بهداشت و سلامتبیماری‌ها و راه درمان

پی آر پی چیست؟ توصیه‌های قبل + پس از تزریق PRP

PRP برای چه افرادی مناسب نیست؟ کاربردهای پی آر پی چیست؟

آیا می‌دانید پی آر پی چیست؟ PRP مخفف عبارت پلاسمای غنی از پلاکت است. در سال‌های اخیر پزشکان به این نتیجه رسیده‌اند که بدن توانایی ترمیم بافت آسیب‌دیده‌ی خود را دارد. تحقیقات گسترده‌ای برای بررسی تأثیرات پی آر پی در سلامت انسان انجام‌گرفته است. شما عزیزان باید بدانید که مزایای استفاده از این روش بسیار زیاد و عوارض آن بسیار کم است. در این مطلب از مجله جوان ایرانی به‌طور کامل برای شما بیان می‌کنیم که پی آر پی چیست، کاربرد آن در درمان تیرگی، ریزش مو و سایر نقاط بدن برای شما بیان می‌کنیم.

 

پی آر پی چیست؟

پی آر پی مخفف عبارت پلاسمای غنی از پلاکت است. محققان برای تولید پی آر پی، پلاسما را از خون جدا کرده و آن را غلیظ می‌کنند. تزریق پی آر پی به بافته‌ای آسیب‌دیده بدن کمک می‌کند تا سلول‌های سالم و جدیدی را تولید کند، درنتیجه سریع‌تر التیام می‌یابد.

تزریق پی آر پی که از خون فرد تحت معالجه تولید می‌شود به پلاکت معروف است‌. پلاکت نیز از طریق خون گردش می‌کند و برای لخته شدن خون عامل بسیار مهمی محسوب می‌شود. پی آر پی از طریق تزریق به بیمار منتقل‌شده و کمک ویژه‌ای به بهبود بافته‌ای آسیب‌دیده بدن می‌کند.

 

کاربردهای پی آر پی چیست؟ (بررسی ۹ کاربرد مهم)

پی آر پی چیست
پی آر پی چیست

پزشکان همچنان در حال تحقیق هستند تا به مزایا و کاربردهای کامل پی آر پی واقف شوند، اما مهم‌ترین کاربردهای آن را در ادامه به طور کامل بررسی می‌کنیم.

۱) کاشت مو

اگر هنگام کاشت مو در آن نواحی تزریق پی آر پی صورت گیرد، زودتر بهبود پیدا خواهد کرد. در برخی از موارد مشاهده شده کاشت مو باعث ایجاد اسکار شده است. پی آر پی می‌تواند تا حد ممکن جلوی این اتفاق را بگیرد. همچنین فراموش نکنید که برای بهبود سرعت رشد موهای کاشته شده استفاده می‌شود.

عوارض بعد از کاشت مو را به طور کامل در این مقاله بخوانید:

آشنایی با عوارض بعد از کاشت مو

۲) تقویت مو

برخی از پزشکان برای تقویت رشد مو و جلوگیری از ریزش آن ترجیح می‌دهند که به سر بیمار prp تزریق شود. درواقع تزریق پی آر پی برای درمان آلوپسی آندروژنیک نیز بسیار مؤثر است.

۳) جوان‌سازی پوست

همچنین از تزریق prp می‌توان استفاده کرد تا انعطاف‌پذیری پوست را بهبود بخشیده و آسیب‌های پوستی مانند جای جوش، جای زخم و چین و چروک از بین برود. تزریق prp به پوست باعث تحریک رشد سلول‌ها شده و به همین دلیل باعث جوان‌سازی پوست صورت شما می‌شود.

۴) کاهش التهابات پوستی

در بسیاری از موارد مشاهده شده که تزریق پی آر پی پوست سر، التهابات پوستی را کاهش داده و درنتیجه ریزش مو کاهش پیدا کرده و باعث بهبود پوست سر و صورت شده است. این روش می‌تواند به کاهش التهابات ناشی از آرتروز نیز کمک کند.

۵) آسیب‌دیدگی‌های حاد و شدید

درمان آسیب‌دیدگی‌های حاد و شدید که در هنگام ورزش رخ می‌دهد، از تزریق پی آر پی استفاده می‌کند. همچنین در حوادثی مانند کشیدگی ماهیچه‌های پشت حفره زانو یا پیچ‌خوردگی از این روش درمانی بهره می‌برند.

۶) ورم مفاصل

برخی از افراد به هر دلیل دچار ورم مفاصل زانو می‌شوند. در این صورت پزشک برای آن‌ها این روش را تجویز می‌کند. تزریق prp در درمان مفاصل بسیار مؤثرتر از تزریق اسید هیالورونیک است. درواقع تزریق اسید هیالورونیک یک روش سنتی و قدیمی محسوب می‌شود که کاربرد آن‌چنانی ندارد.

۷) ترمیم پس از عمل جراحی

برخی از پزشکان پس از عمل جراحی برای ترمیم آن نواحی، از تزریق پی آر پی استفاده می‌کنند.

۸) آسیب‌دیدگی زردپی یا تاندون

همان‌طور که می‌دانید زردپی یک بافت همبند ضخیم و بسیار محکم است که باعث اتصال ماهیچه به استخوان می‌شود. اگر این بافت آسیب ببیند، بهبودی آن بسیار سخت است، بنابراین پزشکان برای درمان مشکلات مزمن زردپی از تزریق prp استفاده می‌کنند. این روش از مشکلات مزمن شامل التهاب و ورم بخش بیرونی آرنج یا آسیب‌دیدگی زردپی پاشنه پا و مواردی از این قبیل پیشگیری می‌کند.

۹) ترمیم بافت‌ها

پزشکان برای درمان مشکلات مزمن تاندون، از تزریق prp بهره می‌برند. درواقع تاندون‌ها نوارهای بافتی سخت و ضخیمی هستند که عضله را به استخوان متصل می‌کنند‌‌. دقت کنید پس از تزریق، این نوع آسیب‌دیدگی تاندون بهبود می‌یابد.

 

آیا پی آر پی در ایران انجام می‌شود؟

پی آر پی چیست
پی آر پی چیست

طی گزارشات انجام‌شده توسط مجله جوان ایرانی، تزریق پی آر پی در ایران نیز بسیار انجام شده و رایج است.

معمولاً در ایران کاربردهای پی آر پی از این طریق است:

 • درمان پوست و مو
 • درمان آسیب‌های زانو
 • به منزله زیبایی

 

چه افرادی برای پی آر پی مناسب هستند؟

به‌طورکلی افراد در هر سنی می‌توانند از این روش تزریق بهره ببرند. همچنین محدودیت گروه‌های خونی وجود ندارد. افرادی که سیگار نمی‌کشند، همچنین از سلامت عمومی برخوردارند و داروهای ضدالتهابی نیز مصرف نمی‌کنند، برای تزریق پی آر پی مناسب هستند. البته تمامی این موارد قبل از تزریق توسط پزشکان به طور کامل بررسی می‌شود.

 

منع استفاده از پی آر پی

احتمالاً این سؤال برای شما ایجاد شده که چه کسانی نمی‌توانند تزریق پی آر پی انجام دهند؟ فردی که سرطان دارد یا بیماری متاستاتیک دارد ممکن است نتواند تزریق پی آر پی انجام دهد. همچنین افرادی که پلاکت خونشان پایین است نیز تزریق پی آر پی برای آن‌ها نتیجه مطلوبی ندار‌د.

 • همچنین اگر مبتلا به عفونت خون هستید نمی‌توانید این تزریق را انجام دهید.
 • به طور کلی قبل از این نوع تزریق، پزشک برای شما آزمایش‌هایی می‌نویسد و تمامی این موارد را به طور کامل بررسی می‌کند.
 • همچنین اگر دچار بیماری مزمن کبد، بیماری‌های مزمن پوستی، پلاکت‌های خونی و بیماری‌های تیروئید هستید، این روش درمانی برای شما مناسب نیست.

 

 

توصیه‌های قبل از تزریق پی آر پی

به طور کلی باید قبل و پس از تزریق تا مدت کوتاهی از ورزش و فعالیت‌های سنگین اجتناب کنید. پس از تزریق پی آر پی به توصیه‌های پزشک توجه کنید. ممکن است پزشک برای مدتی به شما استراحت دهد.

قبل از تزریق پی آر پی در مورد انتظارات خود با پزشک صحبت کنید تا متوجه شوید که آیا این‌گونه تزریق برای شما مناسب است یا خیر. همچنین قبل از این روش باید یک سری موارد را رعایت کنید که در ادامه این مطلب از مجله جوان ایرانی برای شما بیان می‌کنیم:

 • حداقل ۳ تا ۴ روز قبل از تزریق، داروهای ضدالتهاب را قطع کنید. البته قطع این‌گونه از داروها باید حتماً تحت نظر پزشک باشد.
 • یک تا دو هفته قبل از عمل، مکمل‌های گیاهی رقیق‌کننده خون و ویتامین‌ها را کنار بگذارید.
 • حداقل یک ماه قبل از تزریق پی آر پی، تزریق استروئید را قطع کنید.
 • اگر از استروئیدهای خوراکی استفاده می‌کنید حتماً به پزشک مراجعه کرده و طی یک برنامه منظم آن را قطع کنید. توجه کنید هیچ‌وقت استروئیدهای خوراکی را به طور ناگهانی قطع نکنید، زیرا باعث عوارض جانبی بسیار زیادی می‌شود.
 • فراموش نکنید که روز عمل حتماً یک صبحانه کامل بخورید و مقدار زیادی آب بنوشید.

 

مراقبت‌های پس از تزریق پی آر پی

پی آر پی چیست
پی آر پی چیست

پس از تزریق پی آر پی حتماً به توصیه پزشک دقت کنید. احتمالاً پزشک برای شما استراحت و مراقبت کافی را تجویز می‌کند، زیرا باعث جذب بهتر پی آر پی توسط بافت ها می‌شود. در ادامه این مطلب از مجله جوان ایرانی به طور کامل برای شما مراقبت‌های پس از پی آر پی را شرح می‌دهیم.

حتماً داروهای تجویزشده توسط پزشک را سر ساعت مشخص مصرف کنید

فراموش نکنید که تا دو هفته پس از تزریق، از داروهای ضدالتهاب اجتناب کنید‌

۳ الی ۴ روز پس از تزریق از داروهای رقیق‌کننده خون نیز استفاده نکنید.

به‌هیچ‌وجه تا ۷۲ ساعت پس از تزریق از کمپرس سرد یا گرم در محل موردنظر استفاده نکنید.

در روزهای اول پس از تزریق پی آر پی به حمام استخر و سونا نروید.

همچنین در هفته اول پس از عمل از نوشیدن کافئین، سیگار و همچنین الکل خودداری کنید.

سعی کنید پس از تزریق پی آر پی، بدن خود را هیدراته نگه‌دارید و آب بسیاری بنوشید.

شما عزیزان می‌توانید از روز سوم به بعد به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه ۳ تا ۴ بار در روز از کمپرس سرد بهره ببرید.

 

هزینه تزریق پی آر پی چقدر است؟

به‌هیچ‌وجه نمی‌توان هزینه تزریق پی آر پی را تخمین زد. زیر به عوامل مختلفی بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال اگر در کلینیک‌های معتبر این تزریق را انجام دهید، کیفیت آن بسیار بالا رفته و هزینه بیشتری باید پرداخت کنید. همچنین ناحیه تحت درمان و اقلام مصرفی در تخمین هزینه مؤثر هستند.

همچنین دقت کنید روش تزریق پی آر پی توسط بیمه‌های درمانی پوشش داده نمی‌شود.

 

پرکاربردترین استفاده از پی آر پی

شما عزیزان باید بدانید که استفاده از تزریق پی آر پی پس از کاشت مو، بسیار پرکاربرد و متداول است. زیرا به بهبود سریع‌تر پوست و رشد بهتر موهای کاشته شده و همچنین تقویت آن‌ها کمک بسیار زیادی می‌کند. اما فراموش نکنید که شما عزیزان باید با مشورت پزشک این نوع تزریق از را پس از کاشت مو انجام دهید.

 

کدام یک از انواع جراحی بینی برای بینی‌ گوشتی و استخوانی مناسب است؟

انواع جراحی بینی گوشتی و استخوانی

عوارض جانبی درمان پی آر پی

پی آر پی چیست
پی آر پی چیست

شما عزیزان نباید نگران باشید و بدانید که تزریق پی آر پی یک روش کاملاً کم‌خطر بوده و معمولاً عوارض جانبی خاصی ندارد. اما ازآنجایی‌که این روش شامل خون‌گیری است، قبل از این روش تزریق، باید هیدراته باشید و همچنین غذای کافی میل کنید تا از احساس سبکی سر شما پیشگیری شود. همچنین ممکن است پس از عمل مقداری درد و کبودی در محل تزریق ایجاد شود. البته دقت کنید ازآنجایی‌که تزریق پی آر پی از سلول‌ها پلاسمای خود شما تشکیل شده است، نسبت به سایر داروهای تزریقی مانند کورتیکواستروئیدها واکنش آلرژیک بسیار کمتری دارد‌.

سایر خطرات تزریق از طریق پی آر پی شامل خونریزی، آسیب بافتی، عفونت و آسیب‌های عصبی است.

 

نتیجه نهایی

همان‌طور که مشاهده کردید علم پزشکی روز به روز در حال پیشرفت است. به تدریج روش‌های درمانی تهاجمی، جای خود را به‌روش‌های بسیار کم تهاجمی‌تر می‌دهد‌‌. یکی از روش‌های درمانی کم تهاجمی که در سراسر دنیا از جمله ایران مورداستفاده قرار می‌گیرد به نام پلاک درمانی نیز شناخته می‌شود. در این مطلب از جوان ایرانی به طور کامل برای شما بیان شد که این روش درمانی چیست، چگونه عمل می‌کند و همچنین کاربردهای آن به طور کامل برای شما بیان شد.

اگر شما عزیزان تجربه‌ای در این مورد دارید، می‌توانید در انتهای مقاله بخش نظرات پیام خود را ثبت کنید.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

بهار علیزاده

همیشه بهترینِ خودم، خاص و منحصر به فرد! دیجیتال مارکتینگ و سئو نظرمه. زندگی برای من مسابقه نیست! از مسیر لذت می‌برم... راز خوشحالیِ من: کمک به دیگران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا