اطلاعات عمومیدرس و مدرسه

منظور از اوراسیا چیست؟ به کجا گفته میشود؟

آشنایی کامل با اوراسیا و مرزهای آن

لیست مطالب این مقاله

آیا تابه‌حال کلمه اوراسیا به گوشتان خورده است؟ آیا می‌دانید منظور از اوراسیا چیست؟ اوراسیا، اصطلاح زمین‌شناختی و ژئوپلیتیکی است که در معنای قدیم به خشکی عظیم متشکل از قاره‌های اروپا و آسیا و در معنای اخیر به موجودیت اجتماعی سیاسی درون آن خشکی مربوط می‌شود که مرزهای دقیق آن موردبحث محققان است. این اصطلاح ترکیبی از کلمات اروپا و آسیا است. در این مبحث به بررسی و پاسخ سؤال اوراسیا کجاست و به کجا گفته می‌شود مطالعات اجتماعی هشتم می‌پردازیم.

اوراسیا

 در بین همه قاره فقط دو قاره آسیا و اروپا به هم چسبیده‌اند. به همین خاطر، بعضی از جغرافی‌دانان این دو قاره را یک قاره دانسته و به آن را اوراسیا می‌گویند. رشته‌کوه اورال مرز بین دو قاره آسیا و اروپا در نظر گرفته شده است.

ترکیب فیزیکی اروپا و آسیا اوراسیا زمین‌شناسی را تشکیل می‌دهد. لازم به ذکر است که مرز زمینی بین این دو قاره مورد توافق جهانی قرار نگرفته است.

مساحت اوراسیا نزدیک به ۵۵ میلیون کیلومترمربع است که %36.2 از خشکی های کره زمین را شامل می‌شود. حدودا ۵ میلیارد نفر در این قاره زندگی می کنند که برابر با ۷۰ درصد از جمعیت جهان است.

اوراسیا

راحت‌ترین مرز جغرافیایی و آن چیزی که اکثر جغرافی‌دانان آن را در نظر گرفته‌اند، خطی است که از اقیانوس منجمد شمالی در امتداد کوه‌های اورال به سمت جنوب کشیده شده و سپس در امتداد رودخانه امبا به سمت جنوب غربی تا ساحل شمالی دریای خزر می‌چرخد.

از غرب دریای خزر، این مرز از فرورفتگی کوما – مانیچ تا دریای آزوف و تنگه کرچ دریای سیاه می‌آید؛ بنابراین تنگه بین دریای سیاه و خزر که در جنوب به رشته‌کوه قفقاز ختم می‌شود بخشی از آسیا است. اروپا در غرب این خط و آسیا در شرق قرار دارد.

مرزهای اوراسیا

  • اقیانوس آرام در شرق
  • اقیانوس اطلس در غرب
  • اقیانوس منجمد شمالی در شمال و آفریقا
  • مدیترانه
  • اقیانوس هند در جنوب

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

زهرا سامره

من با تجربه‌ام به شرکت‌ها از طریق تولید و توسعه محتوا کمک می‌کنم تا کسب‌و‌کار خود را رشد دهند و به اهدافشان برسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا