اخبار

قانون کارما در کائنات: بررسی چیستی + انواع و تاثیرات آن

انواع + عدد کارما چیست؟ تاثیر آن در زندگی

کارما چیست؟ کارما در دین اسلام با مفهوم عکس‌العمل رفتارهای افراد بر زندگی آنها و دیگران و در مکاتب شرقی که منشا پیدایش این نوع تفکر است، به عنوان یک تناسخ در فرد است که در زندگی جدید، تاثیرات رفتارها، گفتارها و کردارهایی که در زندگی قبلی داشته است، به وضوح در این زندگی دیده می‌شود. البته قانون کارما می‌تواند در زندگی فعلی شخص نیز اجرایی شود. در ادامه با ما باشید تا به موضوع کارما چیست، چند نوع است و چگونه عمل می‌کند پاسخ دهیم.

قانون کارما چیست؟

یکی از چیزهایی که امروزه ممکن است شما هم زیاد آن را شنیده باشید، واژه‌ی کارما ب معنای عمل است. اما کارما چیست ؟ برای پاسخ به این پرسش باید به صورت خلاصه گفت کارما یکی از قوانین حاکم در جهان است که می‌توان آن را یک نوع قانون جذب دانست. به صورت یک مثال اگر بخواهیم کارما را بیان کنیم، می‌توان گفت اگر شما شاهد این اتفاق باشید که یک فرد یک حیوان را برای لحظه‌ای اذیت می‌کند و بعد از لحظه‌ای، برای او مشکلی پیش می‌آید، این را می‌توان نوعی کارما دانست.

کارما در ابتدا در آموزه‌های دینی هندوئیسم و ​​بودیسم یافت شد، اما واقعیت کارما مدت‌ها مورد بحث بوده است. بر اساس فرهنگ لغت آکسفورد، کارما مجموع اعمال خوب و بد یک فرد در یکی از زندگی‌هایش است که اعتقاد بر این است که آنها می‌توانند موجب اتفاقات زندگی بعدی او شوند. حال که تا حدودی با این مفهوم آشنا شدیم و فهمیدیم کارما چیست، لازم است بدانید که باور به اینکه کارما واقعی است می تواند به حفظ جامعه کمک کند. کارما از این جهت واقعی است که تضمین می‌کند که ما چیزهای خوبی را در جهان قرار می‌دهیم.

خارج از باور مذهبی، اثبات اینکه آیا کارما واقعی است یا نه، دشوار است. برخی از ادیان باستانی براین باورند که کارما همان چیزی است که شما انجام می‌دهید. در بودیسم، کارما در درجه اول به معنای اعمال عمدی در فکر، گفتار و کردار است.

قانون کارما چیست؟
قوانین karma

انواع کارما

گفتیم که کلمه کارما به نتایج اعمال گذشته، اعمال فعلی و اعمالی که در آینده انجام خواهیم داد اشاره دارد. در مورد انواع کارما می‌توان سه مورد را بیان کرد:

 • سانچیتا: این اعمال یا کارماهای گذشته و انباشته شده است که منتظر به ثمر نشستن هستند. سانچیتا انباشت هر کاری است که تا به حال انجام داده‌اید، در تمام عمری که تا به حال زندگی کرده‌اید. این انباشت‌ها، همه اقدامات حل نشده گذشته هستند که در انتظار رسیدن به نتیجه می‌باشند.
 • پارابدا: در مورد این نوع از کارما چیست باید گفت این مورد کارما اشاره به عمل کنونی دارد. آنچه اکنون در این زندگی انجام می‌دهید و نتیجه آن.
 • آگامی: اعمال یا آینده شما که از رفتارهای فعلی شما حاصل می‌شود، آگامی کارما نام دارد. همانطور که سعی می‌کنید کارمای گذشته را حل کنید، به طور اجتناب ناپذیری کارماهای جدیدی ایجاد می‌کنید که ممکن است نتوانید آنها را در زندگی فعلی خود حل کنید یا نتوانید. اگر اکنون آنها را حل نکنید، آنها به انبار خواهند رفت تا در زندگی آینده حل شوند.

در رابطه با کارما همچنین باید به این نکات اشاره نمود که علت‌های اخلاقی و همچنین نیت نیز در آن مهم است. همچنین یکی از اشتباهاتی که رایج است، این است که کارما به زندگی و تولد دوباره پس از مرگ ارتباط می‌دهند.

کارما یوگا چیست؟

کارما از نوع یوگا کارما چیست؟ این نوع کارما که با عنوان karma yoga نیز شناخته می‌شود، یک نوع مسیر معنوی در هندوئیسم است. این نوع کارما می‌تواند در صورت درک صحیح، در رشد انسان نقش مهمی داشته باشد. انسان‌ها می‌توانند با بهره‌مندی از تعالیم این شاخه، در پرورش اخلاق و رشد نیرو‌های مثبت در درون خود موثر عمل کند. در این نوع از کارما، سه معیار برای اعمال انسان وجود دارد که شامل موارد زیر می‌باشد:

 • ساتویکا کارما: این نوع کارما که با نام کارمای عالی نیز شناخته می‌شود، اعمالی را در برمی‌گیرد که انجام آن بدون انتظار دریافت پاداش یا هرچیزی است. برای رسیدن به این نوع کارما، رفتارهایی با ارزش بالاتر مانند فداکاری و بخشایش و گذشت سهم دارد.
 • راجاسا کارما: با نام کارمای خوب نیز شناخته می‌شود و برخلاف ساتویکا کارما، انتظار دریافت پاداش در آن وجود داشته و می‌توان نمونه آن را کسب ثواب دانست.
 • تامسا کارما: این نوع از کارما با نام کارمای ضعیف شناخته می‌شود که در آن شاهد رفتارها و نیروهای منفی مانند خشم، انتقام جویی و خشم هستیم.

در این نوع تفکر یعنی کارما یوگا، هر رفتار در عالم هستی با عکس‌العملی همراه است که در جهان معنی نمود پیدا می‌کند و این عمل و عکس العمل می‌تواند زنجیره معنویت انسان‌ها را تشکیل دهد. کسانی که به این نوع کارما اعتقاد دارند، بیان می‌کنند که رسیدن به نتایج عالی از طریق ساتویکا کارما یا اعمال کارمای عالی است و می‌تواند آنها را در تعالی و معنویت بالاتر همراهی کند.

کارما یوگا چیست؟
انواع کارما یوگا چیست؟

کارمای رابطه چیست؟

روابط کارما چیست؟ در رابطه با روابط کارمایی بایستی گفت ایده پشت روابط کارمایی این است که افراد خاصی در زندگی شما قرار است بارها و بارها با شما برخورد کنند؛ زیرا همه شما در زندگی‌های قبلی با هم کارهای خوب یا بد انجام داده‌اید. شناسایی یک رابطه کارمایی دشوار است، به خصوص زمانی که درگیر یک رابطه هستید.

برخی از علائم و نشانه‌ها وجود دارد که ممکن است نشان دهد شما یک ارتباط کارمایی را تجربه می‌کنید، از جمله این موارد می‌توان گفت:

 • تغییر احساسات: یکی از رایج‌ترین نشانه‌های یک رابطه کارمایی، تغییرات احساسات است. یعنی معمولاً یک روز از الگوی خوشبختی پیروی می‌کنید اما روز دیگر بدبختی. اگر در یک رابطه کارمایی هستید، اغلب به نظر می‌رسد که هر جر و بحث جزئی مانند پایان دنیاست. همه روابط فراز و نشیب‌های خود را دارند، اما در یک رابطه کارمایی، تکه‌های خشن مانند وزنی فراگیر بر روی سینه شما احساس می‌شود.‌
 • شبیه یک رابطه وابسته: روابط کارمایی اغلب شبیه روابط همبستگی است؛ زیرا وابستگی ایجاد می‌کند و در نهایت تمام افکار و احساسات شما را از بین می‌برد. همچنین ممکن است احساس «اعتیاد» یا «وابستگی» به رابطه داشته باشید که قطع کردن آن برای شما یا شخص دیگر بسیار دشوار است.
 • رابطه یک طرفه: یکی دیگر از نشانه‌های کارما چیست را می‌توان روابط سمی و یک طرفه دانست. این رابطه می‌تواند منجر به این شود که یک نفر به خود خدمت کند و دیگری تمام تلاش خود را انجام دهد تا او را راضی نگه دارد.

اگر شما و شریک زندگیتان با هم کارما دارید، هر دوی شما باید تمایل داشته باشید که با هم مشکلات را حل کنید. قطع رابطه با کسی لزوماً به این معنی نیست که روابط کارمایی شما برای همیشه قطع خواهد شد. در واقع وقتی به یک رابطه پایان می‌دهید بدون اینکه روی مسائل و مشکلات خود کار کنید – که این کار اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که در یک رابطه ناسالم است – ارتباط کارما که بین شما وجود دارد ممکن است خاتمه یافته یا ادامه داشته باشد.

کارمای خیانت چیست؟

از نظر خیانت، کارما چیست و چه تاثیری می‌تواند داشته باشد؟ در بیشتر موارد، قبل از اینکه شخص دیگری به شما خیانت کند، شما قبلاً به خودتان خیانت کرده‌اید. ما آینه همدیگر هستیم. آنچه من در تو فرا می‌خوانم انعکاسی از آنچه در من وجود دارد است. ما کسی را که هستیم جذب می‌کنیم. هر زمان که خیانتی اتفاق می‌افتد، قدرت از سرزنش خیانتکار نیست، بلکه از جستجوی درون و یافتن مکان‌هایی در درون خود می‌آید که در آن غفلت کرده‌اید، رها کرده‌اید، محروم کرده‌اید یا خود را ناامید کرده‌اید. هنگامی که از انجام آن کارها در درون خودداری می‌کنید، دیگر جذب آن در خارج نمی‌شوید.

این بدان معنا نیست که خیانتکار نقشی ایفا نکرده است یا رفتار بد آنها بدون عواقب باقی می‌ماند. کارمای خیانت را می‌توان اینگونه بیان کرد که وقتی شما در درون تغییر می‌کنید، همه چیز در خارج تغییر می‌کند تا با آن مطابقت داشته باشد.

در پاسخ به این پرسش که اگر کسی به فرد دیگری خیانت کند، با کارما روبرو می‌شود، می‌توان از نظر کسانی که به این قضیه اعتقاد دارند گفت بله او با کارمای خود روبرو خواهد شد، ممکن است در حال حاضر روبرو نشود، اما پس از چند سال جزای کار او در دنیا نیز داده می‌شود. براین عقیده، در رابطه با خیانت و کارما چیست باید گفت ما قبل از اینکه زمین را ترک کنیم، تاوان تمام کارهای خوب و بد خود را پرداخت خواهیم کرد.

کارمای خیانت چیست؟
کارما و خیانت

عدد کارما چیست؟

عدد کارما چیست و نشانه چه چیزهایی می‌باشد. اعدادی در کارما وجود دارد که برمبنای بدهی‌هایی است که در گذشته براثر اشتباهات ما ایجاد شده است. این اعداد در کارما شامل اعداد 13 – 14 – 16 و 19 است که هرکدام اشاره به کارها و ویژگی‌هایی دارند که باید در نظر گرفته شود.

 • عدد 13: افرادی که عدد بدهی کارمای آنها 13 است، مانع زیادی در سر راه خود دارند و باید برای رفع آنها تلاش کنند. برخی دیگر از این دسته از افراد از ویژگی‌های منفی نگری و نیز تنبلی برخوردار هستند. البته تلاش کردن برای رفع این مشکلات می‌تواند به موفقیت برسد و بیهوده در نظر گرفته نشود.
 • عدد 14: یکی دیگر از اعداد کارمایی، عدد 14 است. اما ویژگی این دسته از افراد کارما چیست؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت این افراد با شرایط غیرپایدار و متغیر روبرو می‌شوند و خطرهای مختلفی مانند رابطه جنسی، الکل و افراد و مصرف مواد مخدر در آنها وجود دارد. حیا فاکتوری است که می‌توانند برای غلبه بر مشکلات این نوع کارما در پیش بگیرند.
 • عدد 16: عدد 16 بیشتر مفهوم پاکسازی و حذف گذشته را دارد. زندگی این دسته از افراد می‌تواند با چالش همراه باشد و نیز موجب مبارزه باشد. فروتنی در این دسته از افراد می‌تواند عامل موفقیت آنها باشد.
 • عدد 19: این نوع عدد بدهی کارما چیست و چه ویژگی‌هایی دارد. در این دسته از افراد با عدد کارمایی 19، می‌توان تنهایی و مستقل بودن را بیان کرد که افراد بایستی با مشکلات خود تنها مواجه شوند. این افراد باید توجه کنند که آنها هم باید مانند سایر افراد زندگی اجتماعی داشته باشند و حمایت و کمک‌های دیگران را دریافت کنند.

کارما چطور کار می‌کند؟

از هر دست بدهی، از همان دست می‌گیری. این عبارت را می‌توان خلاصه‌ترین حالت برای توضیح اینکه کارما چیست و چگونه کار می‌کند بیان نمود. اما حالا که با این نوع تعریف بیشتر آشنا شدیم، می‌توان به برخی از قوانین کارما اشاره نمود که عبارتند از:

 • تشابه: این مورد از اصلی‌ترین قوانین کارما است که برمبنای آن رفتار می‌کند. قانون تشابه که با عنوان علت و معلول نیز شناخته می‌شود، اینگونه بیان می‌کند که اگر می‌خواهید و یا به دنبال چیزی هستید، لازم است تا خود را با آن همراه کنید و آن را به کائنات ارائه نماید.
 • آفرینش: نیات شما عاملی است که سبب می‌شود تا دنیای پیرامون شما شکل گیرد. از این رو می‌توان گفت که نیات ما جهان پیرامون را می‌آفریند و وظیفه ما این است که اطمینان پیدا کنیم که دنیای پیرامون ما با ما هماهنگ است.
 • تواضع: یکی دیگر از قوانین در مورد نحوه تعامل کارما این است که اگر بر نپذیرفتن چیزی اصرار دارید، آن چیز استمرار پیدا می‌کند. قانون کارما پذیرش بیان می‌کند که اگر شما می‌خواهید چیزی را در زندگی خود تغییر دهید، لازم است تا ابتدا آن را بپذیرید.
 • رشد: قانون رشد در کارما بیان می‌کند که متعهد و مسئول بودن شما باعث ایجاد معجزه شده و رشد و تعالی شما زمانی رخ می‌دهد که شما رشد و تغییر کنید.

کارما در واقع به اینگونه عمل می‌کند که اگر در زندگی خود فردی درستکار نباشید، در زندگی‌های بعدی خود اثرات و اتفاقات بد یا مشکلاتی را رقم می‌زنید و از آنجایی که روحیه شما در زندگی‌های مختلف متفاوت است، بنابراین همواره شما هستید که مسبب سرنوشت خود خواهید بود.

کارما چطور کار می‌کند؟
نحوه تاثیر کارما

کارما در قرآن

از نظر علمای دینی و قرآن کارما چیست؟ اولا کارما یک وجه مشترک در عرفان‌های ناصحیح از جمله هندوئیسم، جینیسم، سیکیسم و بودائیسم است که بعضا مشکلات فعلی به عهده آن گذاشته می‌شود. در منظر قرآن، اعمال انسان نتایجی را در زندگی دنیوی و اخروی به دنبال دارد ولی جریان فکری کارما که می‌تواند بیانگر تداوم زندگی باشد، با معاد در قرآن متضاد است.

به صورت مستقیم، در هیچ یک از منابع دینی که معتبر باشند، اشاره‌ای به کارما نشده است. تناسخ از منظر اسلام رد است. در برخی از موارد تشابهات فکری نیز وجود دارد. مثلا اعمال والدین، فرزندان و اطرافیان می‌تواند بر زندگی حال و آینده آنها تاثیر گذار باشد و هیچ گونه کاری که با هدف خوب یا بد انجام شود، از جزا و نظر خداوند پنهان نخواهد ماند. همچنین می‌توان به آیه 7 سوره اسرا اشاره نمود که ” إِنْ أَحْسَنْتُمْ أَحْسَنْتُمْ لِأَنْفُسِكُمْ وَإِنْ أَسَأْتُمْ فَلَهَا” بیان می‌کند نیکی کردن و بدی کردن به خود فرد باز خواهد گشت.

قانون کارما در عشق

معمولا قانون کارما در عشق با قانون جذب در عشق که در مفهوم مدرن و غربی ساخته شده است، با هم اشتباه گرفته می‌شود. از آنجایی که قانون کارما بیان می‌کند که هرکاری در زندگی بازخوردی خواهد داشت، می‌توان این فرمول را در عشق نیز به کار برد که در آن حالت، روابط شما با فرد مقابل سبب می‌شود تا همان ویژگی‌ها به زندگی شما وارد شود.

مفهوم دیگری نیز می‌تواند به عنوان ابرکارمای عشق وجود داشته باشد که بیان می‌کند فرد به قدری عاشق هست که کسی را که به او ظلم کرده است را می‌بخشد و نمی‌خواهد جهان هستی به او ضرری برساند. این مدل می‌تواند ما را به خدا نزدیکتر و تعالی ما را بالاتر ببرد.

قانون کارما در عشق
تاثیر کارما در عشق

تاثیر کارما در زندگی

تاثیر کارما در زندگی با بازگشت رفتاری که داشته‌اید همراه خواهد بود. سرنوشت شما به دلیل کارمای شما که خاطرات زندگی شماست از پیش تعیین شده است. برای این بدن انسان، انسان مانند یک دوربین عمل می‌کند تا با حواس پنج گانه خود از آنچه می‌بیند، می‌شنود، بو می‌کند، چشیده و احساس می‌کند عکس بگیرد و آنها را در مغز ذخیره کند. او دنیای ذهنی را از تصاویر که توهم است می‌سازد و درون آن زندگی می‌کند. اینگونه او کارما را می‌سازد که خاطرات زندگی اوست. به عنوان مثال، شما در زندگی سختی‌هایی دارید؛ زیرا در گذشته کارهای نادرستی انجام داده‌اید. از آنجایی که شما کارما را مرتکب شده‌اید، اجتناب از تأثیری که می‌تواند باعث درد و رنج زیادی شود، دشوار است.

بهترین راه برای فرار از چرخه های بی پایان رنج کارما چیست؟ در پاسخ به این پرسش تا انتهای مقاله با ما باشید.

اثبات وجود کارما

همانطور که گفتیم، کارما برگرفته از ادیانی است که به زندگی و تولد ادواری اعتقاد دارند و می‌تواند برگرفته از ذهن انسان‌ها باشد. از سوی دیگر زندگی مجدد نیز رد شده است بنابراین باید گفت تضادی که در این زمینه وجود دارد نمی‌تواند منجر شود تا کارما صد در صد وجود دارد یا خیر.

مدیتیشن رهایی از کارمای منفی

در قسمت 2 قسمت قبل سوالی مطرح کردیم که چگونه می‌شود از کارمایی که از زندگی یا رفتار قبلی ما همراه است را دفع کنیم. راه حل دفع کارما چیست و چکار باید کرد؟ قدرتمندترین ابزاری که در مسیر معنوی خود برای رهایی از کارما چیست؟ جواب مدیتیشن است، به خصوص تمرینی که شامل مانترا (مجموعه‌ای از آواهای خاص) است. مدیتیشن سفری از فعالیت به سکوت است. در مدیتیشن مانتراها یا صداها بدون معنای خاصی استفاده می‌شوند. معنای یک فکر، حافظه و در نتیجه کارما را در خود جای می‌دهد. یک مانترای بی‌معنی کارما ندارد. وقتی به مانترا خود در مدیتیشن فکر می‌کنید، فراتر از محدوده کارما قرار می‌گیرید. از تمام خاطرات و آرزوها فراتر می‌روید و به میدان امکانات بی‌نهایت می‌لغزید.

مدیتیشن شما را دوباره با خود واقعی‌تان هماهنگ می‌کند، شما را به هدف واقعی‌تان (دارما) بازمی‌گرداند و به شما اجازه می‌دهد که کارما را در همه سطوح پاک کنید. تعهد به مسیر معنوی شما و لذت بردن از آزادی بی حد و حصر در هر لحظه کلید فرار از زندان کارمایی است که برای خود ایجاد کرده‌اید.

از دیگر رو‌ش‌های رهایی از کارما می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انتخاب‌های آگانه داشتن
 • بخشیدن
 • پرورش شکرگذاری
 • جستن و به دنبال فرصت‌های رشد بودن
 • آموختن از طالع‌بینی
 • استفاده از یک معلم روشن فکر
 • دارما یا هدف و حقیقت خود را کشف کنید

در این مقاله با چیستی و انواع مدیتیشن آشنا شوید.

مدیتیشن رهایی از کارمای منفی
مدیتیشن و کارما

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 3.5 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 42

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

سید مطهر اطهری

فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار ♦️ مشغول به کار در زمینه‌های برنامه نویسی، سئو، گرافیک، تدوین، علاقه‌مند به حوزه‌های تکنولوژی، فیلم و سریال، موسیقی ♦️ نوازنده ویولن

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. خیلی عالی و مفید بود
  هم اونطور کع گفته شد قانون جذب بهش گفته میشه.
  استاد امیر شریفی قبلا ما رو آشنا کرده بودن با قانون جذب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا