اخبار پزشکیبهداشت و سلامت

تغییرات چهره بعد از ترک سیگار (فواید آن)

تغییرات چهره بعد از ترک سیگار (نکات مهم)

همه ما می‌دانیم که سیگار می‌تواند باعث مشکلات جدی سلامتی مانند سرطان و بیماری قلبی شود. اما همچنین می‌تواند بر ظاهر شما از جمله پوست شما تأثیر داشته باشد و شاهد تغییرات چهره بعد از ترک سیگار باشید.

سیگار می‌تواند برای شما از مشکلات پوستی، چین و چروک‌های زودرس گرفته تا تغییر رنگ پوستتان بر روی ظاهر شما اثر بگذارد. اما ترک آن می‌تواند بر به‌حداقل‌رساندن و حتی معکوس کردن برخی از این اثرات کمک کند.

تأثیرات منفی سیگار بر سلامت پوست

هنگامی که سیگار می‌کشید، بدن خود را در معرض طیف وسیعی از سموم از جمله فرمالدئید، سیانید و مونوکسید کربن قرار می‌دهید.

نه‌تنها این سموم استنشاق می‌شوند، بلکه ذرات موجود هوا در مجاورت صورت شما آویزان می‌شوند. این سموم از جذب مناسب اکسیژن، ویتامین‌ها و مواد مغذی توسط بدن جلوگیری می‌کنند. 

وقتی مواد شیمیایی سمی به ریه‌های شما می‌رسند، بر هر عضو بدن، از جمله پوست شما تأثیر می‌گذارند. آسیب داخلی که در حال وقوع است تا حد زیادی نامرئی است.

تغییرات در پوست شما یکی از اولین علائم قابل‌مشاهده است که نشان می‌دهد سیگار کشیدن به شما آسیب رسانده. لیست مشکلات پوستی ناشی از سیگار کشیدن طولانی است و شامل تعدادی از اثرات نامطلوب بر سلامت و ظاهر پوست می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به از دست دادن رنگ سالم، خشکی، افتادگی پوست، ایجاد خطوط و چین‌وچروک، زگیل، لکه‌های پیری اشاره کرد.

فواید ترک سیگار

سیگار کشیدن باعث باریک شدن رگ‌های خونی می‌شود و جریان اکسیژن و مواد مغذی به پوست را کاهش می‌دهد. افرادی که سیگار می‌کشند، فیبرهای کلاژن و الاستین کمتری دارند، در واقع پروتئین‌های کلیدی برای سلامت و استحکام پوستشان را از دست می‌دهند.

در همین حال، دود تنباکو با رنگ‌دانه‌هایی مرتبط است که می‌تواند رنگ پوست شما را خاکستری، قرمز یا زرد نشان دهد. به‌علاوه، سیگار کشیدن می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های ناشی از افزایش سن و چین‌وچروک‌های زودرس شود و شرایط پوستی مانند پسوریازیس یا اگزما را بدتر کند. اما با ترک سیگار چه اتفاقی برای پوست شما می‌افتد؟ باید بدانید که ترک سیگار تقریباً برای تمام اندام‌های بدن مفید است. این فواید را در ادامه بررسی می‌نماییم.

افزایش گردش سلولی پوست

نیکوتین جریان خون را به لایه‌های عمیق‌تر پوست کاهش می‌دهد که از رسیدن اکسیژن جلوگیری می‌کند. بدون اکسیژن کافی، تولید سلول‌های جدید پوست کاهش می‌یابد. این موضوع باعث می‌شود پوست شما خشک و پوسته‌پوسته به نظر برسد و همچنین از ترمیم پوست جلوگیری می‌کند.

پس از ترک، جریان خون افزایش می‌یابد و سطح مونوکسید کربن کاهش می‌یابد. با بازگشت اکسیژن، آنتی‌اکسیدان‌ها و تولید سلول‌های جدید پوست به حالت عادی برگشته و پوست شما در عرض چند هفته به‌وضوح بهبود می‌یابد. پوست سالم‌تر در برابر آسیب‌های محیطی مقاوم‌تر است و شما را برای مدت طولانی‌تری جوان‌تر نگه می‌دارد.

افزایش گردش سلولی پوست

کاهش علائم پیری

سیگار باعث کمبود بدن از مواد مغذی از جمله ویتامین C می‌شود که برای تولید کلاژن لازم است. کلاژن یک عنصر ساختاری مهم است که از چین‌وچروک و افتادگی پوست جلوگیری می‌کند. بدون آن، به نظر می‌رسد روند پیری سرعت می‌گیرد و با افزایش چین‌وچروک مواجه می‌شوید.

هنگامی که سیگار را ترک می‌کنید، تولید ویتامین C و کلاژن در عرض چند ماه به حالت عادی بازمی‌گردد. چین‌وچروک‌های کم‌عمق و پویا ممکن است خود را ترمیم کنند. رنگ پوست برمی‌گردد، زیرا گردش خون بهبود یافته اکسیژن و مواد مغذی را به پوست می‌رساند.

یک مطالعه کوچک در سال 2010 به این نتیجه رسید که ترک سیگار منجر به کاهش 13 ساله در سن بیولوژیکی شرکت کنندگان شد. محققان این عدد را بر اساس عواملی مانند روشنایی پوست، صافی، خاصیت ارتجاعی و رنگ پوست قرار دادند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای درک کامل چگونگی تأثیر ترک سیگار بر چین‌وچروک‌های موجود مورد نیاز است.

بازگشت رنگ سالم

رنگ مایل به خاکستری یکی از اولین علائم آسیب پوست در اثر سیگار کشیدن است. هنگامی که سیگار می‌کشید، کوچک‌ترین رگ‌های خونی در پوست شما بسته می‌شوند تا اکسیژن را به جایی که لازم است هدایت کنند. این کار رنگ سالم پوست را از بین می‌برد و رنگی رنگ‌پریده و خاکستری به جا می‌گذارد.

خوشبختانه، درحالی‌که این پوست رنگ‌پریده به‌سرعت ظاهر می‌شود، خیلی زود قابل‌ترمیم است. اگر سیگار را ترک کنید، رنگ اصلی می‌تواند در عرض 24 ساعت به صورت بازگردد، زیرا گردش خون بهبود می‌یابد و اکسیژن در سراسر بدن و هر لایه پوست شما به راحتی در دسترس است.

تغییرات چهره بعد از ترک سیگار
بازگشت رنگ سالم پس از ترک سیگار

جلوگیری از آسیب بیشتر

بیشتر آسیب‌های ناشی از سیگار ناشی از تأثیر سموم بر بدن است، اما بخشی از آن نیز فیزیکی است. وقتی سیگار می‌کشید، لب‌هایتان را جمع می‌کنید، گونه‌هایتان را گود می‌کنید و اغلب چشمانتان را به هم می‌ریزید. این عمل تکراری صورت را مخدوش می‌کند و منجر به ایجاد چین‌وچروک می‌شود.

خطوط سیگاری، خطوط عمودی که لب‌ها را احاطه کرده‌اند، از ترکیبی از چروکیدگی‌های مکرر و همچنین کمبود مواد مغذی و اکسیژن ناشی می‌شوند. پوست شما برای ساخت کلاژن، ترمیم سلول‌ها و جلوگیری از آسیب‌های بعدی به این عناصر حیاتی نیاز دارد.

هر چه زودتر ترک کنید، این چین‌وچروک‌ها قابل‌ترمیم‌تر و قابل‌درمان‌تر هستند. بیش از حد به سیگار کشیدن ادامه دهید، چین‌وچروک‌ها ثابت شده و درمان آن‌ها دشوارتر می‌شود.

بعد از ترک سیگار چه زمانی نتایج را خواهید دید؟

درحالی‌که تأثیرات مثبت ترک سیگار می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، بسیاری از مردم پس از ترک این عادت، به‌سرعت پوست خود را بهبود می‌بخشند. حتی بهتر از آن، بسیاری متوجه بهبود چشمگیر در بافت همراه با کاهش خطوط، چین‌وچروک و افتادگی ناخواسته پوست خواهند شد. این‌گونه که بعد از ترک سیگار شما شاهد:

  • 2 تا 3 روز بعد از ترک: رنگ پوست شروع به بازگشت می‌کند و بهبود در ظاهر کلی قابل توجه است.
  • 1 هفته پس از ترک: افزایش سطح اکسیژن و آنتی اکسیدان در پوست باعث می‌شود که پوست پر جنب و جوش تر به نظر برسد.
  • یک ماه بعد از ترک: گردش خون تمایل به بازیابی مواد مغذی و اکسیژن به پوست دارد. اغلب این موضوع به افزایش گردش سلولی پوست کمک می‌کند و درخشندگی سالمی برای پوست ایجاد می‌کند.
  • شش ماه پس از ترک: بعد از 6 ماه شاید افراد کاهش خطوط ریز، چین‌وچروک‌ها و لکه‌های تیره/رنگدانه را مشاهده کنند. به خصوص اگر شخص سبک زندگی سالمی داشته باشد.
  • یک سال بعد از ترک: در بیشتر مواقع بازیابی پوست به حالت قبل از سیگار کشیدن برگشته است. بسیاری از سیگاری‌های سابق پس از ترک سال‌ها جوان‌تر به نظر می‌رسند.

نکاتی برای ترمیم پوست بعد از ترک سیگار

علاوه بر ترک سیگار، اقدامات دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید برای بازسازی پوست خود انجام دهید، از جمله:

  • یک رژیم غذایی سالم و متعادل پر از ویتامین‌ها و مواد مغذی ضروری می‌تواند به تقویت و محافظت از پوست کمک کند.
  • نوشیدن آب همچنین می‌تواند در سلامت و هیدراته ماندن پوست مؤثر باشد. کاهش مصرف الکل همچنین علائم پیری و کم‌آبی را به حداقل می‌رساند.
  • ورزش کافی و تمرینات هوازی معمولی می‌توانند پوست را بهبود بخشند، لایه‌های داخلی را ضخیم کنند و ظاهری حجیم به آن بدهند.
  • مانند بقیه اندام‌های شما، پوست شما در هنگام خواب خود را ترمیم می‌کند و به کاهش علائم چین‌وچروک و هایپرپیگمانتاسیون کمک می‌نماید.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 1.8 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 12

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

زهرا سامره

من با تجربه‌ام به شرکت‌ها از طریق تولید و توسعه محتوا کمک می‌کنم تا کسب‌و‌کار خود را رشد داده و به اهدافشان برسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا