در اطراف عصب‌های زانو باشد، پزشک ترجیح می‌دهد که از عمل جراحی برای رفع این مشکل استفاده کند.

علت درد قفسه سینه، داغ شدن و سوزش آن را در این مطلب بخوانید:

علت درد قفسه سینه

خواب باکیفیت شبانه

برای هرگونه اختلالات اضطرابی و دردهای مزمن بسیار مهم است که در شب خواب کافی و باکیفیتی داشته باشید. اغلب افرادی که دچار دردهای عصبی زانو می‌شوند، خواب منظم و خوبی ندارند، حتی منظم بودن وقتِ خواب و بیداری در یک محیط خوب با دمای مناسب اتاق بدون تلویزیون و هرگونه حواس پنی دیگر برای کاهش دردهای عصبی بسیار مفید است. سعی کنید در اواخر روز از مصرف کافئین پرهیز کنید تا خواب آرامتری داشته باشید.

اصلاح تغذیه نادرست

یکی دیگر از راهکارهای درمان زانو درد عصبی این است که فرد تغذیه خودش را اصلاح کند. شما باید بدانید که افراد مبتلا به استرس و اضطراب باید کافئین را محدود کنند یا اینکه از خوردن آن اجتناب کنند. مصرف کافئین باعث تشدید هرگونه علائم اضطرابی می‌شود. همچنین برخی از مواد غذایی مانند لبنیات، گلوتن، شکر، ذرت، سیب زمینی، گوجه‌فرنگی، بادمجان، فلفل و مواردی از این قبیل باعث تشدید دردهای عضلانی می‌شود.

ایجاد تکنیک‌های آرام بخش

یکی دیگر از تکنیک‌هایی که با فشارهای عصبی ناشی از استرس و اضطراب مقابله می‌کند تکنیک‌های آرام‌بخش مانند یوگا است. با این روش می‌توانید ماهیچه‌های خودتان را ریلکس کنید و دردهای عصبی را کاهش دهید.

 

بهترین مسکن برای سردرد (بهبود درد سر در بارداری) چیست؟

بهترین مسکن برای سردرد چیست؟

علت زانو درد عصبی چیست؟

در این بخش به طور کامل علت زانو درد عصبی را با هم بررسی می‌کنیم تا به طور کامل با این‌گونه دردها آشنا شوید.

آسیب عصب زانو

یکی از مواردی که باعث دردهای عصبی زانو می‌شود، آسیب عصب زانو است. در واقع شکستگی استخوان، فیبولا یا تیبیا در اطراف زانو باعث درگیری این‌گونه اعصاب خواهد شد.

تومور یا کیست زانو

تومور یا کیست زانو باعث ایجاد دردهای عصبی می‌شود. این‌گونه تومورها یا کیست‌ها به عصب زانو فشار وارد کرده، در این صورت بیمار درد بسیار زیادی را متحمل می‌شود.

آسیب ربات‌های زانو

آسیب ربات‌های زانو نیز باعث درد یا هرگونه التهاب ناشی از آسیب‌دیدگی ربات زانو می‌شود.

مشکلات ستون فقرات

یکی دیگر از مواردی که باعث ایجاد دردهای عصبی زانو می‌شود، مشکلات ستون فقرات است. مفاصل آرتروز یا پرولاپس دیسک باعث ایجاد فشردگی عصب و گیر افتادگی اعصاب نخاعی خواهد شد و در نتیجه فرد دچار دردهایی در اطراف زانو می‌شود.

پس از اعمال جراحی زانو

یکی دیگر از دلایلی که باعث ایجاد دردهای زانو می‌شود، این است که فرد پس از جراحی زانو، آسیب‌های عصبی زیادی را متحمل می‌شود. البته این‌گونه آسیب عصبی پس از اعمال جراحی زانو معمولاً به دلیل چمباتمه زدن برای طولانی‌مدت، پا روی پا انداختن هنگام نشستن، بی‌تحرک ماندن طولانی یا فشرده شدن ناحیه زانو به دلیل استفاده از زانوبند، محکم گچ گرفتن طولانی‌مدت ساق پا یا پوشیدن جوراب تنگ و مواردی از این قبیل است.

عصب سیاتیک

بزرگترین عصب در بدن عصب سیاتیک است که از پایین کمر تا پا ادامه دارد. یکی از علت‌های زانو درد عصبی ایجاد بیماری و مشکلات در عصب سیاتیک است.

استفاده از کفش و بوت‌های نامناسب

معمولاً افرادی که از کفش و بوت‌های نامناسب استفاده می‌کنند، به طور کلی کفش‌های غیراستاندارد به پا می‌کنند، همین مورد باعث می‌شود تا دچار زانو درد شوند.

استرس و اضطراب

طی تحقیقات انجام شده استرس به طور مستقیم باعث زانو درد نمی‌شود، اما در بدن شرایطی ایجاد می‌کند که شما را گرفتار دردهای مفصلی از جمله زانو درد می‌کند. در واقع با افزایش استرس و اضطراب سطح هورمون کورتیزول در بدن شما افزایش‌یافته و مشکلات جسمی و روانی متعددی را ایجاد می‌کند. زانو درد عصبی نیز یکی از این مشکلات است. بنابراین اگر مدت زیادی است که دچار استرس شده‌اید، احساسات شما به تنش عضلانی تبدیل خواهد شد. در نتیجه هنگامی‌که بر مفاصل فشار بسیار زیادی وارد می‌شود دچار التهاب و ناراحتی بیش‌ازحد می‌شوید.

ایجاد حساسیت

یکی دیگر از مشکلاتی که باعث زانو درد عصبی خواهد شد، این است که در سیستم عصبی بدن، مشکلی به نام حساسیت ایجاد می‌شود. در این صورت یک درد عصبی به سمت بالای بدن یا پایین به سمت پاها و حتی سایر بخش‌های بدن نیز گسترش پیدا می‌کند. این‌گونه افراد معمولاً پوست حساسی دارند، در صورت تماس با هر وسیله‌ای دچار درد بسیار زیادی می‌شوند.

دراز کشیدن طولانی‌مدت

معمولاً افرادی که به صورت طولانی در رختخواب می‌مانند و دراز می‌کشند دچار زانو درد عصبی می‌شوند، زیرا در این صورت زانوها تمایل دارد رو به بیرون بچرخد. اما هنگامی‌که آنها را خم می‌کنید، به عصب زانو فشار واردشده و به مرور زمان دچار این‌گونه دردها خواهید شد.

برخی از بیماری‌ها

یکی دیگر از مواردی که باعث ایجاد دردهای عصبی زانو می‌شود، برخی از بیماری‌ها مانند فشارخون، مشکلات عصبی، رماتیسم، مشکلات قلبی، بیماری‌های کلیوی و اختلالات تیروئید است.

 

علت گردن درد چیست؟ چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

علت گردن درد چیست؟

نحوه تشخیص زانو درد عصبی

به محض ایجاد درد عصبی زانو باید به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه کنید. در این صورت پزشک یک معاینه فیزیکی از شما به عمل آورده سپس با توجه به سوابق پزشکی و آزمایشاتی که تجویز می‌کند، نوع درد شما را تشخیص می‌دهد. البته معمولاً پزشکان متخصص با لمس کردن عصب زانو متوجه علت بیماری که باعث این درد شده است خواهند شد.

آزمایش‌هایی که پزشکان تجویز می‌کنند را در ادامه موردبررسی قرار می‌دهیم.

اشعه ایکس که برای عکس‌برداری کلی از زانو و مناطق آسیب‌دیده استفاده می‌شود.

ام آر آی

ام آر آی برای تشخیص و تعیین شدت آسیب‌دیدگی زانو تجویز می‌شود.

سی تی اسکن

هدف پزشکان از تجویز سی تی اسکن این است که بخش‌های آسیب‌دیده را به وضوح مشاهده کنند.

نوار عصب و عضله

در صورتی که طی آزمایشات انجام شده پزشکان نتوانند علت درد زانو را مشخص کنند، نوار عصب و عضله تجویز می‌کنند تا عملکرد اعصاب زانو را به خوبی ارزیابی کنند.

البته نگران نباشید پس از اینکه پزشکان علت درد زانو را تشخیص دادند با استفاده از تکنیک‌ها و روش‌های زیادی آن را درمان خواهند کرد. در ادامه این مطلب به بررسی نحوه درمان زانو درد عصبی می‌پردازیم.

استفاده از محصولات طبی

یکی دیگر از راهکارهای کاهش درد زانو این است که از محصولات طبی مانند زانوبند طبی استفاده کنید، همچنین می‌توانید از کفش مناسب و طبی نیز برای کاهش میزان فشار بدن روی زانو بهره ببرید.

ماساژ دادن زانو

با استفاده از روغن‌های گیاهی و طبیعی در مدت زمان منظم زانوهای خودتان را ماساژ دهید.

 

سخن پایانی

همان‌طور که ذکر شد علائم شایع زانو درد عصبی شامل درد، خشکی، سفتی، تورم، سوزن سوزن شدن، گزگز و کاهش دامنه حرکتی است‌. در این مطلب روش‌های درمانی متفاوتی را برای این نوع زانو درد بیان کردیم. اگر شما عزیزان تجربه‌ای در این مورد دارید، می‌توانید در انتهای مقاله بخش نظرات پیام خود را با ما و دیگر مخاطبان مجله جوان ایرانی در میان بگذارید.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

بهار علیزاده

همیشه بهترینِ خودم، خاص و منحصر به فرد! دیجیتال مارکتینگ و سئو نظرمه. زندگی برای من مسابقه نیست! از مسیر لذت می‌برم... راز خوشحالیِ من: کمک به دیگران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا