سبک زندگی

غذا دادن به گنجشک‌ها چگونه است؟ چه نوع مواد غذایی می‌خورند؟

چگونه به بچه گنجشک‌ها غذا بدهیم؟ چه نوع غذایی!

گنجشک‌ها پرندگان دوست‌داشتنی و آوازخوان کوچکی هستند. برخی از افراد اعتقاد دارند که تعداد آن‌ها حتی بیشتر از انسان‌ها است. آیا تاکنون به ذهنتان خطور کرده این پرنده‌های کوچک که معمولاً آن‌ها را در پشت پنجره‌ها می‌بینید چه چیزهایی می‌خورند؟! فهرست کاملی از برنامه غذایی گنجشک‌ها را در این مطلب از جوان ایرانی برای شما شرح می‌دهیم.

 

گنجشک‌ها چه غذایی می‌خورند؟

طی تحقیقات انجام شده توسط مجله جوان ایرانی، خوراک گنجشک‌ها گندم، جو، غلات، ذرت، برنج و حشرات است. البته غذاهای دیگری نیز می‌خورند که در ادامه بررسی می‌کنیم. شاید برایتان سؤال باشد که در فصل زمستان که منابع غذایی محدود می‌شود این پرندگان از کجا تغذیه می‌کنند! درواقع در فصل‌های سرما گنجشک‌ها از انواع میوه به خصوص توت بهره می‌برند.

غلات

بهترین غذای گنجشک‌ها غلات‌هایی مانند سویا، ارزان سفید، ارزان قرمز، ذرت، ذرت خوشه ه ای، گندم، جو و مواردی از این قبیل است. البته به دلیل اینکه آن‌ها بسیار کوچک هستند، معمولاً می‌توانند دانه‌های کوچک را بخورند.

دانه‌های گیاهان

بخشی از دانه‌های گیاهان که بر روی زمین است، نیز به نوعی موردعلاقه این‌گونه پرنده‌ها است‌.

آجیل و مغزیجات

ازآنجایی‌که مغزیجات سرشار از پروتئین و روغن‌های سالم هستند، درنتیجه برای سلامتی گنجشک بسیار مفید است. شما می‌توانید کمی آجیل را در حیاط منزل خود قرار دهید تا ببینید چقدر گنجشک‌ها از آن استقبال می‌کنند.

البته دقت کنید که به آن‌ها آجیل‌های شور ندهید، زیرا همان‌طور که نمک برای سلامتی انسان بسیار مضر است برای پرنده‌ها نیز همین‌طور است.

تخم آفتابگردان

گنجشک‌ها به تخمه آفتابگردان علاقه زیادی دارند و آن‌ها را به کار کوچک تقسیم کرده و می‌خورند.

میوه‌ها

گنجشک‌ها به برخی از میوه‌ها مانند گیلاس، هلو، آلو، هندوانه، سیب، انگور، گلابی و از این قبیل علاقه دارند‌. اگر شما می‌خواهید که در حیاط منزل خود میوه برای گنجشک‌ها قرار دهید دقت کنید که آن‌ها را به چندتکه تقسیم کنید زیرا آن‌ها میوه‌های سالم و درستی را نمی‌توانند بخورند.

نان‌ها

گنجشک ها چه غذایی می خورند؟
گنجشک ها چه غذایی می خورند؟

البته دقت کنید که نان برای پرنده‌ها آن‌چنان مغزی نیست، بنابراین به مقدار محدود به گنجشک‌ها نان بدهید. البته سعی کنید نان‌های سبوس‌دار بدهید که مغذی‌تر است. نان‌ها را در آب خیس کرده و نان خیس خورده را به گنجشک‌ها بدهید زیرا نان با تکه‌های بزرگ را نمی‌توانند خرد کنند و بخورند.

سبزیجات

هرچند به طورکلی گنجشک‌ها معمولاً سبزی دوست ندارند، اما اگر مواد غذایی دیگری در دسترس نباشد به سبزی روی می‌آورند. آن‌ها به سیب‌زمینی، کاهو، گوجه‌فرنگی و توت‌فرنگی علاقه دارند.

شکار حشرات

گنجشک‌ها معمولاً در فصل بهار و اوایل تابستان حشره‌های کوچک مانند کرم‌ها، مورچه‌ها و زنبورها را برای تغذیه جوجه‌های خود را شکار می‌کنند.

گنجشک‌ها علاقه زیادی دارند که از روی زمین تغذیه کنند. اگر دقت کنید خواهید دید که گنجشک‌های برخلاف پرندگان دیگر معمولاً بر روی زمین قرار دارند. بنابراین امکان خوردن کرم‌های خاکی و حشرات را نیز دارند، زیرا چربی و انرژی بالایی را برایشان فراهم می‌کند.

انواع توت

ازجمله تغذیه دیگری که موردعلاقه گنجشک‌ها است، توت سفید، توت سیاه، تمشک و توت‌فرنگی است.

برگ درختان

هرچند که گنجشک‌ها به دانه‌های گیاهان و علف‌های رشد کرده روی زمین علاقه دارند، اما اگر این دانه‌ها در دسترس نباشد، برای سیر کردن خود از برگ درختان تغذیه می‌کنند. همچنین از گل‌ها و جوانه‌های گیاهان نیز بهره می‌برند.

غذاهای انسان

در برخی از مواقع گنجشک‌ها، غذاهای مانده انسان‌ها مانند تکه‌های سیب‌زمینی را می‌خورند‌. البته گنجشک‌هایی هم هستند که از زباله‌های انسان‌ها تغذیه می‌کنند. درواقع آن‌ها در کنار پاکت‌های زباله به دنبال تغذیه موردنیاز بدنشان می‌گردند.

 

نحوه پیدا کردن غذا توسط گنجشک‌ها

گنجشک ها چه غذایی می خورند؟
گنجشک ها چه غذایی می خورند؟

به دلیل اینکه گنجشک‌ها حس بویایی و بینایی قوی دارند، بنابراین غذاهای موردعلاقه‌شان را به راحتی پیدا می‌کنند. درواقع ابتدا توسط حس بویایی قوی خود محل غذاها را پیدا کرده، سپس برای تفکیک غذاها و شناسایی آن‌ها از بینایی خود بهره می‌برند. سپس توسط منقارشان آن‌ها را شکسته، همچنین حشره‌ها را نیش می‌زنند، سپس غذای مورد علاقه خود را فراهم می‌کنند.

هرچند که گنجشک‌ها انسان‌ها را برای غذا دنبال می‌کنند، اما ارتباط دوستانه و صمیمی با انسان‌ها برقرار نمی‌کنند و به ما اعتماد چندانی ندارند. این‌گونه پرنده‌ها از ما انسان‌ها فرار می‌کنند و حتی ممکن است دستمان را نوک بزنند.

 

تغذیه جوجه گنجشک‌ها

ازآنجایی‌که جوجه گنجشک‌ها بسیار کوچک هستند و نمی‌توانند خودشان غذا بخورند، بنابراین از غذای برگشتی از والدین خود استفاده می‌کنند. درواقع همان چیزی را می‌خورند که والدینشان به آن‌ها می‌دهد. البته این جوجه‌ها معمولاً حشرات می‌خورند، زیرا حشرات پروتئین لازم برای بدن جوجه‌ها را فراهم می‌کند. پس از ۴ الی ۶ هفته جوجه گنجشک‌ها لانه خود را ترک کرده و در طبیعت به دنبال غذای موردنیاز خود می‌گردند. سعی کنید نسبت به پرندگان مسئولیت‌پذیر باشید، تغذیه آن‌ها را برایشان فراهم کنید تا از گرسنگی نمیرند‌.

 

غذاهای ممنوعه برای مرغ عشق و بهترین مواد غذایی برای آن‌ها چیست؟

بهترین غذای مرغ عشق چیست؟

نگهداری از گنجشک در منزل چگونه است؟

اگر جوجه گنجشک‌ها بر روی زمین افتاده باشند، ممکن است پنجه‌های آن‌ها شکسته شده و یا اینکه مبتلا به خونریزی داخلی باشند. درنتیجه باید فوراً آن‌ها را نزد دامپزشک برده و یا اینکه با پزشک پرنده‌ها تماس بگیرید و دستورالعمل‌های لازم را از آن‌ها دریافت کنید.

فراموش نکنید که جوجه‌ها معمولاً در خانه به دلیل تغذیه نامناسب و نوع نگهداری از بین می‌روند. اگر واقعاً می‌خواهید به جوجه گنجشک‌ها کمک کنید، باید در محل همان گنجشک‌ها به آن‌ها غذا بدهید، تا اینکه از آن پرنده‌های کوچک در خانه نگهداری کنید. در برخی از اوقات جوجه گنجشک‌ها به دلیل اینکه نمی‌توانند پرواز کنند، از لانه به روی زمین می‌افتند! سپس والدین در روی زمین به آن‌ها تغذیه می‌رساند. البته اگر در آن حوالی گربه و سگ ولگرد وجود داشته باشد، احتمال زنده ماندن جوجه‌ها بسیار کم می‌شود.

حال اگر احیاناً جوجه گنجشک را به منزل آوردید تا از او مراقبت کنید، باید بدانید که آن‌ها مانند جوجه‌مرغ و جوجه‌خروس خودش به دانه‌ها نوک نمی‌زند و نمی‌تواند غذا بخورد. بلکه شما باید یک سرنگ کوچک تهیه کنید و غذای مورد علاقه‌اش را درون سرنگ ریخته، سپس آن را وارد منقار جوجه‌ها کنید. هنگام غذا دادن به جوجه‌ها صدای جیک‌جیک و یا سوت دربیاورید‌. در این صورت ممکن است گنجشک خودش دهانش را باز کند تا شما به او غذا بدهید. البته باید هر دو یا سه ساعت یک‌بار به آن‌ها غذا بدهید تا ویتامین موردنیاز بدنشان کم نشده و دچار ضعف و بی‌حالی نشوند.

زمانی که گنجشک‌ها کوچک هستند به آب نیاز ندارند، بلکه آب موردنیاز بدنشان را از همان غذاها تأمین می‌کنند. درواقع شما عزیزان باید بدانید که حتی والدین گنجشک‌ها به آن‌ها آب نمی‌دهند! تنها در مواردی خاص که جوجه‌ها برای هضم غذا مشکل پیدا کرده‌اند، می‌توانید به آن‌ها کمی آب بدهید. اما کاملاً مراقب باشید که خفه نشوند. اگر گنجشک خودش می‌تواند تغذیه کند، می‌توانید ظرف آب را در مقابل او قرار داده تا هر موقع که نیاز داشت آب بخورد.

برای اینکه به جوجه گنجشک‌ها غذا بدهید، غذای موردنظر خودتان را درون سرنگ کشیده و وارد منقار آن‌ها کنید. البته برای چندین بار اول ممکن است دهان خودشان را باز نکنند. بنابراین شما با صدای جیک‌جیک و یا سوت باید دهان او را به زور باز کنید، سرنگ را وارد دهانش کرده و به او غذا بدهید. در دفعات بعدی هر وقت صدای شما را بشنود دهانش را باز می‌کند.

به جوجه‌ها باید غذاهای متنوع بدهید و در هر وعده، غذای مقوی وارده سرنگ کرده و به آن‌ها بدهید. همچنین می‌توانید سرلاک به جوجه‌ها بدهید. ممکن است به صدایی که او را صدا می‌زنید عادت کرده و با صدایتان به سمت شما بیاید.

گنجشک ها چه غذایی می خورند؟
گنجشک ها چه غذایی می خورند؟

بهترین غذاهایی که می‌توانید به جوجه گنجشک‌ها بدهید شامل:

  • ژله
  • آب هندوانه
  • آب خورشت و آش
  • حشرات کوچک

البته برخی از افراد گزارش داده‌اند که مخلوط آرد نخودچی و آب نیز برای جوجه گنجشک‌ها بسیار مناسب است. البته خمیر نباید زیاد شول و یا زیاد سفت باشد زیرا باعث اذیت جوجه‌ها می‌شود.

پیشنهاد مجله جوان ایران این است که جوجه گنجشک‌ها را در خانه نگهداری نکنید، زیرا ممکن است بمیرند! اگر زخمی هستند که آن‌ها را باید به دامپزشک ببرید تا درمان شوند. اما اگر توانایی پرواز کردن داشته باشند به آن‌ها کمی تغذیه بدهید، سپس در آن محلی که جوجه گنجشک بر روی زمین افتاده بود بروید و قفس جوجه گنجشک را در آن مکان بگذارید. جوجه و مادر صدای همدیگر را می‌شناسند! ممکن است با صدا کردن همدیگر بتواند والدین خودش را پیدا کند.

مراقب باشید که جوجه‌ها را در زیر نور آفتاب قرار ندهید. از آن جایی که خودشان می‌تواند پرواز کنند باید پرواز کردن را به او یاد دهید. پس از یک ماه که از تولد جوجه گنجشک‌ها گذشت، می‌توانید آن‌ها را درون قفس گذاشته و قفس را در محیط بیرون جایی که گنجشک‌ها در حال پرواز کردن هستند قرار بدهید تا جوجه‌ی شما نیز پریدن را آموزش ببیند.

 

سخن پایانی:

گنجشک‌ها پرنده‌های دوست‌داشتنی و کمی اجتماعی هستند که صدای دل‌نشینی دارند. بسیاری از افراد در برابر این پرنده‌های کوچک احساس مسئولیت کرده و برایشان غذا فراهم می‌کنند. حال که با این مقاله از جوان ایرانی آشنا شدید و دانستید که گنجشک‌ها به چه غذاهایی علاقه دارند، می‌توانید این مواد غذایی را فراهم کرده و در پشت پنجره و یا در حیاط خود قرار دهید تا پرنده‌ها از این مواد غذایی بخورند.

اگر شما عزیزان نیز تجربه‌ای در مورد غذا دادن به گنجشک‌ها و جوجه‌هایشان دارید، در انتهای مقاله بخش دیدگاه پیام خود را ثبت کنید.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 3.9 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 190

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

بهار علیزاده

همیشه بهترینِ خودم، خاص و منحصر به فرد! دیجیتال مارکتینگ و سئو نظرمه. زندگی برای من مسابقه نیست! از مسیر لذت می‌برم... راز خوشحالیِ من: کمک به دیگران

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. سویا ندید من از این سایت دیدم انجام دادم اخر فهمیدم که خشک میشه تو معدشون ممتونن حضم کنن من جوجه گنجشک پیدا کردم اخر سر همین مرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا