بیوگرافی و زندگی نامهفرهنگ و هنر

سلوان مومیکا کیست؟ (بیوگرافی ملحد عراقی)

آتش زدن قرآن در سوئد توسط سلوان مومیکا

احتمالاً از آتش زدن قرآن در سوئد خبرهایی به گوشتان رسیده؛ اما شخص مرتکب این عمل زشت و ناپسند را نمی‌شناسید. اینجاییم تا ببینیم سلوان مومیکا کیست؟ آیا دلیل انجام این کارش چه بوده است؟

بیوگرافی سلوان مومیکا

جوان ۳۷ساله پناه‌جوی عراقی ساکن در سوئد، او زاده منطقه قره‌قوش واقع در بخدیدا در استان نینوا است. در شبکه‌های اجتماعی خود را متفکر، نویسنده و ملحد معرفی کرده.

سلوان مومیکا مسیحی است و در زادگاهش از سوی گروه تروریستی داعش تحت تعقیب بوده است. به گفته خودش این اتفاقات باعث ایجاد حس نفرت نسبت به دین اسلام در او شده.

آتش کشیدن قرآن

این جوان در ماه ژوئن 2023 در روز چهارشنبه عید قربان تحت حمایت مقامات سوئدی، برابر چشمان حدوداً ۲۰۰ مسلمان دست به آتش زدن نسخه‌ای از قرآن کریم در مقابل مسجدی در استکهلم زد و جنجال به راه انداخت.

او برای انجام این کار از دادگاه سوئد درخواست مجوز کرده بود که در نهایت این اجازه از سوی دادگاه به او داده شده بود.

یک ماه بعد در تجمعی در استکهلم یک جلد قرآن را به زیر پا انداخت و لگدمال کرد. این کار او با  خشم و اعتراض مسلمانان جهان روبه‌رو شد و یک بحران سیاسی جدید برای سوئد به ارمغان آورد. دادگاه سوئد اعلام کرد اگر به سلوان چنین اجازه‌ای نمی‌دادند به قانون آزادی بیان در سوئد لطمه وارد می‌شد.

گزارشات بعد از آتش دادن قرآن

بعد از بیشتر شدن اعتراضات، دولت سوئد تدابیر امنیتی در این کشور را بیشتر کرد. این احتمال وجود دارد که برای مقابله با تهدیدات تروریستی، وضعیت هشدار در کشور بیشتر اعلام شود

بعد از واکنش‌ها به قرآن سوزی در سوئد هزاران عراقی در خیابان‌ها آمدند و این عمل را محکوم کردند. در این میان منطقه دولتی سبز بغداد مسدود شد.

گزارشات بعد از آتش دادن قرآن

مصاحبه با سلوان مومیکا

سلوان مومیکا بعد از انجام این کار احساس ندامت نمی‌کند و حتی گفته است که: چرا باید این احساس را داشته باشم؟ مشکل من نیستم، بلکه مشکل جوامع مستبد مسلمان هستند که دیکتاتور خلق می‌کنند.

به گفته خبرنگارانی که با او مصاحبه کردند این آرامش ظاهری، تا حدی در تضاد با جلیقه ضد گلوله‌ای است که او زیر پلیورش پوشیده بود.

برای کشتن مومیکا جایزه‌ای دو میلیون یورویی تعیین شده و او در سوئد احساس امنیت نمی‌کند. به گفته خودش محافظ شخصی دارد و امورات زندگی‌اش را با کمک‌های مالی خیریه‌ای می‌گذراند و به واسطه صفحه‌اش در شبکه اجتماعی تیک‌تاک جمع‌آوری می‌کند.

این جلیقه ضدگلوله‌ای هم که استفاده می‌کند به گفته او یک روز پشت در خانه‌اش گذاشته شده بود. البته هدف او این است که سوئد قرآن را کتابی ممنوعه اعلام کند.

برای همین نیز او قصد دارد در روزهای آینده نسخه‌ای از قرآن را مقابل پارلمان سوئد به آتش بکشد تا از این طریق پیامش را به سیاستمداران سوئدی برساند.

به دلیل سوزاندن قرآن پرونده‌ای علیه مومیکا تشکیل شده و پلیس سوئد به اتهام تحریک عواطف عمومی است. اجازه اقامت او تا اوایل سال ۲۰۲۴ اعتبار دارد. معلوم نیست پس از به پایان رسیدن آن، چه سرنوشتی در انتظار این پناه‌جوی عراقی است.

او نسبت به آینده و رد شدن تقاضای پناهندگی‌اش نگرانی ندارد و گفته است که: به یک کشور اروپایی دیگر می‌روم و آنجا تقاضای پناهندگی می‌دهم.

هدف سلوان مومیکا

او تصمیم دارد در سرتاسر اروپا قرآن را آتش بزند و تا زمانی که این کار در سوئد قانونی است، هیچ‌چیز نمی‌تواند جلو او را بگیرد. با این وجود درخواست‌های خود برای برگزاری سه تجمع اعتراضی پس گرفته و چند برنامه آتی برای سوزاندن قرآن را نیز لغو کرده و در توجیه کارش اعلام کرده: یک قدم به عقب برداشتم تا ده قدم به جلو بروم.

و در آخر اینکه او بدون توجه به وضعیت پرتنش الان اعلام کرده: تا زمانی که قرآن ممنوع نشود یا دست‌کم دولت سوئد حاضر به گوش دادن به حرف‌های ما و بررسی قرآن نشود، به اعتراض ادامه خواهم داد.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

زهرا سامره

من با تجربه‌ام به شرکت‌ها از طریق تولید و توسعه محتوا کمک می‌کنم تا کسب‌و‌کار خود را رشد دهند و به اهدافشان برسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا