سرگرمیمهارت های زندگی

چرا زن و مرد از همدیگر زده می‌شوند؟ (فرسودگی زناشویی)

فرسودگی زناشویی چیست؟ علائم دلزدگی در رابطه

لیست مطالب این مقاله

در برخی از خانواده‌ها، زوجین به یک اندازه برای همدیگر و رابطه‌ای که دارند ارزش قائل نیستند. در واقع یکی از زوجین تلاش بسیاری برای صمیمیت عاطفی می‌کند، اما فرد مقابل آن‌چنان احساسی ندارد. در این صورت اگر این‌گونه تلاش‌ها همیشه به صورت یک طرفه پیش برود، منجر به فرسودگی زناشویی خواهد شد. در این مطلب از مجله جوان ایرانی به طور کامل برای شما عزیزان شرح می‌دهیم که فرسودگی زناشویی چیست و علت آن را بیان می‌کنیم، همچنین نحوه جلوگیری از آن را به طور کامل شرح می‌دهیم.

 

فرسودگی زناشویی چیست؟

فرسودگی زناشویی به شرایطی گفته می‌شود که رفتار زوجین آن چیزی نیست که هر دو طرف انتظار آن را دارند. در واقع آنها دچار نوعی احساس سرخوردگی در زندگی مشترک می‌شوند. این‌گونه زوجین مشکلات ارتباطی بسیار زیادی با همدیگر پیدا کرده و حتی نمی‌توانند نیازها و خواسته‌های خودشان را بیان کنند. روابط صمیمانه آنها متوقف شده و هیچگونه ابراز عشقی به همدیگر ندارند. با گذشت زمان احساسات منفی بین آنها شکل گرفته و آن شور و شوق اولیه به طور کامل از بین می‌رود. هیچ تعهدی بین آنها وجود ندارد، وابستگی عاطفی از بین رفته و نهایتاً دچار فرسودگی زناشویی می‌شوند.

 

نشانه‌های فرسودگی زناشویی چیست؟

مهمترین نشانه‌های فرسودگی زناشویی این است که افراد هیچ انگیزه‌ای به ادامه زندگی ندارند.
افرادی که دچار فرسودگی زناشویی هستند، انرژی جسمی و روحی آنها کاهش‌یافته و دچار خستگی بسیار زیاد می‌شوند.
افراد فرسوده معمولاً کم‌خوابی یا پرخوابی شدیدی دارند، حتی با اینکه بسیار خسته هستند، نمی‌توانند به خوبی استراحت کنند.
به موقع کارها را انجام نمی‌دهند، برای انجام هر کاری تمرکز کافی ندارند و معمولاً آنها را فراموش می‌کنند‌‌.
افرادی که دچار فرسودگی زناشویی هستند، گاهی اوقات علائم سرگیجه، مشکلات گوارشی و ضعف را تجربه می‌کنند.

در ادامه‌ی این بخش برخی از نشانه‌های این نوع جدایی‌های عاطفی را به تفکیک شرح می‌دهیم.

ناراحتی غیرقابل توضیح

ازجمله نشانه‌های فرسودگی زناشویی این است که زوجین احساس ناراحتی می‌کنند، اما نمی‌توانند آن را توضیح دهند. در واقع آن‌ها نمی‌خواهند بپذیرند که در ازدواجشان مشکلی ایجاد شده است. در برخی از مواقع آن‌قدر مشکلات را نادیده می‌گیرند که از آن به طور کامل غافل می‌شوند. چنین افرادی معمولاً در زندگی بی‌قراری کرده و از درون احساس ناراحتی دارند. باور کنید اگر علت اصلی این‌گونه احساسات خودتان را پیدا کنید، احساس بسیار بهتری خواهید داشت.

استرس و اضطراب بسیار زیاد

در برخی از خانواده‌ها زوجین انقدر استرس و اضطراب دارند که دچار احساس خستگی و فرسودگی می‌شوند. در واقع یکی از نشانه‌های اینکه دچار فرسودگی زناشویی هستید، این است که سطح استرس شما در تمامی اوقاتی که با هم هستید، بسیار بالاست. البته شما عزیزان به هیچ وجه نباید دلایل استرس و خستگی‌های خود را نادیده بگیرید، بلکه نیاز است برای رفع آن تلاش بسیار زیادی کنید تا احساس خستگی و فرسودگی شما به طور کامل از بین رفته، همچنین برای تجدید انرژی و احساس بهتر خود تلاش کنید.

بی‌انگیزگی برای ادامه زندگی

یکی دیگر از نشانه‌های رایج فرسودگی زناشویی این است که افراد هیچگونه انگیزه‌ای برای انجام کارهای مشترک با همسرشان ندارند. البته دقت کنید که شما به هیچ وجه نباید خودتان را سرزنش کنید. این بی‌انگیزگی به معنای پایان عشق و ازدواج شما نیست، بلکه بهتر است مشکلات عمیق‌تری که باعث فقدان انگیزه درون شما شده را پیدا کنید و آن را رفع کنید تا دوباره به زندگی برگردید.

علاقه به تنها بودن

هرچند اگر مدت‌زمانی را به تنهایی بگذرانید اصلاً چیز بدی نیست، حتی بدانید که برای از بین بردن استرس ناشی از زندگی روزمره نیاز دارید که مدتی را به تنهایی بگذرانید. اما اگر شما در زندگی مشترک تمایل دارید که تنها باشید نشانه خستگی عاطفی و فرسودگی است. برای غلبه بر این‌گونه جدایی‌های عاطفی بررسی کنید که آیا واقعاً چرا به شکل تنهایی، شادتر هستید و آن بخش از مسائلی که وقتی در کنار همدیگر قرار می‌گیرید باعث ناراحتی شما می‌شود، را پیدا کرده و آنها را حل کنید.

احساس عمیق آسیب‌پذیری

یکی دیگر از نشانه‌های دلزدگی در روابط عاطفی این است که افراد دچار احساس عمیق آسیب‌پذیری در زندگی می‌شوند. آنها احساس می‌کنند که دچار ضربه بسیار شدیدی در زندگی شده‌اند.

ترس شدید از دست دادن

معمولاً افرادی که دچار فرسودگی زناشویی می‌شوند، ترس شدیدی از دست دادن همدیگر دارند. هرچند به ظاهر بیان نکنند، اما از رها شدن می‌ترسند. به همین دلیل است که ممکن است این‌گونه افراد سال‌های سال درعین‌حال که از همدیگر دلسرد شده‌اند، در کنار یکدیگر زندگی کنند بدون اینکه طلاق بگیرند.

سردردهای متناوب

معمولاً افرادی که دچار فرسودگی زناشویی می‌شوند، سردردهای متناوب دارند و حتی دچار آسیب‌های گوارشی نیز می‌شوند، زیرا این‌گونه افراد تحت‌فشار بسیار زیادی هستند.

 

چگونه بر ترس از تعهد غلبه کنیم؟ نشانه‌های آن چیست؟

چگونه بر ترس از تعهد غلبه کنیم؟

انواع فرسودگی زناشویی چیست؟

اگر زوجین هیچ اهمیتی به رفع نیازهای همدیگر ندهند، در واقع باعث کاهش علاقه به همدیگر شده و روند فرسودگی زناشویی به صورت تدریجی در زندگی آن‌ها ایجاد می‌شود. انواع این فرسودگی‌ها را در ادامه این مطلب بررسی می‌کنیم.

از نظر جسمی

هنگامی‌که رابطه زن و شوهر آن‌چنان لذت‌بخش نباشد، با گذشت زمان احساس ناامیدی می‌کنند. صمیمیت جسمی به این معناست که زن و شوهر همدیگر را در آغوش گرفته و نوازش کنند. اما هنگامی‌که دچار فرسودگی شده‌اند، هیچ تمایلی به انجام این کارها ندارند. درنتیجه روابط آنها به مرور زمان بسیار سردتر می‌شود.

از نظر عاطفی

در یک زندگی مشترک هر دو طرف باید مانند همدیگر برای زندگی بهتر تلاش کنند. اگر یکی از زوجین برای رابطه هیچ ارزشی قائل نشود، از نظر عاطفی مشکلات بسیار زیادی برایشان ایجاد می‌شود. بنابراین دقت کنید اگر به نیازهای عاطفی یکدیگر توجه نداشته باشید و همدیگر را درک نکنید، باعث فرسودگی عاطفی خواهد شد.

از نظر روان‌شناختی

از نظر روان‌شناختی اگر زوجین فضای گفتگو را با همدیگر فراهم نکنند و ناراحتی‌ها در زندگی روی همدیگر تلنبار شود، به مرور زمان احساساتشان سرکوب شده و دچار فرسودگی خواهند شد.

 

نحوه جلوگیری از فرسودگی زناشویی

جالب است بدانید بسیاری از مشکلات زناشویی به این دلیل ایجاد می‌شود که افراد حتی نمی‌دانند که چگونه باید در زندگی ارتباط خودشان را تقویت کرده و برای حفظ آرامش همدیگر تلاش کنند.

افزایش صمیمیت

سعی کنید از هر طریقی که مانده صمیمیت بین خودتان را افزایش دهید. اجازه ندهید که علاقه بینتان از بین برود و برای هم تکراری شوید.

حتی روی نقاط تحریک همدیگر نیز کار کنید و بدانید چگونه همسرتان در طول رابطه بهتر تحریک می‌شود.

سکس تراپی

اگر دچار مشکلات جنسی هستید و به هر طریقی در ارتباطات خود دچار اختلال شده‌اید حتماً سکس تراپی را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهید. تا بتوانید طعم یک رابطه خوب را بچشید. در این صورت از فرسودگی زناشویی نیز پیشگیری می‌شود.

زوج درمانی

هنگامی‌که با همسر خود زیر یک سقف می‌روید، ممکن است دچار مشکلات بسیار زیادی شوید. به عنوان مثال ممکن است یک نفر کارهایی انجام دهد که باب میل شما نباشد. برخی از افراد در چنین شرایط بسیار عصبانی شده و از کوره در می‌روند. این‌گونه اختلافات در رابطه و نارضایتی از زندگی مشترک، حتی ممکن است چندین سال طول بکشد و پس‌ازآن زوجین به دنبال درمان روابط خود بروند. البته بهتر است که در همان ابتدا زوج درمانی را در برنامه خود بگذارید و اجازه ندهید که مشکلات رابطه زناشویی شما مزمن و ریشه‌دار شود.

تکرار کردن رفتارهای خوب

اگر شما عزیزان در زندگی مشترک رفتارهای خوب و صحیح را تکرار کنید، باعث می‌شود که تغییرات سازنده‌ای در زندگی شما ایجاد شود. درنتیجه این‌گونه رفتارها به یک عادت تبدیل شده و حتی باعث ایجاد گفتگوی باز و همدلانه بین شما عزیزان خواهد شد.

در این صورت ممکن است فرسودگی زناشویی شما بهبود یابد یا از ایجاد آن پیشگیری شود.

تبدیل نکردن ناراحتی‌های کوچک به مسائل بزرگ

شما عزیزان باید سعی کنید که تا حد امکان ناراحتی‌هایی که از مسائل کوچک شروع می‌شود را به خشم بزرگ تبدیل نکنید. به عنوان مثال کارهایی که باعث عصبانی شدن همسرتان می‌شود را از همان ابتدا انجام ندهید. به عنوان مثال اگر احساس می‌کنید که همسر شما از اینکه حوله خیس را روی زمین می‌اندازید ناراحت می‌شود، لجبازی نکنید و آن را روی زمین نیندازید، زیرا در این صورت باعث عصبانیت بیش‌ازحد او می‌شوید.

 

نیازهای عاطفی مردان در زندگی زناشویی چیست؟ (مهمترین خواسته‌های جنسی)

نیازهای عاطفی مردان در زندگی زناشویی

علت ایجاد فرسودگی زناشویی

شما عزیزان باید بدانید که فرسودگی زناشویی به تدریج مانند یک مریضی بی‌صدا عمل می‌کند. این‌گونه نیست که یک‌شب از خواب بیدار شوید احساس کنید که هیچ ذوق و شوقی به ادامه رابطه با همسر خود ندارید، بلکه این احساس به مرور زمان و بدون هیچ سر و صدایی اتفاق می‌افتد.

عدم صمیمیت بین زن و مرد

اگر بتوانید با نشانه‌های جدایی عاطفی آشنا باشید و متوجه این نوع فرسودگی شوید می‌توانید از پس آن برآمده و رابطه خودتان را به خوبی حفظ کنید.

ازآنجایی‌که فرسودگی زناشویی ازجمله مهمترین آسیب‌های خانوادگی برشمرده می‌شود، بنابراین سعی کنید تا جای ممکن از ایجاد آن پیشگیری کنید. درنهایت بدانید که عدم صمیمیت باعث جدایی عاطفی خواهد شد.

هرچند آمار رسمی از این نوع فرسودگی‌ها در دسترس نیست، اما در بسیاری از زندگی‌های زناشویی با اینکه زن و شوهر از همدیگر دلسرد و زده شده‌اند، اما باز هم تقاضای طلاق قانونی نمی‌دهند. بنابراین بدانید که آمار فرسودگی زناشویی بسیار بیشتر از نرخ طلاق است.

حجم بالای افکار منفی

برخی از افرادی که افکار منفی بسیار زیادی دارند، از هرگونه نزدیک شدن به دیگران احساس ناراحتی می‌کنند. آنها همیشه ترجیح می‌دهند که حتی از شریک جنسی خود فاصله بگیرند، زیرا احساس بی‌کفایتی و ناکافی بودن بسیار زیادی می‌کنند. این‌گونه افراد به دلیل اینکه نمی‌توانند نیازهای عاطفی همسر خود را پاسخ دهند، درنتیجه دچار فرسودگی زناشویی می‌شوند.

همیشه موافق بودن

یکی دیگر از دلایلی که باعث ایجاد دلزدگی و فرسودگی زناشویی می‌شود، این است که برخی از زوجین سعی می‌کنند همیشه باب میل همسرشان باشند. در واقع آن‌قدر تلاش می‌کنند که هر کاری که انجام می‌دهند قابل تأیید همسرشان باشد. این‌گونه افراد فشار روانی بسیار زیادی را تحمل می‌کنند، درنتیجه باعث دلسردی و افسردگی بیش از حد آنها می‌شود.

اشتیاق کاذب داشتن

برخی از افراد احساس می‌کنند در تمامی اوقات، باید مانند اوایل تشکیل زندگی پر از شوق و ذوق باشند. درحالی‌که شما باید بدانید که گذشت ایام باعث می‌شود که برخی از تفاوت‌های اخلاقی نمایان شود. این‌گونه زوجین به جای اینکه در زندگی آگاهانه رفتار کرده و همدیگر را درک کنند، به دنبال شوق و ذوق روزهای اول هستند. اما روزهای اول هیچ‌وقت برنمی‌گردند، چرا که زمان به گذشته باز نخواهد گشت.

فرسودگی شغلی

یکی دیگر از دلایلی که باعث ایجاد فرسودگی زناشویی می‌شود، دلزدگی از شغل است. برخی از افراد آنقدر دچار استرس و فشار شغلی هستند که بر روی سلامت روان آنها تأثیر منفی می‌گذارد. این‌گونه افراد به مرور زمان دچار فرسودگی می‌شوند.

 

آیا در شروع هفته کاری اضطراب دارید؟ علت استرس شغلی را در این مطلب بخوانید:

مدیریت اضطراب در شروع هفته کاری

اهمیت بیشتر به یک بخش از زندگی

اگر زوجین در طی زندگی مشترک، به تنها قسمتی از آن توجه بیشتری کنند، به زودی دلسرد و فرسوده می‌شوند. به عنوان مثال اگر شما در هنگام رابطه جنسی فقط به همسر خود محبت کنید یا اینکه مادری پس از بچه‌دار شدن فقط به فرزندش توجه کند و از همسرش غافل شده، همچنین والدینی که بین فرزندان خود فرق می‌گذارد، به عنوان مثال به بچه اول اهمیت بیشتری می‌دهد، در این صورت فضا به گونه‌ای پیش می‌رود که به مرور زمان زن و شوهر نسبت به همدیگر دلسرد می‌شوند.

داشتن توقعات غیرمنطقی از همدیگر

برخی از افراد، آن‌چنان توقعات غیرمنطقی از همدیگر دارند که به مرور زمان باعث آزار و اذیت همدیگر شده، درنتیجه نسبت به هم دلسرد می‌شوند. به عنوان مثال در این روزها نمی‌شود با حقوق کارمندی صاحب‌خانه و ماشین آن‌چنانی شد و در سال چندین بار به سفرهای خارجی هم رفت، اما برخی از زوجین انتظار دارند که همسرشان با چنین حقوقی تمامی این رفاه را برایشان فراهم کند.

طرح‌واره‌های روانی

یکی دیگر از دلایلی که باعث ایجاد دلزدگی و فرسودگی زن و شوهرها می‌شود، باورهای عمیقی است که در کودکی نسبت به خودشان و دیگران دارند. در واقع این‌گونه طرح‌واره‌ها نقش بسیار اساسی در شکل‌گیری احساس ما نسبت به خودمان و دیگران دارد.

عدم برقراری رابطه جنسی لذت‌بخش

برخی از زوجین رابطه جنسی لذت‌بخش و مطلوبی را با همدیگر تجربه نمی‌کنند. در واقع آنها حتی نمی‌دانند که قبل از سکس به پیش نوازی نیاز است. در هر صورت این‌گونه روابط سرد، باعث دل‌زدگی زن و شوهر از همدیگر می‌شود.

احساس پشتوانه نداشتن

یکی دیگر از نشانه‌های فرسودگی عاطفی و زناشویی این است که افراد احساس می‌کنند که از طرف همسرشان هیچگونه حمایتی نمی‌شوند. البته شما عزیزان باید دقت کنید اگر می‌خواهید به حمایت همسرتان تکیه کنید، باید به همان اندازه همسرتان را حمایت کنید. در واقع در زندگی مشترک در این مورد تعادل ایجاد کنید، در غیر این صورت دچار خستگی عاطفی خواهید شد.

فکر کردن به طلاق

یکی دیگر از نشانه‌های فرسودگی عاطفی این است که شما در طی زندگی روزمره، مدام به طلاق فکر می‌کنید.اگر در یک رابطه یا ازدواج، هیچ نوع دلخوشی نداشته باشید، باید سعی کنید در اسرع وقت به هر نشانه‌ای که باعث خستگی عاطفی جدی شما شده غلبه کنید.

احتیاط بیش از حد

هیچ‌کس دوست ندارد در زندگی مشترک به گونه‌ای باشد که انگار روی پوسته تخم‌مرغ راه می‌رود. به عنوان مثال حتی از صحبت کردن با همسرتان ترس داشته باشید، زیرا ممکن است برخی از موضوعات باعث عصبانی شدن او شود. در واقع به جای اینکه تمرکزتان بر روی صحبت کردن باشد، بر روی چگونگی واکنش آنها تمرکز کنید. در این صورت باید بدانید که شما دچار فرسودگی زناشویی شده‌اید.

احساس کنترل شدن

شما باید بدانید که ازدواج به هیچ وجه زندان نیست و نباید آن را تبدیل به زندان کنید. اگر مدام همسرتان را کنترل کنید، دچار استرس و اضطراب بسیار زیادی در زندگی می‌شوید و حتی عواقب بسیار زیادی بر سلامت روان شما دارد. این نوع احساس کنترل شدن در زندگی، حتی بهره‌وری در کار را نیز کاهش می‌دهد، بنابراین اگر دچار این‌گونه احساسات بد هستید، بدانید که دچار فرسودگی عاطفی شده‌اید.

عزت‌نفس بسیار پایین

در حالت کلی ازدواج باعث می‌شود که زوجین به بهترین نسخه از خودشان برسند، در نتیجه عزت نفس آنها بسیار افزایش پیدا کند. بنابراین اگر این روزها احساس می‌کنید که اعتماد به نفس و عزت نفس شما بسیار کاسته شده، بدانید که دچار خستگی عاطفی شده‌اید. عوامل اساسی که باعث عزت نفس پایین در زندگی می‌شود، شامل اضطراب، فسردگی و رابطه نامناسب با همسرتان است. البته همسر شما ممکن است متوجه این موضوع نشود که عزت نفس شما رو به کاهش است، بنابراین نیاز است که به صورت شفاف با همدیگر صحبت کنید.

 

سخن پایانی

ازآنجایی‌که برای داشتن جامعه سالم، وجود خانواده سالم یک امر بسیار ضروری است، بنابراین باید برای ایجاد روابط زناشویی خوب تلاش بسیار زیادی کنید. در بسیاری از جوامع دلزدگی عاطفی بین زوجین امری عادی تلقی می‌شود و اکثر زن و شوهرها نسبت به همدیگر دلسرد هستند. اما شما عزیزان باید بدانید اگر بین زوجین صمیمیت عاطفی وجود داشته باشد، توانایی این را دارند که اکثر مشکلاتشان را به خوبی حل کنند و لذت یک زندگی پر از شوق و ذوق را بچشند. اگر شما نیز تجربه‌ای در این مورد دارید می‌توانید در انتهای مقاله بخش نظرات پیام خود را با ما و دیگر مخاطبان مجله جوان ایرانی در میان بگذارید.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 5 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

بهار علیزاده

همیشه بهترینِ خودم، خاص و منحصر به فرد! دیجیتال مارکتینگ و سئو نظرمه. زندگی برای من مسابقه نیست! از مسیر لذت می‌برم... راز خوشحالیِ من: کمک به دیگران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا