اخبار پزشکیبهداشت و سلامت

پماد باکتروماد برای چیست؟ کاربرد و نحوه مصرف + عوارض دارو

موارد استفاده + عوارض جانبی پماد باکتروماد یا موپیروسین (نظرات مردم)

در همین ابتدا بهتر است بدانید که پماد باکتروماد اسم تجاری داروی موپیروسین است. فراموش نکنید قبل از مصرف پماد باکتروماد حتماً باید با پزشک مشورت کرده و طبق دستور او مصرف کنید. در این مطلب از مجله جوان ایرانی به طور کامل شرح می‌دهیم باکتروماد یا موپیروسین برای چیست؟ درواقع هر آنچه که نیاز باشد در مورد این پماد بدانید را بیان می‌کنیم.

 

پماد باکتروماد برای چیست؟

در ایران معمولاً پماد موضعیِ آن در دسترس است که برای درمان عفونت زخم کاربرد دارد.

 

موارد استفاده از پماد باکتروماد

پماد باکتروماد برای درمان بیماری‌های عفونت پوستی و عفونت ناشی از بیماری زرد زخم ناشی از استرپتوکوک پیوژن کاربرد فراوانی دارد. همچنین این پماد برای درمان عفونت ناشی از بیماری‌های پوستی نیز ممکن است توسط پزشکان تجویز شود.

پماد باکتروماد برای بخیه

اگر پس از بخیه، علائم عفونت در پوست شما ظاهر شد، می‌توانید از پماد باکتروماد یا موپیروسین استفاده کنید. البته توجه کنید قبل از استفاده از آن حتماً باید به پزشک مراجعه کنید و دستورات او را رعایت کنید. اگر بخیه به طور کامل خوب شده باشد نیازی به این پماد نیست، زیرا پس‌ازاینکه بخیه بسته شود، احتمال عفونت آن بسیار کم خواهد شد‌‌. اما اگر بخیه عفونت کرده باشد این پماد برای شما بسیار کاربردی است. اما به‌طورکلی شما عزیزان باید بدانید که این پماد باعث بهبود سریع‌تر زخم نمی‌شود و یا اینکه جای بخیه را نیز از بین نمی‌برد.

پماد باکتروماد برای اگزما

همان‌طور که شما عزیزان می‌دانید بیماری پسوریازیس، اگزما و درماتیت اتوپیک بیماری‌های پوستی هستند. برای درمان عفونت ناشی از این بیماری‌ها می‌توانید از پماد باکتروماد استفاده کنید، زیرا این پماد برای درمان عفونت‌های کوچکی که منشأ آن باکتری است، بسیار تجویز می‌شود.

معمولاً بیماران از این پماد سه بار در روز استفاده می‌کنند، اما توجه کنید که باید طبق دستور پزشک مصرف شود.

منع پماد باکتروماد برای نوزادان

شما عزیزان باید دقت کنید که تحت هیچ شرایطی نباید از پماد باکتروماد برای نوزادان زیر سه ماه استفاده کنید. مگر اینکه پزشک متخصص پوست این دارو را برای آن‌ها تجویز کند.

پماد باکتروماد برای درمان عفونت

معمولاً پماد باکتروماد برای درمان عفونت ناشی از زخم‌های بدن کاربرد بسیار زیادی دارد. به‌عنوان‌مثال می‌توانید از این پماد برای عفونت سوراخ‌های گوش بهره ببرید یا اینکه برای عفونت‌های پوستی که منشأ باکتریایی دارند نیز بسیار کاربرد دارد. البته نباید از این دارو برای عفونت‌های قارچی و ویروسی استفاده شود.

همچنین این پماد برای درمان عفونت‌هایی که ناشی از باکتری به نام استافیلوکوکوس اورئوس است نیز بسیار مفید است. معمولاً این نوع عفونت در افرادی که در بیمارستان بستری هستند، ایجاد می‌شود. درمان این نوع عفونت بسیار طاقت فرساست، بنابراین این پماد می‌تواند برای درمان عفونت‌ها کاربرد بسیار زیادی داشته باشد.

پماد باکتروماد برای سوختگی

اگر پوست شما دچار سوختگی شده است، حتماً برای پیشگیری از ایجاد عفونت در محل سوختگی از پماد باکتروماد استفاده کنید. البته فراموش نکنید که حتماً باید تحت نظر پزشک تجویز شود. ازآنجایی‌که مواد موجود در این پماد به سرعت توسط کلیه‌ها جذب خواهد شد، آن را بر روی زخم‌های باز قرار ندهید‌.

 

خواص گلاب برای پوست صورت خشک و چرب (تاثیر آن بر جوش صورت) را در این مقاله بخوانید:

خواص گلاب برای پوست صورت

تداخل پماد باکتروماد

پماد باکتروماد برای چیست
پماد باکتروماد برای چیست

تداخل دارویی به خصوصی برای پماد باکتروماد ذکر نشده است، اما در صورت مصرف داروهای متعدد بهتر است احتیاط کنید و قبل از مصرف حتماً با پزشک مشورت کنید.

 

توصیه‌های پزشک در مورد پماد باکتروماد

قبل از اینکه از پماد باکتروماد یا موپیروسین استفاده کنید، باید نواحی آلوده را با آب و صابون شستشو کرده و به خوبی خشک کنید.

به دلیل اینکه ممکن است این نواحی به میکروب مقاوم شود، مصرف طولانی‌مدت و بیشتر از ۱۰ روز به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.

 

تأثیرگذاری پماد باکتروماد چگونه است؟

پماد باکتروماد یا موپیروسین از دسته داروهای آنتی باکتریال است که به صورت موضعی استفاده شده و باعث پیشگیری از رشد و گسترش باکتری‌ها می‌شود. درنتیجه از عفونت پیشگیری شده و از بین می‌رود.

 

نحوه مصرف پماد باکتروماد یا موپیروسین

در مورد نحوه استفاده از پماد باکتروماد باید با پزشک مشورت کنید. طی تحقیقات پزشکی انجام شده توسط مجله جوان ایرانی، با توجه به عواملی نظیر سن، علت استفاده از آن، وضعیت سلامتی شما و همچنین واکنش مقدار اولیه مصرف، پزشک نحوه مصرف آن را برای شما توضیح می‌دهد.

 

مصرف پماد باکتروماد در دوران بارداری

در مورد مصرف پماد باکتروماد در دوران بارداری، تحقیق آن‌چنانی صورت نگرفته است. بر روی حیوانات باردار مشکلی ایجاد نکرده، ولی در حالت کلی تنها زمانی باید از این پماد در دوران بارداری استفاده شود که مزایای استفاده از آن از معایبش بسیار بیشتر باشد. همچنین عوارض جانبی این پماد در هنگام شیردهی نیز بررسی نشده است. درواقع هیچ تحقیقی در مورد عوارض جانبی این پماد در دوران شیردهی نیز صورت نگرفته است. بنابراین باید قبل از استفاده، با پزشک متخصص مشورت کنید.

 

توصیه‌های پزشک در مورد پماد باکتروماد

بهتر است این پماد را ۳ مرتبه در روز استفاده کنید و بین فواصل مصرف فاصله بیندازید. سعی کنید داخل بینی وارد نشود. دقت کنید این پماد فقط برای استفاده موضعی کاربرد دارد.

 

نحوه نگهداری از پماد موپیروسین

این پماد باید در دمای بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد نگهداری شود. در محیط‌های مرطوب و خیس آن را قرار دهید.

 

هشدارهای مهم قبل از مصرف پماد باکتروماد

دقت کنید قبل از استفاده از پماد باکتروماد، اگر به داروهای مشابه آن حساسیت دارید با پزشک مشورت کنید، زیرا ممکن است باعث واکنش‌های آلرژیک در بدن شما شود.

همان‌طور که در این مطلب از مجله جوان ایرانی ذکر شد، اگر در دوران شیردهی هستید، حتماً قبل از مصرف این پماد، با پزشک خود مشورت کنید، زیرا مشخص نیست که پماد باکتروماد به شیر مادر منتقل می‌شود یا خیر. در مورد آن تحقیقات زیادی صورت نگرفته است‌.

 

نظرات مردم در مورد پماد باکتروماد

در این مطلب از مجله جوان ایرانی به بررسی نظرات مردم در مورد پماد باکتروماد موپیروسین پرداخته و با دقت و حوصله پاسخ آن‌ها را می‌دهیم.

 

♦ یکی از افراد پیام داده آیا پماد باکتروماد برای تبخال تناسلی تاثیر دارد یا خیر؟ پاسخ این است خیر برای تبخال تناسلی از این پماد استفاده نکنید.

 

♦ یکی دیگر از افراد پیام داده که بنده کاشت مو انجام دادم، اما از طرفی سنگ کلیه هم دارم. دکتر برایم پماد باکتروماد تجویز کرده، آیا به نظرتان به مشکل برنمی‌خورم؟

پاسخ این سؤال خیر مشکلی ایجاد نمی‌کند، طبق تجویز پزشک پیش روید‌.

 

♦ یکی از بیماران پیام داده که بین پاهایم از شدت گرما قرمز شده است آیا پماد باکتروماد برای من مناسب است یا خیر؟

پاسخ این است که خیر اگر مطمئن هستید که عرق‌سوز شده، بهتر است از کلوبتازول استفاده کنید.

 

♦ یکی از مادران پیام داده که دختر من ۶ سال سن دارد. در اثر سوراخ کردن گوش، یک سال است که گوش فرزندم به طور مداوم عفونت می‌کند. آیا این پماد برای دخترم مناسب است یا خیر.

پاسخ این است که بله برای عفونت مفید است. ضمناً برای مدتی بهتر است از بدلیجات استفاده نکنید.

 

♦ یکی از افراد پیام داده که چند روز است که از ساق پا تا روی انگشتانم سوخته و تاول‌های بدی زده است. فردای سوختگی تاول‌های پایم را ترکاندم و الان گوشت پایم بسیار قرمز شده است. چه پمادی برای من مناسب است؟

پاسخ پزشک این است که شما بهتر است از سیلور سولفات استفاده کنید. اما حتماً به پزشک مراجعه کنید و تحت نظر پزشک دارو مصرف کنید.

 

♦ یکی دیگر از بیماران پیام داده، همسایه ما گربه پرشین دارد، گربه مبتلا به قارچ پوستی بوده، خود نگهدارنده گربه نیز روی آرنج خودش زخم شده و علائمی مانند خشکی و خارش پوست دارد. آیا پماد موپیروسین برای او مناسب است؟

پاسخ این است که بهتر است چنین فردی به پزشک مراجعه کند تا معاینه شود. شما عزیزان باید بدانید که این پماد برای درمان قارچ‌ کاربردی ندارد.

 

♦ یکی دیگر از بیماران پیام داده که دو روز است که بدن من با روغن سوخته است، آیا می‌توانم از این پماد استفاده کنم؟

پاسخ این است که اگر زخم ایجادشده همراه با عفونت باشد می‌تواند مفید باشد. طبق دستور پزشک پیش روید.

 

♦ فرد دیگری پیام داده که روی صورت من به طور مرتب جوش‌‎های سرسفید می‌زند. مدتی است که جوش های زیرپوستی که بزرگ نیست و از بیرون هیچ‌گونه علائمی ندارد، نیز روی صورتم وجود دارد. آیا این پماد برای من مناسب است؟

پاسخ این است که خیر به هیچ‌وجه از این پماد بر روی صورت خود استفاده نکنید. برای بررسی جوش های صورت، حضوری به پزشک مراجعه کنید.

 

♦ یکی از بیماران پیام داده که پماد باکتروماد برای فیستول مقعدی مناسب است یا خیر؟

پاسخ این است که خیر، از این پماد را برای فیستول مقعدی استفاده نکنید.

 

♦ فرد دیگر پیام داده من به‌تازگی عمل کردم آیا این پماد برای جای بخیه مناسب است؟

پاسخ این است که اگر زخم بسته و تمیز است و عفونت نکرده، نیازی به استفاده از این پماد نیست.

 

♦ فردی پیام داده که ۵ روز است عمل هموروئید و فیشر انجام داده است. اما پس از عمل درد بسیار زیادی دارد و سوزش آن را نمی‌تواند تحمل کند. نشستن در آب گرم نیز فایده‌ای ندارد. پزشک پماد موپیروسین را تجویز کرده اما سوزش آن به حدی زیاد است که نمی‌تواند بنشیند. اگر بعد از عمل فیشر و هموروئید از این پماد استفاده شود مشکلی نیست؟

پاسخ این است که این پماد اساساً برای پیشگیری و درمان زخم است. برای درمان سوزش پس از عمل، توصیه‌های پزشک را فراموش نکنید.

 

♦ یکی از بیماران پیام داده که در ناحیه بالای مقعد درد بسیار زیادی دارد. پس از اینکه داروهای پزشک را به مدت یک هفته مصرف کرده، آن نواحی ورم کرپه و ‌ترکیده، سپس کلی خون و عفونت از آن ناحیه خارج شده است. مجدداً پزشک برای عفونت سفیکسیم ۴۰۰ به همراه پماد موپیروسین ۲ درصد تجویز کرده، بعد از استفاده کمی سوزش آن کم شده است. آیا به نظر شما پماد باکتروماد موپیروسین جهت درمان زخم مفید است یا خیر.

پاسخ این است که بهتر است تمامی داروهایی که پزشک به شما داده را لیست کرده و بنویسید تا بتوانیم تصمیم‌ بهتری بگیریم اما موپیروسین مؤثر است ولی کافی نیست، زیرا ممکن است پس از درمان، مجدداً عفونت تکرار شود.

 

♦ یکی دیگر از افراد پیام داده که برادر من ۱۰ روز پیش عمل پانیودال باز کرده است. زخم او خوب نمی‌شود. با بتادین، سرم پانسمان را عوض کرده و شستشو می‌دهیم ولی زخم بسته نمی‌شود. آیا موپیروسین برای چنین فردی مناسب است؟

پاسخ این است که این پماد معمولاً برای جلوگیری و درمان عفونت مناسب است.

 

♦ یکی دیگر از بیماران پیام بده که پسرم ۱۰ سال سن دارد. پس از جراحی بیضه، آن ناحیه عفونت کرده و ترشحات چرکی دارد. پزشک برایش این پماد را تجویز کرده، اما پس از دو روز اثر نکرده است. به نظر شما برای رفع این ویروس سفالکسین بهتر نیست؟

پاسخ این است که احتمالاً پسر شما نیاز به آنتی‌بیوتیک خوراکی دارد، در این مورد با پزشک مشورت کنید.

 

♦ یکی از مادران پیام داده که بچه دوقلو دارم و ۵ روز است آن‌ها ختنه شده‌اند. دکتر برایشان پماد باکتروماد نوشته، آیا برای بچه‌ها خوب است یا خیر.

پاسخ این است که شما باید به توصیه‌های پزشک گوش دهید. به‌طورکلی سعی کنید تا دو روز آب نزنید، پس از دو روز شستشو داده و سپس پماد را استفاده کنید‌.

 

♦ یکی دیگر از بیماران پیام داده که پماد دست‌های من پس از استفاده از دستکش خارش پیدا کرده و دانه‌های ریزی می‌زند، آیا پماد موپیروسین برایم مناسب است یا خیر.

پاسخ این است که شما بهتر است از پماد بتامتازون برای مدت محدود استفاده کنید.

 

♦ بیمار دیگری پیام داده که برای از بین رفتن ضایعات پوستی به نام مولوسکوم آیا پماد باکتروماد تاثیر دارد یا خیر. پاسخ این است که خیلی تاثیر ندارد به جز کرایوتراپی جراحی، سرپایی یا مصرف موضعی برق کرم‌ها یا محلول موضعی ممکن است مؤثر واقع شود.

 

♦ فرد دیگری پیام داده آیا موپیروسین برای جای زخم خوب است یا خیر؟

پاسخ این است خیر، فقط برای این پماد فقط برای عفونت جای زخم استفاده می‌شود.

علل ایجاد جوش زیر پوستی و روش های رفع آن‌ها را در این مقاله بخوانید:

علل ایجاد جوش زیر پوستی و روش های رفع آن

عوارض جانبی پماد باکتروماد

پماد باکتروماد برای چیست
پماد باکتروماد برای چیست

پماد باکتروماد باعث از دست رفتن هوشیاری نمی‌شود، اما ممکن است عوارض دیگری را برای فرد داشته باشد که در ادامه این مطلب از مجله جوان ایرانی با هم بررسی می‌کنیم.

البته شما عزیزان باید بدانید که معمولاً عوارض جانبی این پماد بسیار خفیف است و در طی چند روز تا چند هفته از بین می‌رود. اما اگر علائم شما تشدید شده یا از بین نره، نزد پزشک متخصص بروید

عوارض پماد موپیروسین:

  • احساس سوزش
  • قرمزی و خشکی پوست
  • بروز بثورات پوستی
  • درد و خارش
  • گزگز پوست
  • افزایش سحر پذیری
  • التهاب حالت تهوع
  • افزایش ترشحات عفونی

عوارض شدیدتر پماد باکتروماد می‌تواند منجر به اسهال و عفونت‌های ناشی از فعالیت باکتری کلستریدیوم دیفیسیل شود‌. در این صورت شما باید با اورژانس تماس بگیرید.

البته پماد باکتروماد ممکن است باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک شود. ممکن است واکنش‌هایی شامل تنگی نفس و ورم گلو، بروز بثورات پوستی، رنگ‌پریدگی، قرمزی پوست و حمله پانیک برای شما ایجاد شود.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 3.8 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 12

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

بهار علیزاده

همیشه بهترینِ خودم، خاص و منحصر به فرد! دیجیتال مارکتینگ و سئو نظرمه. زندگی برای من مسابقه نیست! از مسیر لذت می‌برم... راز خوشحالیِ من: کمک به دیگران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا