اطلاعات عمومیدرس و مدرسه

بهترین کشورهای جهان (معرفی کشورهای برتر دنیا)

معرفی کامل بهترین کشورهای جهان

برای رتبه‌بندی کلی و انتخاب بهترین کشور جهان آن را بر اساس معیارهای مختلف اندازه‌گیری می‌کنند تا در میان این همه کشور کشورهای برتر انتخاب و شناسایی شوند. در این لیست 10 تا از بهترین کشورهای جهان را در سال 2023 به شما معرفی کرده‌ایم.

سوئیس

کشوری کوچک در اروپای مرکزی و یکی از توسعه‌یافته‌ترین کشورهای جهان است که جز یکی از کشورهایی است که بالاترین سطوح تولید ناخالص داخلی سرانه در جهان دارد.  

این کشور در یخچال‌های طبیعی تشکیل شده است و یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است و قرن‌ها به دلیل بی‌طرفی خود شهرت زیادی به دست آورده است.

بر اساس کتاب اطلاعات جهانی سیا، سوئیس دارای بیکاری کم، نیروی کار ماهر و یکی از بالاترین سرانه تولید ناخالص داخلی در جهان است.

اقتصاد قوی این کشور از نرخ‌های پایین مالیات شرکت‌ها، بخش خدمات بسیار توسعه‌یافته که توسط خدمات مالی و صنعت تولید با فناوری پیشرفته رهبری می‌شود، تأمین می‌شود.

بی‌طرفی سوئیس مدت‌هاست که توسط همسایگان اروپایی آن مورد احترام قرار گرفته است. این کشور در هیچ یک از جنگ‌های جهانی جانب‌داری نکرد و عضو اتحادیه اروپا نیست.

در نتیجه، سوئیس، به‌ویژه ژنو، یک مقر محبوب برای سازمان‌های بین‌المللی، مانند کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و سازمان ملل متحد است، اگرچه سوئیس تا سال 2002 به این سازمان ملحق نشد. این کشور همچنین یکی از اعضای صندوق بین‌المللی پول، سازمان تجارت جهانی و بانک جهانی است.

کانادا

در واقع کانادا حدود دو پنجم قاره آمریکا شمالی را به خود اختصاص داده و پس از روسیه دومین کشور بزرگ جهان است. این کشور جمعیت کمی دارد و اکثر ساکنان آن در 125 مایلی مرز آن با ایالات متحده زندگی می‌کنند.

بیابان گسترده کانادا در شمال نقش زیادی در هویت این کشور ایفا می‌کند. کانادایی‌ها به خود افتخار می‌کنند که همه شهروندان خود را تشویق می‌کنند تا به فرهنگ خود احترام بگذارند.

فهرست نویسندگان و هنرمندان موفق و التقاطی کانادایی طولانی است. کانادا یک جامعه صنعتی با تکنولوژی بالا و استاندارد زندگی بالا است.

قراردادهای تجاری در دهه‌های 1980 و 1990 به طور چشمگیری تجارت با ایالات متحده را تقویت کرد و اکنون این دو کشور بزرگ‌ترین شریک تجاری یکدیگر هستند.

این کشور صادرکننده مهم انرژی، غذا و مواد معدنی است. کانادا رتبه سوم جهان را در ذخایر اثبات شده نفت دارد و چهارمین تولیدکننده بزرگ نفت در جهان است.

کانادا یکی از اعضای سازمان ملل است که از طریق آن در بسیاری از مأموریت‌های حفظ صلح شرکت کرده است. این کشور همچنین یکی از اعضای ناتو و کشورهای مشترک‌المنافع است.

سوئد

پادشاهی سوئد که از غرب با نروژ و از شرق با دریای بالتیک احاطه شده است، در بسیاری از شبه‌جزیره اسکاندیناوی گسترش یافته و از نظر توده خشکی یکی از بزرگ‌ترین کشورهای اتحادیه اروپا است. پایتخت استکهلم در قرن سیزدهم تأسیس شد و اختلافات مرزی در قرون‌وسطی کشور امروزی را پایه‌گذاری کرد.

سوئد علی‌رغم ریشه‌های نظامی‌گرایانه‌اش، قرن‌ها در زمان جنگ بی‌طرف مانده است. در عوض، تعهد به حقوق بشر، خدمات عمومی و پایداری کمک کرده است تا آن را به یک رهبر محترم در امور بین‌الملل تبدیل کند.

کشور سوئد

سوئد شبیه به کشورهای دیگر نوردیک عمل می‌کند. درصد زیادی از هزینه‌ها صرف خدمات عمومی می‌شود. زمانی که بسیار بالاتر از میانگین جهانی بود، نرخ‌های مالیات کاهش یافته داشت و در این کشور زیرساخت‌های پیشرفته و شبکه حمل‌ونقل به توزیع برابر ثروت کمک می‌کنند.

مراقبت‌های بهداشتی و همچنین تحصیلات دانشگاهی رایگان است و مردم آن یکی از طولانی‌ترین امید به زندگی را در جهان دارند. جالب است بدانید که تقریباً تمام زباله‌های سوئد بازیافت می‌شوند.

سوئدی‌ها سخاوتمندترین مردم جهان هستند که هر ساله حدود 1 درصد از تولید ناخالص ملی را به برنامه های کمک‌های بشردوستانه اهدا می‌کنند.

سوئد در سال 1995 به اتحادیه اروپا ملحق شد، اما پس از رأی گیری عمومی در سال 2003 از تبدیل به واحد پول منطقه یورو خودداری کرد.

بااین‌حال، اقتصاد وابسته به صادرات سوئد به‌شدت با اتحادیه اروپا ادغام شده است. هر دو با کاهش اخیر یورو دچار افت شدند، اما سوئد شاهد بهبودی مداوم است و به دنبال گسترش بازارهای تجاری برای چوب، انرژی آبی و سنگ‌آهن خود است. این کشور همچنین عضو سازمان ملل متحد، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و سازمان تجارت جهانی و غیره است.

استرالیا

مشترک‌المنافع استرالیا قاره استرالیا را اشغال می‌کند. این کشور همچنین شامل برخی جزایر، به‌ویژه تاسمانی است. مردم بومی این سرزمین را حداقل به مدت 40000 سال قبل از اولین سکونتگاه های بریتانیا در قرن هجدهم اشغال کردند.

استرالیا یک دولت دموکراسی پارلمانی مشابه بریتانیا دارد. درحالی‌که دولت فدرال خود را به سه بازو، پارلمان، قوه مجریه و قضائیه تفکیک می‌کند.

در سال 1986، این کشور به همه پیوندهای قانون اساسی با بریتانیا پایان داد، اگرچه ملکه الیزابت دوم همچنان رئیس تشریفاتی دولت است.

از اواخر قرن 18، استرالیا تحت‌تأثیر فرهنگ بریتانیا، سلتیک و ایالات متحده قرار گرفته است. بااین‌حال، در دهه‌های اخیر، مهاجرت از کشورهای غیر انگلیسی زبان عمدتاً از آسیا مشخصات جمعیتی این کشور را تغییر داده و بر فرهنگ عمومی آن تأثیر گذاشته است.

استرالیا کشوری ثروتمند با اقتصاد مبتنی بر بازار است که تولید ناخالص داخلی و درآمد سرانه نسبتاً بالایی دارد. اقتصاد آن توسط بخش خدمات و صادرات کالا هدایت می‌شود.

این کشور میزان مشارکت بالایی در فعالیت‌های ورزشی دارد و امید به زندگی نسبتاً بالایی برای زنان و مردان در این کشور وجود دارد.

شهرهای بزرگ آن به طور معمول در نظرسنجی‌های جهانی زیست‌پذیری امتیاز خوبی کسب می‌کنند. در اواخر سال 2017، رای دهندگان به طور عمده از قانونی شدن ازدواج همجنسگرایان حمایت کردند و این موضوع را به قانونگذاران فدرال فرستادند.

استرالیایی‌ها همچنان نگران مسائل زیست‌محیطی هستند. این کشور پروتکل کیوتو، معاهده سازمان ملل متحد را که از کشورها می‌خواهد تا انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهند، تصویب کرده است. بااین‌وجود، انتشار دی‌اکسیدکربن سرانه در میان کشورها نسبتاً بالاست.

استرالیا عضو سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای بزرگ از جمله سازمان ملل متحد، گروه 20، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، مشترک‌المنافع ملل و همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه است.

ایالات متحده

همه ما می‌دانیم که ایالات متحده آمریکا یک کشور آمریکای شمالی است که مسلط‌ترین قدرت اقتصادی و نظامی جهان را دارد. به همین ترتیب، تأثیر فرهنگی آن سراسر جهان را در برمی‌گیرد که عمدتاً توسط فرهنگ عامه که در موسیقی، فیلم و تلویزیون بیان شده است، هدایت می‌شود.

بهترین کشور جهان
ایالات متحده

ایالات متحده یک جمهوری فدرال مبتنی بر قانون اساسی است که از 50 ایالت تشکیل شده. اقتصاد ایالات متحده از نظر تولید ناخالص داخلی بزرگ‌ترین اقتصاد جهان و همچنین از نظر فناوری قدرتمندترین است.

صادرات قابل‌توجه این کشور شامل رایانه و ماشین‌آلات الکتریکی، وسایل نقلیه، محصولات شیمیایی، مواد غذایی، حیوانات زنده و تجهیزات نظامی است.

ایالات متحده همچنین دارای منابع طبیعی قابل‌توجهی است. این کشور پیشروترین تولیدکننده نفت و گاز در جهان است و دارای بزرگ‌ترین ذخایر زغال‌سنگ در جهان است.

ایالات متحده از نظر و نژادی متنوع است و توسط امواج بزرگ مهاجرت از اروپا و فراتر از آن شکل گرفته است. صنعت رسانه در ایالات متحده با نمایش‌های تلویزیونی، موزیک ویدئوها و فیلم‌هایش که در سراسر جهان توزیع می‌شوند، مخاطبان جهانی دارد.

این کشور خانه برخی از برترین دانشگاه‌های جهان از جمله دانشگاه هاروارد و مؤسسه فناوری ماساچوست است. علی‌رغم اینکه ایالات متحده یک قدرت جهانی مسلط است، هنوز با چالش‌های داخلی از جمله تنش‌های نژادی، نابرابری درآمد و رأی‌دهندگان به طور فزاینده قطبی مواجه است. 

امنیت ملی و همچنین بدهی‌های ناشی از جنگ‌ها و هزینه‌های مربوط به جمعیت سالخورده یک نگرانی است. ایالات متحده از نظر مرگ‌ومیر ناشی از سلاح گرم در جهان توسعه‌یافته پیشتاز است.

ایالات متحده اغلب نقش رهبری را در سازمان‌های بین‌المللی بر عهده می‌گیرد و نیروی پایه‌گذار نهادهایی مانند سازمان ملل، ناتو و بانک جهانی بود.

ژاپن

ژاپن، یکی از باسوادترین و پیشرفته‌ترین کشورهای جهان است. یک کشور مجمع‌الجزایر آسیای شرقی که از چهار جزیره اصلی و بیش از 6800 جزیره دیگر تشکیل شده است.

درحالی‌که بیشتر نقاط ژاپن توسط کوه‌ها و مناطق پر درخت پوشیده شده است، مردم این کشور سبک زندگی شهری مشخصی دارند.

این کشور که مدت‌ها از نظر فرهنگی تحت‌تأثیر همسایگان خود قرار گرفته، امروزه سنت‌های باستانی خود را با جنبه‌های زندگی غربی درهم‌آمیخته.

ژاپن یک دولت پارلمانی با سلطنت مشروطه دارد. امپراتور هنوز عنوان خود را به‌عنوان نماد وحدت ملی حفظ می‌کند، اما سیاستمداران منتخب قدرت واقعی تصمیم‌گیری را در اختیار دارند.

کشوری که می‌توان گفت سومین اقتصاد بزرگ جهان را دارد. این کشور یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان وسایل نقلیه موتوری، تجهیزات الکترونیکی و فولاد در جهان است.

ژاپن به‌خاطر هنرهای سنتی خود از جمله مراسم چای‌خوری، خوشنویسی و گل‌آرایی در سراسر جهان شناخته شده است. این کشور میراثی از باغ‌ها، مجسمه‌ها و شعرهای متمایز دارد.

ژاپن خانه بیش از دوازده میراث جهانی یونسکو است و زادگاه سوشی، یکی از معروف‌ترین صادرات آشپزی آن است. انواع مختلفی از هنرهای رزمی در این کشور توسعه‌یافته است. معروف‌ترین ورزش سنتی آن کشتی سومو است. ژاپن عضو چندین سازمان بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد، بانک توسعه آسیایی و بانک جهانی است.

ژاپن

آلمان

در واقع آلمان پرجمعیت‌ترین کشور اتحادیه اروپا بوده که دارای یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان است. این کشور اروپای مرکزی با 9 کشور همسایه است و چشم انداز آن متفاوتی دارد. از دشت های شمالی که به شمال و دریای بالتیک می رسد تا آلپ باواریا در جنوب.

آلمان یک دموکراسی پارلمانی است. میراث نازیسم امروز خود را در قالب قوانین سخت‌گیرانه‌ای نشان می‌دهد که هم سخنان نفرت‌انگیز و هم انکار هولوکاست را مورد توجه قرار می‌دهد.

این کشور از اقتصاد بازار اجتماعی استفاده می‌کند و اقتصاد آن یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان است و آلمان یکی از واردکنندگان و صادرکنندگان پیشرو در جهان است. صنعت و کشاورزی از دیگر بخش‌های مهم اقتصادی هستند.

 آلمان دارای نیروی کار بسیار ماهر و مرفه است. جمعیت این کشور در حال پیر شدن است، بااین‌حال، سؤالاتی در مورد سطح بالای هزینه برای خدمات اجتماعی ایجاد می‌کند.

یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرت در جهان است، اگرچه سیاست درهای باز این کشور به دلیل جنایاتی که اخیراً در داخل مرزهای این کشور مرتکب شده است، به محل مناقشه تبدیل شده است.

از نظر فرهنگی، آلمان برخی از برجسته جهان در علوم طبیعی، اجتماعی و همچنین هنر به وجود آورده است. سرزمینی که چاپخانه مدرن را به وجود آورد، لودویگ ون بتهوون و امانوئل کانت دارای سنت‌های قوی در ادبیات، موسیقی و فلسفه است. فستیوال‌های مردمی همچنان در آلمان امروزی محبوب هستند که مهم‌ترین آن‌ها جشنواره سالانه Oktoberfest است. آلمان به سازمان‌های بین‌المللی بزرگ از جمله سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، گروه 20، ناتو و سازمان همکاری اقتصادی و توسعه تعلق دارد.

نیوزلند

اکثریت جمعیت نیوزلند در جزیره شمالی متمرکز هستند و تقریباً یک‌سوم آن تنها در اوکلند زندگی می‌کنند. اما تراکم کم و جمعیت پراکنده باعث کاوش مسالمت‌آمیز در کوه‌های چشمگیر کشور و سواحل بکر و شهرت فیلم سه‌گانه ارباب حلقه‌ها می‌شود.

نیوزلند در دهه‌های پس از استقلال شاهد رشد و تحول چشمگیر بود. بازار صادرات، سرشار از لبنیات، گوسفند، گوشت گاو، مرغ، میوه، سبزیجات و شراب، فراتر از بریتانیا باز شد و تولید و گردشگری گسترش یافت.

درآمد سرانه در این کشور همچنان بالا است و مخارج آموزشی به‌عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی جزء برخی از بالاترین‌ها در جهان است.

از سال 1980، نیوزلند یک منطقه آزاد هسته ای بوده. این کشور پیشرو در حفظ صلح و امنیت جهانی است و عضو سازمان‌های بین‌المللی کلیدی از جمله سازمان ملل متحد، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، مجمع همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه و مجمع جزایر اقیانوس آرام است.

انگلستان

بریتانیا کشوری بسیار توسعه‌یافته است که تأثیر اقتصادی، سیاسی، علمی و فرهنگی بین‌المللی قابل‌توجهی دارد. این کشور که در گوشه شمال غربی اروپا واقع شده و شامل:

  • جزیره بریتانیا که شامل انگلستان
  • اسکاتلند
  • ولز
  • بخش شمالی جزیره ایرلند

با خروج این کشور از اتحادیه اروپا، نقش این کشور در صحنه جهانی با سؤالات جدیدی روبرو شد. نفوذ جهانی این کشور ریشه در امپراتوری بریتانیا دارد که در دوران استعمار اروپا شکل گرفت و در اوایل قرن بیستم قبل از شروع استعمارزدایی پس از جنگ جهانی دوم به اوج خود رسید.

بهترین کشور جهان
انگلستان

لندن به‌عنوان پایتخت، یک مرکز مالی بین‌المللی بزرگ و یکی از پربازدیدترین شهرهای جهان است. صنایع بانکداری و گردشگری بخش‌هایی از خدمات بزرگ‌تر هستند که قسمت عمده‌ای از رشد اقتصادی کشور را تأمین می‌کنند.

انقلاب صنعتی در بریتانیا آغاز شد و تولید که توسط صنایع خودروسازی و هوافضا رهبری می‌شود بخش روبه‌زوال، هرچند هنوز هم بخش مهمی از اقتصاد این کشور است.

بریتانیا قرن‌هاست که مهاجران را به خود جذب کرده است. این ملت سابقه طولانی در زمینه کمک‌های عمده به هنر و علوم دارد. از ویلیام شکسپیر به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان تاریخ‌ادبیات انگلیسی یاد می‌شود.

دانشمندان بریتانیایی گرانش، هیدروژن و پنی‌سیلین را کشف کردند و نظریه‌هایی را در زمینه آیرودینامیک و تکامل طبیعی توسعه دادند.

این کشور همچنان در خط مقدم علمی و فناوری قرار دارد. استیون هاوکینگ در زمینه کیهان‌شناسی و دانشمند کامپیوتر، تیم برنرز لی، شبکه جهانی وب را اختراع کرده است.

بریتانیا خانه برخی از برترین دانشگاه‌های جهان از جمله آکسفورد، کمبریج و امپریال کالج لندن است. بریتانیا عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد است و عضو سازمان‌های بین‌المللی بزرگ از جمله اتحادیه اروپا، سازمان تجارت جهانی، بانک جهانی، ناتو و گروه 20 است.

هلند

در امتداد حاشیه اروپای غربی واقع شده است و یک دشت ساحلی با آسیاب‌های بادی دارد سه رودخانه بزرگ اروپایی راین، میوز و شلد از طریق همسایگان آلمان و بلژیک به بنادر شلوغ کشور می‌گذرند.

مردم هلند که به نام هلندی شناخته می‌شوند، جامعه‌ای را تشکیل داده‌اند که مدت‌ها به‌عنوان یک جامعه بردبار شناخته می‌شود. در سال 2001، این کشور اولین کشوری بود که ازدواج همجنس گرایان را قانونی کرد و مواضع ملی در مورد مواد مخدر، فحشا، اتانازی و سقط جنین لیبرال است.

این کشور همچنین دارای بیشترین تمرکز موزه در جهان است. این شهر زادگاه رامبراند و ون گوگ و همچنین میکروسکوپ، تلسکوپ و دماسنج بود.

بخش اعظم کشور زیر آب است و 60 میلیون نفری که هر ساله در فرودگاه اسخیپول پایتخت آمستردام به زمین می نشینند بیش از 12 فوت زیر سطح دریا فرود می آیند.

مقر دولت در حدود 40 مایلی جنوب غربی لاهه قرار دارد. هلندی ها تحت یک سلطنت مشروطه با پارلمان منتخب عمل می‌کنند.

 این کشور پردرآمد و توسعه‌یافته که به‌خاطر لاله‌هایش شناخته می‌شود، یکی از صادرکنندگان پیشرو کشاورزی در جهان است، صنعتی که عمدتاً مکانیزه شده است.

هلند در تلاش‌های حفظ صلح سازمان ملل متحد فعال است و مقر دادگاه بین‌المللی دادگستری و دادگاه بین‌المللی کیفری در لاهه است. این کشور یکی از اعضای مؤسس ناتو و اتحادیه اروپای امروزی بود که کاملاً از آن حمایت کرده است.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

زهرا سامره

من با تجربه‌ام به شرکت‌ها از طریق تولید و توسعه محتوا کمک می‌کنم تا کسب‌و‌کار خود را رشد داده و به اهداف خود برسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا