سرگرمیمهارت های زندگی

علت بی احترامی فرزندان به والدین (نحوه صحیح مقابله با آن‌ها)

چرا فرزندان به والدین بی احترامی می‌کنند؟ رفتار صحیح با آن‌ها چگونه است؟

در برخی از خانواده‌ها با اینکه والدین تلاش بسیار زیادی برای تربیت فرزندانشان می‌کنند، بازهم گاهی بچه‌ها رفتارهای بدی دارند. آیا می‌دانید علت بی احترامی فرزندان به والدین چیست؟ در این مطلب از مجله جوان ایرانی به این مورد پرداخته و نحوه رفتار صحیح با آن‌ها را به‌طور کامل شرح می‌دهیم.

 

علت بی‌احترامی فرزندان به والدین

بسیاری از پدر و مادرها ممکن است این سؤال برای آن‌ها ایجاد شود که چرا فرزندانشان به آن‌ها بی‌احترامی می‌کند. درواقع برخی از بچه‌ها در منزل با والدین خود بسیار بد صحبت می‌کنند، حتی هنگام مشورت با همدیگر داد و فریاد می‌زنند یا از کلمات نادرست استفاده می‌کنند. آن‌ها مدام شکایت و گله دارند، همچنین به هر موضوعی در منزل نگرش منفی خواهند داشت. حتی هنگام گفتگو با پدر و مادر، مدام میان حرف‌های والدین می‌پرند و درخواست‌های آن‌ها را نادیده می‌گیرند.

به طور کلی دلایلی که باعث بی‌احترامی فرزندان والدین می‌شود را به طور مختصر در ادامه بررسی می‌کنیم.

تنبیه بدنی یکی از مواردی است که گاهی در برخی از خانواده‌ها باعث ایجاد این مشکل می‌شود. اگر فرزندان در محیط‌های ناسالم زندگی کنند یا اینکه الگوهای نامناسبی داشته باشند، دست به بی‌احترامی می‌زنند.

اگر محتوای تلویزیون یا فعالیت فضاهای مجازی کودکان را کنترل نکنید، همچنین رابطه‌های دوستی خوبی نداشته باشید، ممکن است این رفتار ناشایست را از خودشان بروز دهند.

در برخی از خانواده‌ها نیز والدین همیشه ساز مخالف می‌زنند و با فرزندان مخالف هستند.

اگر والدین از شیوه‌های مقابله با رفتارهای ناشایست کودکان آشنایی نداشته باشد و از شیوه‌های نادرست برای تربیت آن‌ها بهره ببرند، ممکن است فرزندان در خانواده به آن‌ها ناسزا بگویند.

اگر شما عزیزان به عنوان والدین بی‌احترامی فرزندان خودتان را عادی جلوه دهید و با آن‌ها برخورد نکنید، باعث بدتر شدن شرایط می‌شود.

باید بدانید که برخی از رفتارها در تربیت فرزندان باعث می‌شود که آن‌ها به این‌گونه رفتارهای بی‌ادبانه ادامه دهند. در واقع اگر این‌گونه بی‌احترامی بچه‌ها به والدین، عادی شود یا اینکه به رفتارهای بی‌ادبانه آن‌ها توجه نکنید، ممکن است فرزندان گستاخ‌تر شوند. به همین دلیل بسیار مهم است که والدین واکنش مناسب هنگام بی‌احترامی فرزندان داشته باشند.

 

نحوه مقابله با بی‌احترامی کودکان به والدین

در ادامه این مطلب از مجله جوان ایرانی راهکارهایی را به شما آموزش می‌دهیم تا بتوانید با بی‌احترامی فرزندان خود مقابله کنید.

تقویت کردن رفتارهای خوب فرزندتان

سعی کنید بر روی رفتارهای مناسب و پسندیده کودکان خود توجه بسیار زیادی کنید. در واقع به جای اینکه بر روی نقاط ضعف و هر ناتوانی که دارند تأکید کنید، ویژگی‌های مثبت رفتاری آن‌ها را شناسایی کرده، تشویق و تقویت کنید.

به عنوان والدین بی‌احترامی نکنید

اگر فرزند شما رفتارهای پرخاشگرانه مستقیم و غیرمستقیم دارد، به‌هیچ‌وجه شما این رفتار متقابل را نداشته باشید. در واقع در برابر بی‌احترامی‌ها به‌هیچ‌وجه بی‌احترامی نکنید.

کودکان خود را مجبور به انجام کاری نکنید

در واقع به هیچ وجه از کودکان خود نخواهید، به شما به صورت اجباری احترام بگذارند. زیرا در این صورت کودک خود را از این رفتار پسندیده بیزار می‌کنید. آن‌ها در واقع باید یاد بگیرند به دلخواه خودشان به شما احترام بگذارند، نه اینکه مجبور بشوند دست به این رفتارها بزنند. بنابراین بهتر است که شما برای فرزندان خود الگوی خوبی باشید.

 

لجبازی کودکان خود را هرچه سریع‌تر درمان کنید. بهترین رفتار والدین را در این مقاله بخوانید:

درمان لجبازی کودکان چیست؟

آشنایی با بیماری‌های روحی

بهتر است شما به عنوان والدین با انواع بیماری‌های روحی مانند اختلالات خلقی اخلاق‌گرایان، ناتوانی در کنترل تکانه و همچنین افسردگی، استرس و اضطراب آشنایی داشته باشید. شما عزیزان باید بدانید که این‌گونه بیماری‌ها به صورت عصبانیت و تحریک‌پذیری خودشان را نشان می‌دهند. بنابراین اگر فرزند شما بی‌احترامی می‌کند، ممکن است دچار بیماری‌های روحی شده باشد. بنابراین بهتر است که با یک مشاور و متخصص به خوبی مشورت کنید.

بیش از حد از کلمه نه استفاده نکنید

شما به عنوان والدین به فرزندان خود مرتب نگویید نه! از این کلمه بیش از حد استفاده نکنید، زیرا اگر زیادی «نه» بگویید، با مخالفت فرزندتان مواجه می‌شوید، درنتیجه باعث بی‌احترامی به شما می‌شود.

از محیط دعوا خارج شوید

در مواقعی که فرزند شما بی‌احترامی می‌کند و شما نمی‌دانید واقعاً چه کاری باید انجام دهید، بهتر است که از آن منطقه دور شده و برای چند دقیقه هم که شده بیرون بروید، نفسی تازه کنید و به فرزند خود بگویید که وقتی که برگشتم به شما مجازات این رفتارتان را خواهم گفت. مطمئن باشید تا وقتی شما به منزل برگردید، اوضاع تغییر کرده و ممکن است فرزند شما حال بهتری داشته باشد.

آرامش خود را حفظ کنید

هرچند شما در جایگاه والدین بسیار سخت است هنگامی‌که فرزندانتان به شما بی‌احترامی می‌کنند آرامش خود را حفظ کنید، اما بدانید که اگر مقابله به مثل کنید و صدای خود را بالا ببرید، این شرایط بسیار بدتر می‌شود. پس یک نفس عمیق کشیده و به اعصاب خود مسلط شوید، تا هنگامی اوضاع رو به راه نشده با همدیگر صحبت نکنید.

عصبانی نشوید

حتی اگر بی‌احترامی کودکان، خشم شما را تحریک کند، عصبانی نشوید، با فرزندان خود غیرمحترمانه صحبت نکنید و هنگام رفتارهای بد آن‌ها فریاد نزنید. شما اگر به عنوان بزرگسال بسیار بی‌ادب باشید، این‌گونه مسائل را می‌توانید تشدید کنید‌. شما به عنوان والدین باید الگوی خوبی برای فرزندان خود باشید و به آن‌ها آموزش دهید که چگونه در موقعیت‌های ناراحت‌کننده بسیار خونسرد و محترم باقی بمانند. فرزند شما اگر عصبانی است، باید بدانید که احساسات بسیار بدی دارد، حتی برخی از کودکان نمی‌توانند خشم خود را کنترل کنند. در چنین مواقعی شما باید به آن‌ها کمک کنید. بنابراین نفس آهسته و آرام بکشید، روی کمک به فرزندان خود تمرکز کنید‌. همچنین باید بتوانید کنترل اوضاع را در دست داشته و با عصبانیت خود مقابله کنید. اگر شما به عنوان والدین نمی‌توانید به خوبی آرام بمانید، پس نباید از کودکی که در حال رشد است، این انتظار را داشته باشید.

 

کنترل خشم و عصبانیت از دیدگاه روان‌شناسی و اسلام را در این مقاله بخوانید:

کنترل خشم و عصبانیت

یکی از برخوردهای درست با فرزندتان هنگام بی‌احترامی کردن و رفتار نادرستشان این است که آن‌ها را بابت کارهای خوب، تشویق کنید. به عنوان مثال به آن‌ها بگویید اگر رفتارت با من محترمانه باشد، به شما اجازه می‌دهم که هفته دیگر را با دوستانتان بیرون بروید. هنگام صحبت کردن با همدیگر از کل کل و جر و بحث‌های بیهوده بپرهیزید.

به فرزندان خود کمک کنید

دقت کنید کودکانی که نمی‌توانند عصبانیت و خشم خود را کنترل کنند و به والدینشان بی‌احترامی می‌کنند، نیاز به کمک شما دارند. شما به عنوان والدین منافع خودتان را به منافع بچه‌ها ترجیح ندهید. اگر در موقعیت سختی قرار دارند سعی کنید آرام بمانید و از فرزندان خودتان نیز بخواهید که آرامش خودشان را حفظ کنند. فراموش نکنید که شما نقش بسیار مهمی در چگونگی رفتار کودکان در خانواده دارید. برخورد درست با کودکی که با شما بی‌احترامی می‌کند، نیاز به صبر و حوصله بسیار زیادی دارد. باید به آن‌ها اثبات کنید که همیشه در کنار آن‌ها قرار دارید و می‌توانید به فرزندان خود کمک کنید.

برقراری ارتباط باز و صمیمی

سعی کنید با کودکان خود ارتباط باز و صمیمی داشته باشید. در واقع اگر آن‌ها به هر مشکلی برخوردند، شما باید بتوانید به خوبی با آن‌ها صحبت کنید و ارتباط سازنده داشته باشید.

بسیار مهم است که به عنوان والدین یا مربی همراه فرزند خود باشید و تا می‌توانید به رشد شخصیت او کمک کنید.

آموزش مدیریت هوش هیجانی

حتماً به کودکان خود مهارت مدیریت هوش هیجانی را آموزش بدهید تا بتوانند در برابر اتفاق‌های متفاوت، واکنش‌های خود را مدیریت کنند. در واقع سعی کنید آن‌ها را درک کرده و کارهای ناشایست آن‌ها را به رفتارهای سازنده تبدیل کنید.

آموزش احترام به همدیگر

به کودکان خود به درستی آموزش دهید که هر فردی در جامعه نقشی بر عهده دارد و شما موظف هستید به همدیگر احترام بگذارید. فراموش نکنید احترام به یکدیگر باعث می‌شود که ارتباطات مثبت شما تقویت شود، در نتیجه از بی‌احترامی به همدیگر پیشگیری خواهد شد.

تقویت مهارت‌های اجتماعی

به فرزندان خود کمک کنید تا در بیرون از خانواده مانند محیط مدرسه، مهارت‌های اجتماعی خودشان را تقویت کنند. در نتیجه می‌توانند به ارتباطات میان افراد درک بهتری برسند. حتی سعی کنید به محتواهایی که در دسترس فرزندانتان است نظارت کافی داشته باشید. این‌گونه محتواها باید مناسب سن و سال فرزند شما باشد تا بتوانند شخصیت خودش را رشد دهند.

ایجاد فضای مناسب در منزل

بسیار مهم است که شما در محیط خانه فضایی را ایجاد کنید تا فرزندان شما به راحتی بتوانند ارتباط عمیقی را با شما تجربه کنند. با فرزندان خود ارتباط صمیمی داشته و تجربیات خود را به اشتراک بگذارید. در مواقع بحرانی همیشه از کودکان خود حمایت کنید تا آن‌ها از این بابت نگرانی نداشته باشند.

 

درمان قطعی بیش فعالی بزرگسالان به همراه نشانه‌های شایع آن را در این مطلب بخوانید:

درمان قطعی بیش فعالی بزرگسالان

سؤالات متداول در مورد کودکان به والدین

در این بخش به برخی از سؤالات متداول بی‌احترامی کودکان به والدین می‌پردازیم.

آیا فرزندان واقعاً احترام نمی‌گذارند؟

برای تشخیص اینکه واقعاً فرزندان به والدین بی‌احترامی می‌کنند یا خیر، نیاز است به برخی از احساسات او توجه ویژه کنید. دقت کنید هنگامی‌که فرزندان خسته یا ناامید می‌شوند، دست به رفتارهای ناشایستی می‌زنند. شما به عنوان والدین باید تمام احساسات فرزندتان را به رسمیت بشناسید. این احتمال را بدهید که آن‌ها در حال مدیریت لحظات ناامیدی خودشان هستند. اگر در تنها در برخی از موقعیت‌ها فرزندتان به شما بی‌احترامی می‌کند، سعی کنید به او کمک کنید. خودتان را جای فرزندتان قرار دهید تا بتوانید او را بهتر درک کنید‌.

آیا بی‌احترامی فرزندان به والدین ناشی از اختلال خاصی است؟

دقت کنید اگر بی‌احترامی‌های فرزندتان نسبت به شما از حد طبیعی فراتر رفته و در اکثر موارد با شما مخالفت‌های تند می‌کند، نیاز است در این زمینه راهنمایی‌های مناسب را دریافت کنید. دقت کنید برخی از کودکانی که دچار اختلال نافرمانی مقابله‌ای هستند یا همچنین به اختلال سلوک مبتلا هستند، ممکن است از خودشان رفتارهای ناشایست و ناسازگاری بروز دهند که باعث بی‌احترامی به شما می‌شود.

اگر فرزندتان میان حرف والدین می‌پرد، بهتر است چگونه با او برخورد کنید؟

اگر کودک شما میان حرف شما می‌پرد و بی‌احترامی می‌کند، سعی کنید کمی مکث کرده و به این رفتار او اشاره کنید. حتی شما عزیزان می‌توانید به فرزند خود بگویید من می‌دانم که شما هم قصد دارید نظر خود را بیان کنی و دوست داری که من به شما توجه کنم، اما بهتر است وسط حرف کسی نپری و اجازه بدهی که او صحبتش تمام شود زیرا این کار پسندیده نیست.

 

سخن پایانی

اگر در خانواده گاهی احساس می‌کنید که اوضاع از کنترل شما خارج شده و کودکان به والدین بی‌احترامی می‌کنند، باید در نحوه تربیت فرزندان تجدیدنظر داشته باشید. در این مطلب از مجله جوان ایرانی بخشی از رازهای تربیت فرزندان را به طور کامل برای شما عزیزان شرح دادیم. اگر شما عزیزان نیز تجربه‌ای در این مورد دارید، خوشحال می‌شویم در بخش دیدگاه انتهای مقاله، پیام خود را با ما و سایر مخاطبین جوان ایرانی در میان بگذارید.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

بهار علیزاده

همیشه بهترینِ خودم، خاص و منحصر به فرد! دیجیتال مارکتینگ و سئو نظرمه. زندگی برای من مسابقه نیست! از مسیر لذت می‌برم... راز خوشحالیِ من: کمک به دیگران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا