اخبار پزشکیبهداشت و سلامت

علت زشت شدن چهره در دوران بلوغ (مشکل مشترک بین نوجوانان)

علت تغییرات چهره و اخلاق فرزندان در دوران بلوغ

یکی از تجربه‌های مشترک بین نوجوانان این است که با قیافه خودشان در دوران بلوغ مشکل بسیار زیادی دارند. صورت برخی از افراد ممکن است جوش‌های بسیار بزرگی بزند، بینی آن‌ها بزرگ شده، موهای زائد آن‌ها رویش پیدا کرده و دچار تغییر صدا شوند. البته شما عزیزان باید بدانید که این دوران بسیار زود خواهد گذشت و مجدداً اندام و چهره شما بسیار بیشتر و بهتر از گذشته لذت‌بخش خواهد بود‌. حال سؤال این است که چگونه با چهره خود کنار بیاییم. علت زشت شدن چهره در دوران بلوغ را در این مطلب از مجله جوان ایرانی بخوانید.

 

علت زشت شدن چهره در دوران بلوغ چیست؟

به‌طورکلی در دوران بلوغ بیش‌ازحد حساسیت نسبت به پارامترهای زیبایی وجود دارد. برای اینکه از افت تحصیلی و سایر مشکلات مرتبط با آن پیشگیری کنید، نیاز است که شما به عنوان والدین اعتماد به نفس نوجوان خود را بالا ببرید. حتی می‌توانید از خدمات مشاوره نوجوانان نیز استفاده کنید.

 

دلیل بزرگ شدن بینی در دوران بلوغ

بسیاری از نوجوانان برایشان سؤال است چرا در دوران بلوغ بینی آن‌ها بسیار بزرگ می‌شود. پاسخ این است که تغییرات بینی در دوران بلوغ بسیار طبیعی است، زیرا تمامی اجزای صورت در این دوران متحول می‌شوند و به حالت بزرگسالی نزدیک خواهند شد. اما تغییرات ببینی بیشتر خودش را نشان می‌دهد. به طور کلی باید بدانید که با پایان یافتن دوران بلوغ و رشد شما، بینی نیز متناسب با سایر اجزای صورت قرار می‌گیرد و دیگر به چشم شما آن‌چنان بزرگ نیست.

سعی کنید به این مسائل و بزرگ شدن بینی بیش از حد فکر نکنید، زیرا بیش از هر فرد دیگری خودتان را آزار می‌دهید.

دلایل تنفر فرزندان از خانواده چیست؟ مزایای بخشیدن والدین را در این مطلب بخوانید:

دلایل تنفر فرزندان از خانواده چیست؟

شکایت والدین از فرزندان در دوران بلوغ

برخی از والدین از فرزندان خود در دوران بلوغ شکایت دارند. فرزندان آن‌ها مدام از چهره خود ناراضی هستند. هرچقدر پدر و مادر سعی در بالا بردن اعتماد به نفس آن‌ها را دارند، اما فرزندان هیچ توجهی به والدینشان ندارند. در این مرحله از زندگی، نقش والدین چیست و چگونه می‌توانند کمک کنند.

شما والدین گرامی باید بدانید فرزندان در دوران بلوغ مدام خودشان را زشت می‌پندارند. حتی آن‌ها خودشان را با یکی از مدل‌های روی جلد مجله مقایسه می‌کنند. هرچقدر پدر و مادر به آن‌ها می‌گوید که شما زیبا و دوست‌داشتنی هستید و هر فردی می‌تواند منحصر به فرد باشد، اما در اصل موضوع تفاوتی ایجاد نمی‌کند.

در ادامه این بخش به برخی از نکات مهم در این مواقع می‌پردازیم.

√ فرزندان خود را تشویق کنید تا به ورزش‌های دومیدانی علاقه‌مند شوند. در واقع ورزش‌های گروهی برای روحیه آن‌ها بسیار مناسب است. حتی وزنه‌برداری نیز به فرزندان شما کمک می‌کند تا اضطراب و استرس آن‌ها کاهش یابد. عضله سازی و تناسب‌اندام نیز افسردگی را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود که فرزندان عزت‌نفس بهتری داشته باشند.

√ برای مهمانی‌ها و رویدادهای مهم برنامه‌های منظم داشته باشید و به فرزندان خود کمک کنید تا با شما سر یک میز غذا بخورند و با فامیل ارتباط بسیار خوبی برقرار کنند.

√ البته این مورد نیز بسیار طبیعی است که افکار برخی از فرزندان را به هیچ وجه نمی‌توان تغییر داد و آن‌ها مدام از شکل و ظاهر خودشان بسیار ناراضی هستند. در این‌گونه مواقع بهتر است که از یک مشاور در این زمینه کمک بگیرید.

 

نشانه های بلوغ دختران چیست؟ نحوه تشخیص آن را در این مطلب بخوانید:

علائم بلوغ دختران چیست؟

توصیه‌های مهم در دوران بلوغ

همان‌طور که می‌دانید بسیاری از نوجوانان در دوران بلوغ با قیافه خودشان مشکل دارند‌. درواقع یکی از بحران‌های رایج در این دوران، مشکلات نوجوانان با چهره خودشان است. در این بخش از مجله جوان ایرانی توصیه‌هایی را به والدین و نوجوانان می‌کنیم تا بدانید که چگونه در بلوغ زیبا باشید و با این مشکل برخورد کنید.

عدم توجه ویژه به ظاهر افراد

شما به عنوان والدین بسیار مهم است که از همان کودکی ظاهر دیگران را مسخره نکنید، یا اینکه دائماً آن‌ها را توسط زیبایی‌های ظاهریشان مورد قضاوت قرار ندهید. اگر به زیبایی‌های افراد دیگر توجه ویژه داشته باشید، یک نوع ترس و نگرانی در فرزند شما ایجاد خواهد شد و درنتیجه اعتماد به نفس آن‌ها کاهش می‌یابد. این‌گونه فرزندان در دوران بلوغ مدام نگران هستند که خودشان نیز توسط دیگران مسخره شده یا مورد قضاوت قرار گیرند.

موقتی بودن دوران بلوغ

شما عزیزان باید بدانید که تغییرات دوران بلوغ بسیار موقتی است و مجدد چهره شما بسیار بهتر می‌شود. در حال حاضر سعی کنید استرس نگیرید و همچنین آرامش خود را از دست ندهید. شما عزیزان باید بدانید که جوش‌های صورت یا هر تغییراتی که دارید، همیشه با شما ماندگار نیستند و به زودی این‌گونه نشانه‌ها بهبود خواهند یافت تا شما از نظر ظاهر به ثبات بهتری برسید.

واقف به نسبی بودن زیبایی

شما باید بدانید که زیبایی همیشه امری نسبی است و هیچ‌کسی از نظر تمامی افراد زیبا نیست. اگر فردی از نظر شما زشت محسوب می‌شود، ممکن است از نظر فرد دیگری بسیار زیبا و دل‌نشین باشد. شما عزیزان باید بدانید که ظاهر شما منحصر به خودتان است و هرکسی زیبایی‌های خاص خودش را دارد، بنابراین به هیچ وجه بابت هر نوع چهره‌ای که دارید خودتان را سرزنش نکنید.

به طور مرتب ورزش کنید

به ویژه در دوران نوجوانی، تمرینات و ورزش‌های هوازی بسیار مفید است. سعی کنید در این دوران بسکتبال، فوتبال، والیبال، شنا و هر نوع ورزشی که به آن علاقه‌مند هستید را انجام دهید. فراموش نکنید که ورزش باعث تنظیم فشارخون شما شده و در نتیجه در سلامت پوست شما تأثیر بسیار زیادی دارد. همچنین در افزایش اعتماد به نفس نوجوانان و تقویت روحیه آن‌ها تأثیر بسیار زیادی دارد.

تغذیه مناسب در دوران بلوغ

دقت کنید که رژیم غذایی مناسب بر روی چهره شما تأثیر بسیار زیادی دارد. اگر در دوران بلوغ و نوجوانی غذاهای پرچرب و پر ادویه مصرف کنید، در نتیجه آکنه‌های پوستی و لکه‌های صورت شما بسیار بیشتر می‌شود.‌ بنابراین سعی کنید سبزیجات را در رژیم غذایی خود افزایش داده و از غذاهای سرخ‌کردنی پرهیز کنید تا پوست و چهره شما شاداب بماند، همچنین به‌جای چیپس، پفک و نوشابه‌های گازدار، سعی کنید میوه و آجیل را در برنامه روزانه خود بگنجانید. می‌توانید در این راستا از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید تا شما را راهنمایی کند.

نوشیدن آب و مایعات کافی

شما عزیزان در دوران بلوغ سعی کنید ۸ لیوان آب در طول روز بنوشید، زیرا در این صورت نه تنها سموم بدن شما خارج شده، بلکه به حفظ کلاژن‌های پوستی کمک بسیار زیادی می‌کند. در نتیجه از جمع شدن و چروک پوست شما به خوبی جلوگیری خواهد شد. بنابراین حتماً در طی روز آب و مایعات کافی بنوشید.

پرهیز از مقایسه کردن با دیگران

به هیچ وجه گول رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی را نخورید و خودتان را با آن‌ها مقایسه نکنید. از الگو قرار دادن چهره دیگران دست بردارید و روحیه خود را از دست ندهید.

سعی کنید صبور باشید

به محض اینکه در دوران بلوغ شاهد جوش صورت و هر نوع تغییر دیگری در بدنتان شدید، سعی کنید صبور باشید.

مراقبت ویژه از پوست

در دوران بلوغ بهتر است که با متخصص پوست و مو مشورت گرفته و در نتیجه از محصولات بهداشتی و مراقبتی مناسب پوست خودتان بهره بگیرید. این نوع محصولات در زیبایی و شفافیت پوست شما تأثیر بسیار زیادی دارد. حتی ممکن است باعث کاهش آکنه و جوش‌های پوستی شما شود.

عدم استفاده از لوازم آرایشی

سعی کنید تا حد امکان از لوازم آرایشی پرهیز کنید، زیرا این‌گونه محصولات آرایشی به پوست شما آسیب بسیار زیادی وارد می‌کند. پس از مشاوره با متخصص پوست و مو از محصولات و مراقبت‌های بهداشتی پوست، از خود به خوبی مراقبت کنید.

تکیه بر دستاوردها و توانمندی‌ها

شما به عنوان والدین به هیچ وجه نباید بر اساس مسائل ظاهری دیگران را ارزش‌گذاری کنید، بلکه باید بر توانمندی‌هایی که افراد دارند تکیه کرده و موفقیت‌های آن‌ها را موردسنجش قرار دهید.

 

علت بی احترامی فرزندان به والدین به همراه نحوه صحیح مقابله با آن‌ها را در این مقاله بخوانید:

علت بی احترامی فرزندان به والدین

نظرات مردم در مورد تغییر چهره دوران بلوغ

بسیاری از افراد در مورد زشت شدن دوران بلوغ نظرات مختلفی دادند که در ادامه این مطلب شرح می‌دهیم.

♦ یکی از افراد پیام داده من ۱۷ سالم هست، اما تا قبل از دوران بلوغ، بینی من بسیار مناسب بود، اما این روزها احساس می‌کنم که نوک بینی من بسیار بزرگ و کج شده، علت آن چیست؟

پاسخ این است همان‌طور که در این مقاله موردبررسی قرار گرفت، دوران بلوغ موقتی است و پس از آنکه این دوران به پایان رسید، چهره شما بسیار بهتر خواهد شد. اما اگر از نگاه‌های دیگران بسیار عذاب می‌کشید، بهتر است بر روی اعتماد به نفس خودتان کار کنید. در این مورد می‌توانید از مشاوره نیز کمک بگیرید.

♦ یکی دیگر از نوجوانان پیام داده که من قبلاً بسیار زیبا بودم، اما از سن ۱۴ سالگی به بعد هرروز زشت‌تر می‌شوم، اطرافیان به من مدام می‌گویند که قبلاً خیلی خوشگل بودم، اما الان زشت شدم. این دیدگاه‌های مردم بسیار من را اذیت می‌کند. به نظر شما چه کاری باید انجام دهم؟

دوست عزیز شما باید بدانید که چهره شما تا بلوغ کامل یعنی همان ۲۲ تا ۲۵ سالگی مرتب تغییر خواهد کرد. بنابراین نگران نباشید و از محصولات مراقبتی پوست و موی مناسب خودتان استفاده کنید.

♦ یکی دیگر از افراد پیام داده که آیا در دوران بلوغ، افزایش وزن وجود دارد؟

پاسخ این است که بله احتمال افزایش وزن در دوران بلوغ وجود دارد، اما با ورزش و رژیم غذایی مناسب می‌توانید از این‌گونه چاقی‌ها پیشگیری کنید.

♦ فرد دیگری پیام داده که من هم‌اکنون ۱۴ سال سن دارم، اما از ۱۲ سالگی دماغم بسیار بزرگ شد و صورتم جوش زد، همچنین چندین لک دارم. آیا به مرور زمان بهتر می‌شوم یا خیر.

پاسخ این است که بله دوست عزیز شما به مرور زمان دوران بلوغ را پشت سر خواهید گذاشت و چهره‌تان بسیار زیباتر می‌شود. البته دقت کنید که می‌توانید برای شادابی پوست خود، از غذاهای سرخ‌کردنی و بسیار چرب پرهیز کرده و همچنین میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی خود وارد کنید. فراموش نکنید که ورزش نیز به زیبایی شما کمک بسیار زیادی می‌کند.

♦ یکی دیگر از نوجوانان پیام داده که من ۱۵ سال سن دارم. قبل از دوران بلوغ خوشگل نبودم، از سن ۱۴ سالگی به بعد، روز به روز قیافه من بدتر شد. آیا به مرور زمان بهتر می‌شوم یا خیر؟

پاسخ این است که به دلیل تغییرات هورمونی چهره شما مدام در حال تغییر است و اصلاً جای نگرانی ندارد. شما عزیزان باید بدانید که جوش‌های صورت، رگ‌های بینی و ورم صورت و به طور کلی حالت چشم‌ها، همگی به مرور زمان تغییر خواهند کرد، بنابراین صبور باشید.

♦ یکی دیگر از افراد پیام داده که من در سنین بچگی بسیار خوشگل بودم حتی موهایم بور بود، دماغم کوچک بود، اما هنگامی‌که وارد سن بلوغ شدم، پیشونیم کاملاً جوش زده و بسیار بزرگ شده است. من واقعاً از این وضعیت خسته شدم و نمی‌دانم باید چه کاری انجام دهم.

پاسخ این است که دوست عزیز لطفاً به خودتان فرصت دهید، بسیاری از افراد در دوران بلوغ این احساس را دارند، اما اگر بیش از حد این تفکرات را در ذهنتان پرورش دهید، مبتلا به افسردگی خواهید شد. اگر در این زمینه فکر و خیال‌های بسیار زیادی دارید، حتماً به مشاور مراجعه کنید تا به شما راهنمایی‌های لازم را ارائه دهند.

♦ یکی دیگر از افراد پیام داده من در حالت عادی زیبا هستم، اما باز هم اعتماد به نفس بسیار کمی دارم و بعضی اوقات حتی بغض کرده و گریه می‌کنم. به این فکر می‌کنم که دوست پسرم در آینده زشت‌ترین دوست دختر دنیا را دارد. در تمام مراحل زندگیم، خودم رو به شدت تخریب می‌کنم. حتی گاهی اوقات جلوی آینه نیز نمی‌روم تا خودم را ببینم. به نظر شما چه کاری باید انجام دهم؟

دوست عزیز بسیاری از افراد در دوران بلوغ اعتماد به نفس کمی دارند و طبیعی است. اما شما باید به خودتان کمک کنید. روی خودت کار کن، هر روز به خودت بگو بی‌نظیر هستی و با اعتماد به نفس کامل روز خودت را شروع کن. به مرور زمان تأثیر شگفت‌انگیز آن را خواهی دید.

 

سخن پایانی

برای اینکه نوجوانان بتوانند بحران بلوغ را به خوبی پشت سر بگذارند، نیاز است که والدین در کنار نوجوانان قرار بگیرند و به افکار آن‌ها اهمیت دهند. اگر شما نسبت به این‌گونه احساس‌های فرزند خود بی‌توجه باشید، به هیچ وجه نمی‌توانید مسائل دوران بلوغ آن‌ها را حل کنید. حتی نوجوانان نیز باید بپذیرند که تغییر چهره و زشت شدن در دوران بلوغ موقت است و به مرور زمان بهبود پیدا می‌کنند. حتی می‌توانند از محصولات مراقبت پوست و مو نیز بهره ببرند. اگر شما عزیزان نیز تجربه‌ای در این مورد دارید، می‌توانید در انتهای مقاله بخش نظرات پیام خود را ثبت کنید.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

بهار علیزاده

همیشه بهترینِ خودم، خاص و منحصر به فرد! دیجیتال مارکتینگ و سئو نظرمه. زندگی برای من مسابقه نیست! از مسیر لذت می‌برم... راز خوشحالیِ من: کمک به دیگران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا