بهداشت و سلامت

عوارض بوتاکس بعد از چند سال ( آیا بوتاکس به مرور به ما آسیب میزند؟ )

تزریق بوتاکس به یکی از روش های زیبایی و درمانی پرطرفدار تبدیل شده است که خانم ها و آقایان بسیاری با اهداف زیبایی و درمانی مختلف، از این روش استفاده می کنند. همانطور که بسیاری از شما هم می دانید، تزریق بوتاکس باعث فلج سازی موقت عضله مدنظر می شود و با از کار افتادن عضله، حرکات آن محدود می شود. با توجه به تاثیری که ماده بوتاکس در فلج کردن موقت عضلات دارد، ممکن است شما که تصمیم به تزریق دارید، نگران عوارض آن باشید. این مطلب را آماده کرده ایم تا به بررسی عوارض بوتاکس بعد از چند سال بپردازیم. لطفا همراه ما باشید.

عوارض بوتاکس پس از چند سال

بوتاکس چیست و آیا ایمن است؟

بوتاکس، نام عمومی داروی تزریقی است که از نوعی سم بوتولینوم توکسین تایپ A ساخته می شود. این سم را نوعی باکتری به نام کلستریدیوم بوتولونیوم تولید می کند و همان ماده ای است که می تواند منجر به مسمومیت کشنده شود. اما نکته قابل توجه در خصوص سم بوتولینوم این است که از آن برای درمان های پزشکی و جوانسازی پوست هم استفاده می شود و تزریق آن در میزان دوز کنترل شده نه تنها هیچ خطری ندارد، بلکه باعث تاثیرات زیبایی و درمانی بسیاری هم می شود.

با تزریق بوتاکس و وارد شدن سم بوتولینوم به بدن، پیام عصبی مسدود می شود و عضله ای که تحت تزریق قرار گرفته است، پیام عصبی را دریافت نمی کند. با عدم دریافت پیام عصبی، عضله از کار می افتد و در این حالت دچار فلج شدگی می شود. با فلج شدن عضله هم قدرت حرکت از آن گرفته می شود و در نتیجه چین و چروک ها از بین خواهند رفت.

پس در نهایت می توانیم به این نتیجه برسیم که تزریق بوتاکس با دوز بسیار پایین و کنترل شده، یک روش ایمن برای رفع چین و چروک های صورت و جوانسازی است و اگر برای تزریق نزد پزشک مراجعه کنید، هیچ خطری سلامت و زیبایی شما را تهدید نخواهد کرد.

عوارض بوتاکس بعد از چند سال

اگرچه تزریق بوتاکس یک روش ایمن شناخته شده است اما مثل سایر روش های زیبایی همچون تزریق ژل و چربی، با برخی عوارض همراه است. این عوارض شامل تورم، قرمزی، سوزش و خارش محل تزریق شده است اما عوارض شدیدتر، متوجه کسانی می شود که بیش از حد مجاز در طول سال ها، بوتاکس تزریق کرده اند.

برخی از عوارض بوتاکس بعد از چند سال عبارتند از :

تغییرات عصبی عضلانی

بوتاکس با تزریق شدن به عضله مدنظر، فعالیت اعصاب و عضلات را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث ایجاد ضعف و نازک شدن عضله می شود. این موضوع در طولانی مدت و با چندین بار تزریق بوتاکس، تنش هایی را در عضله ایجاد می کند.

ضعف عمومی بدن

از دیگر موارد عوارض بوتاکس بعد از چند سال، ضعف عمومی بدن است. افراد با بیماری های عصبی مثل فلج صورت، فلج مغزی و عقب ماندگی ذهنی، مشکل ترشح بیش از حد آب دهان دارkد و یکی از بهترین روش های درمانی برای این دسته از بیمارhن، تزریق بوتاکس به غدد بزاقی آن است. بوتاکس باعث کاهش ترشح آب دهان می شود اما در صورت تزریق بیش از حد مجاز، امکان دارد بدن را ضعیف کند.

مشکلات بینایی

مشکلات بینایی از عوارض بوتاکس بعد از چند سال در برخی از افراد است. عوارضی مثل درد، افتادگی پلک و برآمدگی چربی در ناحیه چشم هم در بعضی از افراد بعد از چند سال دیده می شود همچنین ممکن است بعضی از افراد با مشکل خشکی چشم مواجه شوند.

تغییر رنگ پوست

تزریق بوتاکس صورت در طولانی مدت ممکن است باعث رنگدانه شدن پوست و ایجاد ظاهر ناهموار شود این مشکل در طولانی مدت مخصوصا در افرادی که پوست نازکی دارند، بیشتر دیده می شود. علت تغییر رنگ پوست بعد از بوتاکس، توزیع نابرابر سم است و اگر چندین بار نزد یک فرد غیر متخصص تزریق کنید، ماهیچه های زیر پوست به طور ناهموار، خم و نامنظم می شوند.

دشواری در تنفس و بلع

از عوارض بوتاکس بعد از چند سال در بعضی از افراد، ایجاد مشکل در تنفس و بلع است. از این ماده برای درمان مشکل در تنفس و بلع (دیسفاژی) استفاده می شود اما بعضی از افراد ممکن است تا ساعت ها، روزها یا هفته ها پس از تزریق، مشکل تنفس و بلع داشته باشند.

عدم تقارن صورت

متاسفانه بعضی از افرادی که قصد تزریق بوتاکس دارند به مراکز غیرتخصصی مراجعه می کنند و تزریق توسط شخص بدون تخصص انجام می گیرد. نتیجه مراجعه به این مراکز حتی برای یکبار تزریق، مشکلات متعددی است که از شایع ترین این مشکلات، عدم تقارن صورت می باشد. از دست دادن کنترل عضلات صورت و عدم تقارن صورت، در شرایطی اتفاق می افتد که بوتاکس توزیع نابرابری داشته باشد

چهره بدون احساس

در بعضی از افراد که بوتاکس تزریق کرده اند، دیده شده است که پس از چند سال چهره آنها بی احساس می شود و احساساتی مثل ناراحتی یا عصبانیت از چهره آنها قابل تشخیص نیست. برای جلوگیری از چنین عوارضی، باید بوتاکس با دوز پایین تزریق شود مخصوصا افرادی که برای اولین بار تصمیم به استفاده از بوتاکس دارند.

افتادگی در ناحیه ابرو

از عوارض بوتاکس بعد از چند سال، افتادگی ناحیه ابرو است. اگر برای تزریق بوتاکس نزد پزشک متخصص مراجعه کنید، بوتاکس ابرو را در جای درست تزریق می کند تا ابروها به سمت بالا کشیده شوند اما اگر بوتاکس در قسمت پایین پیشانی و نزدیک به ابرو تزریق شود، نتیجه برعکس خواهد داشت و ابرو افتاده می شود. اگر تزریق برای چند بار اشتباه شود، ابروها ممکن است برای همیشه افتاده شوند.

کوچک شدن چشم

حرکات عضلات اطراف چشم به مرور باعث ایجاد چین و چروک پنجه کلاغی می شوند و زمانی که بوتاکس تزریق می شود، به دلیل نازک شدن پوست اطراف چشم امکان فلجی بیش از حد عضله و افتادگی پلک پایین وجود دارد. با افتادگی پلک پایین هم چشم ها کوچک تر به نظر می رسند.

مزایای تزریق بوتاکس بعد از چند سال

عوارض بوتاکس

تا به اینجای مطلب، درباره عوارض بوتاکس بعد از چند سال توضیج دادیم اما اکثر این عوارض در صورتی اتفاق می افتند که زیباجو برای تزریق نزد یک شخص غیرمتخصص مراجعه کند. شما با مراجعه به کلینیک یک دکتر متخصص، نه تنها دچار عوارض نخواهید شد بلکه از مزایای تزریق بوتاکس بهره مند می شوید از جمله آنکه :

  • باعث پیشگیری از چین و چروک های آینده می شود.
  • چین و چروک های سطحی تا عمقی را رفع می کند و صورت شما صاف و یکدست می شود.
  • بعد از چند بار تزریق بوتاکس برای ترمیم نیاز به تزریق دوزهای کمتری از بوتاکس خواهید داشت.
  • بوتاکس برای میگرن هم مفید است و سردردهای میگرنی را به حداقل می رساند.

راهکارهای پیشگیری از عوارض بوتاکس بعد از چند سال

اگر نگران هستید بعد از تزریق بوتاکس دچار عوارض شوید، توصیه می شود که به چند نکته زیر توجه داشته باشید :

پیدا کردن پزشک متخصص

حتما برای تزریق بوتاکس نزد پزشک متخصص مراجعه کنید و از انجام این عمل زیبایی در سالن های زیبایی و مراکزی که زیر نظر پزشک نیستند، خودداری نمایید. این مراکز اگرچه هزینه مناسب تری نسبت به کلینیک تخصصی پزشک دریافت می کنند، اما نمی توانند مورد اعتماد باشند.

مشورت گرفتن از پزشک

برای تزریق بوتاکس در کلینیک دکتر متخصص، از او مشاوره بگیرید تا شما را به طور کامل راهنمایی کند. پزشک می تواند شما را با کاربردهای زیبایی و درمانی بوتاکس، عوارض ها، مراقبت های قبل و بعد از تزریق بوتاکس آشنا کند تا بتوانید تصمیم بهتری بگیرید.

شناخت برندهای بوتاکس

بوتاکس را برندهای مختلفی تولید می کنند و به شما توصیه می شود قبل از اقدام به تزریق، درباره برندهای مختلف تحقیق کنید، از کیفیت بوتاکس هر برند اطلاعات به دست آورید و پس از مشورت با پزشک، بوتاکس با برند خوب تزریق کنید.

استراحت کافی

بعد از تزریق بوتاکس، به بدن خود استراحت دهید تا با بوتاکس سازگار شود. توصیه می شود از انجام فعالیت های ورزشی سنگین هم خودداری نمایید. همچنین مراجعه به استخر و سونا تا چند هفته بعد از بوتاکس ممنوع است.

سخن پایانی

تزریق بوتاکس هم مثل دیگر روش های زیبایی و جوانسازی، با برخی عوارض همراه است که اکثر این عوارض طی چند هفته آینده برطرف می شوند. در کل، توصیه می کنیم برای تزریق بی خطر و کاملا ایمن بوتاکس، درباره کلینیک های زیبایی که زیر نظر پزشک فعالیت می کنند، تحقیق کنید و سپس تزریق بوتاکس را نزد یک دکتر متخصص و شناخته شده انجام دهید. 

منبع : khooba.com

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

دانیال طاهری فر

دانیال طاهری فر هستم، علاقه مند به حوزه های سئو، تکنولوژی و موسیقی. .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا