اطلاعات عمومیدرس و مدرسه

عوارض گل کشیدن (تاثیرات ماری جوانا)

عوارض گل کشیدن چیست؟ آشنایی با اثرات کوتاه مدت آن

گل یا همان ماری‌جوانا به برگ‌ها، گل‌ها، ساقه‌ها و دانه‌های خشک شده گیاه کانابیس ساتیوا یا کانابیس ایندیکا است که آن را در سیگارهای دستی می‌کشند. این گیاه حاوی ماده شیمیایی تغییردهنده ذهن THC و سایر ترکیبات مشابه است. همچنین می‌توان از گیاه شاهدانه عصاره تهیه کرد و عصاره ماری‌جوانا به دست آورد. اما به نظرتان عوارض گل کشیدن چه می‌تواند باشد؟ وقتی از گل استفاده می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

مصرف گل چگونه بر زندگی افراد تأثیر می‌گذارد؟

در مقایسه با کسانی که از گل استفاده نمی‌کنند، کسانی که به طور مکرر از این مواد مخدر استفاده می‌کنند موارد زیر را گزارش می‌دهند:

 • رضایت کمتر از زندگی
 • سلامت روانی ضعیف‌تر
 • سلامت جسمانی ضعیف‌تر
 • مشکلات بیشتر در رابطه
 • موفقیت تحصیلی و شغلی کمتر

اثرات کوتاه‌مدت کشیدن گل

وقتی فردی گل می‌کشد، THC به‌سرعت از ریه‌ها وارد جریان خون می‌شود. خون این ماده شیمیایی را به مغز و سایر اندام‌ها در سراسر بدن می‌رساند.

هنگامی که فرد آن را می‌خورد یا می‌نوشد، بدن THC را کندتر جذب می‌کند. در این صورت، عموماً بعد از 30 دقیقه تا 1 ساعت اثرات آن را احساس می‌کنند.

THC روی گیرنده‌های سلولی مغزی خاصی که معمولاً به مواد شیمیایی طبیعی واکنش نشان می‌دهند، واکنش می‌دهد. این مواد شیمیایی طبیعی در رشد و عملکرد طبیعی مغز نقش دارند.

مصرف بیش از حد گل بخش‌هایی از مغز را فعال می‌کند که دارای بیشترین تعداد این گیرنده‌ها هستند. اثرات کوتاه‌مدت دیگر عبارت‌اند از:

 • حواس تغییر یافته (به‌عنوان‌مثال، دیدن رنگ‌های روشن‌تر)
 • تغییر حس زمان
 • تغییرات در خلق‌وخوی
 • اختلال در حرکت بدن
 • مشکل در تفکر و حل مسئله
 • حافظه ضعیف
 • توهمات (در صورت مصرف در دوزهای بالا)
 • هذیان (هنگامی که در دوزهای بالا مصرف شود)
 • روان‌پریشی (خطر استفاده منظم از گل با قدرت بالا بالاتر است)

مصرف گل و آسیب به قلب

ممکن است گل باعث شود قلب شما سخت‌تر کار کند. به طور معمول قلب حدود 50 تا 70 بار در دقیقه می تپد. اما این می‌تواند به 70 تا 120 ضربه در دقیقه یا بیشتر به مدت 3 ساعت پس از شروع اثرات افزایش یابد.

فشار اضافه شده به اضافه قطران و سایر مواد شیمیایی در گلدان ممکن است شانس شما را برای حمله قلبی یا سکته افزایش دهد. اگر شما مسن‌تر هستید یا اگر قبلاً مشکلات قلبی داشتید، این خطر بیشتر است.

مصرف گل و آسیب به قلب

احساس گرسنگی بیشتر با مصرف گل

بسیاری از افرادی که به طور مرتب از گل استفاده می‌کنند متوجه می‌شوند که مصرف این مواد اشتهای آن‌ها را افزایش می‌دهد. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که ممکن است به افراد مبتلا به ایدز، سرطان یا سایر بیماری‌ها کمک کند تا وزن خود را دوباره به دست آورند. دانشمندان در حال بررسی این موضوع هستند و اینکه آیا گل برای آن‌ها بی‌خطر است یا خیر.

تأثیر مصرف گل بر سلامت روان

اغلب ممکن است شما را مضطرب، ترسیده، وحشت‌زده یا پارانوئید کند. استفاده از ماری‌جوانا ممکن است شانس افسردگی بالینی شما را افزایش دهد یا علائم اختلالات روانی را که قبلاً داشته‌اید بدتر کند.

مصرف گل در دوزهای بالا، می‌تواند باعث روان‌پریشی شود که شما را پارانوئید می‌کند یا باعث می‌شود درک واقعی و غیرواقعی را از دست بدهید.

بنابراین، چیزهایی را می‌شنوید یا می‌بینید که وجود ندارند و می‌توانند افکار عجیب‌وغریب طولانی‌مدت داشته باشند. با پایین آمدن اوج شما، روان‌پریشی کاهش می‌یابد.

استفاده از گل و اختلالات مغزی

گل می‌تواند تمرکز، یادگیری و به‌خاطر سپردن چیزها را برای شما دشوارتر کند. به نظر می‌رسد این یک اثر کوتاه‌مدت است که پس از ترک تا 24 ساعت یا بیشتر باقی می ماند.

مطالعات نشان می‌دهد که مصرف اولیه گل می‌تواند رشد طبیعی ماده خاکستری را مختل کند، نوعی بافت مغز که به کنترل عملکردهای ذهنی کمک می‌کند و خطر اسکیزوفرنی را افزایش می‌دهد.

قرار گرفتن زودهنگام در معرض مصرف گل با تغییراتی در مناطقی از مغز که اغلب با روان‌پریشی مرتبط است، ارتباط نزدیک دارد. استفاده زیاد از گل مخصوصاً در سنین نوجوانی ممکن است اثرات دائمی‌تری بر جای بگذارد.

اثرات بلندمدت کشیدن گل

مصرف گل در بلندمدت بر رشد مغز تأثیر می‌گذارد. هنگامی که افراد در نوجوانی شروع به استفاده از گل می‌کنند، این دارو ممکن است عملکردهای تفکر، حافظه و یادگیری را مختل کند و بر نحوه ایجاد ارتباط بین نواحی ضروری برای این عملکردها تأثیر بگذارد.

عوارض گل کشیدن
اثرات بلندمدت کشیدن گل

محققان هنوز در حال بررسی مدت‌زمان ماندگاری اثرات گل هستند و اینکه آیا برخی از تغییرات ممکن است دائمی باشند یا خیر. به‌عنوان‌مثال، مطالعه‌ای در نیوزیلند که بخشی از آن توسط محققان دانشگاه دوک انجام شد، نشان داد افرادی که در نوجوانی گل کشیدن را شروع کرده بودند و به اختلال مصرف مداوم گل مبتلا بودند، به طور متوسط 8 امتیاز IQ بین 13 تا 38 سالگی از دست دادند.

توانایی‌ها در افرادی که گل را در بزرگسالی ترک کردند، به طور کامل بازگشت نکرد. کسانی که کشیدن گل را در بزرگسالی شروع کردند، کاهش قابل‌توجه IQ را داشته‌اند.

اثرات فیزیکی مصرف گل بر سلامتی

 • مشکلات تنفسی: دود گل ریه‌ها را تحریک می‌کند و افرادی که به طور مکرر گل می‌کشند می‌توانند؛ مانند کسانی که تنباکو می‌کشند، مشکلات تنفسی داشته باشند. این مشکلات شامل سرفه و خلط روزانه، بیماری ریوی مکرر و خطر بالاتر عفونت ریه است. محققان تاکنون خطر بالاتری برای سرطان ریه در افرادی که گل مصرف می‌کنند، پیدا نکرده‌اند. 
 • افزایش ضربان قلب: گل ضربان قلب را تا 3 ساعت پس از کشیدن آن افزایش می‌دهد. این اثر ممکن است احتمال حمله قلبی را افزایش دهد. افراد مسن و کسانی که مشکلات قلبی دارند ممکن است در معرض خطر بیشتری باشند.
 • مشکلات رشد کودک در دوران بارداری و بعد از آن: مصرف گل در دوران بارداری با کاهش وزن هنگام تولد و افزایش خطر مشکلات مغزی و رفتاری در نوزادان مرتبط است. اگر یک زن باردار از گل استفاده کند، این دارو ممکن است بر بخش‌های در حال رشد مغز جنین تأثیر بگذارد. کودکانی که در رحم مادر در معرض گل قرار می‌گیرند در مقایسه با کودکانی که در معرض گل قرار نگرفته‌اند، بیشتر در معرض خطر مشکلات توجه، حافظه و حل مسئله هستند.
 • حالت تهوع و استفراغ شدید: استفاده منظم و طولانی‌مدت گل می‌تواند منجر به ابتلای برخی افراد به سندرم Hyperemesis Cannabinoid شود. این باعث می‌شود که کاربران چرخه‌های منظمی از حالت تهوع، استفراغ و کم‌آبی شدید را تجربه کنند که گاهی به مراقبت‌های اورژانسی نیاز دارند. 
 • عوارض بعد از جراحی: مصرف‌کنندگان گل پس از عمل جراحی پیش آمده درد بیشتری را تجربه می‌کند.

اثرات ذهنی مصرف گل

مصرف طولانی‌مدت گل در برخی افراد با بیماری‌های روانی مرتبط است، مانند:

 • توهمات موقت
 • پارانویای موقت
 • بدتر شدن علائم در بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی (یک اختلال روانی شدید با علائمی مانند توهم، پارانویا و تفکر آشفته)
 • افسردگی
 • اضطراب
 • افکار خودکشی

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

زهرا سامره

من با تجربه‌ام به شرکت‌ها از طریق تولید و توسعه محتوا کمک می‌کنم تا کسب‌و‌کار خود را رشد دهند و به اهدافشان برسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا