بیوگرافی و زندگی نامهفرهنگ و هنر

ترودو کیست؟ (هرآنچه که از سیاستمدار کانادایی باید بدانید)

ترودو کیست؟ آشنایی با سیاستمدار کانادایی

جاستین ترودو از سال 2015 نخست‌وزیر کانادا است. او سال‌های اولیه خود را به‌عنوان پسر نخست‌وزیر مشهور کانادا، پیر ترودو، در کانون توجه گذراند . پس از کالج، جاستین چندین سال قبل از ورود به سیاست به‌عنوان معلم کار کرد. او اولین بار در سال 2008 به عضویت پارلمان کانادا انتخاب شد. در سال 2013 ترودو رهبر حزب لیبرال شد. او و حزبش در سال 2015 به پیروزی چشمگیری دست یافتند و ترودو دومین نخست‌وزیر جوان کشور شد. در ادامه شما را بیشتر با او آشنا میکنیم تا ببینیم ترودو کیست؟

بیوگرافی جاستین ترودو

جاستین ترودو، پسر ارشد پیر و مارگارت ترودو، در روز کریسمس سال 1971 در اتاوا به دنیا آمد. او سیاست را در خون خود داشت.

پدرش نخست‌وزیر و پدربزرگ مادری‌اش، جیمی سینکلر، وزیر کابینه فدرال در دهه 1950 بود. جاستین و دو برادر کوچک‌ترش الکساندر و میشل پس از جدایی والدینش در شش‌سالگی با پدرشان زندگی کردند.

در سال‌های اولیه زندگی، پسران در اقامتگاه رسمی نخست‌وزیر، 24 ساسکس درایو زندگی می‌کردند، جایی که اغلب در معرض دید عموم بودند.

والدین ترودو در سال 1977 از هم جدا شدند. پس از قطعی شدن طلاق آن‌ها در سال 1984، پیر به همراه جاستین و برادران کوچک‌ترش الکساندر یا ساشا و میشل به مونترال نقل‌مکان کردند.

گذراندن تحصیلات ترودو

هنگامی که جاستین ۱۲ساله بود، پدرش از سیاست بازنشسته شد و به همراه پسرانش به مونترال نقل‌مکان کرد، جایی که جاستین تحصیلات متوسطه خود را در کالج ژان دو بربوف، دانشگاه پدرش به پایان رساند.

ترودو در دانشگاه مک گیل حضور یافت و در آنجا عضوی از تیم مناظره و داوطلب در مرکز تجاوز جنسی جامعه دانشجویی بود. او پس از فارغ‌التحصیلی با مدرک لیسانس در رشته ادبیات انگلیسی در سال 1994، یک سال را در سفر به خارج از کشور گذراند.

او به مک گیل بازگشت و در آنجا تحصیل کرد تا معلم شود. ترودو قبل از اتمام مدرک تحصیلی خود به ویستلر، بریتیش کلمبیا نقل‌مکان کرد، جایی که مربی اسنوبورد شد و در یک کلوپ شبانه به‌عنوان جسارت گر مشغول به کار شد.

پس از چند ماه، او به کالج معلمی بازگشت، این بار به دانشگاه بریتیش کلمبیا، جایی که در سال 1998 مدرک لیسانس خود را دریافت کرد رفت.

پس از کار به‌عنوان معلم جایگزین در کوکیتلام، پیش از میلاد، او یک موقعیت دائمی در آکادمی وست پوینت گری، یک مدرسه خصوصی در ونکوور، پیدا کرد، جایی که او عمدتاً به تدریس زبان فرانسه و ریاضیات پرداخت. در نهایت او به سیستم مدارس دولتی رفت و در مدرسه متوسطه سر وینستون چرچیل در ونکوور تدریس کرد.

تحصیلات ترودو

تغییرات شخصی ترودو

دو تراژدی به تغییر مسیر زندگی ترودو کمک کرد. هنگامی که برادرش میشل در بهمن بالای دریاچه کوکانی، در سال 1998 جان خود را از دست داد، به شدت متزلزل شد.

سپس در سال 2000، پدر ترودو، بر اثر سرطان پروستات درگذشت. سوگواری ترودو در مراسم تدفین دولتی که از تلویزیون پخش شد، او را دوباره در معرض دید عموم قرار داد و این گمانه زنی را برانگیخت که او به دنبال شغلی در سیاست خواهد بود.

بین سال‌های 200 و 2007 ترودو به مونترال بازگشت تا ابتدا در رشته مهندسی در دانشگاه مونترال در دانشکده پلی‌تکنیک و سپس جغرافیای محیطی در مک گیل تحصیل کند . او هیچکدام از برنامه ها را کامل نکرد و در عوض به کار وکالت روی آورد.

ازدواج ترودو

ترودو در سال 2002 با سوفی گرگوار، مجری تلویزیون و رادیو کانادایی، در مونترال ملاقات کرد. این زوج در می 2005 ازدواج کردند و دارای سه فرزند به نام های خاویر، الا گریس و هادرین هستند.

در سال 2014، ترودو خاطرات خود را به نام Common Ground  منتشر کرد که در آن تجربیات خود را به‌عنوان پسر یک نخست‌وزیر به اشتراک گذاشت.

عضو پارلمان

پس از اینکه مایکل ایگناتیف در سال 2009 به رهبری لیبرال رسید، ترودو به‌عنوان منتقد این حزب برای جوانان در خصوص مسائل فرهنگی و بعدها مسائل، شهروندی و مهاجرت معرفی شد.

اگرچه ترودو در سال 2011 مجدداً در پاپینو انتخاب شد، اما انتخابات فدرال برای حزب او که به مقام سوم مجلس عوام سقوط کرد یک فاجعه بود .

محافظه‌کاران اکثریت کرسی‌ها را به دست آوردند، درحالی‌که دموکرات‌های نوین در رتبه دوم جای لیبرال‌ها را به‌عنوان اپوزیسیون رسمی گرفتند.

این نتیجه بدترین خروجی در تاریخ حزب لیبرال بود که باعث شد برخی از تحلیلگران مرگ قریب‌الوقوع حزب را پیش‌بینی کنند. پس از کناره‌گیری ایگناتیف، فشارها بر ترودو برای به‌دست‌آوردن رهبری افزایش یافت، اما بسیاری از منتقدان از جدی گرفتن او خودداری کردند و تجربه و توانایی‌های فکری او را زیر سؤال بردند.

ترودو کیست؟
عضو پارلمان

ترودو به دنبال راهی برای اثبات علنی خود بود. او سناتور محافظه‌کار پاتریک برازو را به مسابقه بوکس دعوت کرد تا برای تحقیقات سرطان پول جمع‌آوری کند.

دوستان به ترودو توصیه کردند که با برازئو جوان‌تر و سنگین‌تر که سرباز سابق با کمربند مشکی در کاراته است، مقابله نکند. کارشناسان تصور می‌کردند ترودو شکست خواهد خورد: تنها سؤال این بود که آیا او در رینگ صدمه خواهد دید یا خیر.

اما آن‌ها تجربه ترودو به‌عنوان یک بوکسور آماتور و تمرینات او را قبل از مبارزه در نظر نگرفته بودند. ترودو محاسبه کرد که برازو، یک سیگاری است که مدت زیادی در رینگ دوام نخواهد آورد. در مارس 2012، ترودو در دور سوم پس از توقف مبارزه توسط داور، پیروز شد.

جنجال خط لوله نفت

با وجود محبوبیت مترقی ترودو، مخالفان راه خود را به نخست‌وزیر جوان پیدا کردند. در نوامبر 2016، محیط‌بانان، متحدان سیاسی و گروه‌های بومی مخالف موافقت او برای توسعه پروژه کوهستانی کیندر مورگان ترانس، خط لوله‌ای که اجازه می‌دهد شن‌های نفتی از آلبرتا به بندری در بریتیش کلمبیا منتقل شود، اعتراض کردند و دلیل آن آسیب به محیط زیست و آب و هوا بود. ترودو این تصور را رد کرد و گفت که تصمیم او مبتنی بر علم است و محیط زیست را تهدید نمی کند.

ترودو به‌عنوان رهبری لیبرال

در 2 اکتبر 2012، ترودو کمپینی را برای رهبری حزبش راه اندازی کرد. او به سرعت به‌عنوان پیشتاز در برابر رقبای کمتر شناخته شده خود ظاهر شد.

کاندیداتوری او علاقه عمومی گسترده‌ای را برانگیخت و محبوبیت حزب در نظرسنجی‌ها در انتظار پیروزی ترودو شروع به افزایش کرد. در 14 آوریل 2013، او به راحتی رهبری خود را تضمین کرد و تقریباً 80 درصد آرا را به دست آورد.

ترودو فوراً شروع به تقویت یک حزب لیبرال در حال مبارزه کرد که در اثر جنگ داخلی بین نخست‌وزیران سابق ژان کرتین و پل مارتین ازهم‌گسیخته شده بود و از رهبری ناکارآمد ایگناتیف به خود می‌پیچید.

ترودو ثابت کرد که یک تشویق‌کننده پرانرژی و یک جمع‌آوری کمک مالی قدرتمند است. در همین حال، مخالفان به او به‌عنوان یک فرد دلتنگی می‌نگریستند.

محافظه‌کاران در زمان نخست‌وزیری استفان هارپر محاسبه کردند که ترودو در نهایت در کمپین انتخاباتی، اگر زمان کافی به او داده شود، سفر خواهد کرد.

ترودو به‌عنوان رهبری لیبرال

ترودو در انتخابات 2015

هارپر بیش از دو ماه قبل از روز رأی‌گیری، انتخابات را فراخواند و طولانی‌ترین مبارزات انتخاباتی فدرال از دهه 1870 را آغاز کرد.

در کمپین‌های اخیر معمولاً دو مناظره تلویزیونی رهبران وجود داشت، یکی به زبان انگلیسی و دیگری به زبان فرانسوی. این بار، دموکرات‌های جدید و محافظه‌کاران برای بحث‌های بیشتر فشار آوردند، زیرا متقاعد شده بودند که ترودو تحت‌فشار نورافکن قرار خواهد گرفت. سه حزب با پنج مناظره بی‌سابقه رهبران موافقت کردند.

فراتر از انتظارات، لیبرال‌ها کمپین محکمی را اجرا کردند و ترودو در مناظره‌ها عملکرد خوبی داشت. لیبرال‌ها وعده تغییر نسبت به 9 سال دولت محافظه‌کار را دادند و متعهد شدند که ماری جوانا را قانونی کنند.

 ده‌ها هزار پناهنده سوری را بپذیرند و کسری‌های کوچکی برای بهبود زیرساخت‌ها ایجاد کنند. در روز انتخابات، 19 اکتبر 2015، لیبرال ها از رتبه سوم به مقام اول جهش کردند و اکثریت دولت را با 184 کرسی از 338 کرسی عوام به دست آوردند. 150 کرسی بیشتر از سال 2011.

ممنوعیت تیراندازی دسته‌جمعی و سلاح‌های تهاجمی

در شب و صبح 18 و 19 آوریل 2020، مردی 51 ساله با تیراندازی به خانه ها و آتش زدن چندین محله نوا اسکوشیا دست به یک ولگردی وحشتناک زد و 22 کشته بر جای گذاشت. ت

رودو در واکنش به آنچه که او آن را مرگبارترین حمله در تاریخ کشورمان خواند، در اول ماه مه ممنوعیت 1500 ساخت و مدل از سلاح‌های تهاجمی درجه نظامی را اعلام کرد.

اگرچه این ممنوعیت بلافاصله اجرایی شد، اما نخست‌وزیر گفت که دارندگان اسلحه یک دوره دو‌ساله عفو دارند تا از این قانون پیروی کنند.

جدایی ترودو از همسرش

در آگوست 2023، ترودو و گرگوار ترودو اعلام کردند که پس از 18 سال زندگی مشترک از یکدیگر جدا می شوند. به گزارش پولیتیکو، این زوج قرارداد جدایی قانونی امضا کرده اند.

آن‌ها این خبر را در بیانیه‌ای مشترک در اینستاگرام به اشتراک گذاشتند و گفتند: ما خانواده‌ای صمیمی با عشق و احترام عمیق به یکدیگر و برای هر آنچه ساخته‌ایم و خواهیم ساخت.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

زهرا سامره

من با تجربه‌ام به شرکت‌ها از طریق تولید و توسعه محتوا کمک می‌کنم تا کسب‌و‌کار خود را رشد داده و به اهداف خود برسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا