بیماری‌ها و راه درمان

رفع تیرگی زیر چشم + دلایل مهم ایجاد آن

بهترین درمان برای تیرگی زیر چشم

کارشناسان معتقدند که بهترین راه برای رفع تیرگی های زیر چشم از طریق ترکیبی از درمان های زیبایی، تغییر سبک زندگی سالم و محصولات مراقبت از پوست با کیفیت بالا است. این ضرب المثل را می دانید که “چشم ها پنجره روح هستند”؟ خوب، به نظر می رسد که پوست زیر چشم شما نیز می تواند چیزهای زیادی در مورد احساس شما بگوید. شبی که تا دیروقت کار می‌کنید یا از یک بچه بیمار مراقبت می‌کنید، می‌تواند صبح روز بعد به شکل آن حلقه‌های تیره و وحشتناک زیر چشم یا روی صورت شما ظاهر شود. در حال حاضر، عوامل استرس‌زا مانند ویروس کرونا از جمله روزهای پرتنش و شب‌های بی‌خوابی که با آن همراه است، ممکن است دلیل دیگری باشد که باعث تیرگی زیر چشم شما شود

دکتر دوریس دی توضیح می‌دهد: «آنچه به پوست زیر چشم‌ها رنگ می‌دهد، ترکیبی از رگ‌های خونی، رنگدانه‌های پوست، و ضخامت پوست، همراه با مایعاتی است که می‌تواند در این ناحیه حساس و حساس جمع شود.» متخصص پوست دارای گواهی هیئت مدیره در روز درماتولوژی و زیبایی و استادیار بالینی پوست در مراکز پزشکی Langone دانشگاه نیویورک. او می‌گوید: «دایره‌های تیره اغلب ترکیبی از رنگدانه هستند که پوست را تیره‌تر و قرمزی ناشی از رگ‌های خونی متسع می‌کنند.

رفع تیرگی زیر چشم

مردم اغلب خستگی و کمبود را دلیل تیرگی زیر چشم می دانند. اگرچه خستگی و کمبود خواب می تواند یکی از دلایل مهم برای تیرگی زیر چشم باشد، اما دلایل دیگری از قبیل آلرژی یا روند طبیعی پیری برای سیاهی زیر چشم وجود دارد.

حلقه های تیره زیر چشم بسته به رنگ پوست ممکن است دارای رنگ های مختلفی باشند.

  • بنفش
  • آبی
  • قهوه ای تیره
  • سیاه

این حلقه ها به ندرت باعث نگرانی می شوند، اما ممکن است افراد بخواهند ظاهر خود را به دلایل زیبایی حفظ کنند. در برخی موارد، رفع تیرگی زیر چشم می‌تواند نشان‌دهنده نیاز به تغییرات سبک زندگی، مانند بهبود عادات خواب یا رژیم غذایی باشد.

چه عاملی باعث تیرگی زیر چشم می شود؟

چیزی که رفع تیرگی زیر چشم را سخت می کند این است که دلیلی اصلی آن مشخص نیست. دکتر دی می‌گوید کم‌خوابی، کم‌آبی، نوشیدن بیش از حد الکل و نداشتن یک رژیم غذایی متعادل، همه عوامل سبک زندگی هستند که می‌توانند در ظاهر سیاهی دور چشم نقش داشته باشند، اما ژنتیک و پیری نیز در این میان نقش دارند.

دی می گوید: «تیره شدن زیر چشم یک مسئله وسیع است که به عوامل مختلفی بستگی دارد. علل تیرگی زیر چشم همه چیز را شامل می شود، از ژنتیک، جایی که شکل چشم ها و ساختارهای اطراف آنها است که یک گودال طبیعی ایجاد می کند، تا قرمزی که می تواند اثری شبیه سایه ایجاد کند.

دکتر ایوان ریدر، متخصص پوست، استادیار پوست در دانشگاه نیویورک و عضو آکادمی پوست آمریکا، می‌گوید که فیزیولوژی یک فرد نقش بزرگ‌تری در ایجاد حلقه‌های تیره از آنچه ما تصور می‌کنیم بازی می‌کند. برخی افراد به طور طبیعی مناطق تیره تری زیر چشم دارند. ممکن است در رنگ‌های پوست روشن‌تر شدیدتر به نظر برسند، اما افراد با اصل و نسب آسیای جنوبی یا آفریقایی نیز ممکن است متوجه شوند که تیرگی شدید اطراف چشم‌هایشان وجود دارد.»

افزایش سن دلیل تیرگی زیر چشم

افزایش سن نیز یکی از دلایل اصلی سیاهی و حلقه های زیر چشم است. طبق گفته آکادمی چشم پزشکی آمریکا، با افزایش سن، بافت اطراف چشم ضعیف می شود. تجزیه در کلاژن می تواند باعث شود چربی به پلک های پایین منتقل شود و سایه های تیره و پف ایجاد کند. در واقع، دکتر هایدی والدورف، متخصص پوست و صاحب شرکت Waldorf Dermatology Aesthetics، می‌گوید که شایع‌ترین دلیل ایجاد حلقه‌های تیره، گود شدن در ناحیه زیر چشم ناشی از از دست دادن چربی عمیق است. دکتر والدورف توضیح می‌دهد: «به همین دلیل است که بیماران شکایت می‌کنند که همه کرم‌ها را امتحان کرده‌اند و هیچ کدام مؤثر نبوده‌اند.

دلایل تیرگی زیر چشم
دلایل تیرگی زیر چشم

 

انواع ماسک برای درمان سیاهی دور چشم را در این مقاله بخوانید:

انواع ماسک برای درمان سیاهی دور چشم

پیری در ناحیه زیر چشم

متأسفانه، پیری در ناحیه زیر چشم به صورت لایه لایه اتفاق می افتد، به همین دلیل است که شما شاهد افتادگی تدریجی در پوست خود از پلک ها تا ابروها تا پیشانی هستید. دی توضیح می‌دهد که عمق زیر چشم چارچوبی برای استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، رباط‌ها، پدهای چربی، غدد لنفاوی، اعصاب و رگ‌های خونی است که همه چیز را در جای خود نگه می‌دارد. او می‌گوید: «این عناصر به‌طور همزمان پیر نمی‌شوند، که با گذشت زمان، می‌تواند منجر به پوکی، کیسه‌های زیر چشم و کرختی پوست شود».

اغلب، خطوط ریز پیشانی با سنگینی پلک ها و افتادگی ابروها مرتبط است. بسیاری از خطوط پیشانی، اگر نه بیشتر، به دلیل چین و چروک اولیه خود پیشانی نیستند، بلکه به عنوان یک اثر ثانویه سنگینی پلک ها هستند. پاسخ طبیعی به پلک های سنگین بالا بردن ابروها است و این باعث ایجاد چین و چروک در پیشانی می شود.

یکی دیگر از دلایل ناشناخته دیگر برای ایجاد حلقه های تیره، مالیدن چشم هایتان است. دی می‌گوید: «آلرژی‌ها می‌توانند قرمزی را افزایش دهند و مالیدن چشم‌ها از طریق افزایش رنگدانه ناشی از تحریک منجر به تیره شدن چشم‌ها می‌شود. این یکی از بدترین کارهایی است که می توانید برای پوست ظریف در این ناحیه حساس انجام دهید. فقط این کار را نکن.»

بهترین درمان برای تیرگی زیر چشم

همه متخصصان توافق دارند که بهترین راه برای درمان و رفع تیرگی زیر چشم از طریق ترکیبی از درمان های زیبایی که توسط متخصص پوست انجام می شود، تغییر سبک زندگی سالم و استفاده از محصولات با کیفیت مراقبتی از پوست است. دی می‌گوید: «درمان‌های داخل مطب، مانند لایه‌برداری، لیزر، دستگاه‌های سفت‌کننده و پرکننده‌ها گاهی مورد نیاز هستند و می‌توانند اثر ماندگاری داشته باشند. دی می‌گوید، برای مثال، پرکننده‌ها با بازگرداندن لایه‌های پلک پایین و گونه به از بین بردن سایه‌ها و گودی زیر چشم کمک می‌کنند.

انجام لایه برداری شیمیایی برای چند هفته می تواند پوست را روشن کند. دکتر رایدر می گوید بوتاکس می تواند برای صاف کردن چین و چروک های اضافی پوست مفید باشد. ریدر همچنین می‌گوید میکرونیدلینگ، که آسیب‌های کنترل‌شده‌ای را به پوست وارد می‌کند، به عنوان یک گزینه درمان زیر چشم امیدوارکننده است زیرا تولید کلاژن را تحریک می‌کند و به سرم‌های ضد پیری اجازه می‌دهد تا به عمق پوست نفوذ کنند. یک مطالعه کوچک در آگوست 2018 در مجله بالینی و زیبایی پوست نشان می دهد که میکرونیدلینگ می تواند به کاهش ظاهر چین و چروک و بهبود بافت پوست کمک کند.

والدورف خاطرنشان می‌کند که روش‌های مانند Thermage یا Ultherapy، که روش های غیرتهاجمی و سفت‌کننده پوست هستند، برای درمان تیرگی زیر چشم و ایجاد لیفت طبیعی قبل از اینکه مشکل شدید شود، استفاده می‌شود. والدورف می‌گوید: «پوست با بافت کرپ باعث بدتر ظاهر شدن آن می‌شود، بنابراین لایه‌برداری مجدد پوست با لیزر فراکسل ظاهر را بهبود می‌بخشد».

درمان تیرگی زیر چشم
درمان تیرگی زیر چشم

نتیجه گیری

تیرگی های زیر چشم به دلایل مختلفی می‌توانند هر فردی را در هر سن و قومیتی تحت تأثیر قرار دهند. عوامل از قبیل مسائل ژنتیکی، پیری و شیوه زندگی همگی در ایجاد تیرگی زیر چشم نقش دارند. همچنین ممکن است افراد متوجه شوند که آلرژی، کمبود مواد مغذی یا شرایط سلامت زمینه ای می تواند باعث تیرگی زیر چشم شود.

درمان های خانگی می توانند به درمان و رفع تیرگی زیر چشم کمک کنند. حفظ یک سبک زندگی سالم با خواب با کیفیت، رژیم غذایی متعادل و هیدراتاسیون مناسب همگی ممکن است به جلوگیری از تیرگی زیر چشم کمک کند.

اگر افراد در مورد ظاهر تیرگی زیر چشم نگرانی دارند، می توانند برای گزینه های درمانی و رفع تیرگی زیر چشم و بررسی هر گونه بیماری زمینه ای به پزشک یا متخصص پوست مراجعه کنند.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 1 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

دانیال طاهری فر

دانیال طاهری فر هستم، علاقه مند به حوزه های سئو، تکنولوژی و موسیقی. .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا