سینمای ایرانسینمای جهانفرهنگ و هنر

معرفی بهترین فیلم های دادگاهی دنیا و ایران (جدید 2023)

فیلم های دادگاهی چیست؟ معرفی بهترین فیلم های دادگاهی دنیا

بهترین فیلم های دادگاهی در دنیا و ایران کدامند؟ آیا تاکنون تجربه فیلمی را داشته‌اید که همانند “علفزار”، بتواند امنیت روانی شما را شکانده و شما را بهت زده با واقعیات جامعه در محکام، کلانتری‌ها و دادگاه‌ها روبرو کند؟ در این مقاله می‌خواهیم ژانری را به شما معرفی کنیم که همواره توانسته است به خوبی مخاطبان بسیاری را به خود جذب کرده و آنها را تا انتهای فیلم میخکوب کند. در ادامه با ما باشید تا به معرفی بهترین فیلم های دادگاهی دنیا و ایران بپردازیم.

فیلم های دادگاهی چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم به معرفی بهترین فیلم های دادگاهی دنیا و ایران بپردازیم، بهتر است ابتدا با این ژانر آشنا شوید. اما آیا فیلم‌های دادگاهی ژانر جداگانه‌ای هستند؟ در پاسخ باید گفت خیر اما تاکنون فیلم‌های بسیار زیادی در دنیا حول چنین محیط‌هایی ساخته شده‌اند که بهتر است آن را به خاطر سبک منحصر به فرد محیط که همواره در کلانتری‌ها، دادگاه‌ها، دادسراها و یا زندان‌ها است و نیز شیوه برخوردهایی که معمولا منجر به تنش می‌باشد یک ژانر جدا دانست.

فیلم‌های دادگاهی معمولا به صورت درام‌ ساخته می‌شوند و به بخشی از زندگی انسان‌های معمولی یا سرشناس می‌پردازند. این فیلم‌ها، شما را ناگهان وارد یک تنش خانوادگی، جنایت و یا حتی چالش‌های جامعه می‌کنند. به طور کلی، یکبار دیدن چنین فیلم‌هایی می‌تواند به خوبی عواقب اشتباهاتی را که در جامعه مرتکب می‌شوید را یادآوری خواهد کرد. به عنوان مثال، می‌توان به فیلم جدید “علفزار” اشاره کرد که توانسته است به خوبی واقعیت‌های فساد برانگیز محیط‌های قضایی، تبادل قدرت، پلیدی و زشتی جنایات و عواقب بعد از آن برای فرد و جامعه و خانواده به نمایش بگذارد. عموما موضوعات این نوع فیلم‌ها پیرامون اتفاقات ناخوشایند جامعه است. از قتل‌های غیرعمد و عمد گرفته تا دزدی، تجاوزهای جنسی، رابطه‌های نامشروعی که اکنون منجر به تولد یک انسان شده است و غیره.

هشدار: همچنین لازم است قبل از اینکه به سراغ معرفی چندین اثر برتر در این حوزه برویم، به این نکته اشاره کنیم که حتما قبل از دانلود یک اثر در این زمینه، به محدودیت سنی آن توجه کنید. چراکه بار روانی و تشنج یا حتی الفاظ و صحنه‌هایی که ممکن است در آن به کار رفته باشد، اثرات معکوس و مخربی را بر فرد بگذارد.

در این پست، لیست برترین فیلم‌های IMDB را در سال 2021 مشاهده کنید.

فیلم های دادگاهی چیست؟
معرفی فیلم های دادگاهی

معرفی بهترین فیلم های دادگاهی دنیا

در لیست بهترین فیلم های دادگاهی دنیا و ایران، ابتدا به سراغ بهترین اثرهایی که در خارج از ایران تولید شده‌اند می‌پردازیم که تنوع بسیار زیادی دارد و در محیط دادگاه‌ها جریان دارند. از جمله این موارد می‌توان گفت:

1- فیلم زمانی برای کشتن | A Time to Kill

این فیلم در سال 1996 ساخته شده است و برای ساخت آن از یک رمان اقتباس گرفته شده است. رمانی که با همین نام منتشر شده و اکنون فیلم آن در آمریکا ساخته و اکران شد. یکی از بهترین ویژگی‌های این فیلم، وجود بازیگران مطرحی از جمله کوین اسپیسی، ساموئل ال جکسون و نیز متیو مک کانهی است. مجموعه این هنرمندان توانستند این اثر را به خوبی پیش ببرند و آن را به عنوان یکی از بهترین فیلم‌ها معرفی کنند. ای اثر تم و فضایی کاملا دادگاهی را در اختیار شما قرار می‌دهد و می‌تواند با توجه به روند داستان، شما را در این محیط نگهداشته و تا انتها برای تصمیم دادگاه شما را جذب خود کند.

درونمایه‌ای که این فیلم در ادامه پیش گرفته است، به موضوع نژاد پرستی و فاشیسم فرقه‌ای است که اشاره به فرقه کوکلاکس کلان دارد. شما می‌توانید به خوبی تقابل این فرقه را با سیاه پوستان و اوج تنفرشان را به خوبی مشاهده کنید. ابتدای فیلم با همین تم درگیری و نژادپرستی پیش رفته است و در ادامه به دادگاه می‌رود. حتی در هیئت منصفه آن نیز شاهد این چنین رفتارهایی هستیم. این فیلم در بطن داستان خود نیز یک همزاد پنداری میان وکیل و قربانی به جهت داشتن دختر خردسال شان دارد. همچنین شخصیت مقابل نیز توانسته است با بازیگری خوب کوین اسپیسی به زیبایی اجرا شود.

2- فیلم ترس کهن | Primal Fear

این فیلم در سال 1996 ساخته شده و در آن زمان اکران عمومی شد. داستان از پیچش و بازی‌های قابل قبولی برخوردار است و تاکنون توانسته است انتقادهای بسیار خوبی را از سوی ببیندگان خود جذب کند. موضوع این داستان پیرامون نظام سرمایه داری است و در آن نقابی که بر روی بخش‌های دولتی و مذهبی وجود دارند را به ببیننده آشکار می‌کند. شاید بتوان چیزی که در انتها مخاطب را شگفت زده می‌کند را بهترین سوپرایز این فیلم دانست که باعث شده است تا همواره شوکه کننده باشد.

ورود مخاطب به داستان این مورد از بهترین فیلم های دادگاهی به یکباره و از میانه شروع می‌شود که معمولا در این نوع ژانرها دیده شده است. شما می‌توانید در حین دیدن این فیلم نیز از موسیقی زیبایی که دارد، لذت ببرید. این سبک آهنگ توانسته است به فضاسازی که فیلم قصد ایجاد آن را دارد، کمک نموده و تمام مخاطب را درگیر خود کند. در کل می‌توان این فیلم را به یک نقطه عطف در کارنامه ادوارد نورتون دانست که توانسته است آثار او را در سینما به خوبی نشان دهد.

فیلم Primal Fear
معرفی فیلم خارجی دادگاهی

3- فیلم چند مرد خوب | A Few Good Men

این اثر در لیست بهترین فیلم های دادگاهی در سال 1992 ساخته شده است و در آن داستان یک محکمه نظامی را روایت می‌کند. شما می‌توانید به خوبی در این اثر، محکمه‌ای نظامی را مشاهده کرده و با روال آن آشنا شوید. یکی از چهره‌های برجسته در این فیلم، تام کروز نام دارد که به عنوان یک وکیل خبره نقش خود را ایفا نموده است. در این اثر، ما به عنوان مخاطب تقریبا تا یک سوم فیلم را برای فهمیدن داستان با این اثر همراه می‌شویم. در ادامه این فیلم داستان برای اثبات بی گناهی می‌پردازد. این فیلم به خوبی کار شده است و به همین خاطر می‌توان آن را از نظر روایت داستانی، کلی گویی و نیز اصطلاحات حقوقی که در آن به کار رفته است، بسیار جذاب دانست.

اما با این حال، ایجاد احساس همدردی با مظنون کمتر در آن دیده می‌شود که این مورد می‌تواند یک نقطه ضعف برای آن باشد. در کل این فیلم را می‌توان در نقد عملکرد فرماندهان در ارتش آمریکا دانست که چندبار به این موضوع طعنه زده شده است. تاکنون اقبال و نظرات بسیار خوبی از سوی منتقدین برای این فیلم ارائه شده است و در آخرین سکانس نیز به خوبی روایت دادگاه با هنرمندی نیکلسون نمایش داده می‌شود.

4- فیلم راشومون | Rashomon

یکی دیگر از آثار بسیار قیدیمی که اکنون نزدیک به 70 سال از آن می‌گذرد، Rashomon نام دارد که در سال 1950 ساخته شده است. این فیلم که یک داستان تامل برانگیز را روایت می‌کند، به خوبی نمایش دهنده یک اثر کلاسیک است که یک محکمه انسانی را به نمایش می‌گذارد. هرچند که در این فیلم آثاری از قضای، وکیل و دفاع کردن وجود ندارد، اما باز هم محتوای آن قضاوت کردن و دادگاهی نمودن انسان‌ها است. شما می‌توانید در این فیلم داستان را از دید 3 انسان مشاهده کنید.

فیلمبرداری از سوی قاضی است و به نوعی قصد دارد ما را به عنوان قاضی جلوه دهد. داستان این فیلم اقتباسی از دو داستان به نام‌های “در پیشه” و نیز “راشامون” می‌باشد. به گفته کارگردان این فیلم به نام کوروساوا، این فیلم می‌تواند انعکاسی از زندگی یک انسان باشد. البته او معتقد است که زندگی هرگز معنای دقیقی نخواهد داشت.

فیلم A Few Good Men
فیلم دادگاهی خارجی A Few Good Men

5- فیلم قضاوت | The Judge

یکی دیگر از فیلم‌هایی که به نسبت آثار بالا جدیدتر است (مربوط به سال 2014)، اثری به نام The Judge می‌باشد که به عنوان یکی از احساسی‌ترین درام‌ها در این ژانر شناخته می‌شود. داستان به یک کانون بسیار مهم در جامعه می‌پردازد و آن خانواده است و پیرامون یک پدر و پسر می‌باشد. البته خانواده موردنظر ما، خانواده‌ای است که مدت‌ها به واسطه اختلاف بین پدر و پسر دور مانده‌اند و فاصله گرفته‌اند.

جالب است بدانید که در این فیلم از بهترین فیلم های دادگاهی، پسر یک وکیل درجه یک و پدر یک قاضی است و داستان به گونه‌ای روایت می‌شود که مخاطب می‌تواند حق را به هردو آنها بدهد. از ویژگی‌های خوب این فیلم همچنین می‌توان به دیالوگ‌ها و هنرمندی بازیگران اشاره کرد که به خوبی توانسته‌اند داستان را پیش برده و یک دادگاه خانوادگی را به تصویر بکشانند.

6- فیلم فیلادلفیا | Philadelphia

اگر به دنبال یک بازی قدیمی از تام هنکس هستید، می‌توان به فیلم Philadelphia اشاره کرد که یک اثر از سینمای آمریکا می‌باشد. این فیلم توانسته است موضوع ویژه‌ای در مورد همجنس گرایان و بیماری ایدز را روایت کند که ساختار شکننانه است. این فیلم داستان یک وکیل همجسنگرا را روایت می‌کند که پس از ابتلا به ایدز از شرکت حقوقی خود به دلایلی ساختگی اخراج می‌شود. حال او تصمیم می‌گیرد یک قدم برای دفاع از حق خود بگذارد و شکایت کرده و پرونده را به پیش ببرد. این یکی از آثاری است که تام هنکس توانست به کمک آن به جایزه اسکار آن سال دست یافته و نیز خود را به بسیاری از مردم نمایش دهد.

این فیلم به صورت کامل یک بار احساسی سنگین در کنار فضایی کاملا دادگاهی دارد. ضعیف بودن وضعیت جسمی این وکیل از یک طرف، وجود یک تیم قوی در طرف مقابل و نیز تقابلی که این وکیل با وکیل دادگاهی خود یک فرد سیاهپوست است دارد، همگی جزو فضاسازی‌هایی هستند که به خوبی توانسته است آن را در لیست بهترین فیلم های دادگاهی دنیا قرار دهد. شاید بتوان این فیلم را یک نمونه خوب از نظام قانون گذاری آمریکا دانست.

6- و عدالت برای همه | And Justice for All

این فیلم یکی دیگر از اثرهای قدیمی مربوط به سال 1979 است که با بازی آل پاچینو رنگ و بویی دیگر دارد. همچنین دیگر بازیگران آن عبارتند از جک واردن و فروسایت. اگر این فیلم را ندیدید، ممکن است تکه‌هایی از سخنرانی آل پاچینو را در فضای مجازی از این فیلم در سخنرانی‌اش در دادگاه دیده باشید که مربوط به این فیلم می‌باشد.

در این فیلم، آرتور، شخصیتی است که همواره قربانی شدن افرادی که در این سیستم بی‌گناه هستند را مشاهده می‌کند. حال او تصمیم می‌گیرد تا در پرونده‌ای که موکلش یک قاضی بلند پایه آمریکایی است و از نظر او به یک دختر جوان تعرض کرده است، ایستاده و با این کار مقابل این سیستم بایستد. او در این فیلم به جای حمایت از موکل فاسد خود، تصمیم به افشای حقیقت و گناهکار بودن او می‌گیرد.

7- فیلم کشتن مرغ مقلد | To Kill a Mockingbird

در نهایت در لیست بهترین فیلم های دادگاهی دنیا و ایران، می‌خواهیم به یک اثر برجسته دیگر از سینمای ایران بپردازیم که توانسته است برپایه یک کتاب به همین نام منتشر شود. داستان فیلم در دادگاه رقم می‌خورد و می‌توان آن را جزو فیلم‌های کلاسیک دسته بندی نمود. داستان را می‌توان مربوط به قضای نژادپرستی و دوران تبعیض‌های نژادی علیه این دسته از افراد دانست که در این فیلم با بازی گریکوری پک، وکیل مدافع افراد سیاه پوست روایت می‌شود.

داستان فیلم به خوبی نمایش دهنده سیر پیشرفت و قهرمان شدن وکیل است که توانسته است از دل ماجرا، یک قهرمان را خلق کند. این وکیل ساده، خود پدری فداکار است که توانسته است با بازیگری جذاب و نیز دیالوگ‌های خوبی که دارد، به زیبایی داستان را پیش ببرد. 9 دقیقه سخنرانی این فرد نیز جزو یکی از سکانس‌های ماندگار است که از نظر گریگوری، به عنوان محبوب‌ترین فیلمش شناخته می‌شود.

فیلم های دادگاهی خارجی
فیلم عدالت برای همه

معرفی بهترین فیلم های دادگاهی ایران

در انتهای این بخش نیز می‌خواهیم به معرفی بهترین فیلم های دادگاهی دنیا و ایران در بخش ایران بپردازیم که هرچند زیاد نیست اما همین تعداد نیز آثار بسیار بسیار جذابی را به مخاطب خود ارائه کرده است. از جمله این موارد می‌توان گفت:

1- علفزار

به عنوان اولین موردی که در لیست بهترین فیلم های دادگاهی ایران می‌خواهیم به معرفی آن بپردازیم، باید به فیلم علفزار به عنوان یک اثر درام جنایی متفاوت در ایران پرداخت. این فیلم یک سوژه بسیار ملتهب دارد که درهم گسیختگی چندین مسئله را با هم روایت می‌کند. از داستان فرعی آن که مربوط به تولد یک فرزند حاصل ازدواج نامشروع است تا فسادی که در بخش‌های بالا قدرت در جریان است و نزاع، بی حرمتی و تجاوز که همگی در هم تنیده شده و در این فیلم روایت می‌شود. اثر مذکور بسیار جذاب ساخته شده است و می‌تواند به راحتی مخاطب را تا انتهای فیلم میخکوب کند. این فیلم که بخش‌هایی از آن براساس واقعیت ساخته شده است و می‌تواند بیانگر حادثه خمینی شهر باشد، داستان یک بازپرس شعبه قضایی را روایت می‌کند که درگیر یک پرونده تجاوز گروهی در باغی شده ولی در این پرونده، یک اهرم فشار و اعمال قدرت از جانب قدرت‌های بالا می‌بیند. شما می‌توانید این فیلم را برای مخاطبین بالای 18 سال نمایش دهید

2- مردی از جنس بلور

یکی از فیلم‌های سینمایی در دوره 70 شمسی است که در آن دوره ملودارم‌های تاثیر گذار بیشتر ساخته می‌شدند. در این فیلم، ابوالفضل پور عرب نقش اصلی را دارد و داستان آن راجع به یکی از فرماندهان سابق جنگی است که اکنون به کشتن جوانی به نام کامران متهم شده است. بعد از این ماجرا، نیلوفر که خواهر او است و نامزد سابق رضا، به این پرونده ورود می‌کنند و متوجه یک مورد مشکوک در آن می‌شوند.

البته با توجه به قدیمی بودن این فیلم، می‌توان گفت نقطه ضعف آن اغراق‌های ملودراماتیک آن است. با این حال می‌توان فضای صادقانه فیلم را به همراه خلوص نیت آن بسیار جذاب و دیدنی دانست.

فیلم های دادگاهی علفزار
بررسی فیلم علفزار

3- جان دار

از دیگر موارد در لیست بهترین فیلم های دادگاهی دنیا و ایران، باید به فیلم جان دار در سال 1397 اشاره کرد که یکی از فیلم‌های سنتی ایران است و می‌تواند یک تصویر واقع گرایانه ارائه کند. این فیلم در رابطه با ماجراها و چالش‌های 2 خانواده فقیر است که هردو جزو طبقات محروم جامعه هستند. در این فیلم، جواد عزتی نیز به عنوان یک نقش منفی اما جذاب ایفای نقش کرده است.

داستان از این قرار است که اسما در روز عروسی خود، با درگیری که از سوی مسعود، که خواستگار قبلی اسما است، به تحریک یاسر، مراسمش بهم می‌ریزد. با این اتفاق، نعیم که برادر اسما است، مسعود را به قتل می‌رساند. حال دادگاه محلی است که منازعه این دو خانواده را در آن روایت می‌کند و انتخاب‌هایی را پیش روی آنها می‌گذارد که هرکدام می‌تواند عواقب ناخوشایندی را برای آنها داشته باشد.

4- متری شیش و نیم

به عنوان آخرین اثری که در این لیست به عنوان یکی از بهترین فیلم های دادگاهی در ایران معرفی می‌کنیم، باید به فیلم متری شیش و نیم در سال 1397 نیز اشاره کرد. این مورد داستانی متفاوت‌تر نسبت به تمام موضوعات فیلم‌های این لیست دارد و آن موضوع قاچاق مواد مخدر است. البته این فیلم در ویژگی‌های خود جزئی نگر بوده و سبک جذاب و نفس گیری دارد.

در این فیلم، داستان یک گروه از ماموران را مشاهده می‌کنیم که به دنبال یک قاچاقچی مواد مخدر هستند. این فیلم تلاش می‌کند تصویر دقیقی از پلیس در مقابل قاچاقچیان ارائه کند و به همین دلیل داستان به خوبی پیش می‌رود. البته باید بدانید که سکانس‌های دادگاه در این فیلم کمتر است ولی نقش آن در تصمیم گیری‌ها بسیار موثر می‌باشد. شما می‌توانید با مشاهده این فیلم، یک لایه از سطح جامعه ایران را مشاهده کنید که می‌تواند در کلانتری‌ها، دادگاه ها رخ داده باشد.

فیلم جاندار
معرفی فیلم جاندار دادگاهی

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 4.8 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 16

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

سید مطهر اطهری

فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار ♦️ مشغول به کار در زمینه‌های برنامه نویسی، سئو، گرافیک، تدوین، علاقه‌مند به حوزه‌های تکنولوژی، فیلم و سریال، موسیقی ♦️ نوازنده ویولن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا