حیوانات خانگیسبک زندگی

تعیین جنسیت عروس هلندی (تفاوت نر و ماده)

تعیین جنسیت عروس هلندی چگونه است؟

عروس هلندی با پرهای زیبا یک پرنده بومی استرالیایی محبوب، در سراسر جهان است. برای تعیین جنسیت عروس هلندی تفاوت‌های رفتاری و نشانه‌های بصری ظریفی وجود دارد که اغلب می‌توانید حدس بزنید.

سعی کنید به‌جای یک ویژگی، به بررسی چندین مورد بپردازید، زیرا عروس هلندی‌ها دارای تنوع فیزیکی و رفتاری زیادی هستند. اگر به دنبال نتیجه دقیق هستید، با یک دامپزشک مشورت نمایید.

تشخیص جنسیت عروس هلندی می‌تواند کمی چالش‌برانگیز باشد، در این مقاله، به بررسی این روش‌ها می‌پردازیم و راه‌هایی را که می‌توانند به شما در تشخیص درست جنسیت پرنده‌تان کمک کند، نشان می‌دهیم.

تفاوت‌های فیزیکی و شخصیتی عروس هلندی

دو شکل جنسی به تفاوت‌های فیزیکی قابل‌مشاهده بین نر و ماده یک گونه اشاره دارد. در عروس هلندی‌ها، این تفاوت‌ها می‌تواند کاملاً ظریف باشد. در نظر گرفتن ترکیبی از نشانه‌ها به‌جای تکیه بر یک مشخصه ضروری است. شما می‌توانید با بررسی موارد ذکر شده در ادامه مطلب جنسیت عروس هلندی خود را تشخیص دهید.

تاج سر

یکی از بارزترین ویژگی‌های عروس هلندی تاج سر او است. عروس هلندی‌های نر معمولاً دارای تاج‌های روشن‌تر در مقایسه با ماده‌ها هستند. تاج کاکل نر اغلب به رنگ زرد یا نارنجی است، درحالی‌که تاج ماده در مقایسه با نر رنگ‌پریده‌تر است.

گونه

مشاهده لکه‌های گونه نیز می‌تواند سرنخ‌هایی در مورد جنسیت عروس هلندی به شما بدهد. عروس هلندی‌های نر معمولاً دارای گونه‌های روشن و پرجنب‌وجوش‌تر هستند، درحالی‌که عروس هلندی‌های ماده دارای تکه‌های نرم‌تر و سبک‌تر هستند. لکه‌های گونه ماده‌ها می‌تواند خاکستری ظریف یا حتی زرد روشن باشد.

در برخی از جهش‌های عروس هلندی، نرها به‌طورکلی فاقد لکه‌های گونه هستند. بااین‌حال، ماده‌ها ممکن است دارای لکه‌های کم‌رنگ گونه هم‌رنگ با پرهای بدنشان باشند. این مورد بیشتر در مورد جهش‌های صورت سفید صدق می‌کند. 

تفاوت رنگ گونه‌های عروس هلندی

صداسازی و آوازخوانی

مشاهده رفتار و صداها می‌تواند نکاتی را در مورد جنسیت عروس هلندی به شما بدهد. عروس هلندی‌های جوان و نوجوان صرف‌نظر از جنسیتشان زیاد صدا نمی‌دهند. 

هنگامی که عروس هلندی نر از شش ماه بزرگ‌تر می‌شود، شروع به آواز خواندن، سوت زدن و تقلید صداهای مختلف از جمله گفتار انسان می‌کند. 

ماده‌ها هم می‌توانند همین کار را انجام دهند، اما بسیار ساکت‌تر هستند و اغلب صدا نمی‌دهند. علاوه بر این، عروس هلندی‌های نر در آواز خواندن و تقلید گفتار بسیار بهتر هستند.

عروس هلندی‌های نر به‌خاطر مجموعه گسترده‌تر صداها و سوت‌هایشان که اغلب برای برقراری ارتباط و جذب جفت استفاده می‌کنند، شناخته شده‌اند. در مقابل ماده‌ها عموماً ساکت‌تر بوده و صداهای ملایم‌تری تولید می‌کنند.

رفتار و تفاوت‌های شخصیتی

بین عروس هلندی‌های نر و ماده، نرها بسیار برون‌گرا و کنجکاوتر هستند. آن‌ها هرگز خجالتی نیستند و همیشه سعی می‌کنند توجه همه را به خود جلب کنند. 

معمولاً نرها سعی می‌کنند با شما وقت بگذرانند و فعالیت بیشتری داشته باشند. برعکس، عروس هلندی‌های ماده بسیار خجالتی‌تر و محتاط‌تر هستند. برخلاف نرها، آن‌ها تمایل دارند از سروصدا و فعالیت دور باشند و در صورت مواجهه با تهدید اغلب آماده پرواز هستند. 

پرهای دم

بررسی پرهای دم عروس هلندی می‌تواند بینش بیشتری در مورد جنسیت آن‌ها ارائه دهد. در عروس هلندی‌های نر، پرهای بیرونی دم معمولاً دارای نوارهای تیره مشخصی هستند که الگوی قابل‌توجهی ایجاد می‌کنند. پرهای دم ماده از نظر رنگ یکنواخت‌تر و فاقد خطوط مشخص هستند.

بال

در تعیین جنسیت عروس هلندی، پرندگان نر و ماده در این دسته ممکن است تفاوت‌هایی در بال‌های خود داشته باشند. پرنده‌های نر اغلب دارای بال‌های برجسته‌تر و پررنگ‌تر هستند، درحالی‌که ماده‌ها الگوهای مشخص‌تری روی بال‌های خود دارند.

اندازه و شکل بدن

در برخی موارد، نرها و ماده‌ها می‌توانند از نظر اندازه و شکل بدن کمی متفاوت باشند. عروس هلندی‌های نر ممکن است ظاهر کمی پهن‌تر و قوی‌تر داشته باشند، درحالی‌که ماده‌ها ممکن است کمی کوچک‌تر و لاغرتر به نظر برسند. بااین‌حال، تشخیص این تفاوت می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، به‌خصوص اگر به‌تازگی صاحب یک پرنده شده‌اید.

اندازه و شکل بدن عروس هلندی

رفتار جفت‌گیری

مانند بسیاری از گونه‌های دیگر، عروس هلندی نر و ماده در فصل جفت‌گیری رفتار متفاوتی دارند. ماده‌ها به‌سادگی بال‌های خود را پایین می‌آورند، درحالی‌که انتهای عقب خود را بالا می‌برند، صداهای غوغایی ایجاد می‌کنند. از طرف دیگر نرها بسیار فعال می‌شوند و شروع به آواز خواندن و سوت زدن می‌کنند و اغلب بال‌های خود را بلند می‌کنند.

آن‌ها همچنین درحالی‌که سینه‌هایشان پف کرده است، زیاد به اطراف می‌چرخند. نرها ممکن است سعی کنند با اسباب‌بازی‌ها و اشیا دیگر جفت شوند.

بال‌های قلب

این رفتاری است که منحصراً در عروس هلندی‌های نر دیده می‌شود. به‌خصوص در فصل جفت‌گیری، بال‌های خود را بالا می‌برند تا شکلی شبیه قلب از پشت ایجاد کنند.

به طور خلاصه، عروس هلندی‌های نر همیشه بیشتر به دنبال توجه، فعالیت و تعامل هستند. ماده‌ها آرام‌تر هستند و تمایل به خودداری دارند. 

درحالی‌که یک عروس هلندی ماده از در آغوش گرفتن با افراد مورد علاقه خود لذت می‌برد، نرها بیشتر از تولید صدا و حرف زدن لذت می‌برند.

واکنش به بازتاب

پرنده هنگامی که بازتاب خود را در آینه می‌بیند، دومی را عروس هلندی دیگری فرض می‌کنند. در این شرایط ماده‌ها به‌سرعت علاقه خود را به بازتاب خود از دست می‌دهند، اما نرها تمایل دارند مجذوب شوند. آن‌ها معمولاً با بازتابشان معاشقه کرده و صحبت می‌کنند، اما اگر مشکوک به رقیب بودن آن باشند، ممکن است به‌شدت رفتار کرده و عصبانی شوند.

معاینه دریچه

تعیین جنسیت عروس هلندی از طریق معاینه دریچه باید توسط دامپزشک یا متخصص باتجربه صورت بگیرد. این روش شامل نگاه کردن به ناحیه مورد نظر برای تفاوت‌های ظریف، مانند فاصله بین استخوان‌های لگن است. توجه به این نکته مهم است که این تکنیک به تخصص نیاز دارد تا از ایجاد استرس یا آسیب به پرنده جلوگیری شود.

تست جنسیت عروس هلندی با آزمایش DNA

این آخرین راه‌حل است که اگر نتوانید جنسیت پرنده را با تفاوت‌های فیزیکی یا رفتاری تعیین کنید، می‌توانید از آن استفاده کنید. شما می‌توانید DNA پرنده را با برداشتن پر از سینه یا نمونه خون توسط دامپزشک بفهمید. 

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 1.7 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 9

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

زهرا سامره

من با تجربه‌ام به شرکت‌ها از طریق تولید و توسعه محتوا کمک می‌کنم تا کسب‌و‌کار خود را رشد داده و به اهدافشان برسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا