انگیزشی و بهبود فردیکسب و کار

اقدامات افراد موفق بعد از کار (قوانین زندگی آن‌ها)

خصوصیات مهم افراد موفق (عادت‌های آن‌ها بعد از کار)

لیست مطالب این مقاله
1 اقدامات افراد موفق بعد از کار

حتماً مشاهده کرده‌اید بسیاری از افراد پس از ساعت کاری، وقت خودشان را به بطالت می‌گذرانند. برخی از آن‌ها ممکن است مواد مخدر مصرف کنند، به مهمانی‌های مختلف رفته و مشروب بنوشند، به طور کلی هر کار بیهوده‌ای را انجام دهند. اما سوال این است که افراد موفق پس از پایان ساعت کاریِ خودشان، چه اقداماتی انجام می‌دهند؟ در این مطلب از مجله جوان ایرانی به طور کامل به این موضوع می‌پردازیم.

اقدامات افراد موفق بعد از کار

لیست کارهای روزانه افراد موفق پس از یایان یافتن کارشان را در ادامه با هم بررسی می‌کنیم:

افزایش کیفیت خواب

افراد موفق معمولاً بین ۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه را توصیه می‌کنند. اگر می‌خواهید بتوانید بهتر فکر کنید، نیاز است که خواب کافی شبانه داشته باشید تا تصمیمات هوشمندانه‌تری بگیرید. بنابراین سعی کنید شب‌ها زودتر بخوابید، چراغ‌ها را خاموش کنید و در آرامش، کیفیت استراحت خودتان را بالا ببرید.

برنامه‌ریزی کردن برای تفریح

افراد موفق برای تفریحاتشان یا فعالیت گروهی موفقِ لذت‌بخش، برنامه‌ریزی مناسبی دارند. برخی از آن‌ها پس از ساعت کاری، پیاده‌روی می‌کنند. همچنین یک بازی دلخواه را به صورت گروهی انجام می‌دهند. به طور کلی هر کاری که باعث لذت آنها شود را با هم سن و سال‌های خودشان شریک می‌شوند.

ورزش مرتب و روزانه

همه ما می‌دانیم که ورزش کردن برای سلامتی بسیار ضروری است. افراد موفق معمولاً پس از اینکه کمی حرکات کششی و ورزش سبک در روتین صبحگاهی انجام دادند، در هنگام عصر به ورزش دلخواه خودشان می‌پردازند. اما این‌گونه تصور نکنید که آنها هرروز تصادفی ورزش می‌کنند، بلکه این‌گونه افراد از قبل برای رفتن به باشگاه یا هر نوع ورزشی در منزل برنامه‌ریزی دارند.

عدم تماشای تلویزیون یا کاهش آن

یکی دیگر از مواردی که افراد موفق انجام می‌دهند، این است که آنها معمولاً تلویزیون تماشا نمی‌کنند. درواقع به این نتیجه رسیدند که تلویزیون وقت آنها را بیهوده هدر داده و مانع دستیابی به اهداف مهم‌ترشان می‌شود. نهایت اگر بسیار علاقه‌مند باشند یک ساعت در طول روز را به تماشای تلویزیون اختصاص می‌دهند.

کاهش استرس و اضطراب

افراد موفق پس از پایان کار خودشان، معمولاً تمرینات یوگا انجام می‌دهند. حتی آنها چند نفس عمیق می‌کشند تا سلامت عقلشان حفظ شود. به ویژه اگر محیط کارشان استرس‌زا باشد، خستگی بسیار زیادی را تجربه می‌کنند. نیاز دارند پس از اینکه کارشان تمام شد از خودشان مراقبت کنند. انسان‌های موفق خوب می‌دانند اگر دچار حواس‌پرتی، خستگی یا هر نوع استرسی باشند بر روی کیفیت کارشان تأثیر گذاشته و مانع ادامه موفقیت‌های آنها می‌شود. بنابراین انتخاب‌های سالمی در طی روز دارند. حتی آخر هفته‌ها نیز به تعطیلات می‌روند تا از طبیعت و حتی از نور خورشید و تمامی تفریحات لذت ببرند.

گذراندن وقت در طبیعت

طی تحقیقات انجام شده بسیاری از افراد دچار اختلال کمبود طبیعت می‌شوند. در واقع این‌گونه افراد طیف گسترده‌ای از مشکلات سلامتی و روانی را تجربه می‌کنند. بنابراین افراد موفق بخشی از طول هفته یا طول روز را در طبیعت می‌گذرانند تا بتوانند بهتر زندگی کنند. حتی برخی از آنها پس از اینکه کارشان تمام شد، لحظاتی را در پارک نزدیک منزلشان نشسته و از هوای تازه بهره‌مند می‌شوند.

داشتن نگرش ذهنی مثبت

مطمئن باشید اگر نگرش ذهنی شما مثبت باشد هیچ‌چیز نمی‌تواند مانع پیشرفت شود. از طرف دیگر افرادی که نگرش ذهنی منفی دارند،

هیچ فردی نمی‌تواند به آنها کمک کند. بنابراین به توانایی‌های خودتان برای موفقیت اعتماد کنید. هر نوع نگرش منفی که دارید را از بین ببرید و افکار مثبت را جایگزین آن کنید.

عملی کردن ایده‌ها

افراد موفق هیچ‌وقت عقب‌نشینی نمی‌کنند و اجازه نمی‌دهند که مشکلات آنها را از پا در بیاورد، بلکه آنها دست به عمل شده و در برخی از موارد نیز پیش‌قدم خواهند شد. این‌گونه افراد هیچ‌گونه واهمه‌ای ندارند از اینکه خلاف جهت آب حرکت کنند. اگر در حین حرکت نیز برای مشکلاتشان راه‌حل بهتری پیدا کردند آن را به اجرا در می‌آورند، حتی اگر شکست بخورند نیز ناامید نمی‌شوند.

نترسیدن از شکست

افراد موفق معمولاً هیچ‌گونه ترسی از شکست ندارند، بلکه اگر در انجام کاری شکست بخورند آن را یک فرصتی برای شروع دوباره می‌دانند و سعی می‌کنند دفعات بعدی هوشمندانه‌تر عمل کنند. آن‌ها شکست را گامی اساسی در مسیر موفقیت می‌دانند. این در حالی است که افراد معمولی پس از هر شکست تسلیم شده و قادر به ادامه فعالیت خودشان نیستند. بنابراین اگر می‌خواهید فرد موفقی شوید از شکست خوردن نترسید.

انتخاب کردن اهداف شغلی جدید

افراد موفق پس از اتمام کار روزانه در مسیر شغلی که دارند، هدف بعدی را انتخاب می‌کنند. بنابراین اگر می‌خواهید موفق شوید باید بدانید که هدف بعدی شما چیست. اینگونه افراد عادت دارند که پس از اتمام کارشان در همان روز اهدافی که باعث ترسیم مسیر پیش رو می‌شود را یادداشت کنند.

سرمایه‌گذاری کردن روی خود

همان‌طور که می‌دانید جهان مدام در حال تغییر و پیشرفت است. برای اینکه شما پیشرفت کنید نیاز است که همیشه مهارت‌های خودتان را آپدیت کنید. افراد موفق همیشه خودشان را به روز نگه می‌دارند و مهارت‌هایشان را ارتقا داده و روی خودشان متمرکز هستند.

استفاده از یک سیستم یادآوری وظایف

افراد موفق یک برنامه مناسب برای یادآوری تسک یا وظایف خودشان دارند. البته برخی از آنها نیز وظایفشان را در دفترچه‌ای یادداشت می‌کنند. برخی دیگر از موبایل‌های هوشمند استفاده کرده و بهترین برنامه را برای خودشان پیدا کرده و از آن استفاده می‌کنند.

مدیریت کردن امور روزمره

پس از اینکه کار افراد موفق به پایان رسید، بین فعالیت‌های مهم و غیر مهم تفاوت قائل می‌شوند. در واقع آنها سعی می‌کنند هر آنچه را که اهمیتی ندارد حذف کنند تا بتوانند حتی اتفاقات ناگهانی که رخ می‌دهد را مدیریت کنند. فراموش نکنید اگر حواس پرتی‌های محیط زندگی خود را حذف کنید، متوجه افزایش بهره‌وری خود حتی در طول کار نیز خواهید شد.

نه گفتن در جای مناسب

افراد موفق می‌دانند که در چه زمانی باید نه بگویند. هرچند سخت‌ترین کلمات دستور زبان همین نه است، اما آنها این کلمه را در جای درست خود استفاده می‌کنند.

برنامه‌ریزی برای روز بد

طی تحقیقات انجام شده توسط مجله جوان ایرانی، افرادی که از شب قبل برای روز بعدشان برنامه‌ریزی می‌کنند استرس کمتری داشته و کنترل بیشتری روی احساساتشان دارند، در نتیجه اهمال کاری آنها بسیار پایین است. افراد موفق پس از اینکه ساعت کاری آنها به پایان رسید برنامه‌ریزی می‌کنند یا اینکه از شب قبل برای روز بعد برنامه‌ریزی دقیقی دارند. آنها حتی اولویت‌ها و وظایف مهم را نیز مشخص می‌کنند.

پرداختن به دلخوشی‌های روزمره

احتمالاً برای شما این سؤال ایجاد شده که چگونه برخی از افراد موفق شوق و ذوق زندگی دارند. دلیلش این است که آنها برای هر آنچه که به آن علاقه دارند وقت کافی اختصاص می‌دهند. آن‌ها نقاشی، باغبانی، نواختن ساز، کتاب خواندن یا حتی آشپزی را در برنامه روزانه خودشان قرار می‌دهند. افراد موفق به این نتیجه رسیده‌اند که هیچ‌کس و هیچ‌چیز ارزشمندتر از خودشان وجود ندارد، بنابراین برای خودشان وقت گذاشته و ارزش قائل می‌شوند.

استراحت کردن به موقع

افراد موفق پس از اینکه ساعت کاری آنها به پایان رسید به ذهن و بدن خودشان استراحت می‌دهند تا برای کار دوباره بتوانند شارژ شوند. حتی آنها در ساعاتی از کار که خیلی خسته می‌شوند، حدود ۱۰ دقیقه مدیتیشن انجام داده و هرگونه استرس را از خودشان دور می‌کنند. این‌گونه افراد در هنگام صرف صبحانه، ناهار و شام از تلفن همراه استفاده نمی‌کنند. آنها می‌دانند حتی اگرچند دقیقه بین کار استراحت کنند، بازدهی بسیار افزایش می‌یابد. بنابراین اگر ساعت کار شما بسیار طولانی، بی‌وقفه و خسته‌کننده است، بدانید که نه تنها بازدهی شما کاهش می‌یابد، بلکه دچار افسردگی خواهید شد‌. بنابراین معمولاً پس از حدود ۳ ساعت کار کردن کمی استراحت کنید، قدم بزنید، آب بنوشید و به مسائل دیگر غیر از کار فکر کنید. همچنین پس از اتمام ساعت کاری نیز کمی استراحت کنید.

مطالعه کردن

بسیاری از افراد موفق، به صورت مرتب و روزانه برای رشد و توسعه فردی خودشان کتاب می‌خوانند. آنها با مطالعه کردن جهان را از زوایای مختلف بررسی کرده و دانش خودشان را توسعه می‌دهند.

شکرگزاری و سپاسگزاری

فراموش نکنید اگر روحیه شکرگزاری داشته باشید، احساس خوشبختی درون شما تقویت می‌شود. افراد موفق پس از اینکه کارشان تمام شد از دیگران به دلیل کمک‌هایی که کردند بسیار تشکر می‌کنند. همین روحیه شکرگزاری باعث تقویت احساس خوب در آنها شده و فرد شادتری می‌شوند.

تعادل برقرار کردن بین زندگی شغلی و شخصی

افراد موفق می‌دانند که زندگی شخصی و کاری هرکدام اهمیت خاص خودشان را دارد و هیچ‌کدام را نباید نادیده بگیرند، بنابراین بین آن دو تعادل برقرار می‌کنند.

ایجاد نظم در زندگی

افراد موفق تلاش بسیار زیادی می‌کنند تا همیشه منظم باشند، زیرا می‌دانند که نظم تأثیر زیادی بر روی رسیدن به اهداف و موفقیت بیشترشان دارد.

ارتباط گرفتن با افراد خوشبخت

یکی از عادت‌های روزانه افراد موفق این است که پس از اینکه ساعت کاری آنها پایان یافت و یک استراحت کوتاهی کردند، با افراد موفق ارتباط می‌گیرند تا مسیر رسیدن به موفقیت برای آنها هموارتر شود.

پرورش استعدادهای خودشان

پس از اینکه ساعت کاری افراد موفق تمام می‌شود، آنها استعداد ذاتی خودشان را پرورش می‌دهند. آن دسته از افرادی که نمی‌دانند در چه زمینه‌ای استعداد دارند، می‌توانند به مشاور مراجعه می‌کنند تا بتوانند مهارت‌های خودشان را به خوبی شناخته و آنها را تقویت کنند.

خلاقیت داشتن

انسان‌های موفق ابتکار و خلاقیت بسیار زیادی به خرج می‌دهند. آنها حتی از غیرممکن، ممکن می‌سازند. این‌گونه افراد تمام تلاش خودشان را می‌کنند تا کارها را آسان و راحت انجام دهند. ازجمله ویژگی‌های دیگری که این‌گونه انسان‌ها دارند این است که آنها تلاش می‌کنند تا برای هر کاری یک راه بهتر پیدا کنند. افراد موفق می‌دانند که انجام کارهای بزرگ بسیار سخت است، بنابراین آنها را به کارهای کوچک‌تر تقسیم کرده و با خلاقیت خودشان انجام می‌دهند. فراموش نکنید که بسیاری از افراد موفق گذشته خوبی نداشتند.

تقویت مهارت‌های گوش دادن

افراد موفق خوب می‌دانند که اگر کمتر سخن بگویند و بیشتر گوش کنند باعث می‌شود که نیازهای دیگران را بهتر درک کنند. در واقع گاهی اوقات آن‌ها گوش شنوا می‌شوند. بنابراین سعی می‌کنند توانایی گوش دادنشان را تقویت کرده تا بتواند روابطشان با دیگران را بهبود بخشند. شبکه‌سازی هدفمند با دیگران را ساده در نظر نگیرید. اگر با دیگران ارتباط مؤثر برقرار کنید، باعث می‌شود که حتی از آنها نیز متمایز شوید.

مدیریت مالی

یکی دیگر از کارهایی که افراد موفق پس از تمام شدن پایان ساعت کاری انجام می‌دهند، این است که هزینه‌های بیهوده را کاملاً حذف می‌کنند. فراموش نکنید که اگر مقداری از درآمد خودتان را پس‌انداز کنید، فرد موفق و ثروتمندی خواهید شد.

خیرخواه مردم بودن

اگر دقت کنید افرادی که در زندگی شخصی و کاری خودشان هیچ بویی از موفقیت نبردند، بسیار خودخواه هستند. معمولاً این‌گونه افراد در ازای هر کاری که انجام می‌دهند، انتظار دارند که برای آنها نیز یک خدمات خاصی انجام بشود. اما افراد موفق و ثروتمند، کمک به دیگران را باعث افتخار خودشان می‌دانند. حتی آنها برخی از آموزش‌ها را به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می‌دهند. البته به این معنا نیست که تمامی افرادی که آموزش‌های پولی دارند، خودخواه هستند، هدف ما از این بحث این است که در دنیای واقعی افراد موفق سخاوتمند هستند. آن‌ها می‌دانند هرگونه بذری که امروز بکارند به فرصت‌های بسیار خوبی تبدیل خواهد شد. بنابراین برای آنها، برقراری ارتباط و کمک به دیگران بسیار مهم است. چنین افرادی پس از پایان یافتن ساعت کاری زمانی را مشخص می‌کنند تا بتوانند به دیگران کمک کنند.

دوری کردن از تعویق کارها

توجه کنید افراد موفق هیچ علاقه‌ای ندارند که کارهای خودشان را به تعویق بیندازند. در واقع آنها از عواقب این حرکت بسیار آشنا هستند. البته هیچ اشکالی ندارد که گاهی اوقات به خودتان استراحت دهید. اما بدانید که برای اینکه به اهدافتان برسید و موفق شوید لازم است که عملگرا باشید. افراد موفق برای تمامی کارهایشان برنامه‌ریزی کرده و آن‌ها را مدیریت می‌کنند.

استراحت کردن

افرادی که در زندگی موفق هستند به هیچ وجه اجازه نمی‌دهند که ذهنشان آشفته باشد. آنها بخشی از روز را اختصاص می‌دهند که در سکوت مطلق استراحت کنند تا به آرامش برسند. همان‌طور که می‌دانید استراحت کردن باعث افزایش کیفیت کار و بهره‌وری می‌شود، بنابراین آن را دست کم نگیرید.

انگیزه دادن به خودشان

انسان‌های موفق همیشه سعی می‌کنند انگیزه خودشان را در امور روزمره افزایش دهند. این تقویت انگیزه برای هر شخصی متفاوت است برخی از افراد با توصیه‌ها و جملات انگیزشی بزرگان انگیزه می‌گیرند، برخی دیگر با وقت گذراندن با دوستان و خانواده روحیه بهتری دارند. به طور کلی این‌گونه افراد سعی می‌کنند تا با افزایش انگیزه مسیر درستی را برای موفقیت خودشان پیش بگیرند.

کسب اطلاعات جدید در مورد کسب و کار

افراد موفق پس از اینکه ساعت کاری آنها پایان یافت، در زمینه فعالیت‌های خود از آخرین اخبار روز با خبر می‌شوند. آنها در مورد کسب و کار یا هر رشته تحصیلی که دارند اطلاعات عمومی پیدا کرده تا بتوانند تمامی اطلاعات خودشان را به روز کنند. به عنوان مثال اگر کار شما طراحی گرافیک است، می‌توانید از ویدیوهای یوتیوب استفاده کرده یا مقالاتی در این زمینه را مطالعه کنید. حتی اگر کارمند یک شرکتی هستید می‌توانید در زمینه فعالیت شرکت ویدیوهای موجود در گوگل را مشاهده کنید. همچنین برای اینکه ذهن شما فعال نگه داشته شود و هوشتان افزایش یابد یک زبان جدید را یاد بگیرید.

مرور بر روزی که گذشت

یکی دیگر از اقدامات افراد موفق پس از کار این است که آنها چند دقیقه‌ای به کارهایی که در همان روز انجام داده‌اند فکر می‌کنند. در واقع این‌گونه بازاندیشی در مورد چگونگی روزی که گذشت، به آنها کمک می‌کند تا از خطاها یاد گرفته و راه‌های جدیدی را برای پیشرفت خودشان پیدا کنند. این‌گونه افراد می‌دانند که موفقیتشان روز به روز ساخته می‌شود و به صورت ناگهانی هیچ‌وقت موفق نخواهند شد.

 

سخن پایانی

سعی کنید شما هم مانند افراد موفق برای خودتان در خارج از ساعات کاری، برنامه‌ریزی کرده تا بر روی زندگی حرفه‌ای شما تأثیر مثبتی بگذارد. افراد موفق تمامی کارهایی که خارج از محل کار و پایان یافتن ساعت کاری انجام می‌دهند، باعث پیشرفت آنها در زندگی می‌شود. این‌گونه افراد هر کاری که باعث خستگی، ناامیدی یا هرگونه پسرفت آنها شود را حذف می‌کنند. در این مطلب از مجله جوان ایرانی به اقدامات افراد موفق پس از کار پرداختیم. اگر شما نیز تجربه‌ای در این مورد دارید، می‌توانید در انتهای مقاله بخش نظرات خودتان را با ما و سایر مخاطبان جوان ایرانی در میان بگذارید.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

بهار علیزاده

همیشه بهترینِ خودم، خاص و منحصر به فرد! دیجیتال مارکتینگ و سئو نظرمه. زندگی برای من مسابقه نیست! از مسیر لذت می‌برم... راز خوشحالیِ من: کمک به دیگران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا