اطلاعات عمومیدرس و مدرسه

آرامگاه ناصرخسرو (نابودی مقبره شاعر و نویسنده افغانستانی)

آرامگاه ناصرخسرو شاعر، نویسنده و ادیب افغانستانی

حکیم ناصرخسرو بلخی شاعر، نویسنده و ادیب افغانستانی قرن پنجم بود که در در تاریخ ۹ ذیقعده ۳۹۴ قمری (۳ سپتامبر ۱۰۰۴ میلادی، ۱۲ شهریور ۳۸۳ شمسی) در روستای قبادیان در توابع بلخ متولد شد. آرامگاه ناصرخسرو نیز در روستای یمگان ولایت بدخشان در یکی از دامنه‌های سرسبز در بین تپه‌های سنگی قرار دارد که متأسفانه در حال نابودی است.

کلبه ناصر خسرو

در قسمت بالایی تپه یک کلبه کوچک با دیوارهای سفید قدمتی ۴۰۰ساله دارد. در کنار کلبه یک فضای هموار با درخت‌های چنار بزرگ منظره‌ای زیبا را به نمایش گذاشته است.

همه ستون‌ها و تیرها در محل ورودی و داخل آرامگاه با زیبایی چشم نوازی کنده‌کاری شده‌اند و آیاتی از کلام‌الله مجید با رنگ‌های مختلف بر روی آن‌ها نقش بسته است.

در آنجا یک جلد قران کریم در پوست آهو بود که در صندوقی نگهداری می‌شد. اما در زمان داوود خان نخستین رئیس‌جمهور افغانستان به بهانه نگهداری از آن قران به کابل انتقال داده شد که در آرشیو ملی نگهداری شود؛ ولی متأسفانه امروزه اثری از آن نیست.

ناصرخسرو 25 سال پایانی زندگی خود را در یمپان سپری کرد و در روزهای پایانی عمرش به برادرش وصیت کرد که در همان جا به خاک سپرده شود.

کلبه ناصرخسرو

نابودی مقبره ناصرخسرو

طبق گزارشات آرامگاه ناصرخسرو که در دامنه کوه قرار دارد به دلیل بارندگی‌ها و عوامل طبیعی و حتی غیرطبیعی رو به فرسایش و ریزش است. در حدی که لغزش و فروپاشی کلی آن نیز وجود دارد.

در سال‌های اخیر یک سری افراد به آرامگاه حمله کرده دروازه را شکستند و تکه‌های ابریشم قدیمی بالا مرقد را کنده و بردند. حتی در پی ویران کردن مرقد بودند که مردم محلی از کار آن‌ها جلوگیری نمودند.

مجدد باز افرادی نادان شبانه به مرقد رفتند و حفاری کردند. متأسفانه مجدد صدماتی به مرقد وارد شد. اما مشخص نیست حفاری آن‌ها نتیجه‌ای داشته یا نه.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 3.5 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 2

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

زهرا سامره

من با تجربه‌ام به شرکت‌ها از طریق تولید و توسعه محتوا کمک می‌کنم تا کسب‌و‌کار خود را رشد داده و به اهداف خود برسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا