انگیزشی و بهبود فردیکسب و کار

آموزش اخلاق حرفه ای در محیط کار (ضرورت آن در سازمان)

ضرورت اخلاق حرفه ای در محیط کار به همراه تفاوت آن با اخلاق شخصی

احتمالاً تاکنون عبارت اخلاق کاری و حرفه‌ای را بسیار شنیده‌اید. واقعاً این‌گونه اخلاق‌ها چگونه است؟ درواقع آن فرد باید چگونه باشد تا سازمان به اهداف خودش برسد. در این مطلب از مجله جوان ایرانی به آموزش اخلاق حرفه ای در محیط کار به طور کامل می‌پردازیم.

 

تفاوت اخلاق شخصی و حرفه‌ای

در این بخش به بررسی تفاوت اخلاق شخصی و حرفه‌ای می‌پردازیم تا بتوانید به درک بهتری از این دو برسید.

اخلاق شخصی چیست؟

درواقع اخلاق شخصی به باورها، ارزش‌های یک فرد و اصول اخلاقی او اشاره دارد. این‌گونه اخلاق‌ها تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند تجربیات شخصی، پیشینه فرهنگی، تربیت باورهای فلسفی یا مذهبی و مواردی از این قبیل است. به‌طورکلی نگرش‌ها، مسئولیت‌پذیری فرد و طرز فکر او، اخلاق شخصی را تشکیل می‌دهند.

اخلاق حرفه‌ای چیست؟

اخلاق حرفه‌ای درواقع اصول و معیارهای اخلاقی در مورد حرفه یا رشته شغلی خاص است. این‌گونه اخلاق و رفتارها بر اساس قوانین و مقررات و تعهدات قانونی شکل می‌گیرد. در این بخش از مجله جوان ایرانی به طور کامل اخلاق حرفه‌ای را آموزش می‌دهیم و به طور کامل برای شما عزیزان شرح می‌دهیم که چگونه می‌توانید به این نوع اصول و معیارهای اخلاقی دست یابید.

 

آموزش اخلاق حرفه‌ای

حال سؤال این است که چگونه نشان دهیم اخلاق حرفه‌ای داریم. شما باید بتوانید مدیر خود را متقاعد کنید که بسیار قوی هستید. در ادامه این مطلب از مجله جوان ایرانی، راهکارهای مهم را برای شما شرح می‌دهیم تا بتوانید اثبات کنید اخلاق شما واقعاً حرفه‌ای است.

از بین بردن حواس‌پرتی‌های بی‌اهمیت

برای اینکه اخلاق شما در محیط کار حرفه‌ای شود، سعی کنید حواس‌پرتی‌هایی که اهمیت آن‌چنانی ندارند را از بین ببرید. شما عزیزان باید بدانید اگر اخلاق مناسب و حرفه‌ای داشته باشید، به خوبی می‌توانید روی کار خودتان تمرکز کنید. به‌عنوان‌مثال رسانه‌های اجتماعی، فیلم‌ها یا حتی موسیقی‌های موردعلاقه، اخبار سیاسی اقتصادی و بازی‌های ویدیویی ازجمله مواردی هستند که می‌توانند تمرکز شما را کاهش دهند و یک نوع حواس‌پرتی محسوب می‌شوند. بنابراین سعی کنید هنگام کار عمیق، شبکه‌های مجازی و هرگونه ابزارهای دیجیتال را قطع کنید. حتی نوتیفیکیشن رسانه‌های اجتماعی را نیز غیرفعال کنید، مگر اینکه برای کارتان به آن‌ها نیاز داشته باشید. فراموش نکنید که اخلاق حرفه‌ای به این معنی نیست که شبانه‌روز باید کار کنید، بلکه باید تعداد ساعت کوتاهی در روز را کار کرده اما آن را بسیار باکیفیت و با تمرکز انجام دهید. در اول روز کارهای سخت را انجام دهید، و بعد از آن کمی به ذهن خود استراحت دهید.

اگر در دفتر کار می‌کنید، برای اینکه حواس‌پرتی شما به حداقل میزان ممکن برسد درب اتاق را ببندید.

پایبند به تعهدات

یکی دیگر از اصول اخلاق حرفه‌ای این است به قول‌هایی که می‌دهید متعهد بمانید. اگر کاری را باید انجام دهید و مشکلی برایتان ایجاد شده، سریع آن را به مدیر یا همکار مربوطه اطلاع دهید. حتی می‌توانید قبل این از انجام ندادن وظیفه خود، آن را زودتر اطلاع دهید.

تخصص در حوزه کاری خود

برای داشتن اخلاق حرفه‌ای نیاز است که در حوزه کاری خود متخصص باشید و حتماً دانش خود را آپدیت کنید. تمامی افرادی که دارای اخلاق حرفه‌ای هستند سعی می‌کنند اطلاعاتشان را به روز نگه دارند.

درست انجام دادن کارها

برای داشتن اخلاق حرفه‌ای نیاز است که تمامی کارهای خود را باکیفیت بالا و به درستی انجام دهید. برای اینکه کارها را به درستی انجام دهید نیاز است که زمانتان را به طور منطقی تقسیم کنید. بنابراین برای بهتر انجام دادن تسک‌های خود مدیریت زمان را فراموش نکنید. شما عزیزان باید کارهای خود را اولویت‌بندی کنید. ابتدا مهم‌ترین آن‌ها را انجام داده، برنامه‌ریزی روزانه و منظم داشته باشید و در پایان روز عملکرد خود را به طور دقیق ارزیابی کنید.

مسئولیت‌پذیری

یکی از اصول اخلاق حرفه‌ای در انجام کارها مسئولیت‌پذیر باشید درواقع اگر وظیفه‌ای به شما محول می‌شود آن را به خوبی انجام دهید لازمه محصولی از پذیری این است که کارهای خود را باصداقت و انسجام رفتاری به پایان برسانید.

مرتب بودن ظاهری

سعی کنید که ظاهر شما متناسب با فضای محل کارتان باشد درواقع یک لباس رسمی و مناسب را انتخاب کنید تا باعث اعتماد و احترام خود به دیگران شوید و یک تصویر عالی از خودتان نشان دهید فراموش نکنید که افراد موفق همیشه لباس‌های ساده می‌پوشند بنابراین نیاز نیست که با ظاهر پیچیده در محل کارتان حاضر شوید البته اگر فریلنسر هستید و در منزل کار می‌کنید که ظاهر شما از نظر کاری اهمیت آن‌چنانی ندارد.

افزایش توانایی مدیریت زمان

سعی کنید برای کار خود زمان‌بندی مناسبی داشته باشید. فراموش نکنید که کارهای خود را باید سروقت انجام دهید. مطمئناً مدیرتان فردی را انتخاب می‌کند که در انجام کارهایش بسیار منظم است و در واقع نظم کاری دارد. حتی اگر شما کارهای خودتان را پیش از موعد انجام دهید، می‌توانید مدیریت زمان کنید و زمان اضافه را صرف اصلاحات آن کار صرف کنید.

به طور کلی برای اینکه بتوانید زمان خود را به خوبی مدیریت کنید نیاز است که وقت‌شناس و بسیار دقیق باشید. به عنوان مثال اگر همیشه با تأخیر در محل کار خود حاضر می‌شوید باید بدانید که به مرور زمان کارفرما دیگر هیچ علاقه و تمایلی به ادامه همکاری با شما نخواهد داشت.

مدیریت زمان برای افزایش بهره وری را در این مطلب بخوانید:

مدیریت زمان برای افزایش بهره وری

همیشه صادق باشید

هرچند این مورد یک مقدار کلیشه‌ای به نظر می‌رسد، اما هیچ‌وقت فراموش نکنید که صداقت باعث پیشرفت شما می‌شود. به طور کلی اگر به دنبال استخدام افراد باهوش شوید، صداقت او را مدنظر قرار دهید. آدم دروغ‌گو هیچ‌وقت نمی‌تواند همیشه نقش بازی کند، درنهایت یک روزی، ذات خودش را آشکار می‌کند. فراموش نکنید که اگر شما صادق نباشید، دیگران به شما اعتمادی نخواهند داشت.

گردن گرفتن اشتباهات

اگر واقعاً اشتباهی انجام داده‌اید، به جای انکار آن شجاعانه رفتار کنید و اقرار به اشتباه خود کنید.

به دیگران احترام بگذارید

داشتن آداب اجتماعی مناسب، برای همه افراد بسیار ارزشمند است. سعی کنید چه در محیط کار و چه در خارج آن به همدیگر احترام بگذارید. احترام گذاشتن نشان‌دهنده حرفه‌ای بودن شما است.

باادب برخورد کنید

سعی کنید همیشه آرام و بسیار مؤدب باشید. حتی اگر شما تصمیمات خوب و منطقی داشته باشید، اما آن را با عصبانیت مخلوط کنید، باید بدانید که تأثیر آن‌چنانی ندارد.

آیا در محیط کار استرس دارید؟ بهترین راهکارها برای مقابله با آن را در این مقاله بخوانید:

مدیریت استرس در محیط کار

به عقاید دیگران احترام بگذارید

حتی اگر موافق عقاید دیگران نیستید، به آن‌ها اجازه دهید تا نظرشان را بیان کنند و به عقاید آن‌ها احترام بگذارید.

همکاری سازنده داشته باشید

سعی کنید حتی اگر با همکارتان تفاوت‌های شخصیتی دارید، اجازه ندهید که بر همکاری شما تأثیر بگذارد. درهرصورت شما باید بتوانید با همکار خود همکاری خوب و مفیدی داشته باشید.

تقویت مهارت‌های اجتماعی

سعی کنید مهارت‌های اجتماعی خود را تقویت کنید و شما همیشه نباید جدی باشید. گاهی اوقات می‌توانید کمی استراحت کرده و با همکارانتان ارتباط خوبی برقرار کنید.

اهمیت به سلامتی

سعی کنید سلامت خود را حفظ کنید. باور کنید اگر شما از لحاظ ذهنی و جسمی سالم باشید، اخلاق شما حرفه‌ای‌تر خواهد شد. اگر شما تن سالمی داشته باشید، حتی می‌توانید بهتر فکر کنید. درنتیجه تصمیمات بهتری گرفته و قضاوت صحیحی داشته باشید. اگر شما بیمار شوید، غیبت‌های مکرر داشته و گاهی ممکن است کارفرما را اذیت کنید. همچنین اگر از سلامت کافی برخوردار باشید، در اکثر مواقع خلق و خوی مثبتی خواهید داشت و خشم و ناامیدی تا جای امکان به سراغ شما نخواهد آمد. بنابراین سعی کنید یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته و به ورزش خود بسیار اهمیت دهید. هرازگاهی بیرون بروید و جسم به جسم و روح خود استراحت دهید.

مزایا و معایب امنیت شغلی به همراه عوامل تهدید کننده آن را به طور کامل در این مقاله بخوانید:

عوامل موثر بر امنیت شغلی چیست؟

داشتن رفتار یکسان و عدالت

سعی کنید با تمام همکاران خود رفتار یکسانی داشته باشید. به ویژه در مسائل مهم‌تر بین آن‌ها تبعیض قائل نشوید، زیرا اگر شما هیچ‌گونه عدالتی در کارتان نداشته باشید، نشان‌دهنده قضاوت نادرست شماست.

با تمام توان کار کنید

اگر می‌خواهید شما به عنوان فرد حرفه‌ای بااخلاق مناسب شناخته شوید، سعی کنید با حداکثر توان خود و مسئولیت‌پذیری زیاد کار کنید تا نتیجه مناسبی بگیرید. حتی اگر کسی شما را نمی‌بیند، شما وظایف خود را به نحو احسنت انجام دهید. اگر فقط وقتی‌که مدیرتان حضور دارد یا اینکه تحت نظارت هستید به خوبی کار کنید، نشان‌دهنده غیرحرفه‌ای بودن اخلاق شماست.

رعایت قوانین سازمان

در هر سازمانی که مشغول به کار می‌شوید، سعی کنید حتی مرتب نگه داشتن میزتان یا هر مورد دیگری را با دقت رعایت کنید. به عنوان مثال اگر شما سروقت حاضر نشوید، مدیر شما این‌گونه تصور می‌کند شمایی که قانون به این سادگی را رعایت نمی‌کنید چگونه می‌توانید در مسائل مهم‌تر قوانین را رعایت کنید. بنابراین رئیستان از شما دلسرد می‌شود.

افزایش سلامت روان در دورکاری به همراه مزایا و معایب آن را در این مطلب بخوانید:

تقویت سلامت روان در دورکاری

سخن پایانی

برای اینکه اخلاق حرفه‌ای داشته باشید باید تفاوت آن را بااخلاق شخصی بدانید تا بتوانید بین این دو تعادل خوبی برقرار کنید. در این مطلب از مجله جوان ایرانی اخلاق حرفه‌ای را به طور کامل برای شما عزیزان آموزش دادیم. اگر هر نوع نظر، انتقاد یا پیشنهادی دارید، می‌توانید در انتهای مقاله بخش نظرات پیام خود را ثبت کنید.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 1.5 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 2

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

بهار علیزاده

همیشه بهترینِ خودم، خاص و منحصر به فرد! دیجیتال مارکتینگ و سئو نظرمه. زندگی برای من مسابقه نیست! از مسیر لذت می‌برم... راز خوشحالیِ من: کمک به دیگران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا