بیوگرافی و زندگی نامهفرهنگ و هنر

نیکی هیلی کیست؟ (زندگی سیاستمدار و دیپلمات آمریکایی)

نیکی هیلی کیست؟ بیوگرافی اولین غیراروپایی آمریکایی

آیا می‌دانید نیکی هیلی کیست؟ نیمراتا نیکی راندهاوا هیلی از ژانویه 2017 تا دسامبر 2018 به‌عنوان سفیر ایالات متحده در سازمان ملل خدمت کرد.

پیش از این، هیلی از سال 2011 تا 2017 به‌عنوان فرماندار کارولینای جنوبی، اولین غیراروپایی آمریکایی و اولین فرماندار زن کارولینای جنوبی و دومین فرماندار هندی آمریکایی که در ایالات متحده انتخاب شد. 

هیلی یکی از نامزدهای جمهوری‌خواه ریاست‌جمهوری در انتخابات 2024 بود، اولین زن رنگین پوست که نامزد اصلی ریاست‌جمهوری جمهوری‌خواهان شد و اولین زنی بود که در انتخابات مقدماتی ریاست‌جمهوری حزب جمهوری‌خواه در ایالت (دی سی و ورمونت) پیروز شد. هیلی کمپین خود را در ۶ مارس ۲۰۲۴ به حالت تعلیق درآورد.

بیوگرافی نیکی هیلی

نیکی هیلی زاده 20 ژانویه 1972 از بامبرگ، کارولینای جنوبی است. از نوجوانی شروع به نگهداری کتاب برای فروشگاه لباس مادرش کرد. 

والدین راندهاوا مهاجران هندی بودند که یک فروشگاه کوچک کالاهای خارجی داشتند و آن را به یک سرمایه‌گذاری بسیار موفق لباس و هدیه تبدیل کردند. 

پدرش، آجیت سینگ راندهاوا، اهل منطقه پنجاب هند، مدرک کارشناسی‌ارشد خود را در رشته زیست‌شناسی دریافت کرد و سپس به کانادا رفت تا دکترا بگیرد. 

در دانشگاه بریتیش کلمبیا در سال 1969، او برای تدریس در کالج Voorhees، یک HBCU در نزدیکی، در بامبرگ کوچک و جدا شده رفت. 

مادرش، راج کاور راندهاوا، اهل منطقه پنجاب، در خانواده‌ای ثروتمند در خانه‌ای بزرگ در سایه معبد طلایی، مقدس‌ترین مکان سیک‌ها، بزرگ شد. 

مدرک حقوق گرفت که برای یک زن در آن مکان و زمان بسیار غیرعادی بود. در کارولینای جنوبی با تدریس مطالعات اجتماعی کلاس ششم در مدارس دولتی محلی، قبل از راه‌اندازی یک فروشگاه کادویی که به یک بوتیک مد میلیون دلاری تبدیل شد، شروع کرد .

او زمانی که هنوز یک نوجوان بود در آنجا شروع به کار کرد و پس از تحصیل در رشته حسابداری از دانشگاه کلمسون 

 (BS, 1994) به کسب‌وکار خانوادگی ادامه داد.

ازدواج نیکی هیلی

 پدر و مادرش از او می‌خواستند که با فردی هم سنخ و هم مذهب ازدواج کند. مایکل هیلی در سال 1994 در باغ گیاه شناسی کلمسون از او خواستگاری کرد.

 والدینش به مایکل گفتند: مایکل، تو پسر خوبی هستی. اگر واقعاً می‌خواهی با دختر ما ازدواج کنی، باید کار پیدا کنی، خانه بخری، ماشین بخری و تا یک سال نتوانی او را ببینی یا ارتباطی با او داشته باشی. 

نیکی به والدینش گفت: اگر فکر می‌کنید می‌توانید کسی را برای من پیدا کنید که بیشتر از او مرا دوست داشته باشد و بهتر از او از من مراقبت کند، من به حرف شما گوش خواهم داد.

آن‌ها در سال 1996 ازدواج کردند. ابتدا در یک گوردوارای سیک در کلمبیا، سپس یک ماه بعد در مراسمی در کلیسای سنت اندرو کنار دریا متحد متدیست در جزیره هیلتون هد. 

او در آن سال مسیحی شد و می‌گوید: ما مسیحیت را به دلیل راهی که می‌خواستیم زندگی کنیم و فرزندانمان را بزرگ کنیم، انتخاب کردیم.

فرزندان نیکی هیلی

دخترش رنا در سال 1998 به دنیا آمد. پسرش نالین در سال 2001 متولد شده است. او یک بار گفت: فکر می‌کنم کاری را انجام می‌دهم که هر مادری انجام می‌دهد و درست کردن غذا بهترین کاری است که میتوانم انجام دهم.

خانواده نیکی هیلی

انتخاب در مجلس

در سال 2004 نیکی در مجلس نمایندگان ایالتی، براساس یک پلتفرم سنتی جمهوری‌خواه که شامل کاهش مالیات، کنترل مهاجرت و محدودیت سقط جنین بود؛ به مبارزات انتخاباتی دست یافت. او سال بعد به قدرت رسید و در سال 2008 دوباره انتخاب شد.

هیلی قبل از زمان فرمانداری خود، از سال 2005 تا 2010 نماینده ناحیه 87 در مجلس نمایندگان کارولینای جنوبی بود. در سال 2005، هیلی به‌عنوان رئیس انجمن اولیایی و در سال 2006 به‌عنوان اکثریت شلاق در مجمع عمومی کارولینای جنوبی انتخاب شد.

فرماندار کارولینای جنوبی

در سال 2010 هیلی برای فرمانداری کارولینای جنوبی نامزد شد و حمایت جنبش تی پارتی، به‌ویژه سارا پیلین را به دست آورد . کمپین تلخی بود؛ با توهین‌های نژادی و اتهامات خیانت به هیلی. اما او نامزدهای با تجربه‌تر را در انتخابات مقدماتی شکست داد و در انتخابات عمومی پیروز شد. 

زمانی که او در سال 2011 به ریاست‌جمهوری رسید، به‌عنوان اولین زن و اولین فرد از یک اقلیت قومی که فرمانداری را بر عهده گرفت، تاریخ را ثبت کرد. 

در دوره اول ریاست‌جمهوری کارولینای جنوبی، اقتصاد کارولینای جنوبی با کاهش نرخ بیکاری، به طور پیوسته رشد کرد. هیلی در سال 2014 به راحتی در انتخابات مجدد پیروز شد.

در سال 2015، هیلی توجه ملی را به خود جلب کرد، پس از آن که دیلن روف، مردی سفیدپوست، در جریان یک جلسه مطالعه کتاب مقدس در کلیسای اسقفی متدیست آفریقایی امانوئل در چارلستون تیراندازی کرد و 9 آمریکایی آفریقایی تبار را کشت. 

روف بعداً ادعا کرد که امیدوار است جنگ نژادی را آغاز کند و در هفته‌های بعد فشارها برای برداشتن پرچم کنفدراسیون که توسط برخی به‌عنوان نماد نژادپرستی تلقی می‌شود از ساختمان کنگره افزایش یافت.

 اگرچه او قبلاً تماس‌ها برای حذف آن را رد کرده بود، اما در پی این فاجعه، هیلی با موفقیت تلاش‌هایی را برای پایین انداختن پرچم انجام داد.

موقعیت بهتر نیکی هیلی در میان جمهوری‌خواهان

در سال 2016 موقعیت او در میان جمهوری‌خواهان همچنان افزایش یافت زیرا او برای پاسخ حزب به رئیس‌جمهور ایالات متحده انتخاب شد. 

در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری آن سال، هیلی از سناتور آمریکایی تد کروز حمایت کرد و از ترامپ برنده نهایی جمهوری‌خواه انتقاد کرد و به‌ویژه درخواست او برای ممنوعیت مسلمانان را محکوم کرد. 

بااین‌حال، در نوامبر 2016، رئیس‌جمهور منتخب ترامپ، او را به‌عنوان سفیر ایالات متحده در سازمان ملل انتخاب کرد. او علیرغم داشتن تجربه محدود در سیاست خارجی، در ژانویه 2017 به راحتی توسط سنا با 96 رای موافق تایید شد. بلافاصله پس از آن او از سمت فرمانداری کارولینای جنوبی استعفا داد.

سفیر سازمان ملل

نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، در 18 دسامبر 2017 به قطعنامه پیشنهادی رای منفی داد. این قطعنامه از ایالات متحده خواسته بود که تصمیم اخیر خود برای به رسمیت شناختن اورشلیم به‌عنوان پایتخت اسرائیل را لغو کند.

به‌عنوان سفیر سازمان ملل، هیلی به صریح بودن شهرت داشت، به‌ویژه در مورد ایران و کره شمالی که هر دو برنامه هسته‌ای را دنبال می‌کردند.

نیکی هیلی کیست؟
سفیر سازمان ملل نیکی هیلی

او در سال 2018 از تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای (2015) با ایران حمایت کرد، اگرچه سایر امضاکنندگان (چین، فرانسه، روسیه، آلمان و بریتانیا) نشان دادند که به توافق پایبند هستند. 

هیلی همچنین اظهار داشت که ایالات متحده هرگز کره شمالی هسته‌ای را نمی‌پذیرد و رژیم کره شمالی در صورت وقوع جنگ به‌کلی نابود خواهد شد.

نیکی هیلی که به ترامپ گفته بود قصد دارد نظر خودش را بگوید، گاهی اوقات با رئیس‌جمهور و سایر اعضای دولت او مخالفت می‌کرد. 

او به‌ویژه از مداخله روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری 2016 آمریکا به شدت انتقاد کرد و آن را جنگ نامید. در اکتبر 2018 هیلی اعلام کرد که از سمت سفیر سازمان ملل استعفا می دهد و در ماه دسامبر این سمت را ترک کرد.

نامزدی ریاست‌جمهوری 2024

در این مدت هیلی در سیاست فعال بود. اگرچه هیلی به حمایت از ترامپ ادامه داد، اما از واکنش حمله او به ساختمان کنگره آمریکا در ژانویه 2021 انتقاد کرد.

دو سال بعد او اعلام کرد که برای انتخابات نامزد شده است. رئیس‌جمهور در سال 2024 گفت: زمان برای نسل جدید فرا رسیده است.

هیلی اولین جمهوری‌خواه بود و ترامپ را که نامزدی‌اش را در سال 2022 اعلام کرده بود، به چالش کشید. رقابت به زودی شلوغ شد زیرا سایرین از جمله مایک پنس، کریس کریستی و ران دیسانتیس وارد رقابت شدند.

هیلی که یک سیاستمدار ماهر بود، در نهایت به‌عنوان یکی از مخالفان اصلی ترامپ ظاهر شد و در نظرسنجی‌ها پیشتاز گسترده‌ای را حفظ کرد. 

رقابت‌های حزبی آیووا در ژانویه 2024 برگزار شد و ترامپ به راحتی اول و هیلی سوم شد. سپس چندین نامزد از رقابت کنار رفتند و رقابتی دو نفره بین رئیس‌جمهور سابق و هیلی صورت گرفت. 

با ورود به انتخابات مقدماتی نیوهمپشایر یک هفته بعد، گمانه‌زنی‌ها مبنی بر پیروزی هیلی وجود داشت. بااین‌حال، او ۱۱ درصد از ترامپ عقب بود. علی‌رغم کار ناامیدکننده‌اش، او ادعا کرد که این مسابقه به پایان رسیده است.

هیلی متعاقباً در یک سری رقابت‌ها شکست خورد، از جمله در ایالت خود کارولینای جنوبی، قبل از پیروزی در اولین مقدماتی خود، در واشنگتن‌دی‌سی با آن پیروزی، او اولین زنی بود که در انتخابات مقدماتی ریاست‌جمهوری جمهوری‌خواهان پیروز شد. 

بااین‌حال، هیلی همچنان از نظر نمایندگان بسیار از ترامپ عقب بود. پس از نمایش ضعیف در سوپر سه‌شنبه، هیلی در مارس 2024 از رقابت‌های انتخاباتی کناره‌گیری کرد.

او از ترامپ حمایت نکرد و به‌جای آن گفت: اکنون این بر عهده دونالد ترامپ است که آرای کسانی را در حزب ما که از او حمایت نکردند، به دست آورد. امیدوارم او این کار را انجام دهد.

نکاتی که باید از زندگی نکی هیلی بدانید

  • او اولین کسی بود که به‌عنوان فرماندار کارولینای جنوبی انتخاب شد که یک مرد سفیدپوست نبود.
  • هیلی به همراه سوزانا مارتینز از نیومکزیکو اولین فرماندار غیرسفیدپوست و غیر مرد در تاریخ ایالات متحده آمریکا است.
  • او (پس از بابی جیندال از لوئیزیانا) دومین فرماندار هندی آمریکایی بود.
  • نیکی از 13 سالگی شروع به کار حسابداری برای کسب‌وکار مادرش کرد.
  • او در 4 سالگی می توانست خط شکسته بخواند و بنویسد . 
  • هیلی برای جایگزینی جیم دیمینت در سنا، تیم اسکات را منصوب کرد و او را به اولین سناتور سیاه‌پوست آمریکا از کارولینای جنوبی تا کنون و اولین سناتور سیاه‌پوست از جنوب از سال 1881 تبدیل کرد.

چقدر این مقاله واستون مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا رایتون ثبت بشه

میانگین امتیازات 0 / 5. تعداد رای های شمرده شد: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله رای میده!

زهرا سامره

من با تجربه‌ام به شرکت‌ها از طریق تولید و توسعه محتوا کمک می‌کنم تا کسب‌و‌کار خود را رشد داده و به اهدافشان برسند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا