بیوگرافی و زندگی نامهفرهنگ و هنر

مدونا کیست؟ (زندگی خواننده و بازیگر آمریکایی)

مدونا کیست؟ آشنایی با خواننده و هنرپیشه موسیقی پاپ

آیا می‌دانید مدونا کیست؟ مدونا خواننده و هنرپیشه موسیقی پاپ است که در سال 1981 به‌صورت تکی فعالیت خودش را شروع کرد و در صحنه موسیقی دهه 1980 که در آن زمان تحت سلطه مردان بود، تبدیل به یک شخص هیجان انگیز شد.

تا سال 1991، او به 21 آلبوم برتر در ایالات متحده دست یافت و بیش از 70 میلیون آلبوم در سطح بین المللی فروخت. در ژانویه 2008، او به‌عنوان ثروتمندترین نوازنده زن جهان انتخاب شد.

بیوگرافی مدونا

مَدونا لوئیز چیکونی در 16 اوت 1958 در بی سیتی میشیگان از پدر و مادری کاتولیک سیلویو آنتونی (تونی) و مدونا لوئیز متولد شد.

تونی، پسر مهاجران ایتالیایی، اولین کسی از خانواده‌اش بود که به کالج رفت و در آنجا مدرک مهندسی گرفت. مادر مدونا، تکنسین اشعه ایکس و رقصنده سابق، اصالتاً فرانسوی کانادایی بود.

پس از ازدواجشان در سال 1955، این زوج به پونتیاک، میشیگان نقل‌مکان کردند تا به شغل تونی به‌عنوان مهندس دفاع نزدیک شوند.

مدونا سه سال بعد در شهر بی سیتی به دنیا آمد. مدونا که سومین فرزند از شش فرزند است، از همان ابتدا یاد گرفت که چگونه نقش خود را به‌عنوان فرزند وسط انجام دهد.

رعایت دقیق مذهب کاتولیک توسط والدینش نقش زیادی در کودکی مدونا داشت. مدونا توضیح می‌دهد: مادر من یک متعصب مذهبی بود.

همیشه در خانه ما کشیش‌ها و راهبه‌ها بودند. بسیاری از عناصر کاتولیک از جمله مجسمه‌های مادرش از قلب مقدس، عادات راهبه‌ها در مدرسه ابتدایی کاتولیک او و محراب کاتولیک که او و خانواده‌اش روزانه در آن نماز می‌خواندند موضوعاتی بودند که بعدها صحبت‌های بحث‌برانگیزترین آثار مدونا شد.

مرگ مادر مدونا

یکی دیگر از تأثیرات بزرگ در ابتدا زندگی مدونا، مادرش بود که در دوران بارداری خود به سرطان سینه مبتلا شد. درمان باید تا رسیدن نوزاد کامل به تعویق می‌افتاد، اما در آن زمان بیماری بیش از حد قوی شده بود.

مادر مدونا در 1 دسامبر 1963 در سن 30 سالگی درگذشت. مدونا در زمان مرگ مادرش تنها پنج سال داشت. این از دست دادن به طور قابل‌توجهی بر دوران نوجوانی مدونا تاثیز گذاشت.

مدونا که با خاطرات ضعف و رفتار منفعل مادرش در روزهای آخر زندگی‌اش تسخیر شده بود، مصمم بود صدای خودش را به گوش دیگران برساند.

او به‌ویژه با قوانین تحمیل‌شده توسط نامادری‌اش، جوآن گوستافسون که پدر مدونا را در مجبور به انجام کارهای خانه می‌دید مقابله کرد.

مدونا می‌گوید که گوستافسون اغلب او را وادار می‌کرد از بچه‌های کوچک‌تر خانواده مراقبت کند، وظیفه‌ای که او به‌شدت از آن رنج می‌برد.

آن موقع بود که به این فکر افتاد که چگونه کار دیگری انجام دهد و از همه آن‌ها دور شود. او با تبدیل لباس‌های محافظه‌کارانه‌اش به لباس‌های آشکار، رفت‌وآمد در کلوپ‌های شبانه همجنس‌گرایان زیرزمینی و رد پیشینه مذهبی‌اش، علیه تربیت سنتی‌اش شورش کرد. خودش بارها گفته اگر مادرش در جوانی نمی‌مرد او کاملاً یک آدم دیگری می‌شد.

ازدواج مدونا

مدونا از سال 1985 تا 1989 با بازیگر شان پن ازدواج کرد. مدونا در سال 1996 مادر شد و لوردس ماریا (لولا) را به دنیا آورد این فرزند نتیجه رابطه مدونا با معشوق و مربی شخصی اش کارلوس لئون است.

در سال 2000 با گای ریچی کارگردان بریتانیایی ازدواج کرد و در همان سال پسرشان راکو جان ریچی به دنیا آورد. مدونا و ریچی در سال 2008 از هم جدا شدند.

ازدواج مدونا

فرزندخوانده‌های مدونا

مدونا در آستانه پنجاهمین سالگرد تولدش در سال 2008 با چالش های بیشتری در زندگی شخصی خود روبرو شد. او بیشتر سال های گذشته را به مبارزه با اتهامات مربوط به دور زدن قوانین سنتی مالاوی گذراند تا پسر تازه خوانده اش دیوید باندا را که از سال 2006 بزرگ کرده بود به خانه بیاورد. اتهامی که او به‌شدت آن را رد کرد.

ائتلافی متشکل از 67 گروه حقوق محلی حکم بازداشت موقت را به این دلیل به چالش کشیدند که قوانین موجود در مالاوی اجازه فرزندخواندگی بین المللی را نمی دهد.

وکیل ستاره پاپ گفت که درخواست مدونا برای فرزندخواندگی دائمی این پسر توسط دادگاه عالی مالاوی در 28 می 2008 تایید شد.

سرانجام دادگاه به مدونا حق فرزندخواندگی کامل پسر را اعطا کرد. او تصمیم گرفت دوباره از مالاوی فرزندخوانده بپذیرد و در ژوئن 2009، پس از یک مبارزه قانونی دیگر، حضانت مرسی جیمز به او اعطا شد.

در فوریه 2017، مدونا اعلام کرد که دوقلوهای 4 ساله، استری و استل، اهل مالاوی را به فرزندی پذیرفته است و عکسی با این دختران در اینستاگرام خود منتشر کرد.

شروع موسیقی و رقص

مدونا جنبه‌های سرکش شخصیت خود را باانگیزه کمال‌گرایی و موفقیت بالا متعادل کرد. او یک دانشجوی، تشویق‌کننده و رقصنده منظم بود که یک ترم زودتر از همسالانش از دبیرستان فارغ‌التحصیل شد.

در سال 1976، سخت کوشی او مورد توجه دانشگاه میشیگان قرار گرفت و دانشگاه میشیگان به او یک بورس تحصیلی کامل برای برنامه رقص آن‌ها پیشنهاد داد.

در سال 1977، در طول تحصیل در مقطع کارشناسی در میشیگان، مدونا یک بورس تحصیلی شش هفته ای برای تحصیل در تئاتر رقص آمریکایی آلوین آیلی در شهر نیویورک دریافت کرد و پس از آن فرصتی نادر برای اجرا با پرل لانگ، طراح رقص در سال 1978 به دست آورد.

به اصرار مربی رقص او، ستاره نوظهور تنها پس از دو سال تحصیل، کالج را رها کرد تا به نیویورک نقل‌مکان کند و به حرفه رقص خود ادامه دهد.

زمانی که مدونا در نیویورک بود، اجاره‌خانه خود را با چند شغل عجیب‌وغریب، از جمله مدلینگ هنری برهنه، خدمت در اتاق چای روسی و اجرا برای مرکز رقص آمریکایی پرداخت کرد.

در سال 1979، مدونا با دن گیلروی، یکی از اعضای موسس یک گروه پاپ پانک تحت تأثیر اسکا به نام Breakfast Club آشنا شد.

گیلروی مدونا را به رئیس یک گروه ودویل در پاریس معرفی کرد و او مدتی را در فرانسه با نمایش گذراند. در این سفر او عاشق تلفیق خوانندگی و اجرا شد.

هنگامی که در سال 1980 به ایالات متحده بازگشت، به‌عنوان درامر به گروه Gilroy پیوست و بعداً خواننده اصلی شد. مدونا طی چند سال بعد چندین گروه مختلف از جمله Madonna & The Sky، The Millionaires و Emmy را برای خودش تشکیل داد.

شروع کار انفرادی

در سال 1981، مدونا تصمیم گرفت انفرادی به جلو برود و مدیری به نام کامیل باربون از Gotham Records را استخدام کرد تا به او کمک کند تا حرفه خوانندگی خود را در مسیر درستی قرار دهد.

باربون به مدونا نشان داد که چگونه در دنیای مردانه تجارت موسیقی حرکت کند و به تشکیل یک گروه استودیویی کمک کرد که سبک این ستاره نوظهور را برجسته کند.

مدونا کیست؟
خوانندگی مدونا

آلبوم Borderline

مدونا با استفاده از موفقیت آهنگ قبلش، Sire Records را متقاعد کرد که آلبوم کامل مدونا را در سال 1983 تولید کند. این آلبوم موفقیت آهسته اما پیوسته ای داشت و شامل تک آهنگ های موفق Borderline، Lucky Star و Holiday بود.

به‌زودی، دختران در سراسر کشور از حس متمایز مدونا از مد تقلید کردند که شامل جوراب‌های توری، لباس زیر توری، دستکش‌های بدون انگشت و گردن‌بندهای بزرگ صلیبی بود. تعطیلات همچنین باعث شد که خواننده در سال 1984 در گروه موسیقی آمریکایی دیک کلارک حضور پیدا کند .

Like a Virgin

آلبوم بعدی او در سال 1985، Like a Virgin، منتشر شد که در جدول بیلبورد شماره 1 شد و در عرض یک ماه پلاتین گرفت. این آهنگ که توسط نیل راجرز تهیه شده بود، بعداً به‌عنوان بزرگترین آهنگ پاپ مدونا در تمام دوران ها ثبت شد و این آهنگ به مدت شش هفته در صدر جدول باقی ماند.

او همچنین در اولین فیلم بلند، Desperately Seking Susan (1985) ایفای نقش کرد و آهنگ موسیقی متن فیلم، Into the Groove را اجرا کرد که در جدول رقص ایالات متحده به رتبه 1 رسید.

Crazy for You

تک آهنگ بعدی او Crazy for You (دیوانه تو) که در سال 1985 برای فیلم Vision Quest اجرا کرد، نیز به موفقیت شماره 1 تبدیل شد.

او سپس اولین تور موسیقی خود را با نام The Virgin Tour آغاز کرد و 17 آهنگ متوالی را تماشا کرد که به 10 آهنگ برتر جدول بیلبورد صعود کردند و در عین حال موجی از موزیک ویدیوهای نمادین را خلق کردند .

فیلم و آهنگ‌های مدونا

در طول پنج سال بعد، زندگی مدونا گردبادی از فعالیت بود. در 16 آگوست 1985 با بازیگر شان پن ازدواج کردو با او در فیلم سورپرایز شانگهای (1986) همبازی شد . 

او سپس در چند سال بعد در سه فیلم دیگر بازی کرد: آن دختر کیست (1987)، سگ های خونی برادوی (1989) و دیک تریسی (1990) .

آلبوم موسیقی متن مدونا I’m Breathless: Music From and Inspired by the Film  منجر به وجود آمدن دو آهنگ برتر شد: Vogue و Hanky Panky. او همچنین چهار آلبوم موفق دیگر منتشر کرد:

  • آبی واقعی (1986)
  • آن دختر کیست (1987)
  • شما می‌توانید برقصید (1987)
  • مانند یک دعا (1989)

جنجال‌های مدونا

مثل همیشه، مدونا میل خود برای موفقیت را با تمایل خود به رفتارهای رسوا ترکیب کرد. این کار با اجرای جنجالی او در سال 1985 از تک آهنگ پرطرفدارش Like a Virgin در جوایز موسیقی ویدئویی ام تی وی آغاز کرد.

سپس ازدواج او با پن بود که با گزارشات خشونت خانگی و تجاوز او به یک عکاس خدشه‌دار شد. رفتاری که او را به یک ماه زندان محکوم کرد و در نهایت منجر به طلاق این زوج شد.

موزیک ویدئو Like prayer

در سال 1989، ویدئوی Like prayer  مدونا از MTV به‌عنوان بخشی از حمایت سودآور پپسی پخش شد. در این ویدئو مضامین روابط بین نژادی، صلیب سوزاندن و ترکیبی از کنایه های جنسی و ایدئولوژی های مذهبی وجود داشت.

با وجود اعتراضات عمومی، مدونا بیش از هر زمان دیگری محبوب شده بود. آهنگ‌های دیگری مانند Express Yourself، Cherish، Keep It Together و Oh Father را ساخت.

موزیک ویدئو Like prayer

تا سال 1991، او 21 آلبوم برتر در ایالات متحده عرضه کرد و بیش از 70 میلیون آلبوم را در سطح بین المللی فروخت و 1.2 میلیارد دلار فروش داشت.

مدونا که متعهد به کنترل حرفه خود بود، در آوریل 1992 به تاسیس Maverick Records، یک لیبل تحت گروه موسیقی Warner کمک کرد.

مستند حقیقت یا جرئت

او همچنین کماکان به جلب‌توجه ادامه داد. اولین‌بار فیلم حقیقت یا جرئت سال 1991  آمد، یک مستند افشاگرانه درباره تور بلندپروازی او.

به دنبال آن کتاب سکس (1992) منتشر شد، یک کتاب میز قهوه پورنوگرافیک با هسته نرم که ستاره پاپ را در انواع ژست های وابسته به عشق شهوانی نشان می‌دهد.

با وجود ماهیت بحث‌برانگیز، این کتاب تنها در روز انتشار خود در ایالات متحده، 150000 نسخه فروخت. سه روز بعد، تمام 1.5 میلیون نسخه از اولین نسخه در سراسر جهان فروخته شد و آن را به موفق ترین کتاب میز قهوه تبدیل کرد که تا کنون منتشر شده است.

آلبوم Erotica  (1992) در همان زمان رونمایی شد و به همان اندازه موفق بود. در پایان سال 1993، آلبوم به وضعیت دو پلاتین رسید.

 Bedtime Stories در سال 1994 با تک‌آهنگ اصلی جذاب Secret و ترانه زیبای مالیخولیایی Take a Bow عرضه شد.

ترکیب فیلم و موسیقی مدونا

در سال 1996، مدونا تطبیق پذیری خود را به‌عنوان یک ستاره در فیلم همراه با موسیقی ثابت کرده بود. او در فیلم اقتباسی تحسین شده از فیلم موزیکال اندرو لوید وبر  Evita (1996) که آنتونیو باندراس نیز در آن حضور داشت بازی کرد .

او برنده جایزه گلدن‌گلوب برای بهترین اجرای یک بازیگر زن در یک فیلم سینمایی کمدی یا موزیکال شد و در فیلم موسیقی باید مرا دوست داشته باشی را اجرا کرد که برنده جایزه اسکار برای موسیقی، آهنگ اصلی شد.

موفقیت‌های بیشتر مدونا

مدونا در سال 1990 بزرگترین آلبوم موفق The Immaculate Collection را منتشر کرد،پس از آن سال ها بعد با Something to Remember (1995)، مجموعه ای از تصنیف او که شامل آهنگ جدید You’ll See بود را منتشر کرد.

در سال 1998، او Ray of Light را منتشر کرد که مورد تحسین منتقدان قرار گرفت و باعث شد با کمک تهیه کننده ویلیام اوربیت به کاوش های الکترونیکی و معنوی بپردازد.

مدونا با آهنگ‌هایی مانند یخ‌زده و قدرت خداحافظی به موفقیت‌های بیشتری رسید. مدونا همچنین سه جایزه گرمی دریافت کرد، دو جایزه برای آهنگ اصلی 5 و یکی برای خود آلبوم Ray of Light.

سپس Music (2000)، یک پروژه الکترونیکی موفق دیگر برای او بود. این بار با تمایلات رقص آشکارتر و غیرقابل‌پیش‌بینی‌تر.

ستاره پاپ سپس در نمایشنامه Up for Grabs (2002) از پرده بزرگ به صحنه لندن رفت و اولین کتاب کودک خود را به نام گل رز انگلیسی نوشت که در سال 2003 منتشر شد.

American Life

آلبوم زندگی آمریکایی او در سال 2004 وارد تالار مشاهیر موسیقی بریتانیا شد و سال بعد آلبوم بعدی او Confessions on a Dancefloor منتشر شد.

در همین زمان مدونا با شکستن رکورد طولانی‌مدت بیتلز به هنرمندی تبدیل شد که دارای بیشترین گواهینامه طلا در ایالات متحده بود.

زندگی حرفه‌ای او به رونق خود ادامه داد. در ژانویه 2008، از سوی مجله فوربس به‌عنوان ثروتمندترین نوازنده زن جهان معرفی شد.

مدونا کیست؟
American Life

مدونا بخش عمده‌ای از این درآمد را از خط تولید لباس‌های H&M خود، قراردادی با NBC برای پخش فیلم‌های کنسرت و تور Confessions خود به دست می‌آورد.

او همچنین به خوانندگی، بازیگری و مدیریت تعدادی از علایق تجاری ادامه داد و زمان خود را بین بریتانیا و ایالات متحده تقسیم کرد.

او نویسنده و تهیه‌کننده اجرایی مستندی درباره زندگی کودکان یتیم ایدز در مالاوی و فیلم هنری Filth and Wisdom بود که هر دو در سال 2008 منتشر شدند.

آلبوم Hard Candy او در آوریل همان سال منتشر شد و تور Sticky and Sweet  اولین سرمایه‌گذاری بزرگ او با concert promoter  شد.

 Celebration

در سال 2009، او چهارمین آلبوم پرطرفدار به نام Celebration را منتشر کرد که یازدهمین آلبوم شماره 1 مدونا در بریتانیا شد. با انتشار این رکورد، مدونا الویس پریسلی را به‌عنوان خواننده انفرادی با اکثر آلبوم های شماره 1 در بریتانیا به دست آورد.

فیلم Super Bowl XLVI

در سال 2011، مدونا آخرین پروژه سینمایی خود را در مورد والیس سیمپسون مطلقه آمریکایی و رابطه عاشقانه او با پادشاه بریتانیا ادوارد هشتم منتشر کرد که در تضاد با یک رابطه معاصر بود.

ادوارد تاج خود را برای ازدواج با سیمپسون رها کرد و این زوج به دوک و دوشس ویندزور معروف شدند. مدونا که پشت دوربین کار می‌کرد، این درام عاشقانه را نویسندگی و کارگردانی کرد که بازخوردهای متفاوتی گرفت. بااین‌حال، او گلدن‌گلوب را برای آهنگ اصلی که برای فیلم شاهکار نوشته و خوانده بود، دریافت کرد.

زمانی که مدونا در فوریه 2012 در Super Bowl XLVI اجرا کرد، مورد استقبال گرم دیگری قرار گرفت. بااین‌حال، او نمایشی چشمگیر را برگزار کرد که آخرین تک آهنگ  Give Me All Your Luvin را به نمایش گذاشت.

این بار مدونا نبود که در طول نمایش موج ایجاد کرد. مهمان موزیکال او، MIA، هنگامی که در اجرای زنده خود از حرکات زشت دست استفاده کرد، اعتراضات را برانگیخت.

آلبوم MDNA

مدونا آلبوم استودیویی خود، MDNA  را در مارس 2012 منتشر کرد. در تور این آلبوم، او با جنجال هایی روبرو شد. مدونا گهگاه در هنگام اجرا در فرانسه به تماشاگرانش چشمک می زد و از تصاویر نازی استفاده می‌کرد.

در کنسرتی در سن‌پترزبورگ روسیه داشت، او در حمایت از حقوق دگرباشان جنسی صحبت کرد که او را با مشکل قانونی مواجه کرده بود. از او به دلیل زیر پا گذاشتن قانون علیه ترویج همجنس‌گرایی به خردسالان شکایت شد، اما اتهامات بعداً رد شد.

آلبوم MDNA

Rebel Heart

در طول سال 2014، مدونا در حال کار بر روی آلبوم بعدی خود بود که با تهیه کنندگانی مانند Avicii و Diplo از طریق اینستاگرام همکاری کرد.

بااین‌حال، در دسامبر همان سال، بیش از دوازده آهنگ برنامه‌ریزی‌شده برای آلبوم او در سال 2015 Rebel Heart به‌صورت آنلاین به بیرون درز کرد. بعداً یک خواننده اسرائیلی به دلیل سرقت‌های مربوط به نشت دستگیر و متهم شد.

مدونا برای مقابله با این سرقت، شش آهنگ را قبل از کریسمس به‌صورت آنلاین منتشر کرد که این آهنگ‌ها به 10 جدول برتر iTunes در کشورهای مختلف رسیدند.

بااین‌حال، جنجال‌های بیشتری در ژانویه به وجود آمد، زمانی که این خواننده از طریق اینستاگرام پرتره‌هایی از رهبران و هنرمندان برجسته مانند نلسون ماندلا و باب مارلی را منتشر کرد که با آکورد سیاه بسته شده بودند و بازتابی از هنر جلد آلبوم آتی او بود.

در فوریه 2015، آلبوم دیگری از Rebel Heart به بیرون درز کرد. در آن ماه، مدونا همچنین تک آهنگ اصلی Living for Love را به‌صورت زنده در پنجاه و هفتمین دوره جوایز سالانه گرمی با موضوع گاو و ماتادور اجرا کرد. بیش از دو هفته بعد، او این آهنگ را در جوایز بریت اجرا کرد، اما به دلیل یک اتفاق ناگوار در کمد لباس، از پله‌ها پایین افتاد.

نسخه رسمی Rebel Heart ، سیزدهمین نسخه کامل مدونا، در 10 مارس 2015 با نسخه لوکس شامل 19 آهنگ منتشر شد.

این آلبوم از نظر تولید موسیقایی به طرز قابل‌توجهی از نظر سبکی متنوع‌تر از نسخه‌های قبلی خود بود و از نظر غزلی از تحریک جنسی واضح و لاف زدن معاصر به بازتابی آرام‌تر منحرف شد.

Madame X 

این خواننده مشهور در یک اعلامیه ویدئویی در آوریل 2019 فاش کرد که آلبوم استودیویی شماره 14 با عنوان Madame X  نامگذاری خواهد شد.

بلافاصله پس از آن، مدونا تک آهنگ Medellín را منتشر کرد که تلاش مشترکی با خواننده کلمبیایی Maluma بود و این دو نفر با هم همکاری کردند تا یک اجرای گرم از این آهنگ را در جوایز موسیقی بیلبورد 2019 ارائه کنند.

 

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

زهرا سامره

من با تجربه‌ام به شرکت‌ها از طریق تولید و توسعه محتوا کمک می‌کنم تا کسب‌و‌کار خود را رشد داده و به اهداف خود برسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا