اطلاعات عمومیدرس و مدرسه

علت نامگذاری ده روز اول ماه محرم (دلایل اهمیت آن)

روز اول، دوم و ... بنام کیست؟

اکثر ماها تو خونه هایی بزرگ شدیم که از بچگی شاهد مراسم خاص و عزاداری در ایامی از سال بودیم. مخصوصا محرم که میشد شور و حال دیگه ای داشت. تو کشوری هستیم که این مراسم سالانه به پرشورترین شکل برگزار میشد. اینکه تو اون دوران بچگی واقعا درک کنیم حسین (ع) کی بود و محرم و عزاداری چی هست خارج از توانمون بود اما اون شور حسینی ناخوداگاه تمام وجودمون رو میگرفت. چون حسین (ع) فراتر از یک کلمه بود چون شهادت حسین(ع) فراتر از یک مصیبت بود. بزرگ که شدیم خودم شخصا خیلی دور شدم از این مراسم اما عشق حسین (ع) چیزی نبود که از دلم دور شه. ناخوداگاه بدون اینکه بدونیم چرا محرم که میشه غم بزرگی به دلمون میشینه انگار کل زمین و زمان غصه دار مصیبت عاشوراست. فارغ از مذهبی بودن یا نبودن نام حسین (ع) و پرچم حسین (ع) سالانه در همه دنیا برافراشته میشود عشق به حسین (ع) نه فقط در دل شیعه ها بلکه در همه ی ادیان دیده میشه . سالانه در پیاده روی اربعین شاهد ادیان مختلف هستیم که فقط و فقط به عشق حسین (ع) مسیر طولانی اربعین رو تا حرم حسین پیاده روی میکنند و این عشق روز به روز نه تنها کم نمیشه بلکه بزرگتر و بزرگتر میشه. خب باهم بریم ببینیم محرم چیه و چه داستانهایی پشت این عشق بزرگ وجود داره.

 

محرم و دلیل اهمیت آن

ماه محرم اولین ماه سال هجری قمری هست و در سال 61 قمری بدلیل جنگ واقعه ی کربلا و شهادت امام حسین (ع) و یارانش در این جنگ و همچینین ادامه وقایع, شیعیان هرساله ماه محرم و صفر و بخصوص دهه ی اول این ماه را به سوگواری و عزاداری میپردازند. و همچنین در این دوماه که در دین اسلام به ماه های حرام نامبرده شده اند هیچگونه جشن و پایکوبی صورت نمیگیره و حتی مردم خرید جدیدی هم انجام نمیدن و میگند که شگون نداره. و گفته میشه خوبه که با شروع ماه های حرام مقداری پول یا هرچیزی رو بعنوان صدقه بدیم.

اینکه داستان کربلا و جنگ کربلا چی بود و اختلاف بر سر چی بود رو هرساله پای منبر گوش میدید. امروز میخوام در مورد نامگداری ده روز اول ماه محرم صحبت کنم . بچه که بودم فکر میکردم واقعا هرروز یکی از یاران امام شهید میشد و اون روز رو بنامش زدند اما خب بزرگ شدم و فهمیدم که همه یاران و فرزندان و خود امام حسین (ع) روز دهم محرم یکی پس از دیگری و بعد از جنگیدن زیاد با دشمن به شهادت میرسند. اما خب برای بزرگداشت اشخاصی که در این جنگ حضور پررنگ تری و عزاداری مخصوص برای اون شخص ایام دهه ی محرم رو تقسیم بندی کردند. البته این تقسیم بندی مخصوص ایران هست و در کشورهای شیعه همسایه این تقسیم بندی متفاوت هست

  • روز اول محرم بنام کیست؟

روز اول محرم در کشور ما بنام مسلم ابن عقیل (ع) نامگذاری شده . چون اولین شهید واقعه ی کربلاست . شهادت مسلم ابن عقیل (ع) قبل از حادثه کربلا صورت گرفت بخاطر همین اولین شب و روز ماه محرم رو بنام مسلم ابن عقیل نامگذاری کردند.

مسلم ابن عقیل کیست ؟

مسلم ابن عقیل ابن ابی طالب ابن عبدالمطلب ابن هاشم برادرزاده ی امام علی (ع) و همسر رقیه (نام مادر کلبیه) یکی از دختران امام علی است. مسلم ابن عقیل در مکه اقامت داشت و صاحب رای و علم و شجاعت بود و لقب ثقه رو از امام حسین (ع) گرفته بود او در سال 60 هجری قمری بعد از اینکه اهل کوفه اطاعت خودشون رو به امام حسین (ع) اعلام کردند امام، مسلم ابن عقیل (ع) را به کوفه فرستاد تا بنام امام از اهل کوفه بیعت بگیرد. اما یزید با فرستان نماینده ای به حکومت کوفه مردم رو از بیعت منع کرد و آنان رو متفرق کرد و مسلم بن عقیل (ع) رو به شهادت رساند.

 

  • روز دوم محرم بنام کیست؟

روز دوم محرم سال 61 هجری قمری امام حسین (ع) به سرزمین کربلا وارد شد. بخاطر همین روز دوم محرم بنام ورود به کربلا نامگذاری شده که نماد پایداری ست. امام حسین (ع) از همون روز اولی که حرکت کرد با حوادث زیاد و گوناگونی روبه رو شد از بی وفایی مردم کوفه تا تعقیب شدن از سپاه دشمن اما باز از ادامه ی راه منصرف نشد و با استواری و پایداری مسیرشو ادامه داد.

  • روز سوم محرم بنام کیست؟

روز سوم روز دردانه امام حسین (ع) حضرت رقیه (س) هست . حضرت رقیه کسی هست نشناسه؟ قصه ی پر غصه ی اون قلب هر کسی رو میشکنه . حضرت رقیه در سن سه سالگی در روز سوم ماه صفر سال 61 هجری قمری در سفر اهل بیت به شام بعد از تحمل سختی ها و ظلم زیاد از دنیا رفت.

روز سوم محرم بیاد مظلومیت حضرت رقیه بنام آن حضرت نامگذاری شد.

  • روز چهارم محرم بنام کیست ؟

روز چهارم عزاداری رو بنام یکی از شهیدان سربلند کربلا حر ابن یزید ریاحی نامگذاری شده البته این روز رو بنام پسرهای حضرت زینب هم نسبت دادند. حر ابن یزید ریاحی در ابتدا در صف دشمن بود و تنها کسی بود که در روز عاشورا فاصله ی بین جهنم و بهشت را در چند ساعت طی کرد. روز عاشورا نزد امام حسین آمد و توبه او پذیرفته شده و یکی از یاران امام شد.

حر ابن یزید ریاحی یک از اولین شهدای میدان جنگ بود که نماد شجاعت و توبه و حقیقت جویی بود و در لحظات آخر راه حق را انتخاب کرد.

دو فرزند حضرت زینب بنام عون و محمد نیز از شهیدان عاشورا هستند و این روز را نیز بنام آنها نامگذاری کردند.

  • روز پنجم محرم بنام کیست ؟

این روز هم مثل روز چهارم بین چند شهید کربلا مشترک هست. شب پنجم بنام حبیب ابن مظاهر و حضرت عبدالله بن حسن بن علی (ع) نوجوان 11 ساله امام حسن مجتبی (ع) نامگداری شده است.

حبیب بن مظاهر جزو افرادی بود که در کوفه برای امام حسین نامه نوشتند و وقتی بیعت شکنی کوفیان را دید مخفیانه از کوفه خارج شد و خودشو به امام حسین رسوند. حبیب بن مظاهر از یاران باوفای امام علی (ع) بود و در جنگ کربلا نقش پررنگی داشت و کمی قبل تر از امام حسین (ع) به شهادت رسید.

عبدالله بن حسن بن علی (ع)، نوجوان 11 ساله، پسر امام حسن مجتبی (ع) روز عاشورا، وقتی دید امام حسین (ع)  زمین افتاده، برای دفاع از عمویش به سوی میدان آمد و در دفاع از امام جنگید و شهید شد.

  • روز ششم محرم بنام کیست ؟

روز ششم عزاداری منسوب به جوان شهید قاسم بن حسن (ع) بن علی (ع) برادرزاده ی امام حسین (ع) شده است . جوانی که آرزوی شهادت داشت و وقتی شبی امام حسین (ع) ازش پرسید که مرگ رو چگونه میبینی؟ پاسخ داد شیرین تر از عسل .

نوجوانی که عاشق شهادت بود و بعد از شهادت علی اکبر و با وجود مخالفت عمویش حسین (ع) با پافشاری وارد میدان جنگ شد و بعد از کشتن تعداد زیادی از دشمنان با همان سن و جثه کوچک به مقام شهادت نائل شد.

  • روز هفتم محرم بنام کیست ؟

این روز بنام علی اصغر (ع) فرزند شیرخوار امام حسین (ع) که با تیر سه شاخه حرمله (لعنت الله علیه ) به شهادت رسید.

مصیبت علی اصغر برای امام حسین (ع) به شدت سنگین بود میان گریه هاش گفت خدایا خودت میان ما و این قوم داوری کن، مارا فراخواندند تا بیعت کنند اما الان کمر به کشتن ما بستند.

وقتی که علی اصغر به شهادت رسید امام خطاب به خداوند عرض کرد: خداوندا چون تو این صحنه ها رو میبینی تحمل این ظلم و مصیبت بر من آسان میشود . حسین (ع) نماد پایداری و تسلیم در برابر خداست.

  1. روز هشتم محرم بنام کیست ؟

روز هشتم عزاداری برای علی اکبر (ع) فرزند امام حسین (ع) انجام میشود. امام حسین میگوید او شبیه ترین شخص به پیامبر (ص) است. علی اکبر (ع) از پیشگامان شهادت هست و اولین نفری بود که نونست از پدرش کسب اجازه کند تا  به میدان جنگ برود.

  • روز نهم محرم بنام کیست ؟

روز نهم بنام حضرت ابالفضل عباس (ع) و روز تاسوعا نامگذاری شد. حضرت عباس جوان رشید 34 ساله برادر امام حسین (ع) است.

او پرچمدار سپاه بود و در سپاه پرچم را به دست شجاع ترین فرد میدن. حضرت عباس (ع) وقتی دید همه بچه ها از تشنگی مینالند دیگه طاقتش طاق شد و سوار بر اسب تازید که آب بیارد در مسیر زیاد جنگید و در آخر دشمنان او را به شهادت رساندند.

شب دهم محرم از غم انگیزترین شب هاست . شب وداع .. شبی که امام حسین به یارانش میگه که فردا همه شهید میشویم و چراغ ها رو خاموش میکند و میگوید هرکسی میخواهد میتواند برود. قبل از جنگ هرکسی میخواهد میتواند جان خود را نجات دهد چراغ را خاموش میکنم که بدون شرمساری و خجالت برود.

اکثر به ظاهر یاران امام او را تنها گذاشتند و فقط 72 نفر ماندند.

  • روز دهم محرم بنام کیست ؟

روز دهم محرم روز عاشوراست . در این روز جنگ شروع میشود و همه ی یاران امام حسین و خود امام شهید میشوند . دشمن اهل بیت امام حسین (ع) را به اسارات میگیرند و آنها را مورد آزار و اذیت قرار میدهند

 

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 4.8 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 4

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

اسما جابری

فارغ التحصیل کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات ، علاقه مند به سئو و دنیای دیجیتال

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا