سرگرمیمهارت های زندگی

معایب نداشتن خواهر و برادر در بزرگسالی (مشکلات تک فرزندی)

مزایا و معایب تک فرزندی و نداشتن خواهر و برادر چیست؟

به طور کلی والدینی که فرزندان کمتری دارند، ممکن است به هر دلیلی دنبال افزایش آن باشند. معمولاً این‌گونه والدین از خودشان سؤال می‌کنند که آیا این فرزند تنها خواهد ماند؟ آیا من به تنها فرزندم در آینده خیانت می‌کنم؟ آیا من به عنوان والدین با افزایش سن و نیاز به مراقبت، فقط فرزندم مسئول من خواهد بود؟ این موارد نگرانی‌های موجهی هستند که ممکن است خانواده‌های تک فرزند را دچار کند. در این مطلب از مجله جوان ایرانی به بررسی مزایا و معایب نداشتن خواهر و برادر در بزرگسالی می‌پردازیم. همچنین نظرات مردم را در این زمینه شرح می‌دهیم.

 

معایب نداشتن خواهر و برادر در بزرگسالی

به دلایل مختلفی مانند بالارفتن سن ازدواج، شاغل بودن مادر، ساعت‌های کار طولانی، کوچک شدن محیط زندگی و مواردی از این قبیل، برخی از زوج‌ها ترجیح می‌دهند که تنها یک فرزند داشته باشند یا حتی تمایلی به داشتن همین تک فرزند هم ندارند‌‌. در این مطلب از مجله جوان ایرانی به بررسی معایب نداشتن خواهر و برادر در بزرگسالی می‌پردازیم.

انتظار بیش از حد از فرزند

یکی دیگر از معایب تک فرزندی این است که والدین از آن فرزند انتظارات زیادی دارند. در واقع به این دلیل که پدر و مادر تمام سرمایه‌گذاری عاطفی، معنوی و مادیِ خودشان را صرف یک بچه می‌کنند. در نتیجه انتظار دارند که فرزندشان تمام زندگی‌شان را وقف آنها کند. در حالی که هیچ انسانی نمی‌تواند کامل در اختیار یک خانواده باشد و بار آن را به تنهایی بر دوش بکشد.

عدم استقلال فرزندان

یکی دیگر از معایب نداشتن خواهر و برادر این است که تک فرزندها به پدر و مادر خودشان بسیار وابسته هستند و جدایی از خانه و خانواده برای آنها به سختی صورت می‌گیرد. البته این ارتباط دو طرفه است و والدین نیز به بچه‌ها وابستگی شدیدی دارند. آنها تمایل دارند که فرزندشان تا آخر عمر در کنارشان باقی بماند. در این صورت هر چقدر که فرزندشان دیرتر مستقل شود، آنها خوشحال‌تر هستند.

کمال‌گرا بودن

یکی دیگر از مهمترین معایب تک فرزندی این است که اکثر این‌گونه فرزندان کمال‌گرا هستند. زیرا والدین سعی می‌کنند که فرزندشان را به بهترین و نمونه‌ترین فرد تبدیل کنند‌ آنها را در انواع کلاس‌ها ثبت نام کرده تا باعث افتخارشان شود. همین مورد باعث می‌شود که فرزندشان دچار کمال‌گرایی شود.

احساس شدید تنهایی

یکی دیگر از معایب نداشتن خواهر و برادر این است که تک فرزندها معمولاً احساس تنهایی می‌کنند. البته طی تحقیقات انجام شده توسط تیم مجله جوان ایرانی برخی از افرادی که تک فرزند هستند، در خانواده‌هایشان اصلاً احساس تنهایی ندارند و با دیگران ارتباط اجتماعی بسیار قوی برقرار می‌کنند. اما برخی از بچه‌هایی که خواهر برادر ندارند به ویژه پس از فوت کردن یکی از والدین، احساس تنهایی شدیدی را تجربه می‌کنند‌. آنها به صورت افراط گونه‌ای احتیاج دارند که در کنارشان خواهر و برادر خوب و مهربانی داشتند.

اگر این‌گونه کودکان در برقراری ارتباط با همسالان خودشان مهارت خاصی نداشته باشند، در نتیجه گوشه‌گیر شده و افسرده خواهند شد.

خلاقیت کمتر

یکی دیگر از معایب نداشتن خواهر و برادر این است که نسبت به بچه‌های دیگر که خواهر و برادر دارند، معمولاً حساس و زودرنج هستند. البته تمام تک فرزندها این‌چنین نیستند، اما در برخی از مواقع مشاهده شده که آنها به دلیل انعطاف کمتر، حتی دچار مشکلاتی در کار و ازدواجشان می‌شوند‌ در خانواده‌های چند فرزندی بچه‌ها یاد می‌گیرند که با بازی کردن و دعوا حق خودشان را بگیرند، اما معمولاً تک فرزند‌ها در این مورد ضعیف‌تر هستند و در نتیجه در بزرگسالی نیز در انجام کارها خلاقیت کمتری دارند.

پیر شدن جامعه

یکی دیگر از معایب تک فرزندی این است که کشور را به سمت پیری می‌کشاند. یکی از کارشناسان معتقد است که رشد جمعیت کشور در لبه تیغ قرار دارد و به سمت پیری در حرکت است. اکثر والدین به دلیل مشکلات اقتصادی و مشغله‌های زیاد تمایلی به فرزند بیشتر ندارند.

حسادت و رقابت شدید با دیگران

کودکانی که تک فرزند هستند و خواهر برادر ندارند، ممکن است در بزرگسالی نسبت به دیگران حسادت و رقابت شدیدی داشته باشند. این‌گونه افراد در روابط اجتماعی به مشکل برمی‌خورند.

ناتوانی در مدیریت زمان

افراد تک فرزند معمولاً نمی‌توانند مدیریت زمان خوبی داشته باشند. در واقع این گونه افراد به دلیل نداشتن خواهر و برادر در بزرگسالی، مشکلات زیادی در این خصوص خواهند داشت.

کمبود مهارت‌های اجتماعی

کودکانی که خواهر و برادر ندارند، ممکن است کمبود مهارت‌های اجتماعی را تجربه کنند و در روابط آنها مشکل ایجاد شود.

کمبود حمایت

معمولاً کودکانی که خواهر و برادر ندارند، در بزرگسالی دچار کمبود حمایت می‌شوند و احساس می‌کنند که کسی آنها را حمایت نمی‌کند.

ناتوانی در مدیریت مالی

این‌گونه افراد به دلیل نداشتن خواهر و برادر در خانواده مشکلاتی در مدیریت مالی آنها ایجاد می‌شود.

ناتوانی در مدیریت استرس

افرادی که تک فرزند هستند، در مدیریت استرس خودشان بسیار ناتوان هستند. در واقع به دلیل نداشتن خواهر و برادر در اکثر اوقات احساس نگرانی و استرس دارند‌.

ناتوانی در مدیریت غم و اندوه

افراد تک فرزند معمولاً به دلیل نداشتن خواهر و برادر مشکلاتی در مدیریت غم و اندوه دارند.

 

آیا تک فرزندها واقعاً تنها هستند؟

هرچند والدین ترس بسیاری دارند که تک فرزندشان فاقد مهارت‌های اجتماعی باشد، اما طی تحقیقات انجام شده توسط مجله ایرانی نشان داده افرادی که خواهر و برادر ندارند، به هیچ وجه خودخواه لوس و تنها نیستند. بلکه در برخی از مواقع با بزرگسالان ارتباط بهتری دارند و با والدینشان بهتر برخورد می‌کنند.

 

معایب دوست داشتن بیش از حد فرزندان

در این مقاله در مورد معایب نداشتن خواهر و برادر در بزرگسالی به طور کامل بحث کردیم. اما هم اکنون وقت آن رسیده که معایب عشق بیش از حد به فرزندان را به طور کامل شرح دهیم، زیرا معمولاً والدینی که یک فرزند دارند به فرزندانشان محبت زیادی می‌کنند.

به طور کلی بسیاری از والدین بین محبت کافی و دوست‌داشتن بیش از حد فرزندان با مشکلات زیادی مواجه می‌شوند. اینکه فرزندان خودتان را دوست دارید، کاملاً طبیعی است. اما محبت بیش از اندازه باعث می‌شود که آنها را ضعیف کنید. دقت کنید که عشق بیش از حد به فرزندان آنها را بداخلاق می‌کند و باعث می‌شود حتی وقتی بزرگ شوند فردی عصبی باشند.

اما برخی از والدین به این موضوع توجه نمی‌کنند. آنها آن‌قدر در زندگی فرزندانشان دخالت می‌کنند که فضایی برای تجربه سختی و طردشدن به فرزندانشان نمی‌دهند. در واقع این‌گونه پدر و مادرها نقش یک نجات‌دهنده را بر عهده می‌گیرند. معمولاً آنها به دلیل محبت شدیدی که دارند، نمی‌خواهند کودکشان سختی بکشد، اما این‌گونه محبت‌ها برای بچه‌ها کاملاً مضر است. والدین باید دقت کنند که محبت بیش از حد و حمایت بیش از اندازه باعث لجبازی کودکان می‌شوند. والدینی که فرزند خودش را دوست دارد باید اجازه دهد که فرزندش مستقل زندگی کند و بداند که محبت زیادی کردن و دخالت در زندگی فرزندان، مفید نخواهد بود.

 

دلایل تنفر فرزندان از خانواده چیست؟ مزایای بخشیدن والدین را در این مطلب بخوانید:

علت تنفر فرزندان از خانواده چیست؟

مزایای تک فرزندی چیست؟

حال که با معایب نداشتن خواهر و برادر در بزرگسالی آشنا شدید، وقت آن رسیده که مزایای تک فرزندی را نیز به طور کامل شرح دهیم.

رسیدگی بیشتر والدین

یکی از مزایای تک فرزند بودن این است که والدین به این‌گونه فرزندانشان بیشتر رسیدگی کرده و در نتیجه این مورد به رشد و تربیت فرزندان کمک بسیار زیادی می‌کند.

فراهم کردن امکانات مادی و معنوی

به دلیل اینکه تمامی امکانات مادی و معنوی فقط به یک نفر اختصاص داده می‌شود، در نتیجه این کودک در محیطی با امکانات بهتری رشد می‌کند.

اختصاص زمان بیشتر برای تربیت فرزندان

والدینی که یک فرزند دارند، برای تربیتشان وقت بیشتری گذاشته و برای رشد و تربیت فرزندشان تلاش زیادی می‌کنند.

توان مالی بیشتر

فرزندانی که خواهر و برادر ندارند، با امکانات بهتر رشد کرده و در نتیجه والدین توان مالی بیشتری برای رشد و تحصیلات آنها می‌گذارند.

حمایت بیشتر

والدین، کودکان تک فرزند را بیشتر حمایت می‌کنند. اگر ممکن است در بزرگسالی این کودک به دلیل نداشتن خواهر و برادر دچار کمبود حمایت شود، اما از نظر والدین به خوبی حمایت می‌شوند.

میزان عشق بیشتر

والدین به فرزندانی که خواهر برادر ندارند، عشق بیشتری می‌دهند و در نتیجه این مورد به رشد و تربیت فرزندان کمک زیادی می‌کند‌.

آزادی بیشتر

والدینی که یک فرزند دارند، در زندگی روزمره محدودیت کمتری برای فرزندانشان قائل می‌شوند. در نتیجه فرزندان راحت‌تر می‌توانند علایق شخصی، فعالیت‌های اجتماعی و اهداف شغلی خودشان را پیگیری کنند. این مورد در سلامت روح و روان آنها تأثیر بسیار زیادی می‌گذارد. در نتیجه آنها می‌توانند زندگی باب میل خودشان را داشته و رضایت بیشتری از آن ببرند.

 

احساسات کودکان تک فرزند چگونه است؟

طی تحقیقات انجام شده از چندین کودکی که خواهر و برادر نداشتند، به این نتیجه رسیدیم که در کل آنها نسبت به تجربیات خودشان احساس مثبتی دارند. حتی یک مادربزرگ نوشته بود که من تک فرزند هستم. پدر و مادر من وقتی ازدواج کردند، سن زیادی داشتند و تصمیم گرفتند که فقط من را به دنیا بیاورند. پس از چندین سال من به مدرسه رفتم و یاد گرفتم چگونه با کودکان و بزرگسالان دیگر ارتباط خوبی برقرار کنم. اما معمولاً به دلیل تک فرزند بودن مورد سرزنش قرار می‌گرفتم. سرزنش و نگاه‌های دیگران من را آزار می‌داد تا اینکه متوجه شدم آنها نسبت به مزایا و خوبی‌هایی که والدین من در اختیارم قرار می‌دهند، حسادت می‌کنند. حتی دیگران به ماشین شخصی من، تحصیلات پیشرفته، ممتاز بودن و رفاه زندگی حسادت می‌کردند. به طور کلی من فکر نمی‌کنم که تک فرزند بودن مانع رشد من شده، بلکه من در هر مرحله‌ای از زندگی واقعاً ممتاز بودم.

اکثر بچه‌هایی که خواهر و برادر ندارند از وضعیت خودشان احساس رضایت دارند به جز تعداد کمی ناراضی هستند. معایب تک فرزندی برای این‌گونه افراد را در این مقاله مورد بحث قرار دادیم.

 

متن تبریک تولد برای برادر و خواهر + مادر و پدر + همکاران را در این مطلب بخوانید:

متن تبریک برای تولد

نظرات مردم در مورد نداشتن خواهر و برادر در بزرگسالی

♦ یکی از افراد پیام داده که ما شش تا بچه هستیم. من تنها دختر خانواده هستم و ۵ برادر دارم. در اکثر اوقات اعضای خانواده به من اهمیت نمی‌دهند. برادر بزرگتر من مدام عصبانی است و از من سوءاستفاده کلامی، عاطفی و گاهی اوقات جنسی می‌کند. من احساس می‌کنم که پدر مادرم بسیار ضعیف شده‌اند. رفاه والدینم تماماً بر عهده من است. شما باید بدانید که داشتن خواهر و برادر به هیچ وجه تضمینی برای حمایت از والدین سالخورده نیست. من گاهی اوقات آرزو می‌کنم ای کاش تک فرزند بودم. نهایت چیزی که ممکن بود در تک فرزندی از آن شکایت کنم احساس تنهایی است. من در نظر دارم که هم اکنون ازدواج کنم و یک پسر دارم من و همسرم تصمیم داریم که پسرمان را به عنوان تک فرزند بزرگ کنیم و تمام تلاش خودمان را بکنیم تا او در محیطی مناسب مستقل شاد و بی‌دغدغه بزرگ شود.

 

♦ یکی دیگر از افراد پیام داده که من اصلاً از تک فرزند بودنم پشیمان نیستم. در کارم بسیار موفق هستم. هنگامی که در زندگی دچار مشکل می‌شوم، بسیار آرام هستم. اما شوهرم که تک فرزند نیست، عامل استرس و نگرانی در خانه است. حتی او به اندازه من با مردم کنار نمی‌آید. من در سن جوانی آموزش زیادی دیدم که چگونه مسئولیت‌پذیر باشم. علی‌رغم اینکه در کودکی و بزرگسالی احساس تنهایی نمی‌کنم، همیشه گروهی از دوستان خوب دارم. فقط در چند سال گذشته در مواجهه با مادرم و بیماری او کمی احساس تنهایی کردم. من مادرم که فوت کرد، با پدرم زندگی می‌کنم و رابطه ما بسیار عجیب است. او با من صحبت می‌کند، اما به هیچ وجه حالم را نمی‌پرسد یا برخی از اوقات پس از فوت مادرم آرزو می‌کنم یک خواهر و یک برادر داشتم. البته تضمینی نیست که خواهر برادرم من را دوست داشته باشند. من رفقایی دارم که حتی با خواهر برادرانشان هم به سختی صحبت می‌کنند‌.

 

♦ فرد دیگری پیام داده که من تنها فرزند خانواده هستم، ازدواج کردم و ۳۸ سال سن دارم. دارای یک پسر ۲ یک دو ساله هستم. من و شوهرم از یک فرزند داشتن کاملاً راضی هستیم، اما چندین بار من موضوع کودک دوم را مطرح کردم. واقعاً نمی‌دانم چرا دوست دارم یک فرزند دیگر داشته باشم. احساس می‌کنم که خانواده‌های بزرگتر حمایت بیشتری با یکدیگر دارند. هرچند که می‌دانم همه خانواده‌ها این‌طور نیستند، زیرا شوهرم سه خواهر دارد، با هم دعوا دارند و در زندگی با هرج و مرج و جنگ و دعوا بزرگ شدند.

 

♦ فرد دیگری پیام داده که من تک فرزند هستم و توسط پدربزرگ و مادربزرگم بزرگ شدم. من هیچ‌وقت عشق مادری را تجربه نکردم، نه اینکه او مرده باشد، نه مادرم در زندگی‌اش هیچ وقتی برای من نداشت. به همین دلیل با پدربزرگ و مادربزرگم زندگی کردم. پس از اینکه آنها فوت کردند سعی کردم با مادرم ارتباط بهتری داشته باشم. اما او باز هم برای من وقت نداشت. به نظرم پس از بچه‌دارشدن من، می‌خواهد برای من کاری انجام دهد. هیچ‌وقت برای انجام کارهایم من را حمایت نکرد. من مدرک کارشناسی ارشد در علوم کامپیوتر دارم، اما مادرم هرگز به من نگفت که در زندگی موفق هستم. من احساس می‌کنم اگر یک خواهر یا برادر داشتم زندگی من بهتر بود. به طور کلی این موضوع را برای شما می‌گویم که احساس نکنید تک فرزند بودن همیشه عالی است. شما هرگز با کفش‌های من راه نرفته‌اید تا عمق ماجرا را درک کنید.

 

♦ یکی دیگر از افراد پیام داده که من به عنوان تک فرزند در خانواده‌ای بزرگ شدم که والدینم پس از ۱۴ سال مشاجره‌های روزانه بسیار بد، ترسناک و گاهی وحشتناک از همدیگر جدا شدند. نمی‌گویم آنها من را دوست نداشتند، اتفاقاً برعکس عاشق من بودند، اما همیشه دعوا داشتند. واقعاً نبود خواهر و برادر برای من بسیار سخت است و من بسیار بدبین، عصبانی و با ترس از تنهایی بزرگ شدم. من از خوبی‌های داشتن خواهر و برادر نمی‌گویم، زیرا بعضی از آنها تأثیرات مخربی بر زندگی دارند؛ اما من سال‌های جهنمی را تجربه کردم. امیدوارم تنهایی که من در طول زندگی تجربه کرده‌ام را هیچ‌کس تجربه نکند. اگر تجربه کردید آن وقت بگویید که تک فرزند بودن بهتر است یا خیر. من در کودکی و جوانی عروسک‌های زیادی داشتم، اما اسباب بازی، عروسک و سرگرمی‌های من جبران نداشتن خواهر و برادرم نشد.

 

♦ فرد دیگری پیام داد که من تک فرزند هستم هرچند والدینم هر آنچه که من نیاز دارم برایم فراهم می‌کند. اما من به هیچ وجه مستقل نیستم و همیشه خود را فردی نیازمند می‌دانم و من در تمام جنبه‌های زندگی‌ام نمی‌توانم به خوبی عمل کنم و حتی از شکست خوردن می‌ترسم. گاهی اوقات از تفکر اینکه ممکن است شکست بخورم ساعت‌ها گریه می‌کنم. احساس می‌کنم فرد ضعیفی هستم. همیشه به خودم سخت می‌گیرم، زیرا از خودم انتظار دارم که فرد کاملی باشم. حتی من توهین‌ها رو زیادی به دل می‌گیرم. چون خواهر و برادری نداشتم که مدام با هم جر و بحث کنند یا آنها من را مسخره کنند. در اغلب موارد اگر غمگین باشم، خودم می‌توانم از پس آن برایم و از این‌گونه ناراحتی‌ها بیرون بیایم گ، اما کلیشه‌های زیادی در زندگی من هستند که آزارم می‌دهند. تصور می‌کنم که اگر یک خواهر یا برادر داشتم، یک فرد کاملاً متفاوت با زندگی بهتری بودم.

 

♦ فرد دیگری پیام داده که تک فرزند بودن واقعاً یک نعمت است. تمام افرادی که خواهر و برادر دارند به من می‌گویند که خوش شانس بودم خواهر و برادر نداشتم.

 

♦ یکی دیگر از افراد پیام داده که من دوست داشتم تک فرزند باشم، احساس می‌کنم که برای والدینم نیز مقرون به صرفه بود. آنها حتی به اجبار من را دوست داشتند، به من کمک می‌کردند تا دوستان بیشتری پیدا کنم. به طور کلی احساس می‌کنم تک فرزند بودن بسیار خوب است.

 

♦ فرد دیگری پیام داده که من تک فرزند هستم، اما به هیچ وجه احساس تنهایی نکردم. خودم را با خواندن نقاشی و کارهای دیگر سرگرم کرده‌ام. تک فرزند بودن مزایای بسیار زیادی دارد، باعث می‌شود که فرد مستقل شود. اکثر کارها را خودم انجام می‌دهم، اما تنها عیبش این است هنگامی که پدر مادرم از هم جدا شدن مجبور شدم که با پدر دل شکستم زندگی کنم. کار بسیار سختی بود و تأثیر منفی ماندگاری بر زندگی من در بزرگسالی گذاشت، زیرا هیچ خواهر و برادری نداشتم که با او صحبت کنم.

 

♦ یکی دیگر از افراد پیام داده که من یک پسر ۴ساله دارم. برای اینکه تک فرزند نباشد، یک بچه دیگر نیز به دنیا آوردم که دختر است. اما متأسفانه پسرم به این نوزاد خیلی حسادت می‌کند. با اینکه هم من و هم همسرم به او بسیار توجه می‌کنیم، اما این موضوع برای ما مشکلات زیادی را ایجاد کرده است. بعد از اینکه به روان‌شناس مراجعه کردم با خواندن کتاب‌های مختلف توانستم کمی از حسادت فرزندم کم کنم.

 

♦ فرد دیگری پیام داده من یک فرزند دارم، به دلیل مشکلات اقتصادی نمی‌توانم فرزند دوم را بیاورم. من و همسرم هر دو تمایل به فرزند بیشتر داریم، اما متأسفانه مشکلات ما زیاد است. بچه‌ها هر چقدر که بزرگتر شوند مشکلاتشان نیز بزرگتر می‌شود. آنها در آینده نیاز به جهیزیه دارند، شغل مناسب، ماشین خوب و امکانات رفاهی نیاز دارند. وقتی نمی‌توانم امکانات فرزندان را فراهم کنم چرا او را به دنیا بیاورم و بدبختش کنم.

 

♦ فرد دیگری معتقد است که با آمدن هر فرزند به زندگی، لطف خدا، برکت و رحمت، رزق و روزی شامل حال او می‌شود. بنابراین از داشتن فرزند بیشتر نگران نباشید.

 

♦ یکی دیگر از افراد پیام داده که من بسیار مستقل هستم و می‌توانم بدون احساس تنهایی زندگی خوبی داشته باشم. من همیشه دوستانی به عنوان خواهر و برادر جانشین دارم که به آنها علاقه زیادی دارم‌. پدر مادر من محبت بیشتری به من داشتند و به من درس‌های زیادی آموختند. محیط خانه برای من مکانی آرام برای هرگونه آموزش بود. هم اکنون من یک فرزند ۱۸ساله دارم و البته او به دلیل تک فرزند بودن مورد آزار و اذیت دیگران قرار می‌گیرد. اما دوست دارم او را فردی مستقل بار بیاورم.

 

♦ فرد دیگری پیام داده که من و همسرم هر دو تک فرزند بودیم. آن‌قدر این موضوع را دوست داریم و از آن لذت می‌بریم که احساس می‌کنیم واقعاً نداشتن خواهر و برادر در طول زندگی به ما کمک کرده است.

 

♦ فرد دیگری پیام داده که تک فرزند بودن واقعاً نکات مثبت بسیار بیشتری نسبت به موارد منفی آن برای من داشته است، هرگز به این موضوع به دید یک اتفاق بد نگاه نمی‌کنم.

 

♦ یکی دیگر از افراد پیام داده که من تک فرزند هستم. اکثر اوقات با پسرعموهایم بازی می‌کردم و با آن‌ها بزرگ شدم. بنابراین هیچ‌وقت تنها نبودم و به اندازه کافی زندگی اجتماعی را تجربه کردم. اما حال که بزرگتر شدم آرزو می‌کنم که ای کاش خواهر و برادر داشتم تا مسئولیت پدر و مادرم که مسن هستند، تنها بر عهده من نبود.

 

علت بی احترامی فرزندان به والدین چیست؟ نحوه صحیح مقابله با آن‌ها را در این مطلب بخوانید:

علت بی احترامی فرزندان به والدین

♦ یکی دیگر از افراد پیام داده من ترجیح می‌دهم تک فرزند باشم تا خواهر برادری داشته باشم که از همدیگر جدا هستند و من را حمایت نمی‌کنند. به نظر من داشتن خواهر و برادری که حمایتگر نیستند، زیان‌آورتر است.

♦ فرد دیگری پیام داده که من تک فرزند هستم. در کودکی کمی از این موضوع رنجیده بودم، اما هم اکنون برای من بسیار خوب است. زیرا من افرادی را می‌شناسم که با خواهر و برادرشان ارتباط خوبی برقرار نمی‌کنند یا اینکه هنگام برقراری ارتباط حال خوبی ندارند. هرچند برخی از خواهر برادرها هم با همدیگر ارتباط قوی دارند، اما من به دعواهایی فکر می‌کنم که بعد از مرگ هر دو والدین بین خواهر و برادرها ایجاد می‌شوند. من از این موضوع خوشحال هستم که این‌گونه جنگ و جدل‌ها را در زندگی ندارم، اما از طرفی احساس می‌کنم اگر تک فرزند نبودم از طرف خواهر برادرم حمایت می‌شدم.

 

♦ فرد دیگری پیام داده که من به دلیل تک فرزند بودن احساس می‌کنم که مهارت‌های اجتماعی و دوستی‌ام در سنین پایین بسیار تقویت شده است. زیرا والدین من هر وقت که به مدرسه می‌رفتم مرا تشویق می‌کردند که دوست پیدا کنم و عصر آنها را به خانه بیاورم. این مورد به من کمک زیادی کرد که از کودکی بسیار اجتماعی بزرگ شوم.

 

♦ فرد دیگری پیام داده که به طور کلی تک فرزند بودن یک تجربه مثبت برای من بود، اما فکر می‌کنم که در دراز مدت داشتن بیش از یک فرزند به نفع کل خانواده است. زیرا خواهر و برادرها باعث می‌شوند که تعامل با دنیا برای ما بهتر شود.

 

♦ فرد دیگری پیام داده که من به دلیل تک فرزند بودن در کودکی مانند یک بزرگسال رفتار می‌کردم، زیرا بیشتر اوقات در معرض مکالمات بزرگسالان بودم. حتی برخی از بزرگترها از صحبت‌های من تعجب می‌کردند. من از این مورد ناراحت هستم چون تا کودک بودم بچگی نکردم.

 

♦ یکی دیگر از افراد پیام داده که والدین من بچه‌های بیشتری می‌خواستند؛ اما متأسفانه دو بار ساقط کردند. من از کودکی با اعتماد به نفس بالا و کاملاً مستقل بزرگ شدم. از این مورد بسیار لذت می‌برم که در تمام مراحل زندگی‌ام دوست والدین خودم بودم و این مورد را با هیچ‌چیز دیگری در دنیا عوض نمی‌کنم.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 1.7 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 6

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

بهار علیزاده

همیشه بهترینِ خودم، خاص و منحصر به فرد! دیجیتال مارکتینگ و سئو نظرمه. زندگی برای من مسابقه نیست! از مسیر لذت می‌برم... راز خوشحالیِ من: کمک به دیگران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا